ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان خانگی ضربه به سر کودک | در صورت ضربه به سر کودک چه کنیم؟

در این بخش از سایت حامی هنر زندگی به مبحث درمان خانگی ضربه به سر کودک پررداخته ایم. صدمات جزئی ناشی از افتادن کودک با سر هر سنی شایع است و به ندرت منجر به آسیب دائمی مغز می شود. کودکان به دلیل شرایط رشدی و به دلیل اینکه بسیار فعال هستند، به احتمال بیشتری در معرض آسیب به سر قرار می گیرند. بیشتر آسیب های به سر با درمان خانگی مرتفع می شود اما مهم است که تا چند ساعت بعد از آسیب مراقبت کافی به عمل آید. اگر کودک آسیب و ضربه به سر را تجربه کرد، او را بنشانید، به او آرامش دهید و سعی کنید به او استراحت دهید. می‌توانید کمپرس آب سرد را روی محل اسیب دیده روی سر نگه دارید. کیسه‌ای یخ یا نخود فرنگی یخ‌زده را که در یک حوله پیچیده شده است امتحان کنید. برای کسب آگاهی بیشتر با مشاوره کودک مشورت کنید.  

تماس با مشاور

ضربه به سر

آسیب سر به عنوان آسیب به ناحیه سر شامل مغز، پوست سر یا جمجمه تعریف می شود.  شدت صدمات به سر می تواند از یک برآمدگی جزئی تا کبودی و حتی آسیب های شدید مغزی متغیر باشد. برخی از اشکال رایج آسیب های سر عبارتند از: شکستگی جمجمه، ضربه مغزی، زخم های پوست سر و غیره.  پیامدها و درمان های کلی برای آسیب های سر ممکن است بسته به شدت، علائم آسیب سر و علت آسیب سر متفاوت باشد.
آسیب های سر می تواند بسته یا باز باشد. به طور معمول، آسیب سر بسته، آسیبی است که جمجمه را نمی شکند. آسیب سر باز یا نافذ، آسیبی است که از پوست سر گذشته و جمجمه را می شکند و وارد مغز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ضربه به سر نوزاد کلیک کنید.  

آسیب های پس از افتادن کودک با سر

وقتی کودک شما شروع به خزیدن می کند، می تواند سر خود را به مبلمان یا اشیاء دیگر بکوبد و از آنجایی که شروع به راه رفتن می کند تعادل ندارد و می افتد و سر با زمین یا اشیا برخورد می کند. بیشتر اوقات آسیب جزئی است و حتی ممکن است کودک گریه نکند، اما گاهی اوقات یک برآمدگی روی سر می‌تواند جدی‌تر از چیزی باشد که به نظر می رسد. بسته به شدت و علت، آسیب های سر را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد که شامل موارد زیر می شود.
 • هماتوم: به لخته شدن یا جمع آوری خون در خارج از رگ های خونی اشاره دارد. اگر هماتوم در مغز رخ دهد، می تواند یک مورد جدی باشد.
 • خونریزی: که به خونریزی کنترل نشده اشاره دارد. خونریزی که در حفره اطراف مغز رخ می دهد به عنوان "خونریزی زیر اکنوئید" نامیده می شود در حالی که خونریزی که در بافت های مغز رخ می دهد "خونریزی داخل مغزی" شناخته می شود.
 • ضربه مغزی: زمانی اتفاق می افتد که ضربه به سر آنقدر شدید باشد که منجر به آسیب مغزی شود.
 • ادم: آسیب مغزی که منجر به تورم می شود، "ادم" نامیده می شود.
 • شکستگی جمجمه: شکستگی جمجمه زمانی اتفاق می‌افتد که جمجمه قادر به تحمل ضربه‌ای که باعث آسیب به مغز می‌شود، نباشد و شکسته شود. برای آگاهی از علائم ضربه مغزی کلیک کنید.

دلائل آسیب به سر

به طور کلی، آسیب های سر را می توان بسته به علت آن به دو دسته تقسیم کرد. این آسیب ها ممکن است به دلیل ضربه های قوی به سر یا جمجمه یا به دلیل تکان دادن شدید سر باشد. آسیب هایی که در نتیجه سقوط یا ضربه تصادفی به سر است، برای هر فردی می تواند رخ بدهد. اما صدمات سر ناشی از لرزش همراه با تکان دادن بیشتر در کودکان کوچک و نوزادان دیده می شود. در بیشتر موارد آسیب به سر، جمجمه مسئول محافظت از مغز در برابر هر گونه ضربه قابل توجه است. افتادن کودک از دست مراقب یکی از دلایل آسیب است.
با این حال، در موارد آسیب شدید به سر، اثرات آن می تواند مربوط به آسیب ستون فقرات نیز باشد. صدمات سر که به دلیل ضربه به سر ایجاد می شود، معمولاً  در موارد زیر رخ می دهند. حملات فیزیکی، تصادفات اتومبیل،حوادث مرتبط با ورزش و سقوط از ارتفاع و زمین خوردن. احساس چرخش و سرگیجه، سر سردرگمی و منگی متوسط، احساس زنگ زدن موقت گوش
 1. علائم و نشانه های آسیب جزئی به سر:برآمدگی یا کبودی در سر، زخم احتمالی سر، سرگیجه یا استفراغ، دوره کوتاه عدم پاسخگویی
 2. علائم و نشانه های آسیب شدید به سر: خواب آلودگی، سردرد، استفراغ، اگر دچار تشنج شوند و اندازه مردمک چشم ها نابرابر شود. خون یا مایع آبکی آغشته به خون که از گوش یا بینی می آید، عدم پاسخگویی طولانی، از دست دادن کنترل عضلانی، از دست دادن هوشیاری، از دست دادن حافظه.
عوارض آسیب سر ممکن است شامل: از دست دادن حافظه، تشنج کودکان به طور گاه به گاه، شکستگی جمجمه یا آسیب عصبی نسبتا پایدار، سردرد مداوم و سرگیجه باشد.

علائم آسیب پس از افتادن کودک با سر

علائم آسیب سر ممکن است بسته به علت و شدت آسیب سر متفاوت باشد. سر نسبت به سایر قسمت های بدن رگ های خونی بیشتری دارد.  بنابراین آسیب هایی که در سطح مغز یا داخل مغز اتفاق می افتد و منجر به خونریزی و تورم می شود اغلب مواقع به شدت خطرناک هستند. با این حال، همه علائم آسیب سر منجر به خونریزی نمی شود. قبل از اینکه به دنبال راه‌حل‌ یا درمان‌های بالقوه برای آسیب‌های سر باشید، مهم است که در وهله اول از علائم آسیب سر آگاه باشید.
بسیاری از علائم آسیب سر در موارد آسیب جدی مغزی ممکن است حتی بلافاصله منعکس نشوند. برخی از علائم رایج که در همه آسیب های سر مشاهده می شود عبارتند از: حالت تهوع، سبکی سر، سردرد خفیف یا شدید. برای شناخت بیشتر در زمینه نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.  
درمان خانگی ضربه به سر کودک

تشخیص صدمه پس از افتادن کودک با سر

یکی از راه های اولیه تشخیص آسیب سر از طریق فرآیند GCS (مقیاس کما گلاسکو) است. این ابزار به ارزیابی وضعیت روانی افراد کمک می کند. نمره بالاتر GCS نشان دهنده آسیب کمتر شدید سر است. علاوه بر این، پزشک ممکن است علائم ضربه مغزی از جمله تورم، خونریزی و کبودی را نیز بررسی کند. تست های تصویربرداری نیز برای تشخیص آسیب های سر انجام می شود.

آسیب های سر شدید در مقابل برآمدگی های جزئی

برآمدگی سر یک آسیب شایع است که معمولاً مشکلات جدی ایجاد نمی کند. با این حال، هیچ نقطه روشنی وجود ندارد که پزشک آن را آسیبی جدی به عنوان آسیب سر طبقه بندی کند. معمولاً درمان آسیب های سر با علائم خفیف یا بدون علائم در خانه امکان پذیر است. با این حال، دانستن علائم ضربه مغزی و مراجعه به پزشک در صورت بروز این علائم حیاتی است.
صدمات متوسط ​​و شدید سر نیاز به درمان فوری دارد. اگر علائم آسیب خفیف سر بیش از دو هفته طول بکشد، فرد باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد. علائم ضربه مغزی همیشه بلافاصله ظاهرنمی شوند. گاهی اوقات، فرد ممکن است علائم اولیه را چند روز یا چند هفته پس از آسیب ایجاد کند. بنابراین والدین همیشه باید آسیب های سر را جدی بگیرند. اگر کسی نگران علائم اسیب است، حتی پس از یک آسیب خفیف، باید با پزشک صحبت کند. در این رابطه مطالعه مقاله سندروم کودک تکان خورده پیشنهاد می شود.  

درمان خانگی ضربه به سر کودک

درمان خانگی ضربه به سر کودک به نوع و شدت ضربه به سر بستگی دارد. در موارد صدمات جزئی سر، ممکن است از بیمار خواسته شود تا مقداری مسکن تجویز شده توسط پزشک مصرف کند. در موارد صدمات شدید سر، بیمار ممکن است در بیمارستان بستری شود. درمان دریافتی به تشخیص آسیب سر بستگی دارد.
صدمات حتی جزئی سر در کودکان و خردسالان معمولا برای والدین ترسناک است. اگرچه زخم ها معمولاً کوچک هستند، برخی از آسیب های سر نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. برای تشخیص اینکه از چه درمانی باید برای کنترل درد و بهبود آسیب استفاده کنید ابتدا باید حالات کودک را بسنجید. از جمله اینکه اگر کودک نفس نمیکشد یا هوشیاری کودک از دست رفته است. تشنج دارد و به سختی هوشیار می شود. ابهام در گفتار یا عمل دارد و گیجی مشاهده می شود. هنگام راه رفتن تعادل ندارد و زمین می خورد. خونریزی مداوم و فرورفتگی در جمجمه یا تورم زیاد دارد.

1-درمان خانگی ضربه به سر کودک | آسیب های جزئی

اگر فکر می‌کنید کودک آسیب جزئی به سر دارد، او را روی پاهای خود بنشانید و کمپرس آب سرد را روی محل آسیب دیده نگه دارید تا تورم کاهش یابد. مانند کیسه یخ یا کیسه سبزیجات یخ زده که در یک حوله یا پارچه ای نسبتا ضخیم پیچیده شده است. در حین انجام این کار سعی کنید سطح پاسخ کودک را با استفاده از مقیاس AVPU ارزیابی کنید. این مقیاس برایندی از شرح حال کودک به لحاظ سطح هوشیاری و پاسخگویی می باشد.
 • آیا آن ها هوشیار هستند؟ چشمانشان باز است؟
 • اگر با آن ها صحبت کنید می توانند به شما پاسخ دهند؟
 • آیا نوزاد به درد پاسخ می دهد؟  بطور مثال اگر پایین پای آن ها را تکان دهید یا لاله گوش آن ها را نیشگون بگیرید، آیا با حرکت دادن یا باز کردن چشم ها به شما پاسخ می دهند؟
 • آیا آن ها به همه یا یکی از موارد بالا پاسخ نمی دهند؟ اگر آن ها پاسخگو نیستند یا شما بعد از سنجش مقیاس هوشیاری همچنان نگران هستید، برای دریافت کمک اضطراری با اورژانس تماس بگیرید.
 • در صورت داشتن هر گونه زخم، با اعمال فشار مستقیم به زخم، خونریزی را کنترل کنید.
 • سطح پاسخ کودک را تا زمان بهبودی یا رسیدن کمک پزشکی همچنان بررسی کنید.

2-درمان خانگی ضربه به سر کودک | آسیب های شدید

اگر حتم دارید که ضربه شدیدی به سر کودک وارد شده است یا آسیب جزئی سر در حال بدتر شدن است، قبل از هر اقدامی سریعا با اورژانس تماس بگیرید و هشدار بدهید که مشکوک به آسیب جدی به سر کودک هستید. در فاصله ای که منتظر رسیدن کمک هستید، تنفس کودک خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که راه هوایی او باز و راحت باشد.  اگر در هر دم و بازدمی تنفس متوقف شد، در صورت تسلط به تنفس مصنوعی، برای شروع CPR آماده شوید. حین انجام سی پی آر، اگر آسیب دیدگی ستون فقرات رخ داد، سعی کنید کودک خود را حرکت ندهید.
درمان خانگی ضربه به سر کودک

3-درمان خانگی ضربه به سر کودک | مراقبت از زخم

 • محل را با آب و صابون ملایم بشویید.
 • برای بند آوردن خونریزی از یک پارچه استریل استفاده کنید و به مدت ده دقیقه فشار وارد کنید.
 • با استفاده از یخ پیچیده شده در حوله یا پارچه، ناحیه را به مدت ۲۰ دقیقه سرد کنید.  برای کاهش تورم و درد، بعد از یک ساعت دوباره محل را کمپرس آب سرد بزنید.

4-درمان خانگی ضربه به سر کودک | علائم حیاتی

 1. به مدت دو ساعت مراقب کودک خود باشید. به نحوه راه رفتن و صحبت کردن آن ها توجه کنید.
 2. به دنبال تغییرات رفتار عادی آن ها باشید. به علائم ذکر شده در بالا توجه کنید که در صورت غیر عادی بودن نشان می دهد باید با پزشک تماس بگیرید.
 3. فقط مایعات شفاف به کودک بدهید.
 4. علایم را کنترل و درمان کنید.
 5. اگر کودک شما پس از دو ساعت به طور طبیعی عمل می کند، در صورت نیاز برای تسکین درد، به کودکان استامینوفن (تیلنول) بدهید.
 6. از تجویز آسپرین یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) اجتناب کنید زیرا ممکن است منجر به خونریزی شوند.
 7. به مدت ۲۴ ساعت مراقب کودک خود باشید تا علائم آسیب جدی تر احتمالی را مشاهده کنید.
 8. خوب است که اجازه دهید کودک بخوابد، اما توصیه می شود هر چند ساعت یک بار او را چک کنید تا مطمئن شوید به طور طبیعی نفس می کشد.
 9. پس از ۲۴ ساعت، برای کمک به ارزیابی وضعیت فرزند و دریافت پاسخ به سؤالاتی مانند زمان بازگشت کودک به شرایط عادی مانند بازی یا فعالیت های دیگر، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.
 

جلوگیری از آسیب هنگام افتادن کودک با سر

پیش بینی یا جلوگیری از آسیب سر می تواند دشوار باشد، بخصوص در کودکان که تحرک بالای بدنی در هر مکانی را در اولویت بازی های خود قرار می دهند. بنابراین پیشگیری از آسیب های سر همیشه ممکن نیست، اما برخی اقدامات می تواند به کاهش خطر کمک کند که شامل موارد زیر می شود.
 1. بستن کمربند ایمنی هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه
 2. استفاده از کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری یا استفاده از موتور سیکلت
 3. رعایت نکات ایمنی هنگام انجام ورزش های تماسی
 

سخن اخر

آسیب به سر می تواند عواقب ماندگاری داشته باشد، بنابراین ضروری است در صورت لزوم اقدامات احتیاطی انجام شود و والدین در صورت آسیب با کمک های اولیه آشنایی داشته باشند تا عوارض را به حداقل کاهش دهند. برای آشنایی بیشتر با مشکلات ضربه به سر کودک از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*