ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دل پیچه بعد از سیگار

دل پیچه بعد از سیگار یکی از عوارض نسبتا شایع مصرف سیگار است. استعمال دخانیات در هر شکلی و به هر روشی اثرات نامطلوبی بر سیستم گوارشی و احشایی مانند شکم و معده و سایر قسمت‌های بدن خواهد داشت که می‌تواند باعث دردهای شکمی و دل پیچه شود. این اثرات شامل افزایش التهاب و عدم تعادل بین سویه های باکتریایی مفید و بالقوه مضر می شود. بنابراین، کشیدن سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند زخم معده، بیماری کرون و سرطان‌های دستگاه گوارش را بدتر یا افزایش خواهد داد. اگرچه ترک سیگار همیشه شرایط را معکوس نمی کند، اما به کاهش علائم و جلوگیری از پیشرفت یک بیماری کمک زیادی می کند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

سیگار کشیدن و وابستگی به نیکوتین

سیگار می تواند اثرات منفی متعددی بر شکم و معده و سایر اندام های دستگاه گوارش داشته باشد و منجر به بروز انواعی از درد و ناراحتی در شکم مانند دل پیچه بشود. مضرات سیگار به ایجاد شرایطی مانند زخم و بیماری کرون کمک می کند. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان را در چند اندام دستگاه گوارش افزایش دهد. دود سیگار تقریباً به همه اندام‌های بدن آسیب می‌زند و به طور کلی سلامت افراد سیگاری را کاهش می‌دهد. از طرفی ترک سیگار در کاهش علائم برخی از بیماری ها یا جلوگیری از بدتر شدن آن ها بسیار موثر واقع می شود. با این حال شرایطی را که سیگار در آن نقش داشته است را نمی تواند به طور قطع معکوس کند. وابستگی به نیکوتین زمانی رخ می دهد که به نیکوتین نیاز دارید و نمی توانید مصرف آن را متوقف کنید.
نیکوتین ماده شیمیایی موجود در تنباکو است که ترک آن را سخت می کند. نیکوتین اثرات خوشایندی در مغز شما ایجاد می کند، اما این اثرات موقتی هستند. پس به سراغ سیگار دیگری می روید. هر چه بیشتر سیگار بکشید، به نیکوتین بیشتری نیاز دارید تا احساس بهتری داشته باشید. وقتی سعی می کنید متوقف شوید، تغییرات روحی و جسمی ناخوشایندی را تجربه می کنید. این ها علائم ترک نیکوتین هستند. صرف نظر از مدت زمانی که سیگار کشیده اید، ترک آن می تواند سلامت روان و جسم شما را بهبود بخشد. آسان نیست اما می توانید وابستگی خود را به نیکوتین از بین ببرید  

تاثیر سیگار کشیدن بر دستگاه گوارش

کشیدن سیگار چه تاثیری بر دستگاه گوارش دارد؟ گفته ها و شنیده های زیادی حاکی از این که سیگار اثرات گسترده ای بر دستگاه گوارش می گذارد که منجر به بروز چندین بیماری در فرد سیگاری می شود.
  • مهار سنتز مخاط: مخاط ماده ای که به محافظت از دستگاه روده در برابر التهاب و عفونت کمک می کند. سیگار ترکیب مخاطی را تغییر می دهد که باعث عدم تعادل در جامعه باکتریایی روده بین سویه های مفید و مضر و افزایش مرگ سلولی در بافت پوشش روده و افزایش التهاب می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض سیگار کشیدن کلیک کنید.
  • بیماری کرون: این بیماری شامل التهاب پوشش داخلی دستگاه گوارش بوده و باعث درد و اسهال می شود. سیگاری‌های مبتلا به بیماری کرون نیز دارای میزان تکرار جراحی، عود و درمان سرکوب‌کننده سیستم ایمنی هستند. درمان سرکوب کننده شامل داروهایی می شود که التهاب را کاهش می‌دهند.
  • رفلاکس: سیگار کشیدن اسفنکتر بین معده و مری یا لوله غذا را ضعیف می‌کند. این ضعف می تواند منجر به برگشت محتویات معده به مری شود که علت سوزش سر دل افراد است. همچنین اسفنکتر بین معده و دوازدهه را نیز بسیار ضعیف می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گرایش به سیگار کلیک کنید.

1-دل پیچه بعد از سیگار | بیماری کبد

اثرات نامطلوب سیگار بر روی کبد شامل موارد متعددی از جمله ایجاد سرطان کبد می شود. این در حالی است که وضعیت بیماری در افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت تسریع می شود. کبد به طور معمول الکل و سایر سموم را از خون فیلتر می کند. اما سیگار توانایی کبد برای حذف این سموم از بدن را محدود کرده و اگر کبد آنطور که باید کار نکند، نمی تواند داروها و سایر سموم را به خوبی پردازش و دفع کند. مطالعات نشان داده است که وقتی سیگار با نوشیدن الکل زیاد نیز ترکیب شود، بیماری کبد بدتر می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.
محققان معتقدند کشیدن سیگار می تواند ارتباطی هم با فیبروز پیشرونده در بیماری مزمن یا طولانی مدت کبد داشته باشد. فیبروز تشکیل بافت اسکار است که در نتیجه آسیب به اندام ایجاد می شود. تأثیر منفی بر عملکرد ریه نیز از دیگر اثرات سیگار کشیدن روی اندام های داخلی می باشد. نکته نگران کننده این است که از کاندید شدن فرد برای پیوند کبد نیز جلوگیری می کند. چرا که خطرات خاصی که با پیوند کبد مرتبط هستند در صورت سیگاری بودن فرد افزایش می یابد. همچنین درمورد کبد چرب بخوانید.

2-معده

سیگار کشیدن برای بیش از 2 سال می‌تواند ترشح اسید معده را افزایش دهد که همین امر باعث کاهش سطح pH می‌شود. همچنین باعث ایجاد تغییراتی در روده می شود که خطر ابتلا به زخم معده یا سرطان مانند التهاب را افزایش می دهد. برخی از افراد به گمان کاعش آسیب و کم کردن عوارض کشیدن سیگار، به روش های دیگری مانند ویپ روی می آورند و سوال این است که آیا مصرف ویپ نیز می تواند باعث درد معده شود؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبارزه با سرطان کلیک کنید.
ویپینگ استفاده از سیگار الکترونیکی در نقش دستگاه‌هایی هستند که گرم می‌شوند و بخار ایجاد می کنند و فرد همین بخار را استنشاق می‌کند. ناگفته پیداست این عمل شامل قرار گرفتن در معرض نیکوتین و سایر مواد شیمیایی مضر است. یاستفاده مزمن از سیگارهای الکترونیکی به افزایش التهاب کمک کرده و به سد روده ای که در برابر بیماری ها محافظت می کند آسیب می رساند.
روده از اعضای مهم برای جلوگیری از ورود آلودگی ها و گسترش آن در بدن می باشد. زخم معده آسیبی است در پوشش معده یا اثنی عشر، اولین قسمت روده کوچک که به معده متصل می شود. سیگار باعث افزایش بروز و میزان عود زخم‌های گوارشی می‌شود. این پیوند ظاهری به دلیل عوامل مختلفی روی می دهد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که این موارد ممکن است شامل افزایش خطر هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)، عفونت باکتریایی که باعث بیشتر زخم‌های گوارشی می‌شود و همچنین افزایش ترشح اسید معده باشد.  
دل پیچه بعد از سیگار

دل پیچه بعد از سیگار

چنانچه گفته شد سیگار کشیدن به سیستم گوارش آسیب می رساند و به طور کلی بر عملکرد صحیح آن در حین تبدیل غذا به مواد مغذی تأثیر سو می گذارد. دردهای شکمی مانند دل پیچه بعد از سیگار کشیدن ناشی از اثرات سیگار بر روی اندام های احشایی مانند شکم و معده می باشد. از طرف دیگر حتی ممکن است منشا این دردها به دلیل اثرات سیگار بر سایر اندام های گوارشی در دستگاه روده ای باشد که در شکم قرار دارد. از این رو اثرات باقی مانده خود را به صورت دل پیچه بعد از سیگار کشیدن نمایان می کند. همچنین درمورد اضطراب و دردهای شکمی بخوانید.
در طب سنتی نیز بر عامل سردی مزاج اشاره می کنند که عامل دل پیچه های بعد از سیگار را با سرد بودن طبع دود و نیکوتین مرتبط می دانند. از این رو تجویز خوراکی هایی با طبع گرم را برای کاهش دل پیچه مفید می دانند. به طور کلی تحقیقات گسترده با نتایج قابل اعتماد در این باره وجود ندارد. به هر روی دل پیچه های بعد از سیگار یک عارضه مکرر در بین افراد سیگاری است که در نتیجه تاثیرات نیکوتین بر دیواره های روده و معده و شکم روی می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک نیکوتین کلیک کنید.  

ترک سیگار

ترک سیگار می تواند علائم برخی از بیماری های گوارشی را کاهش دهد یا از بدتر شدن آن ها جلوگیری کند. فرد با ترک سیگار می‌تواند علائم رفلاکس معده را کاهش دهد. با این حال، ترک سیگار همیشه شرایطی را که سیگار در آن نقش داشته است، معکوس نمی کند. برای مثال، اگرچه ترک خطر ابتلا به پولیپ را کاهش می‌دهد، اما احتمال بروز این بیماری در سیگاری‌های قدیمی همچنان بیشتر از افراد غیرسیگاری خواهد بود. به عبارتی ترک سیگار عوارض را کاهش می دهد اما لزوما عوارض به جامانده از کشیدن سیگار در زمان گذشته را از بین نمی برد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

1-راه های ترک سیگار

اعتیاد به نیکوتین قدرتمند است. از هر 3 نفری که سیگار می کشند 2 نفر می گویند که می خواهند سیگار را ترک کنند و حدود نیمی از آن ها هر سال سعی می کنند سیگار را ترک کنند، اما تعداد کمی بدون کمک موفق می شوند. این به این دلیل است که آن ها نه تنها از نظر فیزیکی به نیکوتین وابسته می شوند بلکه یک وابستگی عاطفی قوی نیز در این بین وجود دارد. نیکوتین بر رفتار، خلق و خو و احساسات تأثیر می گذارد. اگر فردی برای کمک به مدیریت احساسات و عواطف ناخوشایند از تنباکو استفاده کند، زمانی که بخواهد سیگار را ترک کنند مشکل ساز می شود.
فردی که سیگار می کشد سیگار کشیدن را با فعالیت های اجتماعی و بسیاری از فعالیت های دیگر نیز مرتبط می کند. همه این عوامل باعث می شود که سیگار کشیدن به عادتی سخت تبدیل شود. در واقع، ممکن است ترک سیگار دشوارتر از ترک مصرف کوکائین یا مواد افیونی مانند هروئین باشد.حدود 18 درصد توانستند الکل را ترک کنند و بیش از 40 درصد مواد افیونی یا کوکائین را ترک کردند، اما تنها 8 درصد توانسته لودند سیگار را ترک کنند. روش‌های ترک سیگار شامل موارد متعددی می شود که در ادامه به چند نمونه اشاره شده است. علائم ترک نیکوتین اغلب طی یک ماه کاهش می‌یابد. اگر دل پیچه بعد از کشیدن سیگار و یا درد معده شدید یا مداوم باشد، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

2-شیوه های خودیاری

جز اولین انتخاب های افراد برای کنار گذاشتن سیگار است و شامل استفاده از مداخلات خودیاری، مانند ترک ناگهانی و مقاومت برای عدم مصرف، کنترل هوس مصرف با اعمال حواس پرتی، استفاده از روش های کمکی جایگزین نیکوتین، یا کتاب های آموزشی و برنامه‌های اجتماعی است.
  • مشاوره گرفتن: این روش درمان‌های رفتاری یا مشاوره گفتگومحور است که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. مانند بررسی علل روی آوردن به سیگار و مدیریت کردن شیوه های مقابله ای ناسالم در شرایط متفاوت. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
  • درمان جایگزین نیکوتین: این گزینه به اشکال مختلف مانند چسب و پاستیل وجود دارد. تا حدی جایگزین نیکوتینی می شود که سیگاری ها از سیگار دریافت می کنند، بنابراین به علائم ترک نیکوتین کمک می کند. در برخی مواقع پزشکان ترکیب برخی داروها یا ترکیب دارو با مشاوره را برای ترک پایدارتر و برای زمان طولانی تر را توصیه می کنند.
  • مصرف بوپروپیون (Zyban): یک ضد افسردگی غیر معمول که هوس مصرف را کاهش می دهد. وارنیکلین (Chantix) نیز یک داروی مصرفی با هدف کاهش دادن لذت استفاده از نیکوتین می باشد.
 چرا مردم سیگار می کشند؟

چرا مردم سیگار می کشند؟

اکثر افرادی که سیگار می کشند از نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کردند. کسانی که دوستان و یا والدین سیگاری دارند نسبت به کسانی که اطرافیان سیگاری ندارند احتمال بیشتری برای شروع سیگار دارند. برخی از نوجوانان می گویند که فقط می خواستند آن را امتحان کنند یا فکر می کردند که سیگار کشیدن خوب و مفرح است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.
تبلیغات صنعت دخانیات، کاهش قیمت و سایر تبلیغات برای محصولات آن تأثیر زیادی در جامعه دارد. صنعت تنباکو سالانه میلیاردها دلار برای ایجاد و بازاریابی تبلیغاتی هزینه می کند که سیگار کشیدن را هیجان انگیز، پر زرق و برق و ایمن نشان می دهد. مصرف دخانیات در بازی های ویدیویی، آنلاین و تلویزیون نیز نشان داده می شود. فیلم‌هایی که سیگار کشیدن افراد را نشان می‌دهند تأثیر بزرگ دیگری است. مطالعات نشان می دهد که جوانانی که سیگار کشیدن را در فیلم می بینند، احتمال بیشتری برای شروع سیگار کشیدن دارند.  

سخن آخر درمورد دل پیچه بعد از سیگار

آیا سیگار کشیدن واقعا اعتیاد آور است؟ اعتیاد با جستجو یا استفاده مکرر و اجباری از یک ماده، علیرغم اثرات مضر و پیامدهای ناخواسته آن مشخص می شود. اعتیاد وابستگی ذهنی یا عاطفی به یک ماده است. نیکوتین ماده اعتیادآور شناخته شده در تنباکو است. بنابراین استفاده منظم از محصولات تنباکو منجر به اعتیاد در بسیاری از مصرف کنندگان می شود.
نیکوتین دارویی است که به طور طبیعی در تنباکو وجود دارد و تصور می‌شود مانند هروئین یا کوکائین اعتیادآور باشد. تأثیر جدیدتر بر مصرف دخانیات، سیگار الکترونیکی و سایر دستگاه‌های الکترونیکی مدرن و پیشرفته ویپینگ است. این دستگاه‌ها که اغلب به اشتباه به‌عنوان بی‌خطر و راحت‌تر از محصولات تنباکوی سنتی به نظر می‌رسند، راهی برای کاربران جدید هستند تا نحوه استنشاق و اعتیاد به نیکوتین را بیاموزند. همین امر می‌تواند آن ها را برای کشیدن سیگار آماده کند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*