ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل

ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل چگونه است؟ امروزه بسیار از خانم‌ها به کارهای بیرون از خانه مشغول هستند و فرصت کافی برای رسیدگی به امور خانه را ندارند. اما اگر از کارهای خانه غافل شدید، در آخر هفته با خانه‌ای کثیف و نامرتب مواجه می‌شوید که حس و حال شما را از بین می‌برد و فرصت استراحت آخر هفته را نیز از شما می‌گیرد. پس بهترین کار این است که افراد شاغل بتوانند در کنار کار خود، کارهای خانه‌شان را نیز انجام دهند و خانه را تمیز و مرتب نگه دارند. لازمه انجام این دو کار در کنار هم، یک برنامه ریزی دقیق و اصولی است. در ادامه مقاله به بررسی کامل برنامه‌ریزی برای تمیز کردن خانه می‌پردازیم و همچنین مشاوره خانواده می‌تواند به شما در این زمینه کمک کننده باشد.

تماس با مشاور

 

ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل | برنامه ریزی برای انجام کارهای خانه

برای اینکه بتوانید در کنار کارهای خود، خانه‌تان را مرتب کنید لازم است که یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. این برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند که کارهای خود را تقسیم بندی و مشخص کرده و بتوانید با انجام آن‌ها در یک زمان مشخص، خانه خود را مرتب کنید. بهترین نوع برنامه ریزی این است که کارهای خود را به دو صورت هفتگی و روزانه تقسیم بندی کنید. این تقسیم بندی می‌تواند به صورت زیر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید.

اینفوگرافیک ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل

اینفوگرافیک ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل

ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل | کارهای هفتگی

کارهای هفتگی به کارهایی گفته می‌شود که وقت نسبتا زیادی از شما می‌گیرند و نمی‌توانید هر روز آن‌ها را انجام دهید. اما این کارها بسیار مهم هستند و در صورت انجام ندادن، خانه کثیف و نامرتب می‌شود. شما می‌توانید برای انجام سریع این کارها، یک برنامه هفتگی داشته باشید و هر روز یکی از آن‌ها را انجام دهید. مثلا برنامه شما می‌تواند به شرح زیر باشد.

شنبه: کشیدن جارو برقی

دوشنبه: تمیز کردن دیوارها

سه شنبه: شستن حمام و دستشویی

چهارشنبه: شستن کف خانه

برنامه هفتگی خود را خیلی سنگین در نظر نگیرید تا از انجام آن‌ها خسته نشوید. همچنین می‌توانید یک زمان مشخص برای آن‌ها در نظر بگیرید تا بتوانید کارها را با سرعت بیشتری انجام داده و میل‌تان برای انجام کار بیشتر شود. این ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل می‌تواند برای افرادی که شاغل نیستند نیز مفید باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه وظایف مرد در زندگی مشترک کلیک کنید.

ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل | کارهای روزانه

برخی از کارهای مربوط به خانه، روزانه هستند و اگر به درستی انجام نشوند، خانه کثیف و نامرتب می‌شود. می‌توانید برنامه منظمی داشته باشید تا در عین شاغل بودن بتوانید خانه خود را نیز به بهترین نحو مرتب کنید. مثلا برنامه کارهای روزانه شما می‌تواند به صورت زیر باشد.

_قبل از رفتن به کار، ماشین لباسشویی را روشن کنید تا لباس‌ها شسته شود و وقتی که به خانه می‌آیید لباس‌ها را از ماشین دربیاورید.

_در حین انجام کارهایی همچون تلویزیون دیدن، لباس‌های شسته شده را مرتب کنید.

_پس از خوردن غذا، بلافاصله ظرف‌ها را بشویید و یا در ماشین ظرفشویی بگذارید تا از تجمع ظرف در آشپزخانه پیشگیری کنید.

_یکی از ترفندهای تمیزکاری خانه برای افراد شاغل این است که شب‌ها قبل از خواب یا صبح زود قبل از سر کار رفتن، خانه را به طور سطحی تمیز کنند.

_از قانون 2 دقیقه استفاده کنید. هرکاری که فکر می‌کنید دو دقیقه‌ای تمام می‌شود را به سرعت انجام دهید تا برای بعد نماند. مثلا سطل آشغال را خالی کنید و لباس‌ها را در سبد رخت چرک‌ها بریزید.

_در هر زمانی که می‎‌توانید خانه را مرتب کنید. مثلا وقتی که از خواب بیدار می‌شوید تخت خواب را مرتب کنید. لباس‌ها را پس از تعویض در کمد بگذارید و روی تخت یا مبل نیندازید. اگر متوجه لکه یا کثیفی شدید به سرعت آن را تمیز کرده تا نماند و خشک نشود.

_دستمال مخصوصی داشته باشید و هر وقت که توانستید سطوح آیینه را تمیز کرده و گردگیری کنید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه وظایف زن در زندگی مشترک کلیک کنید.

 

تقسیم مسئولیت و انجام کارها به صورت تیمی
 

اگر از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید همیشه کارها را تنهایی انجام دهید، بهتر است که از این روند صرف نظر کنید. شما هم یک انسان هستید و خسته می‌شوید. می‌توانید برای کارهای خانه از اعضای خانواده نیز کمک بگیرید. اگر فرزند بزرگ دارید، بخشی از کارها را به عهده آن‌ها بگذارید. همچنین می‌توانید کارهایی همچون خرید خانه را به عهده همسرتان بگذارید و از او بخواهید که وسایل خود را سر جایش بگذارد تا کار شما بیشتر نشود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه برنامه ریزی برای انجام کارها می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*