ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان خانگی درد ترک اعتیاد و خطرات ترک در خانه

درمان خانگی درد ترک اعتیاد با داروهای نظیر ایبوپروفن و ... تا حدی کاهش می یابد. اما به طور کلی ترک اعتیاد در خانه توصیه نمی شود. در صورت ترک زیر نظر پزشک متخصص در مراکز درمانی، از داروهایی مانند بوپرنورفین، متادون و ... برای کاهش درد و علائم ترک استفاده می شود که می تواند در کنترل علائم بسیار مفید باشد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

درد ترک اعتیاد چیست؟

علائم ترک مواد مخدر و الکل بسته به داروی انتخابی، مدت زمان مصرف دارو و میزان مصرف هر بار می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، ترک مواد مخدر و الکل برای بسیاری ناخوشایند است و اغلب منجر به عود بیماری می شود، زیرا فرد سعی می کند از علائم ناراحت کننده فرار کند. در برخی موارد، در صورت عدم درمان اعتیاد به مواد مخدر، این علائم می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
در پایان روز اول ترک، تجربه ترک یکی از ناراحت کننده ترین تجربیاتی است که تا به حال تجربه کرده اید. مقاومت در برابر اشتیاق به استفاده یک بار دیگر برای خلاص شدن از شر آن احساس سختی خواهد بود. بهترین راه برای خلاص شدن از شر علائم دردناک و ناراحت کننده ای که تجربه می کنید این است که به دنبال درمان از یک مرکز سم زدایی پزشکی باشید که در آنجا می توانند داروهای مختلفی را در اختیار شما قرار دهند که باعث کاهش ناراحتی و خطرات می شود. برخی از علائم رایج ترک اعتیاد که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:
 • تغییر در اشتها
 • تغییرات خلق و خوی
 • خستگی و تحریک پذیری
 • درد عضلانی و بی قراری
 • تب و لرز،بیخوابی
 • اضطراب یا پارانویا و علائم افسردگی
 • حالت تهوع، اسهال و استفراغ و کم آبی بدن
 

خطرات ترک اعتیاد در خانه چیست؟

سم زدایی از الکل در خانه می تواند خطرناک باشد، زیرا می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی و علائم ترک بالقوه تهدید کننده زندگی شود. برخی از خطرات مرتبط با سم زدایی خانگی عبارتند از:
 • تشنج: تشنج ترک الکل می تواند به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ دهد و می تواند بسیار خطرناک باشد، به خصوص اگر در زمانی که شما تنها هستید رخ دهد.
 • دلیریوم ترمنز : DTs شکل شدید ترک الکل است که می تواند باعث گیجی، بی قراری، توهم و سایر علائم شود. این ها می توانند تهدید کننده زندگی باشند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.
 • کم آبی: الکل به عنوان یک دیورتیک عمل می کند که می تواند منجر به کم آبی و عدم تعادل الکترولیت شود. این می تواند به ویژه در افراد مسن که بیشتر مستعد کم آبی هستند خطرناک باشد.
 • عوارض قلبی: ترک الکل می تواند باعث تغییراتی در ضربان قلب و فشار خون شود که می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.
 • عوارض سلامت روان: ترک الکل می تواند شرایط زمینه ای سلامت روان مانند اضطراب یا افسردگی را تشدید کند و علائمی مانند بی قراری، پارانویا و حتی روان پریشی را ایجاد کند.
 • عود: بدون حمایت و راهنمایی مناسب، تلاش برای سم‌زدایی خانگی می‌تواند خطر عود را افزایش دهد و دستیابی به بهبودی پایدار را دشوارتر کند.
مهم است که قبل از اقدام به سم‌زدایی خانگی با یک متخصص پزشکی صحبت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما بی‌خطر و مناسب است یا خیر. برنامه‌ای برای مدیریت علائم ترک و حمایت از بهبودی خود داشته باشید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد سم زدایی را در یک محیط پزشکی تحت نظارت انجام دهید، جایی که می توانید مراقبت و حمایت مناسبی را که برای غلبه بر ایمن و مؤثر اعتیاد به الکل نیاز دارید، دریافت کنید.  
درمان خانگی ترک اعتیاد

درمان خانگی درد ترک اعتیاد

درمان توصیه شده برای ترک، انجام سم زدایی در بیمارستان یا مراکز ترک اعتیاد احتمالاً با کمک متادون یا بوپرنورفین است. بسته به شدت اعتیاد، افراد ممکن است نیاز به درمان در یک مرکز مسکونی، از جمله مشاوره و به دنبال آن درمان سرپایی و حمایت طولانی مدت در قالب یک گروه خودیاری مانند معتادان گمنام داشته باشند. با دانستن همه اینها، برخی از افراد تصمیم می گیرند که از طریق ترک و سم زدایی مواد مخدر از بدن در خانه بگذرند.
آنها ممکن است نتوانند از عهده یک مرکز توانبخشی برآیند، یا متقاعد شده اند که می توانند به تنهایی از عهده آن برآیند، یا ممکن است از درخواست کمک خجالت بکشند. انجام این کار به تنهایی توصیه نمی شود اما اگر انجام شود باید بسیار آهسته انجام شود تا از عوارض خطرناک جلوگیری شود. برخی از علائم ترک می توانند عوارض جانبی مانند هوس، بدن درد، کاهش وزن ناگهانی و سردرد ایجاد کنند. در اینجا چند راه برای متوقف کردن علائم ترک در خانه آورده شده است.

1-مقابله با افکار مزاحم و کاهش اضطراب

در طول کناره گیری، به احتمال زیاد فردی افکار مزاحم را تجربه خواهد کرد. مهم است که با جستجوی حمایت و راهنمایی از اطرافیان خود با آنها مبارزه کنید. به جای تمرکز بر خود علائم، فهرست دلایل خود را برای ترک اعتیاد مرور کنید. این مفید است که به علائم منفی مثبت فکر کنید، مانند نشانه هایی که بدن در حال خلاص شدن از شر مواد یا انجام کاری است که برای انجام آن طراحی شده است. اضطراب می تواند شما را از نظر جسمی و روحی ناآرام کند. حتی اگر از حمله قلبی رنج نمی برید، ممکن است تنفس و ضربان قلب شما به حدی افزایش یابد که احساس تنگی نفس کنید.
بسیار مهم است که به خود یادآوری کنید که ایمن هستید و نگرانی که تجربه می کنید بخشی طبیعی از روند بهبودی است. اگر علائم اضطراب شما بدتر شد و با علائم فیزیکی دیگر همراه شد، ممکن است ترک شدیدتری را تجربه کنید و باید به دنبال کمک پزشکی باشید. علائم اضطراب خود را یادداشت کنید و سعی کنید معنی پشت آنها را پیدا کنید. به یاد داشته باشید که هوس ها و نیاز به این ماده، مواد مخدر هستند، نه خودتان.

2-گروه های حمایتی

گروه‌های حمایتی یا همتایان می‌توانند برای شما مفید باشند، زیرا با کناره‌گیری مبارزه می‌کنید. این گروه ها فضایی را برای افراد در حال بهبودی ارائه می دهند تا تجربیات، دانش، مهارت های مقابله و درک خود را به اشتراک بگذارند. حضور در این جلسات می تواند فضای امنی برای بحث در مورد روند شما فراهم کند. پیدا کردن جلسات معتادان گمنامدر نزدیکی شما آسان است. برخی از این گروه‌ها در حال حاضر حتی جلسات آنلاینی را ارائه می‌دهند که می‌توانید از راحتی در خانه در آن شرکت کنید. علاوه بر این، باید شرکت در جلسات گروه درمانی را در یک مرکز توانبخشی که برنامه های درمانی سرپایی ارائه می دهد، در نظر بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گروه درمانی کلیک کنید.

مکمل ها برای درمان درد ترک اعتیاد در خانه

3-درمان خانگی درد ترک اعتیاد | مکمل ها و ویتامین ها

هیچ درمان جادویی وجود ندارد که همه داروهای خانگی برای ترک مواد افیونی باشد. بهترین غذاها برای ترک مواد افیونی گزینه هایی هستند که مواد مغذی را بازیابی می کنند و به سیستم گوارش کمک می کنند. مواد افیونی می توانند سیستم گوارشی را خراب کنند، بنابراین یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند مفید باشد. غذاهای پر فیبر شامل سبزیجات سبز برگ، غلات کامل و لوبیا هستند. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که فردی که دچار ترک مواد افیونی می شود، هیدراتاسیون و الکترولیت مناسبی دارد. این امر به ویژه در صورت بروز استفراغ یا اسهال بسیار مهم است.
داشتن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به نوسانات خلقی رایج در طول ترک اعتیاد کمک کند. عادات غذایی سالم را به عنوان بخشی از برنامه درمانی مداوم خود بپذیرید. عادات غذایی بد ممکن است خطر عود را تشدید کند. یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از سبزیجات و میوه های تازه، کربوهیدرات ها و پروتئین های پیچیده، چربی های حیاتی و آب فراوان به کاهش علائم ترک کمک می کند.
مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها در طول ترک می‌تواند به کاهش اضطراب و پارانویایی که ممکن است احساس کنید کمک کند و همچنین مواد مغذی موجود در بدن را که ممکن است به دلیل اعتیاد کمبود دارد، جبران کند. در برخی موارد، افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند ممکن است به دلیل کاهش اشتها و عدم مراقبت از خود دچار سوءتغذیه شوند. مصرف مولتی ویتامین ها می تواند به افزایش این مواد مغذی کمک کند.
 • ویتامین D برای تنظیم خلق و خو و افسردگی.
 • اسیدهای آمینه L-theanine، L-tyrosine و L-tryptophan ممکن است به کاهش اضطراب و افسردگی کمک کنند.
 • دمنوش بابونه می تواند اثر آرام بخش داشته باشد و ممکن است اضطراب را کاهش دهد.

4-داروهای بدون نسخه

ممکن است بتوانید از داروهای مختلف بدون نسخه برای درمان علائم خاصی مانند حالت تهوع، اسهال و سردرد استفاده کنید. مواردی که ما توصیه می کنیم اعتیاد آور نیستند و باعث بدتر شدن هیچ یک از علائمی که در حال حاضر احساس می کنید نمی شوند.
 • داروهای مسکن ها مانند آسپرین، آلو و ایبوپروفن برخی از مسکن های غیر مخدر هستند که می توانند سردرد یا درد عضلانی را درمان کنند.
 • داروهای ضد اسهال ممکن است مفید باشند. عاقلانه است که از داروهای ضد اسهال حاوی لوپرامید خودداری کنید.
 • ملاتونین می تواند کمک کننده خواب مفید و ایمن باشد.

5-حواس پرتی برای مقابله با هوس ها و یوگا و مدیتیشن

برای مقابله با هوس هایی که شما را به بازگشت به مصرف مواد ترغیب می کند، چند چیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید. با ورزش کردن، گوش دادن به موسیقی، گذراندن وقت با یک دوست، حواس خود را پرت کنید تقریباً هر فعالیتی که از آن لذت می برید و ذهن شما را برای مدتی از هوس خارج می کند. همچنین، سعی کنید افکار منفی خود را همان طور که هستند تشخیص دهید.
خودتان را متقاعد نکنید که نمی توانید آن را انجام دهید یا محکوم به شکست هستید. یوگا و مدیتیشن باعث کاهش اضطراب می شوند و شما را در طول دوره های هوس شدید تحریک می کنند. هر دوی این شیوه ها همچنین می توانند به پرورش مکانیسم های مقابله ای مثبت برای آینده کمک کنند. شروع این شیوه ها در طول ترک ممکن است بتواند به کاهش هوس کمک کند. فواید یوگا و مدیتیشن عبارتند از:
 • تسکین استرس
 • افزایش قدرت و افزایش سطوح انرژی
 • افزایش خودآگاهی
 • مسکن درد
 • خواب بهتر
 • کاهش خستگی

6-درمان خانگی درد ترک اعتیاد | طب سوزنی و سونا

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که طب سوزنی می‌تواند به کاهش اضطراب و تنش در افرادی که دچار ترک اعتیاد می‌شوند، به ویژه از مواد افیونی کمک کند. برخی مکان ها انجام طب سوزنی در گوش را توصیه می کنند زیرا نقاط فشار زیادی وجود دارد. می تواند به تسکین برخی از علائم ناشی از سم زدایی کمک کند. اگرچه سونا درمانی فرآیند سم زدایی را تسریع نمی کند یا سموم بدن شما را از بین نمی برد، اما می تواند به کاهش دردهای عضلانی که ممکن است در حین ترک آن احساس کنید کمک کند. سونا همچنین ممکن است ذهن و بدن را آرام کند و خلق و خو را افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آرامش ذهن کلیک کنید.
گرفتن دوش آب سرد ممکن است به کاهش هوس و شما کمک کند. گرفتن دوش آب گرم می تواند عضلات و ذهن شما را آرام کند تا درد، تنش و اضطراب را کاهش دهد. اگر گرگرفتگی دارید، دوش آب سرد ممکن است به خنک شدن بدن کمک کند.  اگر از لرز رنج می برید، نشستن در حمام گرم ممکن است آن را تسکین دهد. همچنین می توانید با صابون های معطر اسطوخودوس یا بابونه حمام کنید تا به آرامش ذهن و کاهش استرس کمک کنید.

7-داروهای تجویزی

هنگامی که تصمیم می گیرید به یک مرکز سم زدایی با کمک پزشکی بروید، پزشکان می توانند داروهایی را تجویز کنند که مورد تایید FDA برای درمان علائم ترک هستند. با جستجوی کمک سم زدایی، می توانید به طور موثرتری نسبت به درمان های خانگی، ناراحتی و درد را به حداقل برسانید. برخی از داروهایی که ممکن است برای شما تجویز شود عبارتند از: برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 • بوپرنورفین: آگونیست اپیوئیدی که از علائم ترک جلوگیری می کند.
 • سوباکسون: ترکیبی از بوپرنورفین و نالوکسان، ناراحتی را کاهش می دهد.
 • نالترکسون: میل به الکل را کاهش می دهد.
 • نالمفن: میل به الکل را کاهش می دهد.
 • باکلوفن: ناراحتی و هوس را کاهش می دهد.
 • پروپرانولول: یک داروی فشار خون است که به دلیل خاصیت ثانویه آن در کاهش اضطراب استفاده می شود. تیگابین: ضد تشنج.
پزشک شما ممکن است بتواند برخی داروهای ضد افسردگی را تجویز کندکه می توانند به نوسانات خلقی، افسردگی و اضطراب کمک کنند. آنها همچنین ممکن است کلونیدین را تجویز کنند که می تواند به کاهش اضطراب و فشار خون در طول ترک کمک کند. صحبت با یک پزشک در مورد علائم خاص شما می تواند به آنها ایده بهتری در مورد آنچه که باید تجویز کند، بدهد. بسته به شدت علائم ترک، ممکن است توصیه کنند که به یک مرکز سم زدایی بروید که در آن داروهای ترک تجویز شود.

8-درمان خانگی درد ترک اعتیاد | حمایت خانواده

هنگامی که تصمیم به ترک یک ماده مخدر در خانه می گیرید، حتماً با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. در طول این فرآیند از خانواده خود برای حمایت و کمک بخواهید به خصوص اگر در یک مرکز توانبخشی از ترک خارج نمی شوید. از خانواده خود بخواهید از نوشیدن الکل و سایر فعالیت هایی که ممکن است شما را تحریک کند صرف نظر کنند. سعی کنید زمان بیشتری را صرف انجام فعالیت‌هایی کنید که حاوی مواد نیستند و این می‌تواند جنبه‌های خوب زندگی بدون اعتیاد را به شما نشان دهد. با گذشت زمان، دوستان و خانواده شما می توانند به بخش مهمی از پروسه بهبودی شما تبدیل شوند، بنابراین برای تمام حمایت هایی که نیاز دارید به آنها تکیه کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*