ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک

درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک را بشناسید. مواد مخدر طیف زیادی از مواد را در بر میگیرد اما مواد مورد بحث در این مقاله از خانواده مورفین ها هستند که به شکل طبیعی صنعتی و نیمه صنعتی وجود دارد و اثراتی همانند مورفین دارند. یکی از مسمومیت های رایج مسمومیت با تریاک و مشتقات آن می باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی درباره درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

تریاک چیست؟

گیاه خشخاش در آسیای صغیر است و حدود ۲۵۰۰ سال قبل در مدیترانه کشت می شده است. مصری ها این ماده را استفاده می کردند و آن را گیاه شادی بخش می‌نامیدند. زنان مصری از شربت تریاک برای بهبود دردها و کاهش خلق منفی استفاده میکردند. از تریاک برای دردهای جسمانی و اسهال استفاده میکرده و پزشکانی مانند ابوعلی سینا و زکریای رازی هم تریاک را گاهی برای بیماری های جسمانی تجویز می کردند. قرن هفدهم میلادی بود که با کشیدن تریاک در چین و رایج شدن آن مشکلات اعتیاد ایجاد شد. تریاک قدیمی ترین ماده مخدری است که اعتیاد آوری بالایی دارد و بیشتر مردم از عوارض کشیدن تریاک با سیخ و یا تزریق آن آگاهی ندارند.

حدود ۱۲ درصد از تریاک را مورفین در بر می گیرد. مورفین فرایندهای شیمیایی به هروئین و دیگر اپیوئید ها جهت استفاده درمانی و تولید مواد مخدر تبدیل می گردد. در تریاک آلکالوئیدهای دیگری همچون نوسکاپین تباین پاپاوری و کدئین وجود دارند. تریاک به صورت سنتی با خراش ایجاد کردن روی کپسولهای بذر و میوه گیاه خشخاش و جمع آوری عصاره و خشک کردن تهیه می گردد. با تبدیل تریاک به مورفین از وزن آن کم شده و قاچاق آن راحت تر می شود. مصرف طولانی مدت مورفین سبب بالا رفتن نیاز بدن و وابستگی جسمانی به آن و ایجاد تحمل دارویی و اعتیاد می گردد.

1-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | شیره تریاک چیست؟

شیره نوعی از مشتقات جانبی و به شدت اعتیادآور خشخاش و تریاک می باشد. شیره برعکس تریاک دارای طبع گرم میباشد. مصرف آن با بالا رفتن فشار خون سرگیجه تپش قلب موارد دیگری همراه است. شیره تریاک اثرات متعددی بر بدن میگذارد و عوارض جانبی بیشتری به بار می آورد. مخدر شیره بسیار شدید است که آن را به وسیله ساقی سیخ و سنگ یا نگاری و خوراکی استفاده می کنند. این ماده از تریاک یا سوخته تریاک تهیه می شود. برای آشنایی با خواص شیره تریاک در طب سنتی کلیک کنید.

بهترین نوع آن از ترکیب سوخته تریاک و تریاک با نسبت ۳ به ۱ با آب و جوشاندن آن ساخته می شود. برای تهیه شیره مخلوط سوخته تریاک و تریاک را در آب جوش حل می نمایند. با این کار تا زمانی که بخواهند محصول را به دست بیاورند محلول بوی بدی دارد اما بعد از فرآوری بوی بد آن از بین میرود. بعد از حرارت دادن و تمیز شدن آن شیره را صاف میکند و تفاله را دوباره می‌جوشانند تا سفت شود. در این مرحله با اضافه کردن مواد شیمیایی متفاوتی به تفاله شیره نامطبوع را به اسم تریاک تقلبی می فروشند.

2-خماری بیشتر با مصرف شیره تریاک

کدئین و مورفین که آلکالوئید تریاک می باشند قدرت حل زیادی در آب دارند. به همین میزان مورفین و کدئین در شیره از تریاک بیشتر است. از این رو با مصرف شیره عوارض نشانه ها و خماری بیشتری از تریاک به سراغ فرد می آید. این ماده تیره رنگ می باشد و سطحی براق دارد. قدرت اعتیاد شیره بسیار بیشتر از تریاک است. از تفاوتهای تریاک و شیره این است که شیره ارزانتر از تریاک است و زیر مجموعه آن محسوب می شود و ظاهر نرم و چرمی دارد اما تریاک به صورت تکه ای است و رنگ روشنی دارد. برای آشنایی با انواع مواد مخدر کلیک کنید.

 

روش مصرف شیره

به دلیل پیامدهای ناشی از مصرف شیره بیشتر مصرف کننده ها در حالت نشسته و درازکش از آن استفاده می کنند. همچنین می‌توان این ماده مخدر را در نوشیدنی های شیرین هم استفاده کرد و طبع سرد آن را کم کرد. معمولاً استفاده از چایی نبات در کنار شیره هم در بین برخی مصرف کننده ها رایج است. روش استفاده از شیره هم مانند تریاک می باشد. تاثیر این ماده به علت داشتن مورفین برای سه روز در خون فرد می ماند. با توجه به روش مصرف در فاصله بین ۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از آن نشانه های سرخوشی و نشئگی ظاهر می شود.

این نشانه ها برای ۶ تا ۸ ساعت بوده و سپس نشانه های خماری و حالات آن را از خود را بروز می دهند. معمول ترین روش های استفاده از شیره شامل:

  • تدخین و کشیدن: این روش که به آن سیخ و سنگ و سنجاق و نگاری هم می‌گویند ابزاری برای کشیدن شیره می باشد که به وافور شبیه است بهتر است بدانید که سریع ترین احساس نشاط و سرخوشی و نشانه های مصرف با تدخین توسط وافور در فرد پدیدار می گردد.
  • خوراکی: این روش به دو شکل قرص مانند یا حبه‌ای یا حل کردن در مایعات مصرف می شود. نگاری وسیله همانند وافور میباشد اما سوراخ های متعددی دارد. برخی افراد به آن چلیم هم میگویند. علت نام گذاری این است که در قدیم زنی به نام نگاری میزبان ساقی خانه ها بوده است. قبل از استفاده لازم است اطراف سوراخ و چری با شیره چرب کردن. این کار بار زدن چلیم نامیده می‌شود. استفاده از نگاری و وافور بزرگترین اثرات این ماده مخدر را بر انسان میگذارد. بعد آن شیره را داغ می زنند و دودش را استشمام می نمایند. (برای آشنایی با عوارض اعتیاد به تریاک کلیک کنید)

 

عوارض مصرف شیره تریاک به روش خوراکی

مصرف شیره مثل مصرف تریاک وابستگی جسمی و اعتیاد ایجاد می کند و در پی آن منجر به این می‌شود که سلامتی فرد دچار مشکلات جدی شود. افرادی که شیره را به صورت خوراکی استفاده می‌کنند به تدریج لاغر می‌شوند و کبد و دندانها و مجاری تنفسی آنها دچار آسیب می گردد و میل جنسی آنها کم می شود. همچنین احتمال دارد که سبب تشنج و خفگی هنگام خواب هم شود. برخی ها بر این باورند که تریاک و شیره تریاک جهت کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت یا قند خون سودمند هستند ولی این یک باور اشتباه است.

1-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | کاهش وزن شدید

اولین تاثیر استفاده خوراکی از این ماده مخدر کاهش وزن و لاغری بیش از حد است. مشکلات کبدی دهانی تنفسی و کاهش میل جنسی در کسانی که از این روش استفاده می کنند به چشم می خورد. جالب است بدانید که مصرف خوراکی شیره حتی در مواردی سبب خفگی مرگ فرد هم می گردد. دیگر جاهای مصرف شیره به روش خوراکی شامل مسمومیت آسیب شدید به دستگاه گوارشی احتمال سکته مغزی و تنگ شدن شریان قلبی و کاهش قند خون می باشد.

2-خطرات جبران ناپذیر خوردن تریاک

شیره تریاک و تریاک نه تنها سبب کم شدن قند خون نمی شود بلکه منجر به این می‌شود که لوزالمعده دیگر انسولین ترشح نکند و از طرفی مصرف شیره و تریاک سبب تنگ شدن عروق قلبی می گردد و به این شکل احتمال سکته قلبی را در فرد مصرف کننده بالا می برد.

تریاک خوردن یکی از راههای استفاده سنگین تریاک محسوب می شود. بیشتر کسانی که شیره تریاک یا تریاک را به شکل خوراکی مصرف می‌کنند می‌خواهند که استفاده خود را از خانواده پنهان کند. یکی از عوارض جدی مصرف شیره تریاک به شکل خوراک این است که دستگاه گوارشی در این حالت دچار صدمات میشود. احتمال مسمومیت در این روش استفاده بسیار بیشتر از روش تدخینی یا کشیدنی می باشد چرا که در برخی از موارد برای سنگین تر شدن و جلای ظاهری شیره از سرب در آن استفاده می گردد و همین سبب می‌شود که مسمومیت بیشتر شود. پیشنهاد می شود برای آشنایی با درمان سردرد ناشی ازمصرف تریاک کلیک کنید.

3-تاثیرات خوردن شیره تریاک بر مغز

استفاده از شیره به شکل تدخینی یا کشیدنی بالاترین تاثیر را بر مغز انسان میگذارد. از همین رو سبب ایجاد وابستگی های شدید می گردد. در روش های کشیدنی یا تخیلی است یا و سنگ یا نگاری و بافور استفاده میگردد. از عوارض آن شامل سرفه مداوم و ناراحتی های ریوی و تنفسی لبهای تیره زردی دندان تیره شدن مو تاثیر بر زیبایی تداخل در عملکرد جنسی ابتلا به بیماری های پنهان در سیستم ایمنی عطش شدید برای مصرف مجدد تمایل به گوشه گیری، افسردگی، بی توجهی و غفلت از شغل و خانواده عدم انجام مسئولیت ها از دست دادن علاقه و انگیزه و مشکلات عصبی همانند پرخوابی یا بی خوابی می باشد.

 علائم مسمومیت با شیره تریاک

نشئگی ناشی از مصرف شیره چه نشانه هایی دارد؟

پاپاورین مورفین و غیره مهمترین محرک های تاثیرگذار بر خاصیت اعتیادآور بودن شیره می باشند. فرد مصرف کننده با توجه به شیوه مصرف بین ۵ تا ۲۰ دقیقه دچار نشانه های نشئگی می گردد. از جمله این نشانه ها مواردی همچون احساس سرخوشی آرامش و شادی تسکین درد توهم هذیان دور شدن افکار منفی و انجام فعالیت های جنسی شدید و بدون اخلاق می باشند.

شیره نشانه‌های نشئگی بیشتری نسبت به تریاک دارد و در بلند مدت خود را به شکل جسمانی بروز می دهد. این ماده با تاثیر بر گیرنده های عصبی و افزایش دوپامین سبب ایجاد چنین حالتی در انسان می گردد. بعد از رفع چنین حالت هایی فرد مصرف کننده به دنبال احساس دوباره آن است. از این رو مصرف آن ماده را تکرار می کند. به تدریج این حالت نشئگی در فرد آنقدر بالا می رود که دچار بیهوشی و بی حالی میشود.

نشانه های خطرناک و اوردوز با شیره

احتمال اوردوز با شیره میباشد. مخصوصاً اگر فرد مصرف کننده در کنار آن از الکل و مواد مخدر دیگری هم استفاده نماید. اوردوز با توجه به نوع مخدر نشانه های فیزیکی متفاوتی دارد. رایج ترین نشانه های اوردوز با شیره تریاک شامل مشکلات تنفسی حالت تهوع غیر قابل کنترل گرفتگی بیش از حد شکم خواب‌آلودگی تشنج عدم توانایی حرکتی خونریزی های داخلی کبود شدن صورت کما و حتی مرگ هستند. توصیه میشود در صورت مشاهده مسمومیت های زیر و اینگونه نشانه ها سریعاً با اورژانس تماس بگیرید:

  1. مسمومیت درجه یک یا خفیف: کاهش شدید دمای بدن رعشه دل درد های شدید استفراغ رنگ پریدگی صورت گشادی غیر عادی مردمک ها
  2. مسمومیت درجه ۲ یا شدید: احساس طعم فلزی در دهان که از علائم خونریزی داخلی میباشد فقدان توانایی حرکتی و ضعف عضلانی تشنج کما و مرگ.
  3. این را بدانید که مسمومیت ناشی از مصرف شیره با سرب برطرف میشود. در محله اول بعد از تزریق آمپول نالوکسان و آغاز درمان رژیم های غذایی دارای ویتامین c به فرد می دهند تا تاثیر شیره از بدن او برود.

 

درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک

برای مسمومیت با شیره تریاک درمانی در خانه در دسترس نیست. تنها گزینه پیش رو در زمان مسمومیت با شیره تریاک تماس با فوریت های پزشکی  و در خواست کمک از آن ها است. از علائم مسمومیت با مورفین ها مردمک های تنگ می باشد علائمی که در تشخیص مسمومیت کمک زیادی می کند هرچند این نشانه دائمی نیست و خیلی از مواد صنعتی این خانواده مردمک تنگ ایجاد نمی کند. خطر در دستگاه تنفسی هم بروز تنگی نفس یا توقف تنفسی اگر به تاخیر افتاد باعث مرگ مغزی و صدمات جدی غیرقابل برگشت می‌شود. در دستگاه ادراری مسمومیت سبب مشکلات گوارشی یبوست تهوع و استفراغ می گردد. برای تشخیص افراد مصرف کننده از تست های ادراری و خونی استفاده می کنند.برای آشنایی با عوارض تریاک بر معده کلیک کنید.

مهمترین اقدام برای این افراد مسموم برقراری راه هوایی و در صورت امکان دسترسی به اکسیژن باید از آن استفاده کرد. خیلی از این افراد هیچ گونه تلاشی برای تنفس ندارند و دچار سیاهی لب و پوست می شوند. برای آنها باید فوراً تنفس مصنوعی آغاز شود. اگر بیمار نبضی ندارد لازم است ماساژ قلبی یا احیای قلبی ریوی انجام شود. پادزهر مسمومیت نام نالوکسان معروف است که با تجویز وریدی آن تمامی نشانه های بیمار بر می گردد. تجویز این دارو لازم است توسط پرسنل درمانی و در بیمارستان ها و مراکز تخصصی انجام شود. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد به تریاک در خانه کلیک کنید.

 تغذیه مناسب برای کاهش اثر تریاک

افرادی که در بلندمدت تریاک استفاده می کنند معمولاً دچار مشکلات یبوست و گوارشی میشود. دستگاه گوارش آنها قادر به هضم راحت غذا نمی باشد و در نتیجه قالبا بی اشتها هستند.این افراد نیاز دارند که مواد غذایی سبک اما مقوی را دریافت کنند. در فرایند درمان آنها مواد غذایی دارای پروتئین کربوهیدرات و مواد آلی همچون اسید آمینه ویتامین های گروه ب و اسید فولیک نیاز است. همچنین توصیه می شود که این افراد در طول درمان به اندازه کافی بخوابند و برای خواب راحت هم از موادی همچون موز شیر تخمه آفتابگردان و بوقلمون که دارای ماده آرامبخش هستند استفاده کنند.

روش های زیادی برای کاهش اثر تریاک وجود دارد که بعضی از آنها شامل مصرف آب دتاکس بادکش گرم ماساژ درمانی دوش آب گرم و استراحت مطلق هستند. همچنین گاهی پزشکان داروهای ضد درد را هم در کنار داروهای گیاهی تجویز می کند. مواد غذایی و گیاهی که برای کاهش درد مفید هستند شامل دمنوش مریم گلی دمنوش گل شقایق آب گوجه فرنگی دم کرده زرشک و دمنوش گیاه بابونه می باشند.

 درمان مسمومیت با شیره تریاک

ترک اعتیاد به شیره تریاک

برای ترک اعتیاد به شیره راه های متفاوتی وجود دارد که به برخی از آنها پرداخته می شود. شیره تریاک بین ۱۲ تا ۲۱ روز حالت خماری دارد. کسانی که موفق می‌شود این دوره را با موفقیت طی کنند احتمال کمتری برای بازگشت دارند.

1-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | روش سنتی

در روش سنتی فرد مصرف کننده شیره استفاده خود را به تدریج کم میکند. دوز استفاده خود را در بازه های زمانی خاصی کم می‌کند و به مرور زمان میزان مصرف را به صفر میرساند. یکی از مهمترین عوامل عدم موفقیت در روش‌های سنتی این است که فرد در موقعیتی خاص مانند زمان های پرخاشگری با گول زدن خود استفاده را بیشتر میکند. با این کار شکست می خورد و دوباره به مواد رو می‌آورد. برای از بین بردن اثر تریاک نیز از گیاهان خاصی استفاده می شود.

2-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | ترک ناگهانی

گاهی فرد مصرف کننده به یکباره و ناگهان بعد از تصمیم به ترک مصرف شیره تریاک را کنار می‌گذارد. این روش معمولاً در کوتاه مدت جواب می دهد. اما بازگشت بسیار زیادی دارد و افراد کمی موفق به ترک همیشگی شیره با این روش می شوند. این را بدانید که ترک مواد مخدر معمولاً به یکباره امکان‌پذیر نیست و نیازمند مشاوره های تخصصی در طی زمان می باشد. در این رابطه مطالعه مقاله ترک تریاک چند روز طول می کشد؟ پیشنهاد می شود.

3-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | سم زدایی

روش با استفاده از داروهای بسیار قوی انجام می‌شود و گاهی سبب بیهوشی خیلی از کسانی میشود که برای ترک قدم بر می دارند. این دوره ها بیشتر در کسانی کاربرد دارد که تحمل خماری برای آنها بسیار سخت است. با استفاده از این دارو نشانه های ترک اعتیاد و سختی خماری کشیدن کمتر بروز پیدا می‌کند.

 

سخن آخر

تریاک یکی از مواد اعتیاد آور رایج می باشد که عوارض جسمانی و روحی روانی زیادی دارد. مسمومیت آن مشکلاتی ایجاد می کند که در این مقاله به آن پرداخته شد. ترک هر نوع ماده مخدری خودسرانه و بدون حضور متخصصین نتایج موفقیت آمیزی ندارد. با توجه به اینکه کنار گذاشتن مواد نیازمند انگیزه و اراده قوی است توصیه می شود که که در این مسیر از روانشناسان و مشاوران هم کمک گرفته شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*