ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هرپس | نشانه ها، علل و درمان هرپس


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ویروس هرپس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ویروس هرپس یکی از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زا است که باعث بروز تب خال در لب یا برخی عارضه‌های پوستی در سایر نقاط بدن از جمله آلت تناسلی می‌شود. پیشگیری از این ویروس و درمان آن اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه اگر وارد بدن انسان شود تا پایان عمر همراه شخص باقی می‌ماند. با این حال اقدام زودهنگام برای درمان در بهبود سریع‌تر زخم‌ها، کاهش شدت و علایم بروز بیماری، کم شدن دفعات عود و به حداقل رساندن احتمال انتقال ویروس به فرد دیگر تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. بزرگترین مانع درمان برای مبتلایان به هرپس، احساس شرم و خجالت در بیان بیماری است. روش صحیح برخورد با این افراد، پذیرش و راهنمایی صحیح آنان در پیگیری درمان تاثیر می‌گذارد. آگاهی از این بیماری و راه‌های درمان به شما کمک می‌کند تا هرچه
سریع‌تر جهت درمان آن گام بردارید. مشاوره جنسی نیز به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به راحتی به بیان و درمان مشکلات جنسی خود اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره جنسی کلیک کنید.
تماس با مشاور

هرپس

ویروس هرپس سبب بروز بیماری عفونی هرپس سیمپلکس یا تبخال می‌شود. این ویروس باعث ایجاد تاول‌های ریز و ملتهب در صورت و آلت تناسلی در هر دو جنس می‌گردد. این بیماری از طریق خراش‌های پوستی انتقال یافته و با آلوده کردن سلول‌های عصبی به صورت نهفته در بدن باقی می‌ماند. این بیماری بر اثر فشارهای روانی و احساسی فعال می‌شود و یکی از بیماری‌های مقاربتی نیز محسوب می‌شود. 

 

اینفوگرافیک هرپس

اینفوگرافیک هرپس

انواع ویروس هرپس

دو نوع ویروس هرپس وجود دارد:
نوع اول : موجب تب خال در ناحیه لب می‌شود که بسیار مسری و شایع است و از طریق بزاق آلوده انتقال می‌یابد.
نوع دوم : باعث ایجاد تاول‌های ریز قرمز رنگ در آلت تناسلی شده و از طریق رابـطه جنسی انتقال می‌یابد.

 

نحوه انتقال تبخال تناسلی به مناطق دیگر بدن 

تبخال تناسلی می‌تواند با لمس کردن ناحیه آلوده و سپس مالیدن آن به سایر نواحی بدن نظیر چشم‌ها یا لب‌ها به آن مناطق نیز سرایت کرده و مشکلات بیشتری را برای بیمار به همراه بیاورد. ناحیه آلوده اولیه در زنان اغلب نواحی واژن، دهانه رحم و نواحی خارجی اندام تناسلی را در بر می‌گیرند. همچنین در مواقعی باعث سوزش ادرار در زنان نیز می شود.
این نواحی در مردان آلت تناسلی، بیضه‌ها و مجاری ادراری را شامل می‌شوند. در صورتی که در این نواحی احساس خارش، درد و سوزش می‌کنید و یا التهاب‌هایی را شاهد هستید، پس از لمس این مناطق دست‌های خود را به سایر قسمت‌های بدن نزنید و در اسرع وقت به یک پزشک مراجعه نمایید.

 

محل و علائم ویروس هرپس

خارش و درد همراه با تورم و قرمزی منطقه آلوده شده از بارزترین علائم این بیماری در نقاط مختلف بدن است. تبخال‌های ایجاد شده اگر پاره نشوند به مرور زمان زخمی شده و تبدیل به دلمه می‌گردند. این بیماری با وجود اینکه بیشتر به عنوان عارضه آلت تناسلی شناخته شده اما در نواحی دیگر بدن مثل صورت هم وجود دارد. در ادامه به علائم ایجاد شده در برخی اندام‌های بدن می‌پردازیم :

1- لثه: بیماری هرپس باعث درد شدید و التهاب و قرمزی مفرط در لثه می‌شود. در این شرایط اگر فرد بیمار با فرد سالم رابـطه دهانی برقرار کند این ویروس به راحتی به اندام تناسلی طرف مقابل منتقل شده و باعث تبخال تناسلی خواهد شد.

2- آلت تناسلی: بیماری هرپس در آلت تناسلی باعث تاول‌های ریز و سوزناک در گردنه رحم و مجرای تناسلی می‌شود. در این شرایط غدد لنفاوی ران‌ها متورم می‌گردند. به علت آلوده شدن آلت تناسلی، ادرار با سوزش همراه است. هرپس ناحیه تناسلی، هم در اندام تناسلی مردان و هم در زنان اتفاق می‌افتد و تنها راه ابتلا به آن آمیزش جنسی با ناقلان این ویروس است.

3- مری: بیماری هرپس در مری باعث درد شدید در هنگام بلعیدن غذا می‌شود.

4- انگشت: بیماری هرپس در بند انگشتان دست و پا با درد و سوزش همراه است.

5- چشم: ویروس هرپس اگر به چشم برسد باعث آلودگی قرنیه شده و در اکثر موارد سبب کوری می‌شود. این بیماری در چشم، خود را به شکل یک زخم دردناک روی پلک یا سطح چشم نشان می‌دهد و قرنیه را ملتهب می‌کند.

 

نحوه عمل ویروس هرپس 

ویروس هرپس یا همان تبخال، ویروسی است که سلول‌های عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در آن‌ها به صورت پنهان در می‌آید. عواملی نظیر فشارهای روانی، استرس‌ها و مشکلات این ویروس را از حالت نهفته به صورت فعال در می‌آورند. در نهایت هرپس از طریق دندریت‌های سلول به پوست انتقال یافته و در آنجا تکثیر می‌گردد. این وضعیت تاول و التهاباتی را ایجاد می‌کند که ما آن‌ها را به عنوان تبخال می‌شناسیم. پیشنهاد می شود مقاله زگیـل تناسلی را مطالعه فرمایید.

 

عوامل خطرساز برای ابتلا به ویروس هرپس 

برخی شرایط باعث می‌شود که افراد در برابر ویروس هرپس آسیب پذیری بیشتری داشته باشند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. جنسیت

جنسیت یکی از عوامل تاثیرگذار در احتمال ابتلا به ویروس هرپس است. در حقیقت مطالعات نشان داده که دستگاه تناسلی زنان در برابر این بیماری آسیب پذیری بیشتری دارند و انتقال این ویروس در آن‌ها راحت تر اتفاق می‌افتد.

2. روابط جنسی متعدد و محافظت نشده 

داشتن روابط جنسی متعدد با شریک‌های جنسی مختلف باعث می‌شود که احتمال مواجه شدن با این ویروس بالاتر برود و امکان دچار شدن به آن نیز افزایش یابد. هم چنین عدم استفاده از کانـدوم یا داشتن روابط جنسی محافظت نشده یکی از مسائل بسیار مهمی است که افراد را در معرض بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهد.

 

پیشگیری از ابتلا به بیماری هرپس

می‌توان از طریق رعایت یک سری اعمال بهداشتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

در هرپس نوع یک، شخص از تماس فیزیکی با افرادی که ضایعات فعال دارند خودداری کند و با شستن مرتب دست‌ها و مالیدن روزانه داروی آسیکلوویر به بدن از مبتلا شدن به این عارضه پیشگیری نماید.

در هرپس نوع دو افراد باید رابطه جنسی محافظت شده برقرار کنند و در مدت زمانی که این بیماری در یکی از طرفین عود می‌کند از هر گونه آمیزش جنسی خودداری نمایند. مشاوره جنسی برای پیشگیری و درمان این نوع تبخال به شما کمک می‌کند. برای مطالعه بیشتر در زمینه بیماری های قابل انتقال از مقعد کلیک کنید.

 

تاثیرات بیماری تبخال بر وجوه اجتماعی و روانی فرد ناقل

فرد ناقل در سطح اجتماعی دچار نوعی شرم پنهان شده و از اینکه دچار این بیماری است خجالت می‌کشد، امکان دارد که فرد علائم پرخاشگری جابه جا شده را از خود نشان دهد. این ویروس می‌تواند در سطح روانشناختی زمینه ساز ابتلا به اختلال دو قطبی و افسردگی شود.

دانشمندان در سلول‌های عصبی افرادی که به اختلال دو قطبی و افسردگی مبتلا هستند ویروس هرپس انسانی را کشف کردند. در کل فرد به مرور زمان با تغییرات شخصیتی و رفتاری نامطلوبی مواجه می‌شود که هم برای خودش و هم دیگران آزار دهنده است. همچنین احتمال دارد که اعتماد به نفس جنسی فرد مبتلا پایین بیاید و دچار اضطراب عملکرد جنسی شود. در این حالت، طرف مقابل می‌تواند با احترام گذاشتن به وضعیت بیمار در جهت بهبود علائم کوشا باشد. 

 

تشخیص ابتلا به ویروس هرپس 

ابتلا به ویروس هرپس اغلب از طریق علائم آن قابل تشخیص است و در نتیجه نیازی به انجام تست‌های آزمایشگاهی وجود ندارد. با این حال در مواردی که ویروس در حالت نهفته قرار دارد و پزشکان در مورد ابتلا به این مشکل مشکوک هستند، می‌توان از روش‌های زیر برای رسیدن به تشخیص دقیق استفاده کرد:

  • کشت ویروس یا همان نمونه برداری از محل آسیب دیده و فرستادن آن به آزمایشگاه برای بررسی بیشتر
  • تست سرولوژیکی که از طریق بررسی آنتی بادی‌های موجود در خون می‌تواند وجود ویروس هرپس را اندازه گیری کند.
  • انجام تست PCR که وجود ژنوم ویروس هرپس در خون یا مایع نخاعی را بررسی می‌کند.


به دلیل شباهت میان تبخال و زگیل تناسلی، ممکن است تشخیص آن برای افراد مشکل باشد. این دو بیماری به یکدیگر بسیار شباهت دارند و منشاء هر دو ویروس هرپس است. اما باید گفت این دو بیماری از یکدیگر مجزا هستند. معمولا زگیل تناسلی نسبت به تبخال تناسلی شیوع بیشتری دارد. شکل ظاهری زگیل تناسلی به صورت زگیل های تکی یا دسته ای به هم چسبیده است. اما تبخال تناسلی معمولا علائم چندان بارزی ندارد. ممکن است به صورت جوش های تناسلی و موهای زیر پوستی ظاهر شود.
 

درمان تبخال

درمان این بیماری بیشتر از طریق داروهای گیاهی مانند عصاره گیاه سالویا و پماد گیاهی میرتوپلکس انجام می‌گیرد. هر فرد به محض مشاهده اولین علائم سوزش یا خارش و گزگز شدن پوست باید درمان را آغاز کند. چون هر چه زمان کوتاه تری از ابتلا به بیماری گذشته باشد شانس بهبودی بیشتر است. این بیماری به طور کامل درمان نمی‌شود. اما با موارد ذکر شده نشانه‌ها تسکین یافته و علائم در حملات بعدی خفیف‌تر می‌شوند. ضمن اینکه از گسترش عفونت جلوگیری می‌شود و از این طریق بیماری تا حدودی کنترل می‌گردد. ازهمه مهم‌تر این است که ضمن درمان، برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای نیز به افراد داده می‌شود که آن‌ها را آگاه کند تا چگونه در بهبود علائم خود عمل کنند.

ضمن درمان‌های پزشکی، پیگیری درمان‌های روان شناختی نیز توصیه می‌گردد تا آسیب‌های روانشناختی وارد شده به بیمار طی یک پروسه درمانی، مشخص و برطرف گردند. دریافت مشاوره روانشناسی برای کاهش استرس و تنش بسیار حائز اهمیت است.

نقش داروها در درمان تبخال 

پزشکان برای درمان هرپس از داروهای آنتی ویروس استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک‌ها یا همان داروهای ضد باکتری در درمان این مشکل کاربردی ندارند. نکته قابل توجه اینجاست که آشکار شدن علائم برای مصرف داروها ضروری نیست و ممکن است حتی زمانی که علامت‌های فعال شدن ویروس در شما نهفته باشند بازهم پزشک از شما بخواهد که روزانه مقادیر مشخصی از داروها را مصرف نمایید. از جمله داروهایی که در درمان این مشکل تجویز می‌شود، می‌توان به والاسیکلوویر، فامسیکلوویر و آسیکلوویر اشاره کرد. این بیماری به شدت رابطه زناشویی را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل لازم است برای درمان آن به طور جدی اقدام نمود.

 

عود ویروس هرپس 

وقتی ویروس تبخال وارد بدن شود درمان قطعی برای آن وجود ندارد و در ننتیجه این ویروس می‌تواند به طور نهفته همواره در بدن باقی بماند و در مواقعی که سیستم ایمنی ضعیف می‌شود مجددا بروز پیدا کند. از همین رو ممکن است پس از ابتلا به این مشکل به دفعات نشانه‌های آن را در خود مشاهده نمایید. تجربه برخی علامت‌ها نظیر احساس درد در باسن، پاها و قسمت پایینی کمر به اضافه احساس سوزش، خارش یا  گزگز کردن بدن در ناحیه‌اای که عفونت در ابتدا از آنجا وارد بدن شده، می‌تواند در مورد عود ویروس هرپس به شما هشدار دهد. با کمک گرفتن از مشاوره جنسی می‌توانید از علائم بروز هرپس آگاهی بیشتری به دست آورید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*