ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان گیاهی عفونت ادراری با 8 گیاه معجزه آسا

درمان گیاهی عفونت ادراری با برخی از گیاهان در دسترس مانند زغال اخته، سیر، کرنبری و ... امکان پذیر است. یکی از مشکلات شایع دستگاه ادراری عفونت آن است. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است. درد پهلو، بی اشتهایی،سوزش ادرار و تکرر ادرار از جمله مهمترین علائم ابتلا به عفونت ادراری است. داروهای متعددی برای عفونت ادراری تجویز می شود اما در مراحل اولیه می توان این بیماری را در خانه توسط داروهای گیاهی درمان نمود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

عفونت ادراری یا UTI چیست؟

عفونت دستگاه ادراری همان عفونت سیستم ادراری است. این نوع عفونت می‌تواند مجرای ادرار، کلیه‌ها یا مثانه را درگیر کند. ادرار شما معمولاً حاوی باکتری نیست. ادرار محصول جانبی سیستم تصفیه ما یا همان کلیه ها است. هنگامی که مواد زائد و آب اضافی توسط کلیه ها از خون شما خارج می شوند، ادرار ایجاد می شود. به طور معمول، ادرار بدون هیچ گونه آلودگی در سیستم ادراری شما حرکت می کند. با این حال، باکتری ها می توانند از خارج از بدن وارد سیستم ادراری شوند و مشکلاتی مانند عفونت و التهاب را ایجاد کنند. عفونت ادراری کودکان یکی از شایع ترین عفونت ها است.

1-دستگاه ادراری چیست؟

دستگاه ادراری، ادرار که یکی از مواد زائد مایع بدن است را می سازد و ذخیره می کند. دستگاه ادراری شامل قسمت های زیر است:
 • کلیه ها: این اندام های کوچک در پشت بدن شما، درست بالای باسن قرار دارند. آنها فیلترهای بدن شما هستند این اندام مواد زائد و آب را از خون شما خارج می کنند. این فضولات تبدیل به ادرار می شود.
 • حالب ها: حالب ها لوله های نازکی هستند که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند.
 • مثانه: یک ظرف کیسه مانند است که ادرار شما را قبل از خروج از بدن ذخیره می کند.
 • مجرای ادرار: این لوله ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد.
عفونت های دستگاه ادراری بسیار شایع هستند و از هر 5 زن 1 نفر در طول زندگی به آن مبتلا می شود. اگر چه عفونت ادراری در زنان شایع است، اما ممکن است در مردان، بزرگسالان و کودکان نیز رخ دهد.دو درصد از کودکان دچار عفونت ادراری می شوند. سالانه 8 تا 10 میلیون مراجعه به پزشکان برای عفونت های دستگاه ادراری است.

2-چه کسانی به عفونت ادراری مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شود، اما این عفونت در زنان شایع‌تر است. این به این دلیل است که مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) در زنان کوتاه تر و نزدیک تر به مقعد است، جایی که باکتری در آن بیشتر است. افراد مسن نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سیستیت هستند. این افزایش خطر ممکن است به دلیل تخلیه ناقص مثانه باشد. چندین بیماری وجود دارد که می تواند به این موضوع مربوط شود، از جمله بزرگ شدن پروستات یا افتادگی مثانه که  در آن مثانه به سمت پایین می افتد یا از موقعیت معمول خود خارج می شود. اگر مکرر دچار عفونت‌های مجاری ادراری می‌شوید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌هایی را برای بررسی سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت یا قندخون یا سیستم ادراری غیرطبیعی که ممکن است در ایجاد عفونت‌های شما نقش داشته باشد، انجام دهد. به افراد مبتلا به عفونت ادراری مکرر گهگاه برای مدتی آنتی بیوتیک با دوز پایین داده می شود تا از عود عفونت جلوگیری شود. این رویکرد محتاطانه برای درمان عفونت های ادراری مکرر به این دلیل است که بدن شما می تواند به آنتی بیوتیک مقاومت کند و شما می توانید انواع دیگر عفونت ها مانند کولیت را دریافت کنید. این روش بسیار کم استفاده می شود.

3-علائم عفونت ادراری چیست؟

عفونت دستگاه ادراری باعث قرمز شدن و تحریک شدن دیواره دستگاه ادراری یا التهاب می شود که ممکن است برخی از علائم زیر را ایجاد کند:
 • درد در پهلو، شکم یا ناحیه لگن
 • فشار در قسمت تحتانی لگن
 • نیاز مکرر به ادرار کردن یا تکرر ادرار، نیاز فوری به ادرار کردن و بی اختیاری و نشت ادرار
 • ادرار دردناک یا دیسوری و خون در ادرار
 • نیاز به ادرار کردن در شب
 • رنگ غیر طبیعی ادرار (ادرار کدر) و ادرار قوی یا بدبو
علائم دیگری که ممکن است با عفونت ادراری مرتبط باشد عبارتند از:

4-عفونت های دستگاه ادراری چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک از آزمایش‌های زیر برای تشخیص عفونت ادراری استفاده می‌کند:
 1. آزمایش ادرار: این آزمایش ادرار را از نظر گلبول های قرمز، گلبول های سفید و باکتری بررسی می کند. تعداد گلبول های سفید و قرمز خون که در ادرار شما یافت می شود در واقع می تواند نشان دهنده عفونت باشد.
 2. کشت ادرار: برای تعیین نوع باکتری موجود در ادرار از کشت ادرار استفاده می شود. این یک آزمایش مهم است زیرا به تعیین درمان مناسب کمک می کند.
 3. اگر عفونت شما به درمان پاسخ ندهد یا اگر مدام دچار عفونت می شوید، پزشک ممکن است از آزمایش های زیر برای بررسی دستگاه ادراری شما از نظر بیماری یا آسیب استفاده کند.
 4. سونوگرافی: در این آزمایش امواج صوتی تصویری از اندام های داخلی ایجاد می کنند. این آزمایش روی پوست شما انجام می شود، بدون درد است و معمولاً نیازی به آمادگی ندارد.
 5. سیستوسکوپی: در این آزمایش از یک ابزار ویژه مجهز به یک لنز و یک منبع نور (سیستوسکوپ) برای دیدن داخل مثانه از مجرای ادرار استفاده می شود.
 6. سی تی اسکن: یکی دیگر از تست های تصویربرداری، سی تی اسکن نوعی اشعه ایکس است که مقاطع عرضی بدن (مانند برش ها) را می گیرد. این آزمایش بسیار دقیق تر از اشعه ایکس معمولی است.
 عفونت ادراری

درمان گیاهی عفونت ادراری

متاسفانه عفونت های دستگاه ادراری بسیار شایع هستند. بسیاری از ما حداقل یک مورد را در زندگی خود تجربه خواهیم کرد و آنها می توانند به ما احساس بسیار بدی بدهند. عفونت ادراری معمولاً توسط باکتری ایجاد می شود. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد برای از بین بردن عفونت به آنتی بیوتیک روی بیاورید. اما اینکار همیشه لازم نیست. همچنین داروهای گیاهی وجود دارد که می توانید در خانه از آنها استفاده کنید که هدف آنها پاکسازی سیستم بدن و خلاص شدن از شر باکتری های مضر است. بسیاری از گیاهان دارای خواص ضد باکتریایی هستند و به از بین بردن باکتری هایی که باعث عفونت شما می شوند کمک می کنند. اگر ترجیح می دهید قبل از روی آوردن به آنتی بیوتیک ها، مسیر طبیعی را امتحان کنید، چند مورد از گیاهان دارویی برای درمان عفونت ادراری را در زیر بیان می کنیم.

1. توت خرس یا کرنبری درمان گیاهی عفونت ادراری

کرنبری که به نام توت خرس نیز شناخته می شود. این درختچه از نوعی درختچه وحشی و گلدار که در نقاط مختلف اروپا، آسیا و آمریکای شمالی رشد می کند، مشتق شده است. قرن هاست که به عنوان یک درمان گیاهی برای عفونت های ادراری استفاده می شود. این گیاه از یک درختچه کوچک همیشه سبز به دست می آید که بومی قاره آمریکا است و امروزه به عنوان یک درمان محبوب برای عفونت ادراری و سنگ کلیه باقی مانده است. توت های این گیاه یک میان وعده مورد علاقه خرس ها است. از این رو به برگ توت خرس معروف است. از برگ های آن برای تهیه داروهای گیاهی استفاده می شود. پس از برداشت برگ ها، ممکن است آنها را خشک کرده و برای تهیه چای خیسانده یا عصاره برگ ها را می توان به صورت کپسول یا قرص مصرف کرد. این ادرار آور طبیعی بدن ما را تشویق می کند تا ادرار بیشتری تولید کند و به دفع باکتری های مضر از سیستم ما کمک می کند. کرنبری همچنین دارای خواص ضد میکروبی است و به دلیل دارا بودن ترکیبی به نام آربوتین، ضد عفونی کننده و مسکن است. برای آشنایی با دمنوش گیاهی برای عفونت رحم کلیک کنید.

2. جعفری درمان گیاهی عفونت ادراری

یکی دیگر از درمان‌های خانگی محبوب برای عفونت ادراری چای جعفری است. جعفری که احتمالاً بیشتر به دلیل استفاده از آن به عنوان چاشنی آشپزی شناخته می شود، سرشار از آنتی اکسیدان است. این گیاه خواص ضد باکتریایی دارد و از رشد باکتری هایی که علت شایع عفونت ادراری هستند، جلوگیری می کند. مانند کرنبری، جعفری نیز یک ادرارآور خفیف است، بنابراین ممکن است به دفع باکتری های عامل عفونت ادراری از دستگاه ادراری شما کمک کند.

3. توت درخت عرعر درمان گیاهی عفونت ادراری

توت‌های تیره درخت عرعر اغلب در جین‌سازی استفاده می‌شوند، اما این توت‌های کوچک نیز سابقه طولانی استفاده به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات کلیوی و عفونت‌های ادراری دارند. درخت عرعر یک ادرارآور است و بدن ما را تشویق می کند تا جریان ادرار را افزایش دهد. این گیاه نه تنها به تعادل مایعات در بدن ما کمک می کند، بلکه از بدن ما در خلاص شدن از شر باکتری های ایجاد کننده عفونت نیز حمایت می کند. این توت ها همچنین حاوی اسانس هایی هستند که خاصیت ضد عفونی کنندگی دارند و از رشد باکتری هایی که باعث عفونت ادراری می شوند جلوگیری می کنند. در این رابطه مطالعه مقاله درمان گیاهی برای کیست تخمدان پیشنهاد می شود.
درمان گیاهی عفونت ادراری با سیر

4. زغال اخته درمان گیاهی عفونت ادراری

زغال اخته شاید شناخته شده ترین درمان طبیعی برای عفونت ادراری باشد و بسیاری از افراد در صورت تجربه عفونت به آن روی می آورند. برخلاف برخی از گیاهان موجود در لیست ما، به نظر نمی رسد که کرنبری با از بین بردن باکتری ها از عفونت های ادراری محافظت کند. در عوض، ترکیبات موجود در این توت های قرمز کوچک به جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به دیواره های دستگاه ادراری کمک می کند. محصولات زغال اخته، از جمله آب و عصاره آن از محبوب ترین انتخاب ها برای درمان های طبیعی و جایگزین برای آنتی بیوتیک هستند. زغال اخته حاوی طیف گسترده ای از ترکیبات شیمیایی که ممکن است در محدود کردن توانایی باکتری های عفونی برای چسبیدن به دستگاه ادراری نقش داشته باشد، است. بنابراین مانع رشد و توانایی آنها برای ایجاد عفونت می شود. این به نوبه خود، حذف عوامل بیماری زا را از طریق ادرار برای بدن ما آسان تر می کند. در نتیجه، ممکن است بخواهید زغال اخته را با برخی از گیاهان موجود در لیست ما برای بهترین اثرات ترکیب کنید.

5.سیر درمان گیاهی عفونت ادراری

سیر یک گیاه بسیار رایج است که به دلیل خواص دارویی بالا برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود. سیردارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند برای مبتلایان به عفونت ادراری مفید باشد.اگر بدانید مکمل های سیر تا چه اندازه می توانند به رفع عفونت های ادراری ناشی از باکتری ها کمک کنند، شگفت زده خواهید شد.اما، قبل از انتخاب سیر باید مراقب باشید و تنها پس از مشورت با متخصص آن را مصرف کنید.

6.آسرولا

میوه درخت آسرولا معمولاً به عنوان گیلاس شناخته می شود و علیرغم اینکه واقعاً یکی نیست، بسیار شبیه به نظر می رسد. این میوه بومی قاره آمریکا است و سرشار از مواد مغذی از جمله سطوح بالای ویتامین C است. این میزان بالای ویتامین C است که آسرولا را به ویژه برای افرادی که عفونت ادراری مکرر را تجربه می کنند مفید می کند. ادرار شما را اسیدی تر می کند، که به نوبه خود باعث می شود که باکتری ها مجرای ادراری شما را آلوده کنند. ویتامین C همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند و به بدن شما کمک می کند تا به طور موثرتری با عوامل بیماری زا مبارزه کند.

7.گلدن سیل

یکی دیگر از گیاهانی که معمولاً برای درمان عفونت ادراری استفاده می شود گلدن سیل است. این گیاه بومی آمریکای شمالی است و دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که به مبارزه با باکتری های عامل عفونت ادراری کمک می کند. گلدن سیل حاوی ترکیبی به نام بربرین است که مسئول بیشتر اثربخشی آن در برابر عفونت های ادراری است. بربرین چسبیدن باکتری ها به دیواره های مجاری ادراری را سخت تر می کند و خلاص شدن از شر آنها را قبل از ایجاد عفونت آسان می کند. داروهای گیاهی که شامل بربرین هم می‌شوند می‌توانند از عفونت مجدد جلوگیری کنند، که خبر بسیار خوبی برای کسانیست که مشکلات ناشی از عفونت ادراری مکرر را تجربه کرده اند.

8.آشواگاندا درمان گیاهی عفونت ادراری

اگر می‌خواهید عفونت مجرای ادرار خود را درمان کنید، می‌توانید آشواگاندا را امتحان کنید. پزشکان معتقدند که این گیاه حاوی آنتی اکسیدان است و بنابراین در درمان عفونت ادراری بسیار موثر است. به یاد داشته باشید که درمان عفونت ادراری در زمان مناسب ضروری است، عدم انجام این کار منجر به عوارض خواهد شد. آن را جدی بگیرید! برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*