ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خماری و حالات آن | چگونه درد خماری و علائم ترک اعتیاد را کاهش دهیم

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خماری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

خماری چیست؟ چگونه می‌توان درد ناشی از خماری و علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر، توهم‌زا و محرک را کاهش داد؟ زمانی که فرد معتاد تصمیم به ترک به مواد اعتیاد آور (مواد مخدر، مواد محرک و مواد توهم‌زا) می‌گیرد و مصرف خود را قطع می‌کند یا به هر دلیلی میزان مصرف خودش را در طول روز کاهش می‌دهد، نشانه‌ها و علائم خماری در او ظاهر خواهد شد و برعکس آن در صورت مصرف بیشتر از دوز روزانه، حالت نشئگی را تجربه خواهد کرد. تحمل خماری سخت و دشوار بوده و عاملی برای بالا بردن دوز می‌شود. در ادامه به شرح علائم خماری و راهکارهایی برای کاهش این علائم می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

تماس با مشاور

خماری و علائم ترک

حالات خماری مواد مخدر (افیونی)

خماری و علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر، به حالات ناخوشایندی گفته می‌شود که در اثر کنار گذاشتن ماده مصرفی به وجود می‌آیند. علائم خماری و ترک برای هر ماده می‌تواند با دیگری متفاوت باشد. در برخی مواد نظیر مخدرها علائم جسمانی و در برخی مواد دیگر نظیر مواد توهم‌زا، علائم روانی بیشتر ظهور می‌یابد. در ادامه به علائم جسمانی و روانی رایج در ترک به طور جداگانه‌ای اشاره خواهیم کرد:

اینفوگرافیک خماری و حالات آن

اینفوگرافیک خماری و حالات آن

1. علائم جسمانی 

در اثر ترک مواد علائم جسمانی مختلفی می‌تواند رخ دهد. این علائم از ماده‌ای به ماده دیگر متفاوت است که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

-لرزش
-تعریق
-آبریزش بینی
-دردهای عضلانی و مفصلی
-حالت تهوع
-اسهال و استفراغ
-یبوست
-خارش و مشکلات پوستی
-کاهش قدرت بینایی به صورت موقت
-سوزش شدید پاها
-نفس تنگی
و ...
برای کسب اطلاعات در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

2. علائم روانی 

ترک اعتیاد علاوه بر اینکه منجر به حالات ناخوشایند جسمانی می‌شود، علائم روانی متعددی نیز برای افراد ایجاد می‌کند. البته همه این علائم از طریق دریافت خدمات روان شناختی مناسب قابل کنترل هستند. از جمله علائم روانی مربوط به ترک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-احساس بی‌قراری شدید
-اضطراب از علائم خماری
-پرخاشگری
-خلق پایین و افسردگی
-احساس کسلی و کندی روانی
-عدم تمرکز
و...

حالات خماری در ترک مواد مخدر (افیونی)

حالات خماری ناشی از مواد محرک

اعتیاد به مواد مخدر نظیر تریاک، هروئین، مورفین و... وابستگی جسمانی و روانشناختی ایجاد می‌کند؛ به همین خاطر زمانی که فرد مصرف خود را قطع می‌کند یا کاهش می‌دهد، نشانه‌ها و علائم ترک ظاهر می‌شوند. در ترک مواد اعتیاد آور به خصوص ترک تریاک ابتدا نشانه‌های ترک و خماری خفیف هستند اما به تدریج در طولانی مدت این نشانه‌ها بیشتر و بیشتر می‌شوند. در خفیف‌ترین حالت شخص معتاد به مواد مخدر، میل وسوسه برای مصرف را همراه با احساس اضطراب دائماً تجربه خواهد کرد. برای کسب اطلاع بیشتر از مواد مخدر کلیک کنید.

علائم جسمانی در ترک مواد مخدر بسیار شدید هستند. در ابتدای ترک علائمی نظیر آبریزش بینی، تاری چشم و خمیازه کشیدن ظاهر می‌شود، در ادامه مردمک چشم بسیار بزرگ شده، اشتها از بین می‌رود، لرزه مشهود شده و دوره‌های سرد و گرم شدن و درد در تمام بدن آغاز می‌شود. در نهایت حالات ذکر شده تشدید می‌شوند و علائمی چون افزایش دمای بدن، فشار خون، نبض و تنفس اضافه می‌شوند. پیشنهاد می کنیم مقاله عوارض اعتیاد را مطالعه کنید. با استفاده از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد، فراهم نمودن شرایط روانی آرام در محیط خانه، مشغول شدن به کار و... می‌توان درد ناشی از خماری را کاهش داد. برای کاهش درد خماری می‌توانید از یک فرد متخصص مشاوره ترک اعتیاد بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

حالات خماری ناشی از مواد محرک

اضطراب، بی‌قراری، رعشه، تعریق، تب، سردرد، عصبانیت و تحریک‌پذیری، کاهش یا افزایش اشتها، میل شدید به مصرف، رؤیاهای غیرعادی ،کابوس دیدن، ناتوانی عمومی، افسردگی، خستگی، تمایل به خواب بیشتر و یا بی‌خوابی و لرزش بدن از جمله علائمی هستند که در پی ترک اعتیاد به مواد محرک برای بسیاری از افراد رخ می‌دهند. لازم به ذکر است نشانه‌هایی که پیش‌تر بیان شد مربوط به مجموع مواد محرک است و حالات خماری هر ماده محرکی با دیگری می‌تواند متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

حالات خماری ناشی از مواد توهم زا

حالات خماری ناشی از مواد توهم‌زا

مواد توهم زا مواردی همچون قرص اکس، ماشروم، حشیش و به خصوص ماری جوانا را در بر می گیرد. ماری جوانا یک توهم زای قوی است و متاسفانه امروزه بین جوانان طرفداران زیادی دارد. برای کسب اطلاعات در مورد ترک ماری جوانا کلیک کنید.
تا به حال گزارشی مبنی بر وابستگی جسمانی به مواد توهم زا ارائه نشده به جز ماده‌ی PCP. افرادی که از توهم‌زاها استفاده می‌کنند ممکن است به حالات روانی ناشی از آن وابسته شوند. این مسئله باعث می‌شود میل شدید به مصرف مجدد در آن‌ها به وجود بیاید. لازم است تکنیک های غلبه بر وسوسه بعد از ترک انجام بگیرد. علامت ترک رایجی که با کنار گذاشتن مواد توهم‌زا اتفاق می‌افتد، حالت روانی است که به آن فلش بک گفته می‌شود. در فلش بک عوارض روانی ناشی از مصرف توهم‌زا نظیر توهم‌های بینایی، شنوایی و هذیان‌ها به طور ناگهانی و حتی ماه‌ها پس از ترک ماده برای فرد اتفاق می‌افتند.

در بسیاری از مواقع این فلش بک‌ها به صورت دگرگونی‌های بینایی، هاله‌هایی از نور و تاریکی، ریزبینی، درشت بینی، توهم‌های شنیداری، جرقه‌های رنگی و درک اشتباه از اشیای پیرامون ظاهر می‌شوند. این دوره‌ها چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد، اما احتمال دارد گاهی به صورت طولانی‌تری تداوم یابد. PCP تنها ماده توهم‌زایی است که به دلیل عملکرد متفاوت آن بر مغز احتمال وابستگی جسمانی در آن وجود دارد. علائم ترک آن به صورت بی‌حالی، کمبود انرژی، افسردگی و میل شدید به مصرف اتفاق می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال افسردگی کلیک کنید.

 

مقایسه حالات خماری و مسمومیت با الکل

بسیاری از علائم خماری و مسمومیت با الکل نسبتا مشابه هستند، اما مسمومیت با الکل بسیار بدتر و همچنین خطرناک تر است. خماری یک احساس صرفا ناخوشایند است، اما مسمومیت با الکل اگر به موقع تشخیص داده نشود، می تواند کشنده باشد. مرگ و میر ناشی از مسمومیت با الکل به طور متوسط ​​روزانه حدود 6 مرگ و در مجموع بیش از دو هزار مرگ سالیانه تنها در ایالات متحده را به خود اختصاص داده است. علائم خماری در الکل به دلایل مختلفی ایجاد می شود که معمولاً عبارتند از:

 • کم آبی بدن به دلیل ادرار زیاد
 • کاهش سطح قند خون
 • اتساع رگ های خونی که می تواند باعث سردرد شود
 • تحریک پوشش معده از الکل
 • التهاب ناشی از الکل
 • تحریک پذیری، اضطراب یا احساس افسردگی
 • زمان دشواری برای حفظ تمرکز ذهنی یا دامنه توجه
  احساس ضعف و خستگی
 • دردهای عضلانی
 • بی اشتهایی به دلیل حالت تهوع
 • معده درد یا استفراغ
 • احساسات سرگیجه
 • لرزش یا دست دادن
 • افزایش ضربان قلب
 • تشنگی شدید

 

کاهش حالات خماری و علائم ترک اعتیاد

خوشبختانه امروزه روش‌هایی برای کاهش درد خماری برای افراد در حال ترک اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش‌های دارو درمانی، تغییر تغذیه در زمان ترک، شرایط و محیط خانه و نحوه رفتار اعضای خانواده با فرد اشاره داشت. داروهایی نیز برای کاهش درد خماری وجود دارد. توصیه می‌کنیم که حتماً برای کاهش درد خماری و علائم ترک در زمان درمان از یک فرد متخصص در زمینه ترک اعتیاد مشاوره بگیرید.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

واقعیت وضعیت خماری را بپذیرید

خماری یک وضعیت دردناک جسمی و روانی است. باید قبل از هر چیز بدانیم که ما این وضعیت را به خاطر خلاص شدن از شر مواد قبول کردیم. بهتر است با خودمان مهربان باشیم و از خودمان مراقبت کنیم تا از این مرحله رد شویم، مرحله ای که سخت ترین مرحله ترک اعتیاد است. در این دوره نیاز هست کارهای لذت بخش و مفرح انجام دهید تا حواس خود را پرت کنید. برای افزایش اراده نیاز به روان شناس و مشاور دارید تا به شما در این مسیر کمک کند. پیشنهاد می کنیم مقاله درمان اعتیاد را مطالعه کنید.

 

کاهش حالات خماری با رژیم مناسب

داشتن خماری مطمئناً می‌تواند آزاردهنده باشد، اما علائم در نهایت ظرف یک روز یا بیشتر برطرف می‌شوند. خماری معمولی چندین علامت شناخته شده دارد که در صورت مصرف زیاد الکل اجتناب ناپذیر است. سردرد از علائم خماری بسیار رایج بعد از نوشیدن مواد الکلی می باشد. همانطور که احساس کلی حالت تهوع نیز وجود دارد. افرادی که خماری را تجربه می کنند احتمالاً از نور شدید و صدای بلند نیز آزار خواهند دید.

برخی افراد تمایل به خوردن غذاهای چرب مانند همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده دارند و فکر می کنند که الکل باقی مانده در سیستم را جذب می کند. این روش معمولاً در مدت کوتاهی پس از خوردن غذا، زمانی که بدن دچار تداخل مواد می شود، اوضاع را بدتر می کند. برای کاهش این اثرات لازم است رژیم  مناسبی داشته باشید.

استفاده از رژیم غذایی

در حالی که هیچ درمان ناگهانی و جادویی برای رفع فوری خماری وجود ندارد، برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند به کاهش برخی از علائم کمک کرده و به بهبودی شما کمک کنند. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

 1. نوشیدن آب: آبرسانی مجدد به بدن بسیار مهم است زیرا الکل می تواند باعث کم آبی بدن شود. در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا مایعات از دست رفته را جبران کنید.

2. نوشیدنی های غنی از الکترولیت: نوشیدنی های ورزشی یا محلول های الکترولیتی می توانند به بازگرداندن تعادل الکترولیت در بدن شما کمک کرده و مواد معدنی ضروری از دست رفته به دلیل اثر ادرارآور الکل را جبران کنند.

3. چای زنجبیل: قرن هاست که از زنجبیل برای تسکین ناراحتی معده استفاده می شود. نوشیدن چای زنجبیل یا جویدن یک تکه زنجبیل تازه به کاهش حالت تهوع و ناراحتی گوارشی کمک می کند.

4. خوردن موز: سرشار از پتاسیم است که اغلب در طول مصرف الکل کاهش می یابد، موز می تواند به جبران این ماده معدنی ضروری کمک کند. آن ها همچنین به راحتی هضم می شوند و منبع سریع انرژی هستند.

5. تخم مرغ: تخم مرغ حاوی سیستئین است، اسید آمینه ای که می تواند به تجزیه استالدئید، محصول جانبی سمی متابولیسم الکل کمک کند. مصرف تخم مرغ در تسریع روند بهبودی موثر می افتد.

6. نان تست یا کراکر: نان تست ساده یا کراکر می تواند مقداری کربوهیدرات برای کمک به تثبیت سطح قند خون فراهم کند که به دلیل مصرف الکل مختل می شود.

7. نوشیدن آب میوه: نوشیدن آب میوه می تواند مقداری قند طبیعی را تامین کند و ویتامین های از دست رفته را جبران کند. آب میوه های بدون قند اضافه شده را انتخاب کنید و آن ها را با آب رقیق کنید تا از افزایش سطح قند خون جلوگیری کنید.

8. چای نعناع فلفلی یا بابونه: چای نعناع می تواند در تسکین ناراحتی معده مفید باشد، در حالی که چای بابونه دارای خواص آرام بخش است و به کاهش اضطراب و افزایش آرامش کمک می کند.

 

سخن آخر

توجه به این نکته مهم است که اگرچه گزینه های درمانی پیشنهاد شده برای کاهش خماری تسکین دهنده هستند، اما به طور کامل علائم خماری را از بین نمی برند. بهترین راه برای جلوگیری از خماری این است که مخدرهایی را که به بروز خماری می انجامد کنار بگذارید و الکل را در حد اعتدال بنوشید یا به طور کامل از آن اجتناب کنید.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

بسیاری از افراد به دلیل ترس از خماری ناشی از ترک از آن فرار می‌کنند و با وجود تمایل به ترک کردن مواد مخدر، گامی در این راه بر نمی‌دارند. این در حالیست که با کمک یک فرد متخصص می‌توانید علائم خماری ناشی از ترک را تا حد زیادی کاهش دهید و به زندگی سالم خود بازگردید. برای این کار لزومی به مراجعه به مراکز ترک اعتیاد نیست و می‌توانید با خدمات مشاوره تلفنی، فرایند ترک را شروع کنید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*