ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دلایل پنهان استرس | چرا گاهی دچار استرس پنهان و نامرئی می‌شویم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دلایل پنهان استرس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دلایل استرس پنهان چیست؟ در عصر امروز با توجه به زندگی پر مشغله کاری و خانوادگی و اتفاقات جدیدی که هر روز در دنیا می افتد همه افراد به نوعی دچار استرس هستند. برخی اوقات افراد دچار استرس پنهان می‌شوند و خودشان هم از این مسئله بی‌اطلاع هستند. حقیقت این است که خیلی از انسان ها دچار عادت هایی شده اند که باعث می شود استرس زیادی را تحمل کنند. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.  

تماس با مشاور


استرس پنهان چیست؟

استرس پنهان یا همان استرس مخفی نوعی پیچیده تر نسبت به استرس‌های نرمال می باشد. خیلی از مواقع ممکن است نگرانی ها و افکاری سراغتان بیاید که دلیل آن را نمی دانید. این که منشا این استرس ها از کجا است باعث می شود که به حالت آن استرس پنهان گفته شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مرد علائم استرس کلیک کنید.
استرس پنهان خیلی از وجوه زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا معمولاً افراد کنترلی بر پیدایش و درمان آن ندارند و به نوعی بازیچه آن می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.  

نشانه‌های استرس پنهان

اولین قدم برای درمان هر اختلالی این است که نشانه های آن را بشناسید. نشانه‌های استرس پنهان شامل موارد زیر می شوند:

1-ندانستن دلیل ابتلا و تحقیق درمورد همه چیز

یکی از بدترین مسائل این است که ندانید چرا دچار مشکلات روحی و روانی شده اید و دلایل آن از کجا نشأت گرفته است. مثلا در دوران امتحانات تشخیص اینکه دلیل استرس دانش آموزان چیست کار سختی نمی باشد اما اینکه فردی بدون اینکه امتحان داشته باشد و یا محصل باشد هر روز صبح با استرس و نگرانی چشمانش را باز کند کمی عجیب و پیچیده به نظر می رسد. به همین علت درمان استرس پنهان از دیگر انواع استرس ها دشوارتر است و توصیه می شود که از فردی متخصص یا درمانگر در این زمینه کمک گرفته شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عادت های استرس زا کلیک کنید.
همه ما ممکن است زمانی که دنبال مطلبی هستیم و کار جدیدی را می خواهیم انجام دهیم در مورد آن تحقیقاتی انجام دهیم اما کسانی که دچار استرس پنهان هستند به نوعی با هر اتفاقی که برایشان می‌افتد با نگرانی در گوگل جستجو می‌کند. آنها حتی با جستجویی بیشتر باز هم دچار استرس بیشتری می شوند و گویی دچار نوعی سرگشتگی می شوند که نمی توانند جواب سوالات خود را بیابند. اگر تاریخچه مرورگر گوشی و کامپیوتر شما پر از کلمات و عباراتی است که در اینترنت جستجو کرده اید می تواند نشانه ای از استرس باشد که بهتر است به دنبال رفع آن باشید.
برای کسب اطلاعات در مورد درمان استرس شدید کلیک کنید.

2-استرس صبحگاهی و نداشتن خواب راحت

از نشانه‌های استرس پنهان این است که فرقی نمی‌کند که شما ساعت چند خوابیده اید و چه ساعتی از خواب بیدار می شوید. به محض اینکه از خواب بیدار می شوید نگرانی و اضطراب و افسردگی بسیاری را در درون خود احساس می کنید. این عامل باعث می شود که دیگر نتوانید روزتان را به خوبی آغاز کنید و تا شب همچنان این استرس ها همراه شما خواهند بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی صبحگاهی کلیک کنید.
اینکه هر کسی بتواند شب بعد از رفتن به رختخواب سریع و راحت بخوابد آرزوی هر کسی است. خیلی از افراد زمان زیادی را در رختخواب می مانند اما همچنان چشمانشان باز است و خوابشان نمی برد و مدام از این پهلو به اون پهلو می شوند. این مورد یکی از بارزترین نشانه های استرس پنهان می باشد که اکثر افراد به آن گرفتار هستند. هر چند این موضوع می‌تواند به دلایل مانند مشغله های فکری زیاد هم باشد اما در هر صورت این دو موضوع بسیار به هم ارتباط دارند.

3-خوردن یک صبحانه تکراری و جویدن ناخن ها

تدارک دیدن انواع مواد غذایی برای صبحانه می تواند روش مناسبی برای آغاز یک روز خوب باشد اما اگر همیشه خودتان را مجبور می کنید که یک نوع صبحانه تکراری بخورید و اینکه بخواهید تنوع و تغییری در آن ایجاد کنید شما را عصبی می کند یعنی دچار استرس پنهان هستید. سعی کنید به وعده های غذایی تان تا جایی که می توانید تنوع بدهید و به تدریج مواد غذایی جدیدی بیفزایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.
جویدن ناخن ها از نوعی فشار ایجاد می شود که باید تخلیه شود. این فشار سبب بروز رفتارهای استرسی زیادی می گردد رفتارهایی همانند گاز گرفتن لب ها یا پیچیدن موها دور انگشتان و یا جویدن ناخن نشان‌دهنده نوعی اضطراب درونی هستند که به نوعی روش تخلیه هیجانی محسوب می شوند.
دلایل پنهان استرس

4-داشتن تشریفات خاص و فهرست کردن کارها

هرچند داشتن نظم خاصی که در زندگی تان دارید باعث می‌شود تمرکزتان را بالا ببرید و می‌تواند فایده های زیاد دیگری هم برایتان داشته باشد اما اگر شما مدت‌ها است که کارهای روزانه تان را به یک اجبار بی چون و چرا تبدیل کرده و احساس می کنید تحت هر موقعیتی باید آنها را انجام بدهید چنین روتینی در واقع مناسب نیست. اگر می خواهید هر گونه تغییری در روتین زندگیتان ایجاد کنید و دچار نگرانی و هراس می‌شوید نباید به این مسئله بی‌تفاوت باشید چرا که می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب پنهان باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.
هرچند نوشتن فهرست روزانه به شما کمک می‌کند که کارهایتان را به خاطر بسپارید و آنها را فراموش نکنید اما اگر مدام کارهایی را که باید انجام دهید را فهرست می کنید آن هم با این هدف که بعد از انجام شدن شان آنها را خط بزنید و بعد به کارهای دیگر برسید می تواند نشانه ای از استرس باشد. یادتان باشد هر چند فهرست کارها سبب می شود که زندگی تان را کنترل کنید اما این مورد نباید تبدیل به چیزی شود که اگر نتوانستید یکی از آنها را انجام دهید دچار وحشت و نگرانی شوید.

5-متوجه گذر زمان نشدن و پشت گوش انداختن کارها

شما ممکن است وقت زیادی را صرف کارهایی بکنید که در مورد آن ها وسواس دارید مسلط می خواهید مطمئن شوید که موهای تان بد حالت نیستند یا لباس های تان مرتب شده‌اند و چیزهایی از این قبیل. ممکن است که وقت خود را صرف انجام دادن آنها کنید که دیگر متوجه گذشت زمان نشوید. تمرکز روی چنین اموری سبب می شود که زمان برای شما سریع بگذرد و این نشان دهنده استرس است. برای  دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان وسواس کلیک کنید.
گاهی پیش می آید که بعضی از افراد به خاطر تنبلی وظایف شان را پشت گوش می اندازند و آنها را به زمان دیگری موکول کند اما این کار برای کسانی که دچار استرس پنهان هستند تبدیل به یک عادت می شود. اینگونه افراد با ب تعویق انداختن کارهایشان خودشان را توجیه می کنند که بالاخره همه چیز درست می‌شود و خود به خود می گذرد در حالی که دلیل انجام ندادن کارها ترس از اشتباه انجام دادن آنها یا موارد دیگری است که ممکن است به آن هوشیار نباشند.  

دلایل پنهان استرس

خیلی از انسانها ممکن است تمایلی نداشته باشند یا میترسند که علت استرس پنهان و ناراحتی شان را بیابند. بخشی از آن به این دلیل است که این موضوع همیشه بازه نیست. مثل افسردگی ممکن است دلایل زیادی ته باشد از آسیب‌پذیری‌های ژنتیکی گرفته تا نشخوار فکری و عوامل اجتماعی. بنابراین درک اینکه دلیل پنهان استرس چه عواملی می باشد کار راحتی نیست. اما با وجود این پیچیدگی ها چند دلیل مشخص برای استرس وجود دارد که می توانید روی آنها کار کنید.

1-دلایل پنهان استرس | سرگرم کردن خود برای فرار از ناراحتی

سعی کنید با مشغله زیاد از ناراحتی ها دور نشوید. خیلی از کسانی که احساس ارزشمندی و خوشبختی ندارند نمی خواهند تنها باشند و در نتیجه برای دوری از استرسی که از تنها ماندن و افکارشان نشأت می گیرد برنامه های زیادی برای خودشان ایجاد می‌کنند تا همیشه مشغول باشند و سرشان گرم باشد. مانند خیلی از تکنیک‌های حواس‌پرتی مشغول بودن هم فقط در سطح است ست و هرگز دلیلی نمی شود تا فرد با استرس و تنش مقابل کند. وقتی که شما دائما مشغول می باشید فشار زیادی بر جسم و ذهن تان وارد می‌شود.
زمانی که برای آرام کردن ذهن و جسم و رسیدن به سکوت وقتی نمی‌گذارید مهمترین بهایی که می‌دهید استرس است. ذهن شما مشغله زیاد را به حساب سطح پایین تری از خطر می گذارد و در نتیجه شما را وارد حالت جنگ یا گریز می کند و این یعنی آزاد شدن مداوم جریانی از هورمون های استرس مانند کورتیزول. تمام این موارد در میزان کم مشکل ایجاد نمی کنند اما اگر ادامه دار شوند قطعاً بدن انسان را به سمت نابودی می کشانند.

2-مدیریت استرس بجای عامل استرس زا

هرچند امروزه یکی از راهبردهای رفع استرس برنامه های مدیریت استرس می باشد تا شما حواس خودتان را پرت کنید و به دلایل پنهانی استرس و عوامل استرس زا نگاه نکنید اما در واقع این راهکارها فایده ای ندارند. اگر همیشه استرس دارید راه حل واقعی این است که دلایل اصلی آن را درمان کنید نه احساس استرس. مثلاً اگر همیشه در محل کارتان دچار استرس هستید می توانید تمرین های تنفس عمیق را انجام دهید تا حالتان بهتر شود اما این را بدانید هر چقدر هم که این تکنیک ها را انجام دهید باز هم کمک به شما در نه گفتن به حجم زیاد کار نمی کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس کلیک کنید.
به نوعی احساس استرس پیام مهمی است که نشان می‌دهد یک جای کار اشتباه است. شما وقتی به تکنیک‌های مدیریت استرس رو میکنید این پیام را ازبین می برید. مشکل وقتی ایجاد می شود که شما به استرس مزمن این‌گونه می‌نگرید که چطور می‌توانید عامل استرس‌ها را دور کنید. در حالی که مهمترین بخش این است که بدانید چه عواملی باعث به وجود آمدن استرس شما شده است.

3-دلایل پنهان استرس | قاطع نبودن

یکی از دلایل پنهانی استرس قاطع نبودن افراد میباشد. قاطع بودن یکی از موارد مهمی است که برای سلامت ذهن و آرامش روان باید جدی گرفته شود. قاطع بودن بهترین سلاح در مقابل استرس پنهان است و به معنای روشن کردن ارزش‌ها و اهداف است. شما زمانی که قاطع هستید برای جدا کردن تمایلات زودگذر از اهداف و ارزشهای واقعیت آن وقت می‌گذاری و تصمیم می گیرید به دنبال چیزی بروید که واقعاً ارزش دارد حتی اگر به قیمت از دست دادن آن چیزی باشد که احساس خوبی به شما می دهد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
مثلاً زمانی که قاطع هستید از شیرینی می گذرید چرا که هدف سلامتی‌تان را به هوس لحظه‌ای ترجیح می دهید یا زمانی که قاطع هستید که در محل کار تقاضای ترفیع می گیرید ارزش را به احساس ترجیح می دهید. به طور کلی قاطعیت یعنی تمایل به گرفتن تصمیماتی که بر اساس ارزشهای تان استوار است نه احساساتتان.  
دلایل پنهان استرس

راه های درمان استرس پنهان

بعد از بررسی نشانه های استرس پنهان و دلایل آن بهتر است دنبال راه‌هایی برای کنترل آن باشید. بعضی از راه های درمان استرس پنهان شامل موارد زیر می شوند:

1-خوابیدن طاق باز و تمیز و مرتب بودن

برای تغییر در استرس پنهان توصیه میشود روی تخته بخوابید با این کار انگیزه بیشتری برای ادامه کار ها پیدا می کنید و استرستان کمتر می شود. اگر تاکنون این روش را امتحان نکرده اید بهتر است زودتر شروع کنید و تاثیر چشمگیر آن را مشاهده کنید. در این لحظات باید تمرکزتان روی موضوعی مانند نفس کشیدن و یا شمارش اعداد باشد تا ذهن متمرکزی داشته باشید.
منظم بودن و مرتب کردن شما باعث می‌شود که به راحتی بتواند استرس تان را مدیریت کنید. شما می‌توانید هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه برای مرتب کردن تمام امور زندگیتان وقت بگذارید و کار امروز را به فردا واگذار نکنید. هرچند این زمان کمی است اما هر کسی به راحتی می تواند آن را انجام دهد. شلوغی و نامنظمی باعث افکار منفی و مثبت مشوش می شود و در نتیجه استرس پنهان شما را بالا می‌برد.
اگر نامرتب و شلخته هستید توصیه می شود این عادت بد تان را کنار بگذارید چرا که باعث استرس می شود. حتماً قبل از خواب مثلاً ظرفها را بشویید لباس های تان را مرتب کنید و به دور و بر خودتان سر و سامانی بدهید. بهتر است محیطی که در آن می خوابید نظم و ترتیب داشته باشد. شاید باورش کمی سخت باشد اما روش موثر برای استرس پنهان که هر روانشناسی به آن توصیه می کند همین است.

2-استفاده نکردن از وسایل الکتریکی و استفاده از ماسک اکسیژن

استراحت شما نباید با وسایل الکتریکی مانند تبلت تلفن همراه یا کامپیوتر به هم بخورد. بر اساس تحقیقات روانشناسی کار کردن با تلفن قبل از خواب می تواند استرس و نگرانی شما را بالا ببرد. خیلی از محققان و افراد برجسته این روش را انجام می‌دهند تا در کاهش استرس شان بهتر عمل کنند. توصیه می شود قبل از خواب تمام دستگاه‌های دیجیتال خود را خاموش کنید و از آنها دور باشید و اگر می‌توانید موبایل و تبلت را به داخل اتاق خواب تان نبرید. اگر شما قبل از خواب در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام دور بزنید و مطالب گوناگونی را نگاه کنید فقط باعث می شود که افکار منفی به سمت شما وجود بیاورند.
در مواقع اضطراری اگر دچار تنگی‌نفس هستید می توانید برای درمان استرس خودتان از ماسک اکسیژن استفاده نمایید. هرچند این ماسک برای افراد عادی که استرسی ندارند توصیه می شود. می توانید برای درمان استرس پنهان خود ۱۰ دقیقه پیش از مراسم استرس زا ماسک را بردارید و استفاده کنید. این ماسک مانند مدیتیشن عمل می کند و با این کار می توانید به راحتی استرس تان را کم کنید. شما در طول روز دو بار می توانید این ماسک را استفاده کنید.

3-دلایل پنهان استرس |  مدیریت زمان و فعال بودن

هر فردی که در زندگی موفقیتی به دست آورده است اولین قدم این بوده که توانسته است زمانش را به خوبی مدیریت کند. شما با مدیریت زمان به راحتی می توانید استرس پنهان خود را کنترل کنید. اگر احساس می‌کنید که در روزتان وقت اضافه یا کمی دارید به این علت است که نمی دانید چگونه زمان را تحت اختیار خود داشته باشید. بنابراین بهینه‌سازی زمان خود راهی برای کاهش استرس محسوب می شود. شاید این کار برای شما راحت نباشد اما با مراجعه به روانشناس می توانید مهارت مدیریت زمان را به راحتی به دست آورید.
بدن و جسم انسان جوری است که باید در حال جنب و جوش و تکامل باشد. چرا که انسان عادت ندارد صبح تا شب بنشیند و فقط تلویزیون تماشا کند یا با موبایلش کار کند. شما می توانید از کلاس های یوگا و مدیتیشن برای این کار استفاده کنید. حتی اگر مهارت ورزشی دارید آن را تقویت کنید و دنبال آن باشید. کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که با دوستان خود به بیرون بروید و در طبیعت باشید و ورزش کنید. با اینکار شما از روزمرگی ها خارج می شوید و به بدن خود نیروی بیشتری وارد می کنید. بنابراین استرستان کمتر می شود.  

سخن آخر درمورد دلایل پنهان استرس

استرس و نگرانی یکی از مشکلات امروز خیلی از افراد است که از آن رنج می برند. دلایل زیادی می‌تواند برای استرس وجود داشته باشد. بعضی از افراد مدت زیادی است که افکار منفی و استرس های زیادی دارند که نمی توانند آنها را مدیریت کنند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*