ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تنفر از شغل | نکاتی برای کاهش احساسات منفی نسبت به کار

چگونه تنفر از شغل را مدیریت کنیم؟ ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد، که هر صبح بدون انگیزه برای رفتن به سر کار آماده شوید یا از سبک زندگی و کاری که انجام می دهید خوشحال نباشید. به عبارتی از شغل خود راضی نیستید. برای دریافت مشاوره شغلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


نشانه های تنفر از شغل

زمانی که شما به کار و حرفه ای مشغول هستید، که انگیزه ی شما را برای ادامه زندگی کاهش دهد، به شما اجازه ی رسیدن به خواسته هایتان را نمی دهد و درواقع شما را راضی نمی کند یا اصولا کاری است، که از انجام آن لذت نمی برید یا احساس می کنید در حال اتلاف زمان هستید، در واقع شما از شغل خود متنفرید. بی علاقگی به شغلی که انجام می دهید، به طریق مختلف قابل مشاهده است که به عنوان نشانه های تنفر از شغل قابل ذکر است. از آن جمله:

1-تنفر از شغل | نداشتن هیجان و عدم موفقیت

شاید توقع زیادی باشد، که هر روز زمان کار کردن هیجان بالایی را تجربه کنید. اما بی انگیزگی کامل نسبت به شغل نیز طبیعی نیست. اگر تمایل یا اشتیاقی در زمان انجام کار احساس نمی کنید. یعنی از شغل خود احساس رضایت نمی کنید و از آن متنفر هستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رضایت شغلی کلیک کنید.
اگر در انجام کارهای روزانه دچار مشکل شده اید و دیگر مانند قبل وظایف کاری خود را بی نقص به انجام نمی رسانید یا بازده کاری تان پایین آمده، نشان می دهد به اندازه ی قبل از کار خود لذت نمی برید و آن را دوست ندارید.

2-گلایه از مشکلات کاری و کاهش تمرکز

تجربه ی میزانی سختی و استرس کاری چیزی طبیعی است. اما اگر مدام به صحبت و گلایه از شغل و شرایط آن می پردازید و برای دوستان خود از استرس محیط کار یا اوضاع غیرقابل قبول آن صحبت می کنید، یعنی از شغل خود متنفر هستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس شغلی کلیک کنید. اگر در هنگام انجام کار، متمرکز شدن روی آن برای شما سخت شده و احساس می کنید، برای تمرکز کردن بر روی انجام کارها نیاز به انرژی زیادی دارید. این یعنی تمایل به انجام کار در شما تضعیف شده و شما علاقه ای که به کاری که انجام می دهید ندارید.

3-افزایش عادات بد و تجربه بیماری های جسمی

انجام دادن کاری که علاقه ای به انجام آن ندارید، مانند تحمیل کردن آن به شما است. یعنی انرژی روحی زیادی از شما گرفته و انگیزه ی شما را به انجام سایر کارها کاهش می دهد. به عنوان مثال اگر قبلا به ندرت از غذاهای فست فودی استفاده می کردید و با علاقه سعی می کردید، خودتان آشپزی کنید الان دیگر علاقه ای ندارید، که برای آشپزی وقت بگذارید. یا ورزش کردن از عاداتی است، که در این شرایط شما دیگر تمایلی به ادامه ی آن نخواهید داشت و ترجیح می دهید بیشتر استراحت کنید یا غذاهای آماده بخورید.
اگر اخیرا بدون دلایل خاصی دچار دردهای عضلانی می شوید یا دچار بی خوابی های شبانه می شوید، که سابقا وجود نداشته می تواند به دلیل بی علاقگی به کار و محیط کاری تان باشد، که خود را به صورت ناراحتی های جسمی نشان می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رازهای موفقیت شغلی کلیک کنید.
تنفر از شغل

4-ناراحتی در آخر تعطیلات و دنبال نکردن علاقه مندی های خود

اگر در اواخر تعطیلات و زمان بازگشت به کار بی حوصله می شوید و دلتان نمی خواهد به استقبال روزهای کاری بروید، به این دلیل است که شما از شغل خود راضی نیستید. بی علاقگی و تنفر از شغل می تواند، به جایی برسد که شما دیگر تمایلی به پیگیری موضوعات و سرگرمی های مورد علاقه خود نداشته باشید و حتی دیگر با دوستان خود نیز وقت نگذرانید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید

5-سلامت روانی نامطلوب و خستگی مداوم

بی انگیزگی نسبت به کار و اضطراب کار باعث می شود، که مشکلات روحی شما زیاد شود. درواقع نگرانی که از انجام کار دارید، وضعیت سلامت روانی شما را تهدید می کند. فشار کاری و استرس آن ممکن است، در زندگی خود را به شکل پرخوری  و افسردگی نشان دهد و روحیه شما را تخریب کند. ادامه دادن به کاری که رضایت شما را جلب نمی کند، انگیزه ی شما را برنمی انگیزد و استرس و فشار روحی زیادی به شما وارد می کند، باعث می شود شما همیشه و در همه حال احساس خستگی مداوم داشته باشید و انرژی برای فعالیت های دیگر در خود احساس نکنید.

6-عدم علاقه به رابطه ی جنسی و تغییر اشتها

اگر روز خود را به گونه ای بگذرانید، که به شما احساس ارزشمندی نمی دهد، یا انقدر سطح فعالیت کاری زیاد است که توان شما را بیش از اندازه بگیرد، تمایل به رابطه ی جنسی و همچنین سطح رابطه شما و همسرتان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود کمتر به یکدیگر نزدیک شوید. علاقه به رابطه جنسی در این شرایط، کاهش پیدا می کند به ویژه در مردان که اضطراب در آن ها میزان تستسترون را کاهش می دهد و میل جنسی را کم می کند. شرایط کاری نامطلوب و بالا رفتن نگرانی و استرس می تواند سیستم گوارش شما را تحت تاثیر قرار دهد و با تولید کورتیزول ولع شما را به پرخوری زیاد کند.  

دلایل تنفر از شغل

بی علاقگی از شغل می تواند، به دلایل متعددی اتفاق بیفتد که باعث می شود، کیفیت زندگی شما افت پیدا کند و روان شما به مرور مستهلک شود. بنابراین باید برای رفع این مشکل، اقدامی اساسی انجام دهید و در این راستا شاید مطالب این مقاله مناسب شما باشد و بتواند به شما کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرسودگی شغلی کلیک کنید. عدم تمایل به شغل می تواند به دلایلی اتفاق بیفتد، که به نوع شغل یا محیط کاری یا سیستم مدیریتی برمی گردد و مهم ترین آن ها عبارتند از:

1-تنفر از شغل | عدم امنیت شغلی

اگر کارمندان از موقعیت شغلی خود مطمئن نباشند و هر روز نگران از دست دادن آن باشند، نمی توانند نسبت به کار و جایگاه خود حس دلبستگی داشته باشند و احساس بی ثباتی دارند. درنتیجه نسبت به کار خود تمرکز لازم را نخواهند داشت و این راندمان کار را پایین می آورد، استرس را افزایش می دهد و باعث عدم علاقه ی فرد به کاری می شود، که سطح استرس او را بالا می برد و ضعیت ثابتی ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمیه ریسک پذیری در شغل کلیک کنید.

2-تصور از دست دادن فرصت های بهتر

اگر در محیطی کار می کنید، که احساس می کنید قابلیت های شما بیش از شغلی است، که اکنون در حال انجام آن هستید و اگر در یک شرکت دیگر مشغول می شدید، فرصت های بهتری کسب می کردید و مزایا و امکانات بهتر و مسیر رشد آن بیشتر می بود، دیگر از انجام آن شغل احساس رضایت نخواهید کرد و مدام حس می کنید، در حال اتلاف زمان خود و از بین بردن انرژی خود در جای نادرست هستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شغل مناسب کلیک کنید.

3-سیستم نظارتی بالا و عدم رضایت از حقوق

در محیط کاری که نظارت بیش از اندازه بر روی کارمندان اعمال شود، که آن ها احساس کنند با آن ها به مثابه انسان های نابالغ رفتار می شود، باعث کاهش علاقه ی آنها به انجام کار می شود. زیرا این کار باعث می شود احساس محدودیت بکنند و آزادی عمل و ابتکار در کار را از دست می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر شغل کلیک کنید.
درنظر گرفتن حقوق منصفانه برای کارکنان، از عللی است که می تواند روی انگیزه ی آن ها برای انجام شغل تاثیر گذار باشد. زمان شروع یک کار و استخدام نیرو باید صادقانه در مورد موضوع حقوق صحبت شود، تا کارمند بالقوه نسبت به حقوق و مزایای دریافتی خود دید شفافی داشته باشد. بدیهی است که دریافت حقوق کمتر از حدود معقول باعث می شود، شخص نتواند با تمرکز و انگیزه و انرژی به کار خود ادامه دهد و همین مسئله بر سایر قسمت های زندگی او تاثیر می گذارد.

4-عدم تطبیق ارزش های فرد با شغل مورد نظر

زمانی که یک شغل با ارزش های ذهنی فرد همسو است، شخص با انجام آن شغل احساس بالندگی و رشد خواهد کرد و از انجام کار خود حس رضایت خواهد داشت. برعکس زمانی که این همسویی وجود ندارد و کاری که انجام می دهد، هویت و ارزش های فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. دیگر فرد به راحتی نمی تواند به کار خود ادامه دهد و به مشکل برمی خورد.

5-نادیده گرفته شدن زحمات کارمندان

در سازمان ها و شرکت هایی که از زحمت کارکنان قدردانی نمی شود، میزان انرژی کار کاهش پیدا می کند، کارمندان محرک کافی برای انجام کارهای خلاقانه و نشان دادن ابتکار عمل ندارند و نسبت به شغل خود انگیزه ی چندانی نخواهند داشت. قدرناشناسی نسبت به فعالیت های کارمندان از علل مهمی در کاهش میزان راندمان کاری و همچنین بی انگیزگی در انجام وظایف کاری است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات در محیط کار کلیک کنید.

6-انجام کارهای یکنواخت و سیستم مدیریتی نامناسب

محیط های کاری که نه فرصتی برای تغییر و رشد دارد، نه امکان وجود چالش های جدید، به سرعت انگیزه برای ادامه ی آن کاهش پیدا می کند. زیرا انجام کار روتین و تکراری که یکنواخت و کسل کننده است، اشخاص را برنمی انگیزد. پویایی کار و چالش برانگیز بودن آن از عوامل تحریک کننده ی کارمندان برای انجام کار با شوق و انگیزه است.
اگر سازمان یا شرکت مورد نظر سیستم مدیریتی ضعیف داشته باشد، که اعتماد کارمندان به عملکرد رئیس خود از بین برود یا رفتار مدیران شرکت نامناسب باشد، می تواند روی خلق و خوی کارمندان و انگیزه ی آن برای انجام کار تاثیر نامطلوبی بگذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.
در سازمان هایی که رئیس مجموعه رفتار درست و مناسبی با کارمندان دارد، زحمات آن ها را می بیند و قدردانی می کند و به آن ها اجازه فعالیت آزادانه و خلاقیت می دهد، قطعا محیط کار، کارمندان را به انسان هایی با مسئولیت که از انجام کار رضایت دارند تبدیل می کند. عکس این نیز صادق است.  مجموعه ای با روسای قدرنشناس و بی توجه، کارمندانی را پرورش می دهد که نسبت به کار و مجموعه کاری عرق ندارند و کارشان را با عشق انجام نمی دهند.  
تنفر از شغل

تنفر از شغل را چگونه حل کنیم

برای حل این مشکل راه کارهای مختلفی وجود دارد، که ممکن است برای شما مفید باشد. این راه حل ها شامل موارد زیر است:

1-پیدا کردن دلیل تنفر از شغل

به این موضوع توجه کنید، که دلیل تنفر شما از شغل تان یک موضوع موقتی است یا دائمی. گاهی ممکن است تنفر شما از کار یا محیط کاری به دلیل یک سوء تفاهم موقت باشد، که باید برای آن وقت بگذارید و آن را برطرف کنید که در این صورت پس از آن دوباره می توانید به کار خود با علاقه ادامه دهید. اما اگر حس می کنید دلیل شما به شرایط دائمی باز می گردد و شما از عهده ی تغییر آن برنمی آیید، در آن صورت می توانید گزینه های دیگر را امتحان کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخلاق حرفه ای کلیک کنید.

2-استقبال از فرصت های جدید و مذاکره با رئیس خود

دسته ای از افراد به دلیل محافظه کار بودن، به محیطی که در آن هستند عادت کرده و جدا شدن از آن حتی اگر مناسب نباشد برایشان سخت است. این عادت شما را از پیشرفت در یک شغل دیگر بازمی دارد و همچنین اجازه می دهد، در شغلی که روح شما را آزار می دهد بمانید و مستهلک شوید. درهای جدید را باز کنید و مشاغل دیگر را امتحان کنید.
اگر به دلایلی شرایط کاری یا رئیس تان باعث می شود، که نتوانید از شغل خود لذت ببرید، سعی کنید قبل از هر کاری مشکل خود را با رئیس تان مطرح کنید و در مورد شرایطی که می خواهید تغییر کند، مذاکره کنید، ممکن است پس از مذاکره به نتایج دلخواه خود برسید و نیازی به ترک محیط کاری نباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های مذاکره کلیک کنید.

3-پیدا کردن لنگر برای نیازهای مالی خود

اگر ادامه دادن به شغل فعلی آزار دهنده است و شما به دلیل نیازهای مالی تحت فشار هستد، می توانید قبل از ترک این شغل برای خود یک کار و منبع درآمد دیگر پیدا کنید و لنگر مالی خود را تامین کنید. زیرا فکر کردن به نیازهای مالی، قسط، بدهی، تامین مخارج روزانه استرس کار فعلی را افزایش می دهد و اجازه نمی دهد بر روی کار خود متمرکز رفتار کنید.
از طرفی اجازه نمی دهد، به راحتی از کار خود دست بکشید و یک شغل دیگر جایگزین کنید. بنابراین ابتدا یک کار جدید پیدا کنید، بدون اینکه کار فعلی را ترک کنید و بعد از مستقر شدن به صورت کامل، شغل قبلی را رها کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شغل دوم در منزل برای آقایان کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد تنفر از شغل

حتی اگر از کار خود راضی نیستید، سعی کنید کار خود به گونه ای انجام دهید که از خود سابقه درخشانی به جای بگذارید زیرا این موضوع به پیدا کردن کار در یک محیط دیگر بسیار تاثیر گذار است. ضمن این که مانع از افزایش استرس و حال بد شما می شود. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*