ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب ارثی | آیا اختلال اضطراب از طریق ژن ها انتقال می‌یابد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اضطراب ارثی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا اضطراب ارثی است و از طریق ژن‌ها هم می‌تواند به نسل بعد منتقل شود؟ در واقع اضطراب هیجانی است که در بسیاری از اختلال‌ها و آسیب‌های روانی نقش دارد. اکثر ما تقریبا به صورت روزمره، سطحی از علائم اضطراب را تجربه می‌کنیم. امتحان مدرسه یا دانشگاه، مصاحبه شغلی، قرار ملاقات با فردی که به تازگی با او آشنا شده‌اید و ... همگی چالش‌هایی هستند که در زندگی روزمره با آن‌ها مواجهه می‌شوید. گرچه مقدار معمول اضطراب برای برنامه ریزی و موفقیت در عرصه‌های مختلف زندگی لازم است، اما اگر این اضطراب بیش از حد معمول باشد و به اختلال اضطراب تبدیل شود، نتیجه‌ای جز عذاب روحی، پسرفت در زندگی و اخلال در زندگی شغلی و اجتماعی‌تان ندارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی ماهیت انواع اختلالات اضطرابی و نقش وراثت در پیدایش این اختلال بپردازیم پس همراه ما باشید.


گیف اضطراب ارثی


اختلال اضطراب ارثی یا محیطی است؟

با اینکه اضطراب، هیجانی آزار دهنده است ولی میزان متوسط آن برای شما مفید است. هر بار که می‌خواهید کار مهمی را انجام دهید ممکن است اندکی مضطرب شوید، این اضطراب در واقع حالت خلقی معطوف به آینده است که کمک می‌کند در جهت رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کنید. پس اضطراب در سطح متوسط باعث می‌شود خودتان را برای امتحان فردا، مصاحبه شغلی، قرار ملاقات آماده کنید و عملکردتان را در این حوزه‌ها بهبود دهید. در مقابل هنگامی که شما به یکی از انواع اختلالات اضطرابی دچار شده باشید به دلیل عدم تمرکز کافی در کار خود نمی‌توانید آمادگی لازم را کسب کنید و به نتیجه مطلوبتان برسید. این موضوع می‌تواند تاثیرات خود را بر بخش‌های مختلف زندگی شما بگذارد و عملکردتان را مختل کند.

برای شناخت بیشتر درباره اضطراب اجتماعی کلیک کنید.

اینفوگرافیک اضطراب ارثی

اینفوگرافیک اضطراب ارثی

آیا ماهیت اختلال اضطراب می تواند ارثی باشد؟

اضطراب و استرس به دلیل عدم کنترل و پیش بینی ناپذیر بودن رویدادهای آینده روی می‌دهد و در جوامع امروزی به وفور در اکثر افراد دیده می‌شود. میزان ابتلا به انواع اختلالات اضطراب در زنان، قشر کم درآمد و افراد سالخورده بیشتر است. مسلم است که علاوه بر عوامل محیطی و تجربیات زندگی شخصی، ژن‌ها نیز باعث ایجاد اختلال اضطراب در فرد می‌شوند. مسلما عامل ژنتیک نقش بارزی در تمامی اختلالات اضطرابی مانند اضطراب اجتماعی، اختلال اضطراب فراگیر و اختلال استرس پس از سانحه و ... ایفا می‌کنند. برای آگاهی بیشتر درباره علائم اضطراب کلیک کنید.

تحقیقات زیادی به نقش ژنیتیک و گرایش به ارث بردن اختلال اضطراب، تنش و عصبی بودن را نشان می‌دهد. پس زمینه ژنتیکی و زمینه خانوادگی در اختلال اضطراب وجود دارد. البته مانند دیگر ویژگی‌های شخصیتی، صفات هیجانی یا احتلالات روانی دیگر، نمی‌توانیم ژن خاصی را مسئول تمامی این اتفاقات بدانیم. در واقع مجموعه‌ای از ژن‌ها در بخش‌های مختلف کروموزم‌ها نقش بارزی در اختلال اضطراب ایفا می‌کنند که در صورت فراهم بودن عوامل روان شناختی و اجتماعی فرد مستعد بروز اختلال اضطراب می‌شود.

برای شناخت بیشتر درباره اضطراب فراگیر کلیک کنید. 

دلایل بروز و پیدایش اختلال اضطراب چیست؟

اختلال اضطراب به مجموعه عوامل زیست شناختی، روان شناختی و اجتماعی مرتبط است که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت می‌کنیم.

1- عوامل زیست شناختی و جسمانی: این عوامل که ناشی از عدم تعادل در میزان ترشح هورمون‌های بدن و عدم تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی مانند کاهش گاما آمینوبوتریک اسید (GABA) است؛ با افزایش اضطراب ارتباط دارد.

2- عوامل محیطی و اجتماعی: شامل مشکلات خانوادگی و عدم برآورده شدن نیازهای کودک به توجه، غذا یا آرامش، تغییرات غیرمنتظره و ناگهانی، احساس طرد شدگی و ... می‌باشد.

3- تغذیه نامناسب: کمبود بعضی از اسید آمینه‌ها، اسید فولیک، ویتامین ب12 و منیزیم در بدن می‌تواند باعث اضطراب شود. در واقع تغذیه مناسب نقش مهمی در کاهش اختلال اضطراب ایفا می‌کند. برای اطلاع از ارتباط تغذیه و اضطراب کلیک کنید.

4- استعمال مواد مخدر و مصرف داروهای روان گردان: مواد مخدر و داروهای روان گردان، برخلاف ظاهرشان نه تنها آرام بخش نبوده بلکه باعث ایجاد حس اضطراب و تنش بیشتری در فرد می‌شوند. برای اطلاع از تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

راه های پیشگیری از اختلال اضطراب ارثی

آیا اختلال اضطراب ارثی است؟

با استفاده از مجموعه‌ای از روش‌های ساده می‌توانید از بروز اضطراب تا حد زیادی جلوگیری کنید. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل، کسب مهارت‌های زندگی جهت افزایش اعتماد به نفس، معاشرت و تعامل با دیگران و عدم گوشه نشینی، برخورداری از حمایت‌های اجتماعی، داشتن فعالیت منظم بدنی مانند پیاده روی روزانه و انجام ورزش‌هایی مانند یوگا که به آرامش ذهن و بدن کمک فراوانی می‌کنند، خندیدن، ابراز هیجان با نوشتن احساسات بر روی کاغذ، بهره گیری از روش‌های ذهن آگاهی و فکر نکردن به گذشته و رویا پردازی برای آینده همگی از روش‌هایی هستند که در پیشگیری از بروز اختلال اضطراب موثر هستند.

برای اطلاع از روش های ذهن آگاهی و فواید یوگا کلیک کنید.

درمان اختلال اضطراب ارثی

اضطراب به میزان مختلف در همه‌ افراد وجود دارد. همان طور که قبلا توضیح دادیم گاهی این اضطراب مانند اضطراب امتحان طبیعی بوده و برای بهبود عملکردتان مفید و لازم است؛ در این حالت درمان اضطراب با انجام تکنیک‌های ذهن آگاهی و تمرین‌های مراقبه یا یوگا به راحتی حاصل می‌شود ولی گاهی میزان اضطراب بیش از حد می‌تواند برای شما مشکل ساز شود.

برای درمان اختلال اضطراب، استفاده از خدمات مشاوره کنترل استرس ضروری است. همچنین درمان اختلال اضطراب به دو صورت درمان دارویی و درمان غیردارویی با استفاده از تکنیک‌هایی مانند ریلکسیشن و تن آرامی، حساسیت زدایی، توقف تفکر و سرمشق دهی و... انجام می‌پذیرد.

برای شناخت بیشتر درباره درمان اضطراب کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره روانشاسی حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به شما در زمینه درمان مشکلات و بیماری‌ها از جمبه اضطراب ارثی کمک کند. در کنار این موضوع این مرکز با برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه اختلالات روانی این امکان را فراهم کرده است تا به کاهش استرس و اضطراب‌های روزمره خود کمک کرده و در راستای افزایش بهداشت جسمی و روانی خود حرکت کنید.

همچنین مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و امکان مشاوره حضوری و تلفنی را برای افراد امکان پذیر کند. کافی است که با انجام یک کلیک از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی بهره مند شوید.

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

سوالات متداول

چه زمانی باید برای درمان اضطراب خود اقدام کنیم؟

در صورتی که اضطراب در شما به گونه‌‌ای است که عملکردتان را در زمینه‌های مختلف با مشکل مواجه کرده است و بهداشت جسمی و روانی‌تان در معرض خطر قرار گرفته، لازم است که برای درمان اقدام نمایید. همچنین اضطراب نیز مانند هر بیماری دیگر دارای علائمی است. در صورتی که علائم اضطراب را در خود مشاهده کردید موضوع را با یک روانشناس و متخصص در میان بگذارید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*