ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص تنفر از مواد مخدر یا نالتروکسان و اشکال مختلف آن

قرص تنفر از مواد مخدر دیگر یک رویا نیست. نالتروکسون دارویی آنتاگونیست است و اثرات مواد افیونی را مسدود می کند. به عبارت ساده ترحالات سرخوشی و مستی پس از مصرف مواد را از بین می برد. این دارو به هیچ وجه اعتیادآور نیست و برای کسانی که پس از ترک مواد هنوز با هوس مصرف درگیرند تجویز می شود. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

قرص تنفر از مواد مخدر یا نالتروکسان چیست؟

نالترکسون معمولاً برای درمان اعتیاد به مواد مخدر تجویز می شود. این دارو با جلوگیری از اثرات مضر مواد افیونی، هوس های ناشی از مواد مخدر را کاهش می دهد. این دارو باید به عنوان بخشی از یک برنامه جامع بهبودی که ممکن است شامل مشاوره ترک اعتیاد، گروه‌های حمایتی و سایر روش‌های درمانی توصیه شده توسط پزشک یا درمانگر باشد، تجویز شود. نالترکسون اثرات منفی مواد افیونی بر مغز را مسدود می کند و از احساس پرخاشگری جلوگیری می کند. اگر شما در حال حاضر از نظر جسمی به مواد افیونی وابسته هستید، نالترکسان باعث علائم ترک خواهد شد. مهم است که از مصرف مواد افیونی به مدت حداقل 7-10 روز قبل از مصرف نالترکسون برای کاهش عوارض ترک مصرف خودداری کنید. با این حال، بسته به نوع اعتیاد به مواد افیونی، دوز و مدت زمان اعتیاد، مدت زمان از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. بهبودی از اعتیاد به مواد افیونی به زمان و صبر نیاز دارد، زیرا روند سریعی نیست. اما با کمک داروهایی مانند نالترکسون و مجموعه ای از گزینه های درمانی موجود، در هر مرحله از راه ترک، پشتیبانی خواهید داشت.

1-موارد استفاده از نالترکسون

نالترکسون متفاوت از انواع دیگر داروهای مورد استفاده در درمان اعتیاد به مواد افیونی عمل می کند. داروهایی مانند قرص ب2  و انواع قرص متادون به کاهش هوس کمک می کنند. از سوی دیگر، نالترکسون هرگونه تمایل به مصرف مواد افیونی را از بین می برد. با مسدود کردن این گیرنده های مواد افیونی، مصرف کنندگان نالترکسون اثرات سرخوشی و آرام بخش مصرف مواد افیونی را تجربه نمی کنند.

2-قرص تنفر از مواد مخدر از کجا قابل تهیه است؟

نالترکسون فقط با نسخه پزشک در دسترس است. پزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه بهبودی متناسب با نیازهای شما ایجاد کند. بسته به جایی که تحت درمان هستید، دارو ممکن است در یک مرکز بستری یا در خانه شما تجویز شود. درمان با کمک دارو، مانند استفاده از نالترکسون، همیشه باید به عنوان بخشی از یک برنامه بهبودی کلی برای دستیابی به هوشیاری طولانی مدت استفاده شود. برای آشنایی با داروهای ترک اعتیاد کلیک کنید.

3-عوارض مصرف قرص تنفر از مواد مخدر

قبل از مصرف نالترکسون در تمام اشکال آن، بیمار باید عاری از دارو و سم زدایی از سایر مواد انجام شده باشد. اگر فردی به طور کامل از مواد افیونی یا الکل سم زدایی نشده باشد و نالترکسون مصرف کند، خماری و حالات ترک را تجربه خواهد کرد. نالترکسون درمانی است که فقط برای افرادی در نظر گرفته شده است که دیگر به الکل و مواد مخدر وابسته نیستند. مهم است که بیماران در صورتی که فکر می کنند هنوز علائم ترک را تجربه می کنند به پزشک خود اطلاع دهند زیرا هنوز نمی توانند نالترکسون مصرف کنند. اکثر پزشکان قبل از تجویز این دارو، غربالگری دارویی ادرار را تجویز می‌کنند تا مطمئن شوند که در سیستم بیمار مواد افیونی وجود ندارد. اکثر افراد باید حداقل 7 تا 10 روز قبل از شروع نالترکسون یا در برخی موارد تا 14 روز استفاده از مواد افیونی را متوقف می کردند. اگر مواد افیونی به طور کامل از بدن خارج نشده باشند، علائم ترک ممکن است رخ دهد. این علائم می توانند شدید باشند و عبارتند از:
 • تحریک پذیری، اضطراب، دردهای عضلانی
 • چشمان اشک آلود، مردمک های گشاد شده
 • بی خوابی بعد از ترک اعتیاد
 • تعریق، اسهال،تهوع و استفراغ و مور مور شدن

4-تداخلات نالترکسون

گاهی اوقات، نالترکسون می تواند اثرات ناخوشایندی را در صورت ترکیب با برخی مواد، از جمله مواردی که بدون نسخه، تجویز شده، مکمل ها یا گیاهان دارویی تجویز می شود، ایجاد کند. چندین داروی رایج که ممکن است با نالترکسون مقابله کنند عبارتند از:
 • مواد افیونی
 • متادون
 • داروهای خاص برای اسهال، سرفه و درد
 • دی سولفیرام
 • تیوریدازین
فهرستی به روز از تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید نگه دارید و قبل از مصرف نالترکسون با پزشک خود در مورد تداخلات دارویی صحبت کنید. در صورت شروع هر گونه عوارض جانبی منفی ناشی از مصرف دارو، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.  
اشکال مختلف قرص تنفر از مواد مخدر

اشکال مختلف قرص تنفر از مواد مخدر یا نالتروکسون

نالترکسون به سه شکل قرص، تزریقی و دستگاه ایمپلنت موجود است. نام های تجاری رایج این تبلت ReVia و Depade هستند. فرم تزریقی دارو با رهش طولانی اغلب با نام Vivitrol به فروش می رسد.نالترکسون معمولاً به شکل قرص تجویز می شود. با این حال، گزینه های دستگاه تزریقی و ایمپلنت در حال افزایش است.

1-قرص تنفر از مواد مخدر

دوزهای قرص نالترکسون بر حسب فرد، قدرت دارو و مقدار داروی مورد نیاز هر روز متفاوت است. دستورالعمل های پزشک خود را برای اطلاعات مصرف دنبال کنید. می توان آن را در خانه یا در یک مرکز درمانی مصرف کرد. اگر فرم قرص را در خانه مصرف می‌کنید، ممکن است یکی از اعضای خانواده یا مراقب، خود دوزها را طبق برنامه تجویز کند. مقدار دارو را تنظیم نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

2- ایمپلنت نالتروکسون

شکل دیگری از این دارو نوعی ایمپلنت نالتروکسون است که برای درمان اعتیاد استفاده می شود. ایمپلنت ها به شکل گلوله های کوچک هستند و در دیواره پایین شکم قرار می گیرند. قرار دادن با بی حسی موضعی کامل می شود. پس از کاشت، دستگاه مقدار ثابتی از نالتروکسون را برای تقریباً 3-6 ماه در بدن آزاد می کند. در حال حاضر، ایمپلنت ها فقط در یک محیط درمانی بستری به منظور نظارت بر عوارض جانبی احتمالی در دسترس هستند.

3-داروی تزریقی

این دارو همچنین می تواند از طریق تزریقی با رهش طولانی تجویز شود. هر ماه، دارو به عضله تزریق می شود. این دارو فقط می تواند توسط یک پزشک یا پرستار در یک محیط کلینیک تجویز شود، بنابراین دریافت دوزها به طور منظم برای دستیابی به بیشترین فایده مهم است. مدت کوتاهی پس از دریافت دارو، ممکن است متوجه درد، قرمزی، کبودی یا تورم در نزدیکی محل تزریق شوید اما این موارد شایع است. تنها در صورتی که در عرض 2 هفته از بین نرفت یا بدتر شد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. در این رابطه مقاله نالتروکسان از کجا تهیه کنیم پیشنهاد می شود.

آیا نالتروکسون اعتیاد آور است؟

یکی از باورهای غلط در مورد نالترکسون این است که این دارو خود یک ماده افیونی است. این درست نیست زیرا نالترکسون یک اپیوئید نیست. بلکه یک آنتاگونیست مواد افیونی است. به این معنی که اثرات مواد افیونی را مسدود می کند اما اثرات مشابهی را ایجاد نمی کند. با نالترکسون، هیچ پتانسیلی برای اعتیاد یا وابستگی وجود ندارد. این به این معنی است که چیزی به نام جدول زمانی ترک نالترکسون وجود ندارد.

1-جدول ترک مواد افیونی

در این حالت، فقط جدول زمانی ترک می تواند به طور ناگهانی شروع شود. در مقابل، ترک مواد افیونی بدون حضور نالترکسون می تواند 12 تا 30 ساعت طول بکشد تا شروع شود. دلیل اینکه اگر فردی نالترکسون را در حین مصرف مواد افیونی مصرف کند ناگهان علائم ترک ظاهر می شود این است که نالترکسون به جای سم زدایی تدریجی، مواد افیونی را بلافاصله مسدود می کند. مردم همچنین ممکن است در مورد جدول زمانی احتمالی ترک اعتیاد نالترکسون یا علائم ترک نالترکسون گیج شوند زیرا ممکن است در هنگام استفاده از دارو عوارض جانبی نامطلوبی مانند گرفتگی عضلات، اسهال و سایر عوارض گوارشی را تجربه کنند. اینها عوارض جانبی رایج مرتبط با نالترکسون هستند که علائم رایج ترک مواد افیونی نیز هستند. این علائم لزوماً نشان دهنده ترک مواد افیونی نیست.همچنین برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

2-نالتروکسان نیازی به سم زدایی ندارد

نیازی به سم زدایی از خود نالترکسون نیست. نالترکسون یک آنتاگونیست مواد افیونی است که وابستگی فیزیکی ایجاد نمی کند. بنابراین، اگر کسی استفاده از نالترکسون را متوقف کند، ترک را تجربه نخواهد کرد. با این حال، ضروری است که بیماران قبل از شروع نالترکسون، سم زدایی از مواد مخدر را انجام داده باشند. زمانی که افراد باید قبل از مصرف نالترکسون منتظر بمانند، معمولاً 7 تا 10 روز پس از آخرین دوز یک ماده مخدر است. اگر فردی به طور مزمن از مواد افیونی استفاده می کند یا اگر دارو به دلیل استفاده زیاد یا مکرر در سیستم بدن او جمع شده باشد، این مدت می تواند طولانی تر باشد.  
نالتروکسان چطور به ترک اعتیاد کمک می کند

قرص تنفر از مواد مخدر چگونه به ترک اعتیاد کمک می کند؟

اغلب اوقات، مواد افیونی به شما احساس سرحوشی و مستی می دهند، احساس رضایت و تسکین درد. هنگام مصرف نالتروکسون، این احساسات مسدود خواهند شد. با گذشت زمان، حالت ذهنی عاری از مواد مخدر را به دست خواهید آورد و به شما این امکان را می دهد که روی ایجاد یک سبک زندگی سالم تر تمرکز کنید. نالترکسون به عنوان یک آنتاگونیست مواد افیونی عمل می کند. مکانیزم عمل این دارو این است که به طور کلی احساسات سرخوشی ناشی از الکل یا مواد افیونی را مسدود می کند. اگر کسی نالترکسون مصرف کند و سعی کند از الکل یا مواد افیونی استفاده کند، اثرات مطلوب این مواد را احساس نخواهد کرد. نالترکسون می تواند هوس ها را کاهش دهد و احتمال موفقیت فرد در برنامه درمان اعتیاد خود را افزایش دهد.

نالتروکسان و کاهش هوس

اگرچه نالترکسون معمولاً برای درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شود، اما نمی تواند هوس مواد مخدر را متوقف کند. به همین دلیل، نالترکسون بیشترین شانس موفقیت را زمانی دارد که فردی مرحله ترک را کامل کرده باشد و انگیزه ادامه روند بهبودی را داشته باشد. در صورت بروز هر گونه هوس مصرف مواد افیونی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پس از مصرف نالترکسون نسبت به دوزهای پایین تر اپیوئیدها حساسیت بیشتری داشته باشید، بنابراین در پایان درمان با کمک دارو باید از مصرف هر گونه دارویی خودداری کنید. مصرف مجدد هروئین یا هر مخدر دیگر می تواند عوارض جدی از جمله مصرف بیش از حد را ایجاد کند.  

نکات مهم حین مصرف قرص تنفر از مواد مخدر

 • نالترکسون را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد نالترکسون با آسیب کبدی همراه است.
 • نالترکسون باید علاوه بر اقدامات اجتماعی و روان درمانی جامع برای کاهش اعتیاد به مواد افیونی یا الکل استفاده شود.
 • همیشه مدارکی همراه داشته باشید که به پرسنل پزشکی از مصرف نالترکسون هشدار دهد. برای این منظور کارت دارویی نالترکسون در اکثر مراکز درمانی موجود است.
 • اگر در حین مصرف نالترکسون به طور خودسرانه مواد افیونی مصرف کنید، هیچ اثری را متوجه نخواهید شد.
 • اگر بخواهید با دوزهای زیادی از مواد افیونی بر نالترکسون غلبه کنید، ممکن است بمیرید یا آسیب جدی از جمله کما را تجربه کنید.
 • در صورت بروز درد شکمی که بیش از چند روز طول کشید، اجابت مزاج سفید، ادرار تیره یا زرد شدن چشمان خود، نالترکسون را قطع کنید و فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • قبل از تجویز خودسرانه هر داروی سرفه یا سرماخوردگی یا درمان های تسکین درد با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید زیرا برخی از این داروها ممکن است حاوی کدئین یا سایر مواد شبه افیونی باشند که ممکن است با نالترکسون تداخل داشته باشند.
 • نالترکسون ممکن است بر توانایی شما در رانندگی یا کار با ماشین آلات تأثیر بگذارد. اگر نالترکسون اینگونه روی شما تأثیر می گذارد، هیچ نوع کار خطرناکی را انجام ندهید.
 • اگر شیر می دهید، باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نالترکسون برای شما مناسب نباشد.
 

سخن آخر

نالترکسون می تواند بخش ارزشمندی از یک برنامه ترک الکل یا مواد افیونی باشد. با این حال، نالترکسون به تنهایی درمانی برای اعتیاد نیست. نالترکسون راهی برای افرادی که به الکل یا مواد افیونی وابسته هستند برای کاهش هوس و موفقیت در برنامه درمانی فراهم می کند. هر شکلی از درمان با کمک دارو باید بخشی از یک برنامه بزرگتر درمان اعتیاد و بهبودی باشد. در غیر این صورت، حتی اگر فردی از نالترکسون استفاده کند، به بیماری زمینه ای اعتیاد رسیدگی نخواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره روش های ترک و استفاده از نالتروکسان از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*