ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم

سیر، روغن نارگیل و روغن درخت چای برای درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم مفید است. بطور میانگین از هر 4 بانو، 3 نفر حداقل یک بار ممکن است دچار این عفونت بشوند. خوشبختانه امرزوه به نظر می رسد که مصرف دارو های خوراکی و موضعی ضد قارچ در درمان این بیماری موثر واقع می شوند ولی اگر این وضعیت از حالت شدید یا حاد خود به مزمن تبدیل گردد، ممکن است به یک دوره درمانی طولانی‌ تر و یک برنامه دارویی منظم تحت نظر یک پزشک متخصص نیاز باشد. در این بین درمان های خانگی نیز می تواند به سرعت و نتیجه بخشی فرایند درمان، در صورت عدم تداخل با دارو های شیمیایی کمک شایانی کند. این مقاله به بررسی درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم می پردازد.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی و زناشویی آنلاین مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

عفونت قارچی اختلالی شایع در بانوان

عوامل بیماری زا بر اساس ویژگی های متفاوت، علائم متفاوت، درمان های متفاوت و....، می توانند در دسته بندی های مختلفی قرار بگیند. یکی از اصلی ترین دسته بندی ها دسته بندی عوامل میکروبی به سه دسته ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها است. عفونت قارچی مقاوم واژن، عفونتی بسیار رایج در بانوان است که سبب حساسیت، ترشح و خارش آسیب زا عضو واژن و بافت‌ های دهانه آن می ‌شود. علت اصلی ابتلا به عفونت قارچی مداوم در واژن، نوعی قارچ به نام مخمر کاندیدا آلبیکانس است؛ بنابراین این عفونت تحت نام کاندیدیازیس واژن (Vaginal candidiasis) نیز مشهور است. بیماری عفونت قارچی مقاوم در بانوان در دسته بیماری های مقاربتی قرار نمی گیرد ولی احتمال ابتلا به آن در حین شروع اولین رابطه جنسی به دلیل تغییرات در تعادل فلور طبیعی ناحیه واژن وجود دارد. با توجه به این نکته که ممکن است بلافاصله پس از ابتلا به عفونت قارچی واژن، احتمال ابتلا به سایر بیماری های باکتریایی و قارچی افزایش یابد، بهتر است اقدامات پیشگیرانه و درمانی به موقع انجام گیرد تا از آسیب های بیش تر بتوان جلوگیری کرد. دلیل اصلی این مسئله نیز در این نکته نهفته است که ابتلا به عفونت واژن مقاوم سبب به هم خوردن تعادل باکتری ‌ها و مخمر های طبیعی ناحیه واژن می گردد که همین مسئله باعث افزایش احتما ابتلا به سایر عفونت ها و بیماری ها در بانوان می گردد.

1-علل ابتلا به عفونت قارچی واژن

عضو واژن بانوان به طور طبیعی حاوی تعدادی مشخص از انواع مخمرات و باکتری ها به نام لاکتوباسیلوس به ‌عنوان فلور طبیعی و عادی است. هر عاملی که بتواند تعادل این باکتری ها را در ناحیه واژن به هم بریزد می ‌تواند احتمال ابتلا و رشد بیش ‌از حد مخمر و یا قارچ کاندیدا والبته سرعت نفوذ آن به لایه ‌های عمیق سلولی واژن را تسریع کند. در نتیجه ممکن است که افراد ناگهان با علائم و نشانه‌ های عفونت قارچی مقاوم واژن مواجه گردند. از علل اصلی ابتلا به عفونت قارچی واژن می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • مصرف بلند مدت آنتی ‌بیوتیک ‌ها که ممکن است میزان باکتری‌ های لاکتوباسیلوس را در ناحیه واژن کاهش دهد.
 • بارداری
 • مصرف مکرر دارو های ضد بارداری خوراکی و یا هورمون ‌درمانی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • برنامه غذایی ناسالم
 • عدم تعادل هورمونی در دوره های قاعدگی
 • کمبود خواب
 • استرس و اضطراب بیش ‌از حد مزمن
 • بیماری دیابت یا قندخون
 • پوشیدن مکرر لباس زیر های بی کیفیت و تنگ
 • برقراری رابطه جنسی بدون پیشگیری
 • قرارگیری در محیط های عمومی آلوده نظیر استخر ها غیر بهداشتی، حمام های عمومی و...

2-علائم عفونت فارچی در بانوان

گستره علائم و نشانه های بیماری عفونت قارچی واژن از دامنه خفیف تا متوسط تشکیل شده است و این علائم عبارتند از:
 • تحریک و خارش مجرای ورودی واژن و داخل واژن
 • ایجاد سوزش در هنگام مقاربت و یا دفع ادرار
 • قرمز شدن و تورم بافت‌ های دهانه واژن
 • احساس درد در واژن
 • بروز جوش های پوستی در واژن
 • تغییر شکل بافت ترشحات طبیعی ناحیه واژن به ترشحاتی سفید رنگ، بدون بو و غلیظ که بافتی پنیری ‌شکل دارند.
 • وجود ترشحات آبکی در واژن
علائم عفونت قارچی مداوم و عود کننده واژن عبارتند از:
 • بر خلاف طی کردن برنامه های درمانی مداوم در طول یک سال، افراد مبتلا چهار بار و یا بیش تر به این عفونت مبتلا می شوند.
 • بروز علائم و نشانه ‌های شدیدی نظیر قرمزی، تورم و خارش وسیع و مداوم که سبب ایجاد زخم در دهانه ورودی واژن بشود.
 • عفونت ممکن است به ‌دلیل حمله نوع دیگری از قارچ‌ های کاندیدا، به طور مجدد در افراد بروز کند.
 درمان عفونت قارچی مقاوم

درمان عفونت قارچی مقاوم در بانوان

اهمیت درمان عفونت قارچی واژن (عفونت با علائم خفیف تا متوسط) در این نکته است که ادامه این عفونت می ‌تواند منجر به ابتلا بدن به عفونتی مزمن، عفونت قارچی واژن مقاوم، گردد. از طرف دیگر هر چه عفونت قارچی واژن دیر تر درمان گردد، شدت و تعداد علائم این بیماری نیز افزایش پیدا می کند.

1-پیشگیری از عفونت

هزینه های مسیر های درمانی همیشه از هزینه های اقدامات پیشگیرانه بیش تر و سخت تر است. اما گاهی تنها با انجام برخی اقدامات ساده، می‌توان از ابتلا به عفونت‌ قارچی واژن، چه به صورت خفیف چه به صورت مقاوم، پیشگیری کرد. این اقدامات ساده عبارتند از:
 • پوشیدن لباس زیر های بهداشتی مناسب، گشاد و پنبه ‌ای
 • اجتناب از پوشیدن انواع شلوار هی‌ جین، خانه و جوراب شلواری های تنگ ( برای آشنایی با اشتباهات زنان در استفاده از لباس زیر کلیک کنید)
 • جابه جایی لباس های شنا و سایر لباس های ورزشی عرق کرده
 • اجتناب از مصرف انواع اسپری‌ و لوسیون ‌های واژن، که ممکن است واژن را تحریک کنند و منجر به عدم تعادل بین باکتری ‌های مفید و مخمر ها شوند.
 • خشک کردن کامل ناحیه تناسلی بعد از حمام
 • اجتناب از مصرف شوینده‌ هایی که محیط داخلی واژن را شستشو می ‌دهند.
 • استفاده از روان‌کننده ها در رابطه جنسی
 • مصرف مواد غذایی پروبیوتیک دار
 • کاهش مصرف مواد قندی و شکر
 • مصرف آنتی ‌بیوتیک تحت نظر پزشک متخصص
 • استفاده مناسب از ابزار و قرص های ضد بارداری

2-روش های دارویی درمان عفونت قارچی

از رایج ترین روش های درمان دارویی می توان به درمان عفونت واژن با داروی کلوتریمازول اشاره کرد. کلوتریمازول به صورت خوراکی، پماد واژینال، پماد موضعی و شیاف واژینال قابل مصرف است؛ البته اغلب از کلوتریمازول، به عنوان پماد برای درمان عفونت قارچی مقاوم واژن استفاده می شود. دارو هایی وجود دارند که بدون نسخه از داروخانه قابل تهیه هستند. این دارو ها عبارتند از:
 • میکونازول
 • فلوکونازول
 • بوتوکونازول
 • ایتراکونازول
در این رابطه مطالعه مقاله پماد کلوتریمازول برای ترشح سبز رنگ پیشنهاد می شود.  

درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم

به نظر می رسد امروزه مسیر علم از مسیری تک بعدی خارج شده است و هدف اصلی متخصصین دستیابی به درمان موثر برای بیماران است؛ چه درمان های دارویی و شمیایی، چه درمان های خانگی.

1-درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم با سرکه سیب

یکی از درمان‌ های رایج خانگی برای درمان عفونت قارچی مقاوم، استفاده از سرکه سیب است که خواص دارویی زیادی دارد و البته برخی از آن ‌ها اعتبار علمی نیز پیدا کرده اند. بعترین روش استفاده از سرکه سیب استحمام با آن است؛ در واقع بهتر است که در حدود نصف لیوان سرکه سیب را با آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم ترکیب کرد، سپس محلول مورد نظر را در وان ریخت و افراد در داخل این محلول از 15 تا 20 دقیقه به استحمام بپردازند. ترکیبات اسیدی موجود در سرکه سیب به خوبی می تواند میکروب های قارچی نظیر مخمر موجود در عفونت قارچی مقاوم را از بین ببرد. استحمام  یا شستن واژن با سرکه‌ سیب با دوش واژینال (شستشوی محیط داخل واژن) یکسان نیست؛ در دوش واژینال همه باکتری ‌های ناحیه واژن چه مفید و چه خطرساز از بین می روند و این مسئله خود به تنهایی سبب افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌ های قارچی مقاوم در بانوان می گردد. بنابراین بهتر است که از مصرف سرکه‌ سیب در وضعیت دوش واژینال به جد پرهیز کرد. از طرف دیگر باید قبل از مصرف سرکه سیب، آن را با اضافه کردن آب رقیق کرد تا اثربخشی و حساسیت زدایی بهتری داشته باشد.

2-درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم با روغن نارگیل

روغن نارگیل خواصی ویژه برای خود دارد که این خواص و ترکیبات خاص مانع رشد قارچ ها و مخمر های مختلف می شود. به منظور مبارزه با قارچ کاندیدا آلبیکنس که عامل اصلی بیماری زای عفونت قارچی مقاوم است، می توان از این روغن استفاده کرد. همچنین برای کاهش عوارض ناشی از عفونت می ‌توان از روغن خام و ارگانیک نارگیل به صورت داخلی و یا خارجی مصرف کنید. در این رابطه مطالعه مقاله علت بوی ماهی واژن پینشهاد می شود. از روغن نارگیل گرم‌ شده نیز می توان به عنوان روغنی حامل، به منظور رقیق سازی اسانس ‌های روغنی ضد قارچ قوی‌ تر، نظیر روغن درخت چای و یا روغن پونه کوهی استفاده کرد. باید توجه داشت که برخی از انواع روغن ‌ها، روغن نارگیل نیز از این قائده مستسنی نیست، مخصوص پخت و پز هستند؛ بنابراین برای استفاده روی پوست به هیچ عنوان مناسب نیستند و در نهایت برای انتخاب محصول سالم و مناسب، بهتر است محصولات مختلف موجود را به خوبی قبل از خرید و استفاده ارزیابی کرد.
درمان عفونت قارچی مقاوم با سیر

3-درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم با سیر

سیر ماده بسیار معجزه آسایی در طب سنتی و رژیم غذایی است که اغلب در صورت مصرف، خواص سالمی را برای بدن به ارمغان می آورد. تحقیقات نشان داده است که سیر به خوبی می تواند سبب تخریب مخمر کاندیدا گردد. البته هنوز در مورد اثر بخشی سیر در درمان عفونت ‌های مخمری و در شرایط وجود عفونت قارچی مداوم، تردید هایی قابل توجه و بحث وجود دارد. برای استفاده از سیر به منظور درمان عفونت قارچی، بهتر است که این ماده را به صورت خوراکی و با افزایش مناسب مصرف آن در عادات غذایی مورد استفاده قرار داد.  متاسفانه برخی از منابع نادرست به اصطلاح علمی نظیر برخی از سایت ها، افراد و...، توصیه می ‌کنند که سیر را در داخل واژن و یا نواحی نزدیک به آن قرار داد ولی متاسفانه نتایج مطالعات علمی نشان داده است که این مسئله می تواند حساسیت، خارش واژن و سوزش واژن را تشدید کند. از طرف دیگر به نظر می رسد که کرم ‌های واژینال دارای سیر زمانیکه به منظور درمان عفونت واژن مورد استفاده قرار می گیرند، تاثیری مشابه کرم واژینال کلوتریمازول دارند.

4-درمان خانگی عفونت قارچی مقاوم با روغن پونه کوهی

گیاه پونه کوهی را نباید با گیاه پونه معمولی که اغلب به عنوان ادویه در مغازه ها قبال خریداری است یکی دانست؛ چراکه این دو گیاه با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. روغن پونه کوهی از مشتقات گیاه پونه وحشی است و از آن استخراج می شود. این روغن به دلیل آنکه خود گیاه پونه وحشی دارای خاصیتی آنتی ‌بیوتیک است، سرشار از دو ماده قوی ضد قارچ به نام ‌های تیمول و کارواکرول است. طبق مطالعات می توان نتیجه گرفت در صورت استفاده از روغن پونه کوهی، روند رشد کاندیدا آلبیکنس مختل می شود و همین مسئله می تواند سبب جلوگیری از رشد  عفونت قارجی مقاوم و بهداشت واژن در بانوان گردد. از طرف دیگر روغن پونه گیاهی، در نوع خود می تواند به عنوان یک رقیق کننده طبیعی خونی عمل کند؛ باز این رو بهتر است که در صورت مصرف سایر رقیق ‌کننده‌ های خونی و یا داشتن انعقاد خون ناشی از کمبود ویتامین K ، از مصرف روغن پونه گیاهی به جد پرهیز کرد. همچنین به هیچ عنوان از این روغن نباید به شکل خوراکی استفاده کرد. روغن پونه گیاهی به منظور کاربرد استنشاقی در آروماتراپی تولید می شود و بهترین شیوه مصرف استنشاق آن به شکل بخور است. بهتر است قبل از مصرف این روغن، آن را با روغنی حامل نظیر روغن زیتون و یا روغن بادام شیرین رقیق سازی کرد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

5-روغن درخت چای

از درخت چای می توان نوعی روغن تهیه کرد که به منظور درمان عفونت قارچی مقاوم واژن موثر واقع گردد. نتایج علمی حاکی از این نکته است که شیاف‌ واژینال دارای روغن درخت چای به درمان عفونت‌ های موجود در ناحیه واژن کمک شایانی می ‌کند. همچنین مطالعات انجام شده دیگر در سال‌ های حاکی از این نکته است که روغن درخت چای به عنوان ضد میکروب در جهت تخریب بیو فیلم ‌های مخمری موثر واقع می شود.

6-ماست

ماست اگر غیر طعم ‌دار باشد، دارای باکتری‌ های مفیدی به نام پروبیوتیک ‌ها در خود است. پروبیوتیک ‌ها به سلامت و البته تنظیم مجدد تعادل بین باکتری ‌ها و مخمر ها کمک می‌ کنند.  برخی از پروبیوتیک ‌ها، می توانند مخمر ‌هایی که منجر به عفونت قارچی واژن می ‌شوند را تخریب کنند. محققان بر این باورند که عفونت بسیاری از افراد با مصرف پروبیوتیک، به شیوه های زیر می توانند درمان گردند:
 • مصرف ماست به صورت خوراکی
 • استعمال ماست به صورت موضعی بر روی بخش خارجی واژن
 • مصرف ماست به صورت واژینال

7-ویتامین C

ویتامین C تقویت کننده قوی برای سیستم ایمنی بدن است. تقویت سیستم ایمنی، می ‌تواند به بدن کمک شایانی کند و آن را به حالت تعادل برگرداند. ویتامین C خواص ضد میکروبی زیادی در خود دارد و در همین جهت بسیاری از بانوان می توانند به منظور متوقف سازی رشد مخمر کاندیدا، این ویتامین را به عادات غذایی خود اضافه ‌کنند. البته به دلیل اسیدی بودن ویتامین سی بهتر است که از تماس آن با واژن جلوگیری کرد.  

سخن آخر

خوشبختانه به نظر می رسد که پبش تر درمان‌ های خانگی برای افراد مبتلا به عفونت‌ های مخمری، بی ‌خطر است؛ با این‌حال، برخی افراد بهتر است از درمان های خانگی استفاده نکنند. تعدادی از این افراد عبارتند از:
 • بانوانی که باردار هستند.
 • کسانی که به هر نحوی در معرض عفونت ‌های انتقالی از طریق تماس جنسی بوده ‌اند.
 • بانوانی که به عفونت مخمری واژن راجعه مبتلا هستند.
 • افرادی که درباره علائم ‌ ناشی از عفونت مخمری و علت آن ها دچار تردید هستند.
برای کسب آگاهی بیشتر درباره علت عفونت های قارچی و روش های پیشگیری و درمان آن از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*