ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد | علل تنفر از میکیدن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ در بسیاری از مادران این مسئله بسیار ناراحت کننده است که کودکشان سینه آن‌ها را نمی‌گیرد و از مکیدن سینه مادر تنفر دارد. مادران می‌خواهند بدانند که چگونه می‌توان این مشکل را برطرف کرد. برای این کار ابتدا باید بدانید که ریشه و دلیل تنفر چیست و این که واقعا چرا کودک از گرفتن سینه امتناع می‌کند و یا شاید اصلا حساسیت مادر باعث این مسئله شده است.
در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. همچنین توصیه می کنیم از  مشاوره کودک برای افزایش آگاهی خود در زمینه مراقبت از نوزاد و آشنایی بیشتر با مشکلات دوران شیردهی و راهکارهای رفع آن بهره ببرید.
گیف


دلیل تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد

دلایل مربوط به مادر

حالات روحی و روانی مادر مانند استرس و اضطراب، محیط ناآرام و قرار گرفتن در یک فشار روانی، واکنش نشان دادن یکباره مادر به گاز گرفتن سینه توسط کودک که موجب ترس او شود و بغل کردن و شیر دادن به کودک دیگر، گرفتن سینه مادر توسط نوزاد را ناخوشایند می‌کند. همچنین مشــکلات شیردهی مانند نامتناسب بودن نوک سینه و نوک پستان فرورفته که با دهان کودک سازگار نباشد می‌تواند دلیلی بر تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد باشد. 

استفاده از صابون و عطر توسط مادر رغبت کودک را از بین می‌برد و وجود هورمون‌هایی که تحت تاثیر سیــکل قاعدگی، بارداری، قرص‌ ضد بارداری و همینطور تخمک‌گذاری قرار می‌گیرند باعث می‌شود کودک دیگر سینه مادر را نگیرد و در آخر اینکه تغییرات در ویژگی‌های ظاهری مادر باعث می‌شود کودک حالت ایمن خود را از دست بدهد و علاقه‌ای به گرفتن سینه مادر نداشته باشد.

دلایل مربوط به نوزاد درباره تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد

مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی نوزادان که کودک را مجبور می‌کند از راه دهان تنفس داشته باشد، دنــدان در آوردن نوزاد، التهاب لثه، استفاده از شیشه شیر نوزاد که باعث می‌شود بعد از استفاده از شیشه، کودک دیگر رغبتی به گرفتن سینه مادر نداشته باشد و گریه طولانی مدت که در نتیجه آن کودک گرسنه می‌شود و اگر به او توجه نشود دیگر کودک سینه مادر را نمی‌گیرد.

دلایل مربوط به محیط

دمای نامتناسب، هوای بسیار گرم یا بسیار سرد و عدم رعایت اصول درست لبـاس پوشاندن نوزاد باعث می‌شود نوزاد از شیر خوردن دوری کند. همچنین اگر نور در اطراف بسیار زیاد باشد می‌تواند تاثیرگذار باشد. سرو صدای زیاد کنجکاوی کودک را برمی‌انگیزد که باعث عدم شیر خوردن می‌شود. نکته مهم دیگر این که وجود دود سیگار در اطراف کودک او را از گرفتن سینه مادر منع می‌کند.دلیل تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد در سنین مختلف

روز اول

خواب آلودگی و بی‌حالی، تجویز داروهای متفاوت مسکن و بیهوشی به مادر، حرکت دادن کودک با خشونت، فشردن او به سینه در هنگام شیر دادن و عدم رعایت اصول شــیر دادن به نوزاد، استرس مادر به دلیل نبود آمادگی و یا بیرون نبودن نوک سینه از علل شیر نخوردن نوزاد در روز اول پس از تولد می‌باشد.

روز دوم تا چهارم

جمع شدن شیر در سینه باعث می‌شود ماهیچه برای جهش شیر بسیار قوی باشد و یا ماهیچه ضعیف شود.

هفته اول تا چهارم

برفک دهان نوزاد، زخم نوک پستان، جمع شدن شیر در پستان، عفونت گوش در کودکان همگی می توانند از موانع شیر خوردن از سینه مادر می‌شود و یا با توجه به غذایی که مادر مصرف کرده مزه شیر و بوی آن تغییر کرده است.

سه ماهگی به بعد

آرواره‌های سقف دهان در این دوران برای تخلیه شیر مادر قوی‌تر شده است پس دیگر علاقه‌ای به مکیدن سینه وجود ندارد و یا اگر زودتر از موعد برای شروع غذای کمکی به نوزاد اقدام کنید ممکن است نوزاد علاقه ای به گرفتن سینه مادر نداشته باشد.
نوزاد شما به سرعت می‌تواند احساسات اطرافیان را جذب کند و اگر به هر دلیلی هر چیزی باعث ‌آشفتگی او شود دیگر سینه مادر را نمی‌گیرد. چیزهایی مثل این که از مادر دور شود که ممکن است در طولانی مدت منجر به اختلال اضطراب جدایی در کودکان شود، مراقبش عوض شود، تعویض محل زندگی و همینطور رفت و آمد بیش از حد اقوام از این دست آشفتگی‌ها می‌باشند.

تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد | امتناع از گرفتن یک سینه

گاهی اوقات شیرخوار یکی از سینه‌های مادر را می‌گیرد و از گرفتن سینه دیگر بیزار است که دلایل آن این است که جمع شدن شیر در یک طرف بیشتر است، نوک یکی از آن‌ها برای خوردن شیر نامناسب است، همیشه با یکی از آن‌ها به کودک شیر دادید و او عادت کرده است. همچنین تفاوت رفلکس و ماهیچه جهش شیر، تفاوت اندازه پستان‌ها، کــم بودن شیر مادر در یکی از پستان‌ها و در رفتگی یک طرف از کتف کودک از دلایل دیگر برای امتناع از گرفتن یک سینه می‌باشد.

زمانی که کودکان سینه مادر را نمی‌گیرند چه کار باید کرد

وقتی کودک سینه مادر را نمی‌گیرد بهتر است که مادر صبور باشد، آرامــش اعصاب خود را حفظ کند و خسته نشود و لازم است که در این کار اطرافیان هم او را حمایت کنند و به او اعتماد به نفس کامل را بدهند و اجازه ندهند که روحیه‌اش را از دست دهد. وضعیت و مدل شیردهی را نسبت به چیزهایی که در کلاس‌های شیردهی و بارداری آموزش می‌دهند اصلاح کنید. با بــغل کردن کودک خود تماس‌های فیزیکی بیشتری با او برقرار کنید.

کودک را مجبور نکنید که سینه شما را بگیرد. محیطی آرام که نور کمی دارد را برای شیر دادن به او انتخاب کنید. زمانی که خواب آلود است و یا بعد از بیدار شدن یا هنگامی که می‌خواهد به خواب برود به او شیر دهید. چند قطره از شیر را روی لب‌های نوزاد بچکانید. اما اگر به هیچ وجه حاضر نیست که سینه شما را بگیرد با قطره چکان و شــیشه شیر نوزاد که مناسب باشد، شیر خود را به او بدهید.

تنفر از مکیدن سینه توسط نوزاد | مشکلات به وجود آمده در پی نگرفتن سینه مادر

اولین واکسنی که به کودک ارائه می‌شود شیر مادر است که او را در برابر آلرژی‌ها و ابتلا به بیماری‌هایی شبیه به آسم محافظت می‌کند و اگر او شیر مادر را نخورد و سینه مادر را نگیرد از این واکسن و فواید شــیر مادر بی‌نصیب می‌ماند و ممکن است  به بیماری‌هایی مبتلا شود و انواع حساسیت‌ها را بگیرد. نوزادی که شیر مادر خود را نخورد مستعد چاقی و جذب کلسترول است و چربی‌هایی که از طریق روش‌های دیگر به بدن او وارد می‌شود دیرتر هضم شده و موجب دل دردهای ناشی از  کولیک نوزاد می‌شود.

این کودکان معمولا کلسیم و آهن را کمتر جذب می‌کنند و غریزه مکیدن در کودک ارضا نمی‌شود و رابطه دهانی که در نظریه فروید بیان شده است و در دوران تولد تا دو سالگی به وجود می‌آید در کودک شکل نمی‌گیرد و فرصت امنیت روانی از کودک گرفته می‌شود.


سخن پایانی
شیردهی به تنهایی کاری سخت و طاقت فرسا برای مادران است که باید تا دو سالگی کودک ادامه داشته باشد. حالا اگر به مشکلات شیردهی معضلاتی مانند تنفر نوزاد از مکیدن سینه و مواردی از این دست نیز اضافه شود، مشکلات دو چندان خواهد شد.
در چنین شرایطی حمایت روانی مادر بهترین اقدامی است که اطرافیان و خصوصا همسر می توانند انجام دهند. در صورتی که اطرافیان توانایی همدلی و راهنمایی مادر را نداشته باشند، مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در کاهش تنش های روانی مادر با مشاوره های تخصصی خدمات روانشناسی مفید و موثری ارائه دهند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*