ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

داروی گیاهی وسواس شستشو | گیاهان بدون عوارض جانبی برای وسواس

داروی گیاهی وسواس شستشو چیست؟ محبوبیت داروهای گیاهی به ویژه به عنوان درمان اختلال وسواس فکری-اجباری در حال افزایش است. به دلیل در نظر گرفتن عوارض جانبی بالقوه و نگرانی های ایمنی  از عوارض داروهای شیمیایی مردم بیشتر به داروهای گیاهی وسواس شستشو روی می آورند.اختلال در سیستم سروتونین منجر به ایجاد علائم او سی دی می شود.  خار مریم گیاهی شامل هیپریکوم که این ماده شیمیایی کلیدی  بر سیستم سروتونین تأثیر می گذارد و می تواند علائم وسواس را کاهش دهد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی وسواس مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

اختلال وسواس فکری-عملی

وجود کمی رفتار وسواسی و اجباری ممکن است چیز بدی نباشد. این به فرد کمک می کند قبل از خروج از خانه مطمئن شود که اتو واقعاً خاموش است یا بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک زده است. اما برای کسانی که مبتلا به اختلال وسواس فکری-اجباری تشخیص داده شده اند، زندگی می تواند به کابوس افکار مزاحم و اعمال تشریفاتی و تکراری تبدیل شود. او سی دی یک اختلال اضطرابی است که افراد را وادار به انجام کاری تکراری می کند. باعث ایجاد افکار یا احساسات مکرر ناخواسته (وسواس) یا میل به انجام کاری مکرر (اجبار) می شود.

افراد مبتلا به OCD ممکن است علائم وسواس، اجبار را تکی یا هر دو را با هم داشته باشند. وسواس فکری بر بزرگسالان، نوجوانان و کودکان در سراسر جهان تأثیر می گذارد. در حالی که بیشتر افراد در حدود ۱۹ سالگی تشخیص داده می شوند اما ممکن است بعد از ۳۵ سالگی نیز به بیماری مبتلا شود. عوامل خطر OCD شامل ژنتیک، ساختار و عملکرد مغز و همچنین محیط است. برخی از مطالعات ترومای دوران کودکی و علائم وسواس فکری-اجباری را مرتبط کرده اند. معمولاً وسواس فکری با دارو، روان درمانی یا ترکیبی از این دو درمان می شود. در همین حال، داروهای جایگزین مانند داروهای گیاهی در برخی کشورها برای درمان اختلالات اضطرابی مانند اختلال وسواس فکری-اجباری  محبوبیت دارند. در اینجا چند نمونه آورده شده است که ممکن است به مدیریت علائم وسواس کمک کند.

1-تاثیر درمان گیاهی وسواس

درمان بیماران مبتلا به وسواس کار آسانی نیست. بسیاری بر این باورند که بهترین درمان نوعی گفتار درمانی به نام رفتار درمانی شناختی است. گاهی اوقات اگر بیماران پاسخ ندهند یا فقط تا حدی پاسخ بدهند‌ داروهای ضد افسردگی - معمولاً مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، تجویز می‌شوند. استفاده از داروهای گیاهی برای کنترل یا درمان بیماری های روحی سابقه طولانی دارد.

هرچند مشخص نیست کدامیک تا چه میزان واقعا اثرگذاری پایدار داشته اند. در مورد اختلال وسواس نیز دیدگاهایی مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی بر علائم وجود دارد که به نوعی دارای فعالیت ضد افسردگی هستند. همچنین به نظر می‌رسد که تقریباً مانند داروهای ضد افسردگی SSRI عمل می‌کنند. بنابراین محققان تصمیم گرفتند آن ها را در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری- جبری امتحان کنند.

طبق گزارشی که در مجله روانپزشکی بالینی چاپ شده است برخی از آن ها حداقل مانند SSRI ها کار می کردند. تقریباً نیمی از افراد در یک گروه آزمایشی کوچک ادعا کردند که پس از مصرف سه ماهه یکی از مواد فعال در این گیاهان بهبودی قابل توجهی در علائم خود داشتند. نشانه های وسواس اجباری به طور قابل توجهی ظرف یک هفته پس از شروع درمان وسواس بهبود یافت و در طول کارآزمایی به بهبودی ادامه داد. حدود ۴۰ درصد از بیماران هم توسط پزشکان و هم توسط خود بیماران بسیار بهبود یافته بودند.
وسواس شستشو

2-اثربخشی درمان گیاهی وسواس شستشو

مردم ممکن است بپرسند چرا از سنت جانز مخمر استفاده نکنیم وقتی عوارض جانبی کمتری دارد و ایمن‌ تر و کمتر از SSRI مصرف می‌شود؟ پاسخ این است که این گزارش های مثبت از نتایج واقعاً تنها مدارکی است فعلا در دست است. مبنی بر اینکه مخمر سنت جان ممکن است برای اختلال وسواس فکری-اجباری نتیجه داشته باشد. در صورتی که داروهای دیگر به دقت مورد مطالعه قرار گرفته اند و بنابراین بهتر است آن ها همچنان داروهای انتخابی باشند. اما اگر نتایج استفاده از گیاهان دارویی در مطالعات بزرگ تر نشان دهد که به خوبی سایر داروها عمل می کنند مردم در نهایت خار مریم و امثالهم را به جای SSRI ها برمی گزینند.

بیماران گاهی اوقات ترکیبات گیاهی را علاوه بر داروهای تجویز شده و اغلب بدون اطلاع پزشک مصرف می کنند. به بیماران توصیه می شود با احتیاط رفتار کنند زیرا مواردی مانند استانداردسازی داروها، موارد منع مصرف و تداخلات دارویی هنوز برای بسیاری از داروهای گیاهی به خوبی بررسی نشده است. او می افزاید که همچنین اطلاعات کمی در مورد هرگونه تداخل بین خار مریم و سایر داروها وجود دارد. همیشه به پزشک خود اطلاع دهید که از ترکیبات گیاهی استفاده می کنید.

3-عوارض جانبی گیاهان دارویی برای وسواس

اگرچه بسیاری از مصرف‌کنندگان بر این باورند که گیاهان دارویی بی‌خطرتر هستند و عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای تجویزی دارند درمان‌هایی مانند میزان مصرف خارمریم به اندازه داروهای معمولی تنظیم نمی‌شوند و ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ناخوشایند یا حتی خطرناکی ایجاد کنند. درمان‌های گیاهی همچنین می‌توانند با داروهای تجویزی که ممکن است قبلاً مصرف می‌کردید تداخل داشته باشند. به عنوان مثال اگر در حال حاضر از SSRI برای درمان وسواس استفاده می‌کنید ضروری است که قبل از مصرف خارمریم با پزشک معالج خود مشورت کنید زیرا می‌تواند بر روی شما تأثیر بگذارد. توانایی بدن برای متابولیسم آن می تواند منجر به مشکلی به نام سندرم سروتونین شود.

 

انواع درمان گیاهی وسواس شستشو

داروهای گیاهی و مکمل های غذایی برای درمان وسواس و اضطراب هستند که در دسترس می باشند. اما قبل از تصمیم به مصرف باید در مورد مزایای مبتنی بر شواهد و عوارض جانبی احتمالی آگاه شوید. در حال حاضر شواهد محدودی مبنی بر اینکه داروهای گیاهی مانند موارد ذکر شده در ادامه به کاهش شدت علائم وسواس کمک می کنند وجود دارد. اما تحقیقات همچنان ادامه دارد. اکثر داروهای گیاهی بدون نسخه در داروخانه ها نیز قابل تهیه هستند. همچنان باید قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود صحبت کنید. علاوه بر داشتن عوارض جانبی، بسیاری از این مکمل‌های غذایی می‌توانند در عملکرد داروهای تجویزی اختلال ایجاد کنند.

1-داروی گیاهی وسواس شستشو  | مخمر سنت جان

مخمر سنت جان یک داروی گیاهی است که از دیرباز در ایران استفاده می شده است. مخمر سنت جان به عنوان یک داروی ضد افسردگی گیاهی شناخته شده است. اگرچه اثربخشی آن در درمان افسردگی و سایر اشکال بیماری روحی همچنان بحث برانگیز است. خارمریم به طور گسترده در اروپا برای چندین دهه است که جهت درمان اختلالات خلقی و اضطراب استفاده می شود.

یک تجزیه و تحلیل نشان می دهد که هایپریکوم ماده شیمیایی که تصور می شود عنصر کلیدی در خار مریم است به نظر می رسد بر سیستم سروتونین تأثیر می گذارد. با توجه به اینکه اختلالات در سیستم سروتونین در ایجاد علائم OCD مهم هستند این گیاه نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین از آنجایی که داروهای ضد افسردگی مانند پاروکستین و کلومیپرامین که سیستم سروتونین را هدف قرار می دهند، در درمان این اختلال نیز موثر هستند، پیشنهاد شده است که سنت جانز می تواند یک درمان جایگزین برای کاهش علائم وسواس باشد. اما شواهدی مبنی بر اینکه خار مریم یک درمان موثر برای OCD باشد چندان گسترده و قابل استناد نیست.

2-خار مریم بهترین داروی گیاهی وسواس شستشو

یک مطالعه موردی (یک بیمار) نشان داد که خارمریم در کاهش علائم او موثر بوده است. مطالعه دوم نشان داد که کاهش قابل توجهی در علائم ایجاد شده است که مشابه آنچه در درمان با شیوه رایج مورد انتظار یعنی یک داروی ضد افسردگی انتخابی مهارکننده بازجذب سروتونین  بوده است. در هر دو مورد به افراد شرکت کننده در مطالعات تحقیقاتی از قبل گفته شد که به امید کاهش علائم وسواس خار مریم را دریافت خواهند کرد. صرف دانستن اینکه آن ها یک درمان بالقوه مفید دریافت می‌کنند می‌توانست برای ایجاد احساس بهتر در افراد کافی باشد.

حداقل یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده به این موضوع پرداخته است که آیا خارمریم در کاهش علائم وسواس موثر است یا خیر. کاهش علائم در میان کسانی که خارمریم مصرف کردند با کسانی که دارونما مصرف کردند تفاوتی نداشت. نتایجی مانند این اثربخشی خارمریم به عنوان یک درمان OCD را مورد سوال قرار می دهد. در سال ۲۱۰ یک مطالعه دوسوکور و کنترل شده با دارونما اثرات خار مریم را با داروی ضد افسردگی پروزاک (قرص فلوکستین) در درمان وسواس (۶۰۰ میلی گرم خار مریم در مقابل ۳۰ میلی گرم پروزاک در روز) مقایسه کرد. تفاوت معنی داری بین خار مریم و پروزاک برای علائم آن وجود ندارد.

3-داروی گیاهی وسواس شستشو | روغن گل گاوزبان

روغن گل گاوزبان حاوی گاما لینولنیک اسید است که یک ضد التهاب است. در یک مطالعه، محققان دوز روزانه ۵۰۰ میلی گرم روغن گل گاوزبان را به بیماران وسواس دادند و بهبود خوبی را در علائم مشاهده کردند. بیماران همچنین گزارش دادند که احساس اضطراب کمتری داشتند.
داروی گیاهی وسواس شستشو

4-داروی گیاهی وسواس شستشو | کاوا

کاوا یک داروی گیاهی است که در آزمایش‌های بالینی برای کاهش اضطراب، تنش عصبی، بی‌قراری و افسردگی خفیف یافت می‌شود. صدها سال است که در پلینزی، جزایر میکرونزی و هاوایی این دارو مورد استفاده قرار گرفته است. ترکیب کلیدی کاوا کاوالاکتون است که تولید سروتونین و گاما آمینو بوتیریک اسید  را در بدن تحریک می کند که اثر آرام بخشی برای بدن ایجاد می کند. بهتر است کاوا را از یک عصاره مبتنی بر آب با کمتر از ۲۵۰ میلی گرم در روز مصرف کنید. مصرف کاوا در دوران شیردهی یا بارداری توصیه نمی شود. کاوا در برخی کشورها ممنوع یا محدود شده است زیرا ممکن است در برخی افراد باعث مشکلات کبدی شود.

5-سایر داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی ممکن است اثر هم افزایی با داروها داشته باشند. از سوی دیگر، باید توجه داشت که برخی از مکمل های گیاهی نباید همراه با برخی داروها استفاده شوند. کورکومین، ریشه سنبل الطیب و گل گاوزبان مکمل های گیاهی هستند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید مورد تحقیق قرار گرفته اند. با وجود مطالعات اندک در مورد مکمل های گیاهی برای درمان  مطالعات تصادفی شده دوسوکور کنترل شده با آماده سازی استاندارد شده از این گیاهان مورد نیاز است. اگرچه مطالعات قبلی نشان داد که برخی از مکمل‌های گیاهی و تغذیه‌ای ممکن است به طور بالقوه در درمان وسواس موثر باشند مطالعات طولی کنترل‌شده تصادفی دوسوکور بیشتر با روش‌های اندازه‌گیری ساختاریافته در نمونه‌های بزرگ‌تر مورد نیاز است.

استیل سیستئین یک اسید آمینه است که گلوتامین را در مغز تعدیل می کند. استیل سیستئین به تولید گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان مهم کمک می کند. یک مطالعه منفرد روی یک فرد نشان داد که استیل سیستئین عملکرد فلووکسامین را بهبود می بخشد و در نتیجه علائم اختلال وسواس را کاهش می دهد. از آنجایی که به نظر می رسد اختلال در تنظیم مسیرهای سروتونرژیک و گلوتاماترژیک در مغز با  وسواس رخ می دهد سایر گیاهانی که در این مسیر کار می کنند نیز به دلیل مزایای احتمالی آن ها برای او سی دی  در نظر گرفته شده اند.

 

استانداردهای تحقیقات داروهای گیاهی

ملاحظات خاصی وجود دارد که باید هنگام بررسی مطالعات علمی که اثربخشی داروهای گیاهی را برای وسواس، اختلالات اضطرابی یا هر وضعیت سلامت روان دیگری بررسی می‌کنند در نظر گرفت. گاهی اوقات نتایج مطالعه چشمگیر به نظر می رسد زیرا استانداردهای تحقیقات اولیه به خطر افتاده است و در واقع نادیده انگاشته شده است. نکته اول اینکه انجام مطالعات علمی با استفاده از گیاهانی که به شکل استاندارد نیستند ممکن است سطوح فعالیت متفاوتی از اجزای شیمیایی داشته باشند. مطالعات باید هویت دقیق گیاه و همچنین اینکه آیا ترکیبات فعال از برگ، ریشه، دانه یا ساقه گیاه به دست می آید در نظر گرفته شود. مطالعاتی که اثربخشی داروها را ارزیابی می‌کنند، باید شامل یک گروه دارونما نیز باشد که «قرص قند» غیرفعال دریافت می‌کند و احتمالاً نمی‌تواند دلیلی برای کاهش علائم باشد.

با استفاده از درمان پلاسیبو می توان تشخیص داد که آیا داروی واقعی تأثیر داشته است یا خیر. در نهایت مهم است که نه محققین و نه شرکت کنندگان در مطالعه در جریان قرار نگیرند چه کسی تا پایان مطالعه چه درمانی را دریافت می کند تا از سوگیری جلوگیری شود. مطالعه پزشکی که در آن نه بیمار و نه پزشکان نمی دانند چه کسی از دارو یا مکمل استفاده می کند و چه کسی دارونما دریافت می کند مطالعه دوسوکور نامیده می شود.

 

داروی گیاهی وسواس شستشو | سخن آخر

فراموش نکنید که جایگزین های دیگری برای درمان علائم او سی دی وجود دارد. فراتر از مکمل ها، مداخلات سبک زندگی مانند مدیتیشن ذهن آگاهی، طب سوزنی و یوگا نیز ممکن است موثر باشد. متأسفانه کارآزمایی‌های بالینی کمی وجود داشته است که به این مداخلات برای افراد مبتلا به او سی دی پرداخته باشد و آن هایی که انجام شده‌اند کیفیت نسبتاً پایینی دارند. با این حال برخلاف داروهای تجویزی و داروهای گیاهی، مداخلات سبک زندگی به ندرت دارای عوارض جانبی قابل توجهی است و ممکن است به کاهش استرس نیز کمک کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*