ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش شادی به کودکان | 5 راهکار عملی برای والدین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آموزش شادی به کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا در مورد نحوه آموزش شادی به کودکان خود اطلاعاتی دارید؟ این آرزوی هر پدر و مادری است که فرزندان شاد و سالمی داشته باشند. چرا که فقدان تجربه‌های لذت بخش و شادی آور در دوران کودکی می‌تواند زمینه ساز مشکلات روحی و روانی زیادی در بزرگسالی شود. به همین خاطر برای اینکه فرزندتان در زندگی شاد باشد، کودکی پرنشاطی را تجربه کند و با روحیه‌ای مناسب به دوره‌های بعدی زندگی خود برسد؛ آگاهی از روانشناسی کودک و نکات تربیتی در این مورد ضروری است. به همین منظور بهترین گزینه بهره بردن از مشاوره کودک است که والدین می توانند به وسیله مشورت با روانشناسان کودک در ریشه یابی مشکلات رفتاری و شخصیتی فرزند خود توانمند شوند و با رفع مشکلات آن ها شرایط بهتری برای رفاه روانی و زندگی توام با شادی را برای فرزندان خود آماده سازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاور

آموزش شادی به کودکان 

تربیت فرزندان در دنیای امروز با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است. امروزه والدین بدون اینکه اطلاعات تربیتی خود را به روز کنند به سختی می‌توانند از پس چالش‌های مربوط به فرزندان بربیایند. هدف نهایی از تــربیت کودک این است که با سلامت روان کافی رشد کند تا بتواند در آینده نیز زندگی موفقی داشته باشد. دست‌یابی به این هدف همیشه راحت و آسان نیست و نیازمند دریافت آموزش‌های تخصصی می‌باشد. آموزش شادی به کودکان یکی از ابزارهای لازم برای پرورش کــودک سالم است. در ادامه به 5 نکته آموزشی در این باره اشاره کرده‌ایم.

اینفوگرافیک آموزش شادی به کودکان

اینفوگرافیک آموزش شادی به کودکان

آموزش شادی به کودکان | الگوی فرزندانتان باشید 

چطوری بچه ها رو خوشحال کنیم

شادی کودکان و به طور کل سلامت روان آن‌ها تا حد زیادی تحت تأثیر روحیه والدین قرار دارد. کودکان از ابتدای تولد در حال مشاهده شما هستند و به مرور یاد می‌گیرند رفتارهایتان را تقلید کنند. تقــلید کودکان از والدین به دلیل این است که آن‌ها به شما بخصوص در سال‌های اولیه کودکی به عنوان قهرمان زندگی خود نگاه می‌کنند. به همین خاطر است که دوست دارند همانندتان رفتار کنند و مورد تائید قرار بگیرند. شادی یا غمگینی والدین در واقع از همین طریق به فرزندان منتقل می‌شود. در نتیجه برای اینکه کودکانی سالم و با روحیه مثبتی داشته باشید ابتدا باید روی خودتان کار کنید و بــهداشت روان خود را بهبود ببخشید.

علاوه بر این‌ها زمانی که پدر و مادر افسرده باشند و فعالیت‌های شادی‌آور محدودی در زندگی‌شان وجود داشته باشد، در مراقبت از کودک نیز به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند حمایت عاطفی کافی را از فرزند خود به عمل بیاورند. در این شرایط خلأ عاطفی ایجاد شده، رشـد روانی و عاطفی کودک مختل شده و علاوه بر مشکلات روحی برای کودک، مانع از این می‌شود که او بتواند شاد باشد و نشاط کافی را تجربه کند.

 

آموزش شادی به کودکان | ساختن روابط مثبت را آموزش دهید

داشتن روابط دوستانه با دیگران در تمامی سنین یکی از عوامل مهم در تجربه شادی و بهزیستی روانی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید با تقویت احساسات مــثبت، روحیه مثبت فرزندتان را تقویت کنید و نمی‌دانید دقیقاً باید چه کاری انجام دهید؛ پس بهتر است که کودک را به برقراری ارتباط با همسالانش تشویق کنید. توانایی دوست یابی و برقراری ارتباط با همسالان عزت نفس او را تقویت می‌کند. هم‌چنین در جریان بازی‌هایی که با دوستان اتفاق می‌افتد کودک می‌تواند شادی و لذت بیشتری را نیز تجربه کند. 

اگر فرزندتان در این زمینه با مشکلات زیادی رو به رو است توصیه می‌کنیم مقاله عدم توانایی دوست یابی کودکان را مطالعه نمایید.

به جای نتیجه بر تلاش‌ها تمرکز کنید

وقتی کودکتان برای دستیابی به هدفی تلاش می‌کند، فارغ از هر نتیجه‌ای بر تلاش‌های او تمرکز کنید و به او بگویید که برای آن‌ها ارزش قائل هستید. تمرکز بر شکست‌ها و نقاط منفی کودک، باعث می‌شود که او دائماً نگران نتایج باشد و نتواند عملکرد مناسبی در خانه و مدرسه از خود نشان دهد. این امر موجب پرورش روحیه کـمال گرایی در کودکان می شود که در این شرایط فرزندتان متحمل فشارهای زیادی می‌شود و در نتیجه آن طور که باید از کودکی خود لذت نمی‌برد.

تحقیقات نشان می‌دهد فرزندان والدینی که بیش ازحد به موفق شدن و کسب نتایج مثبت تأکید می‌کنند بیش از دیگران دچار اختلالاتی نظیر اضطراب و افسردگی می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی در کودکان کلیک کنید.  

هوش هیجانی کودک را تقویت کنید
 

هــوش هیجانی صفتی است که بر درک احساسات خود، مدیریت کردن آن‌ها و هم‌چنین درک احساسات دیگران و مــهارت همدلی افراد تأثیر می‌گذارد. این صفت ذاتی و غیر قابل تغییر نیست. بلکه مهارتی است که می‌تواند پرورش یابد و ارتقا پیدا کند. به کودکتان کمک کنید تا احساسات مختلف خود نظیر غم، شادی، خشم و... را بشناسد و به او آموزش دهید در مواجهه با هرکدام از آن‌ها باید چه رفتاری از خود نشان دهد. یادگرفتن روش‌های مقابله‌ای درست با هیجانات منفی در پرورش هــوش هیجانی کودک و در نهایت تجربه شادی بیشتر در زندگی اهمیت بسیاری دارد. 

زمان‌های بازی با کودک را افزایش دهید | سخن آخر

بازی کردن با فرزندان در دوران کودکی در رشد هیجانی، شناختی و اجتماعی آن‌ها تأثیر بسزایی می‌گذارد. هنگام بــازی کودکان هم شما و هم کودک می‌آموزید که فعالیت‌های مثبتی را خلق کنید، هیجانات مثبتتان را ابراز کرده و در لحظه زندگی کنید. این تجربیات همراه با احساس دریافت حمایت عاطفی از جانب شما در جریان بازی در روحیه کودک تأثیر بسیار زیادی دارد و به او کمک می‌کند هیجانات مثبت بیشتری را پرورش دهد. 
تربیت فرزندان مــوفق و شاد کار دشواری نیست. تنها لازمه آن کسب آگاهی از روحیات فرزندان و راهکارهای درست و موثر است. بنابراین ضروری است برای تحقق این هدف از مشاوره های روانشناسی بهره مند شوید. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در عرصه روانشناسی کودک می توانند یاریگران توانمندی در این زمینه باشند. در صورت نیاز به مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*