ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان خانگی بالانیت | روش های موثر برای پیشگیری و درمان بالانیت

درمان خانگی بالانیت را بیاموزید. بالانیت به عنوان یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود که باعث قرمزی و تورم بالاترین نقطه آلت تناسلی می شود. این بیماری در درجه اول در میان مردانی رخ می دهد که ختنه آلت تناسلی را تجربه نکرده اند. مردان ختنه نشده ای که از نظافت پایینی برخوردارند، احتمالاً در مقایسه با افرادی که ختنه می شوند به این بیماری مبتلا می شوند. زنان همچنین می توانند بالانیت داشته باشند این اصطلاح برای توصیف التهاب کلیتوریس استفاده می شود.
اما از آن جائی که این بیماری بیشتر در مردان مشاهده شده است در این مقاله به بررسی راه های درمان خانگی این بیماری در مردان پرداخته شده است. ضمن توصیه مطالعه این مقاله، پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه از طریق مشاوره جنسی اقدام نمایید.

تماس با مشاور

بالانیت و علائم آن

بالانیت در نتیجه عرق و سایر ترشحات جمع شده در زیر پوست ختنه گاه اتفاق می افتد. از آنجا که پوست ختنه گاه سفت است، مردانی که در نظافت بی توجه هستند معمولاً به این عفونت مبتلا می شوند. به علاوه، عفونت می تواند از طریق جنسی در مردانی که شرکای جنسی مختلفی دارند اتفاق بیفتد. مطالعات نشان می دهد که می تواند به دلیل دیابت یا قند خون کنترل نشده و بیماری های مقاربتی مانند بیماری سفلیس، تریکوموناس و بیــماری سوزاک نیز ایجاد شود. علائم و نشانه های بالانیت عبارتند از:
 • قرمزی در اطراف گلنس
 • پوست براق در قسمت جلویی
 • ترشح توده ای در زیر پوست ختنه گاه
 • پوست ختنه گاه محکم که قابل عقب کشیدن نیست
 • ادرار کردن دردناک خواهد بود
 • غدد متورم در نزدیکی آلت تناسلی
 • زخم ها در قسمت جلویی وجود دارد
 • بوی نامطبوع.
 

اینفوگرافیک درمان خانگی بالانیت

اینفوگرافیک درمان خانگی بالانیت

انواع بالانیت

بالانیت بیماری است که درعین دردناک بودن اما بیماری خطرناکی نیست و با تشخیص به موقع می توان حتی در خانه آن را درمان کرد. دو نوع بالانیت وجود دارد:
بالونیت زون: التهاب سر اندام تناسلی مردان و پوست ختنه گاه. این بیماری معمولاً مردان میانسال تا مسن را که ختنه نشده اند تحت تأثیر قرار می دهد.
بالانیت گردشی: به طور معمول در نتیجه آرتریت واکنشی ایجاد می شود.  

علل بیماری بالانیت

برخی از عفونت هایی که می توانند باعث ایجاد بالانیت شوند. باکتری ها می توانند به سرعت در منطقه گرم زیر پوست ختنه گاه تکثیر شوند. عفونت های مقاربتی: برخی از نمونه ها شامل کلامیدیا، ویروس هــرپس سیمپلکس و سفلیس. تحریک پوست گلن نیز می تواند منجر به التهاب شود. عوامل تحریک کننده عبارتند از:
 • ژل دوش و صابون های معطر
 • مواد شیمیایی که در روان کننده ها، کانــدوم ها استفاده می شود.
 • پودرهای لباسشویی یا مواد شوینده که کاملاً شستشو داده نشده اند.
 • اگر سطح قند خون کنترل نشود، دیابت نیز خطر عفونت ها را افزایش می دهد. در صورت وجود گلوکز در ادرار، مقداری از آن نیز می تواند روی پوست ختنه گاه باقی بماند. گلوکز به تکثیر سریعتر باکتری ها کمک می کند.
 • فیموز زمانی اتفاق می افتد که پوست ختنه گاه بیش از حد سفت است و عقب کشیدن آن یا عقب بردن آن از روی جلد دشوار می شود. ادرار، عرق می تواند در زیر پوست ختنه گاه تجمع کند که می تواند باعث تحریک شود و باعث می شود میکروب ها تکثیر شوند. فیموز در مردان بالغ نادر است. برای آگاهی بیشتر درباره خــتنه مردان کلیک کنید.
 درمان خانگی بالانیت

موارد تشخیص بیماری بالانیت

پزشک با بررسی قرمزی و التهاب گلن، بالانیت را تشخیص می دهد. او همچنین به بیمار توصیه می کند که از عوامل محرک اجتناب کند. همچنین پزشک در مورد استفاده از کاندوم به بیمار توصیه می کند. اگر بالانیت حتی پس از اجتناب از عوامل تحریک کننده و همچنین رعایت بهــداشت جنسی برطرف نشود، پزشک می تواند برخی آزمایشات تشخیصی را توصیه کند. این آزمایشات عبارتند از:
 • در صورت مشکوک بودن به دیابت، آزمایش ادرار
 • آزمایش خون برای بررسی سطح گلوکز
 • یک سواب از قسمت جلویی برای آزمایش عفونت در آزمایشگاه
 

درمان بالانیت با اجتناب از عفونت ها

درمان بالانیت بستگی کامل به علت آن دارد. در بیشتر موارد پزشک به شما توصیه می کند از چه موادی اجتناب کنید و در مورد نحوه رعایت بهداشت به بیمار توصیه می کند.

1-واکنش آلرژیک

اگر التهاب به دلیل واکنش آلرژیک ایجاد شود پزشک می تواند کرم اســـتروئید مانند درصد هیدروکورتیزون را برای کاهش تورم تجویز کند. همچنین پزشک یک داروی آنتی بیوتیک تجویز می کند. بدون نسخه قابل خریداری هستند یا می توانند به صورت آنلاین خریداری شوند. پیشنهاد می شود استفاده از صابون ها را برای کاهش سوزش در طول درمان تا زمانی که تمام علائم ناپدید شوند، اجتناب کنید.

2-کاندیدا

این عفونت قارچی است پزشک کرم مانند میکونازول را تجویز می کند. شریک جنسی بیمار نیز باید تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد. هنگامی که درمان در حال انجام است، او نباید از کاندوم استفاده کند و از رابــطه جنسی خودداری کند.

3-عفونت باکتریایی

در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی، پزشک آنتی بیوتیکی مانند پنــی سیلین را تجویز می کند. اگر عفونت وجود نداشته باشد و هیچ عامل تحریک کننده ای مشخص نشده باشد، بیمار باید به متخصص پوست و متخصص بیماری های پوستی ارجاع داده شود.  

عوارض عدم درمان بالانیت

اگر افراد مبتلا تحت درمان کوتاه مدت قرار بگیرند، اساساً هیچ گونه سردرگمی به دلیل این بیماری وجود ندارد. اما اگر نسبت به درمان بی تفاوت باشید ممکن است مشکلاتی با این بیماری ظاهر شود. از جمله:
 • زخم شدن آلت تناسلی
 • درد با برداشتن پوست ختنه گاه
 • کاهش خون رسانی به آلت تناسلی
 • درماتیت حساس نامطلوب با تظاهرات مانند خارش جدی، بهبود بثورات، کهیر و سوزش پوست
 • ناتوانی در برداشتن پوست ختنه گاه باعث ایجاد یک بیماری درمانی به نام فیموز می شود. باید توجه داشت که تمامی این موارد علاوه بر مشکلات جسمی از لحاظ روانی می توانند منجر به افســردگی جنسی در مردان شوند. بنابراین لازم است برای درمان آن اقدام نمود.
 

روش های پیشگیری از بالانیت

اگر برخی نکات پیشگیرانه را رعایت کنید اکثرا می توانید بر وضعیت دشوار بالانیت غلبه کنید. در زیر مواردی ذکر شده است که می توانید آنها را در نظر داشته باشید. بخشی از رویکردهای جلوگیری از Balanitis عبارتند از:
 • رعایت نظافت معمولی
 • اجتناب از استفاده از ضد عرق ها یا عطرها در آلت تناسلی
 • اطمینان حاصل کنید که آلت تناسلی پس از تمیز کردن کاملاً خشک شده است.
 • از صابون های تند برای ناحیه تناسلی استفاده نکنید.
 • قبل از پوشیدن زیر شلوار، آلت تناسلی خود را به درستی خشک کنید.
 • هنگام ادرار کردن پوست ختنه گاه را به عقب بکشید.
 • بعد از رابطه جنسی آلت تناسلی خود را خوب بشویید. در این رابطه پیشنهاد می کنیم مقاله بعــد از انزال چه کنیم را مطالعه فرمایید.
 درمان خانگی بالانیت

درمان خانگی بالانیت

علاوه بر روش های پیشگیری که گفته شد، در صورت ابتلا قبل از مراجعه به پزشک می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید. چند درمان خانگی تضمینی وجود دارد که می توانند در درمان بالانیت مفید باشند.

1-ماست برای درمان خانگی بالانیت

استفاده از یک لایه ماست روی سر آلت تناسلی کاملاً مفید است. روش کار به این شکل است که با کمی عقب کشیدن پوست ختنه گاه و سپس آغشته کردن قسمت آلوده پوست با ماست انجام می شود. مطالعات ثابت می کنند که ماست سرشار از بسیاری از مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین B12، منیزیم، پتاسیم و غیره است و برای تنظیم سلامت کلی بسیار مفید است.
از آنجا که یک پروبیوتیک طبیعی است، در مبارزه با عفونت که ممکن است در این شرایط رخ دهد کمک می کند. می توانید ماست را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هر روز یک فنجان از آن را به همراه وعده های غذایی خود میل کنید. تغــذیه سالم و تبدیل ماست به عنوان بخشی از رژیم غذایی شما از اجتناب از عفونت قارچی جلوگیری می کند.

2-آلوئه ورا و گیاهان دارویی برای درمان خانگی بالانیت

به نظر می رسد ژل آلوئه ورا در درمان بالانیت بسیار مفید است. با ترکیب ژل آلوئه و روغن بچه، تورم را به میزان زیادی کاهش داده و ناحیه آلوده را آرام می کنید. مصرف مقدار زیادی ماست در برنامه معمول غذا خوردن نیز به عنوان یک داروی شگفت انگیز در برابر میکروب ها بسیار مفید است. عصاره زغال اخته و همچنین عصاره زغال اخته قره قاط برای بیماری مفید است. این دو آنتی اکسیدان فوق العاده ای نیز هستند. همچنین خــواص جنسینگ در بهبود اختلالات جنسی مردان بسیار موثر و کاربردی است که می توان برای رفع مشکلات از آن استفاده نمود.

3-سیر در تغذیه

به همین ترتیب ثابت شده است که رب سیر در رژیم غذایی یا خوردن سیر به عفونت های انگلی کمک می کند که منجر به بالانیت می شود. از طرفی سیر غنی از ترکیبی به نام آلیسین است که با التهاب مبارزه می کند و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این به نوبه خود به مبارزه با التهاب و سایر علائم مربوط به بالانیت کمک می کند.

4-درمان خانگی بالانیت با گلیسیرین

شستشوی گلیسیرین یا کرم های گلیسیرین دارویی در حفظ بهداشت دستگاه تناسلی مفید است. گلیسیرین پوست را تمیز کرده و همچنین آن را مرطوب می کند. هر روز هنگام دوش گرفتن از شستشوی گلیسیرین و بعد از دوش گرفتن از کرم گلیسیرین استفاده کنید. یکی دیگر از راه های کمک به عوارض جانبی Balanitis، مقداری نمک در وان حمام قبل از شستشو است.

5-کاهش مصرف قند

برای کنترل علائم و اجتناب از افزایش ناگهانی این مشکل، کاهش مصرف قند بسیار مهم است. این امر همچنین به کاهش التهاب و ناراحتی ناشی از آن کمک می کند. این در درجه اول در مبارزه و جلوگیری از کاندیدا بالانوپوستیت، بیماری ایجاد شده به دلیل دیابت کمک می کند. از مصرف نوشیدنی های شیرین خودداری کنید؛ در عوض، روی غذاهای کامل مانند سبزیجات، میوه ها، ماهی و غیره تمرکز کنید. همچنین توصیه می شود از کربوهیدرات های ساده اجتناب کنید. در این زمینه می توانید از مشاوره تغــذیه کمک بگیرید و برنامه غذایی سالمی برای خود مهیا کنید.

6-تهویه مناسب

علاوه بر تمیز نگه داشتن آلت تناسلی، باید از خشک بودن و تهویه مناسب آن نیز اطمینان حاصل کنید. تهویه مناسب ناحیه تناسلی نه تنها آن را خشک نگه می دارد و اجازه رشد باکتری ها را نمی دهد بلکه خارش پوست را نیز برطرف می کند. می توانید شورت ها و شلوارهای گشاد بپوشید تا ناحیه تهویه شود. هنگامی که از این بیماری رنج می برید، بیش از 5-6 ساعت هر روز شلوار تنگ نپوشید.

7-سرکه سیب

ACV سرشار از خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که عفونت های بالانیت را به خوبی درمان می کند. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی اعلام می کند که سرکه سیب سرشار از پلی فنول است که به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می کند. سرکه سیب علاوه بر مبارزه با بالانیت سطح قند خون را نیز تنظیم می کند. دقت داشته باشید که سرکه سیب را باید با مقداری آب رقیق کرده و بعد آن را دوبار در روز برای مبارزه با بالانیت روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.

8-عسل

استفاده از عسل بر روی آلت تناسلی ملتهب در بالانیت به سرعت تورم را کاهش می دهد و همچنین پوست  تحریک شده و کشیده را درمان می کند. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی تأیید می کند که عسل دارای طیف وسیعی از خواص درمانی مانند ضد التهاب، ضد ویروس، ضد دیابت و غیره است. با استفاده از انگشتان خود عسل را روی ناحیه تشدید شده بمالید و قبل از شستشو آن را به مدت 15 دقیقه نگه دارید. این کار را دوبار در روز به مدت دو هفته انجام دهید.

9-روغن درخت چای برای درمان خانگی بالانیت

روغن درخت چای که به عنوان روغن ملالوکا نیز شناخته می شود. درخت چای جز گیــاهان دارویی است که دارای خواص ضد التهابی است. خواص سیکاتریسنت آن به درمان سریع مشکلات پوستی بدون عوارض جانبی کمک می کند. از این رو در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و صابون ها نیز استفاده می شود. می توانید آن را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. مقداری از آن را روی انگشتان خود یا یک پنبه ببرید و آن را به طور مساوی پخش کنید.آن را سه بار در روز بمالید تا التهاب از بین برود. قبل از استفاده مطمئن شوید که انگشتان خود را به درستی تمیز کرده اید.

10-روغن نارگیل برای درمان خانگی بالانیت

مطالعات نشان می دهد که روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک و اسید کاپریلیک است که باعث کاهش التهاب و همچنین مبارزه با عفونت می شود. مصرف روغن نارگیل می تواند موثر باشد. در غیر این صورت، می توانید روغن را مستقیماً روی ناحیه ملتهب بمالید. دقت کنید که قبل از استفاده از روغن نارگیل روی آن، تمیز کردن ناحیه آسیب دیده ضروری است. این کار را چهار بار در روز انجام دهید تا نتایج مطلوب را مشاهده کنید.

12-روغن بابونه

بابونه از زمان های قدیم به دلیل توانایی در تسکین درد و درمــان اضطراب مورد استفاده قرار می گرفته است. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی معتقد است که ترکیبات آلفا بیسابولول و ماتریسین موجود در روغن بابونه دارای خواص ضد التهابی هستند که تورم را کاهش می دهند. می توانید مستقیماً مقداری روغن را با انگشتان خود روی ناحیه تشدید شده بمالید. دوبار در روز استفاده کنید تا نتایج موثر را ببینید. به یاد داشته باشید که قبل از استفاده انگشتان خود را به درستی تمیز کنید. برای آشنایی بیشتر با خواص گیاه بابــونه کلیک کنید.

نکته نهایی

بالانیت یک وضعیت ناامید کننده است. با این حال درمان های خانگی ذکر شده در این مقاله می تواند در مبارزه موثر با این بیماری کمک کند. همچنین توصیه می شود با پزشک مشورت کنید زیرا می تواند علامت برخی بیماری های مزمن دیگر باشد. اگر از داروهای دیگر استفاده می کنید  می توانید با تجویز پزشک از داروهای فوق استفاده کنید، که می تواند روند بهبود را افزایش داده و از عفونت های بیشتر جلوگیری کند. بهبودی از این بیماری و پیشگیری از ابتلاء به انواع بیماری های جنسی نیاز به مراقبت های جسمی و روحی دارد زیرا مشکلات روحی بر بیماری های جسمی تاثیر گذارند. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*