ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک

درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک را بشناسید. مواد مخدر طیف زیادی از مواد را در بر می گیرد اما مواد مورد بحث در این مقاله از خانواده مورفین ها هستند که به شکل طبیعی صنعتی و نیمه صنعتی وجود دارد و اثراتی همانند مورفین دارند. یکی از مسمومیت های رایج مسمومیت با تریاک و مشتقات آن می باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی درباره درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

تریاک چیست؟

گیاه خشخاش در آسیای صغیر است و حدود ۲۵۰۰ سال قبل در مدیترانه کشت می شده است. مصری ها این ماده را استفاده می کردند و آن را گیاه شادی بخش می‌نامیدند. زنان مصری از شربت تریاک برای بهبود دردها و کاهش خلق منفی استفاده می کردند. از تریاک برای دردهای جسمانی و اسهال استفاده می کردند و پزشکانی مانند ابوعلی سینا و زکریای رازی هم تریاک را گاهی برای بیماری های جسمانی تجویز می کردند. قرن هفدهم میلادی بود که با کشیدن تریاک در چین و رایج شدن آن مشکلات اعتیاد ایجاد شد. تریاک قدیمی ترین ماده مخدری است که اعتیاد آوری بالایی دارد و بیشتر مردم از عوارض کشیدن تریاک با سیخ و یا تزریق آن آگاهی ندارند.

یک روش قدیمی و مرسوم اما سخت برای به دست آوردن لاتکس این است که غلاف های بذر نارس (میوه ها) را با دست خراش دهید. لاتکس نشت می کند و خشک می شود و به رنگ زرد مایل به چسبنده ای تبدیل می شود که بعداً خراشیده می شود و آب می شود. کلمه مکونیوم (که از یونانی به معنای "شبیه تریاک" گرفته شده است، اما اکنون برای اشاره به مدفوع نوزادان استفاده می شود) از نظر تاریخی به مواد مرتبط و ضعیف تر ساخته شده از سایر قسمت های خشخاش یا گونه های مختلف خشخاش اطلاق می شود.

روش های تولید از زمان های قدیم تغییر قابل توجهی نداشته است. از طریق اصلاح انتخابی گیاه Papaver somniferum، محتوای آلکالوئیدهای فنانترن مورفین، کدئین و به میزان کمتری تباین به میزان زیادی افزایش یافته است. در دوران مدرن، بسیاری از تباین که اغلب به عنوان ماده خام برای سنتز اکسی کدون، هیدروکودون، هیدرومورفون و سایر مواد افیونی نیمه مصنوعی عمل می کند، از استخراج Papaver orientale یا Papaver bracteatum سرچشمه می گیرد.

مشتقات تریاک

حدود ۱۲ درصد از تریاک را مورفین در بر می گیرد. مورفین فرایندهای شیمیایی به هروئین و دیگر اپیوئید ها جهت استفاده درمانی و تولید مواد مخدر تبدیل می گردد. در تریاک آلکالوئیدهای دیگری همچون نوسکاپین تباین پاپاوری و کدئین وجود دارند. تریاک به صورت سنتی با خراش ایجاد کردن روی کپسول های بذر و میوه گیاه خشخاش و جمع آوری عصاره و خشک کردن تهیه می گردد. با تبدیل تریاک به مورفین از وزن آن کم شده و قاچاق آن راحت تر می شود. مصرف طولانی مدت مورفین سبب بالا رفتن نیاز بدن و وابستگی جسمانی به آن و ایجاد تحمل دارویی و اعتیاد می گردد.

تشخیص اعتیاد به تریاک

تریاک می تواند باعث کند شدن تنفس فرد شده و به طور بالقوه تا حد بیهوشی و مرگ در دوزهای زیاد پیش روی کند. از عوارض دیگر و علائم تشخیص اعتیاد به تریاک می توان به علایمی مانند حالت تهوع، گیجی و یبوست اشاره داشت. اعتیاد به تریاک معمولا باعث خشکی دهان و همچنین غشاهای مخاطی بینی می شود. مصرف آن با سایر موادی که سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهند مانند الکل، آنتی هیستامین ها، باربیتورات ها، بنزودیازپین ها یا داروهای بیهوش کننده عمومی، خطر ابتلا به افسردگی تنفسی را افزایش می دهد.

مصرف طولانی مدت می تواند منجر به تحمل دارو شود. به این معنی که فرد باید مقدار بیشتری از دارو را مصرف کند تا اثرات سرخوشی مشابه سابق را تجربه کند. همچنین منجر به وابستگی فیزیکی و اعتیاد می شود. اگر مصرف طولانی مدت کاهش یابد یا متوقف شود، علائم ترک رخ خواهد داد. در مجموع بهترین راه شناسایی و تشخیص اعتیاد به تریاک، بررسی علائم مصرف است که شامل حالت تهوع، گیجی و یبوست می شود.

1-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | شیره تریاک چیست؟

شیره نوعی از مشتقات جانبی و به شدت اعتیادآور خشخاش و تریاک می باشد. شیره برعکس تریاک دارای طبع گرم می باشد. مصرف آن با بالا رفتن فشار خون سرگیجه تپش قلب موارد دیگری همراه است. شیره تریاک اثرات متعددی بر بدن می گذارد و عوارض جانبی بیشتری به بار می آورد. مخدر شیره بسیار شدید است که آن را به وسیله ساقی سیخ و سنگ یا نگاری و خوراکی استفاده می کنند. این ماده از تریاک یا سوخته تریاک تهیه می شود. برای آشنایی با خواص شیره تریاک در طب سنتی کلیک کنید.

بهترین نوع آن از ترکیب سوخته تریاک و تریاک با نسبت ۳ به ۱ با آب و جوشاندن آن ساخته می شود. برای تهیه شیره مخلوط سوخته تریاک و تریاک را در آب جوش حل می نمایند. با این کار تا زمانی که بخواهند محصول را به دست بیاورند محلول بوی بدی دارد اما بعد از فرآوری بوی بد آن از بین میرود. بعد از حرارت دادن و تمیز شدن آن شیره را صاف میکند و تفاله را دوباره می‌جوشانند تا سفت شود. در این مرحله با اضافه کردن مواد شیمیایی متفاوتی به تفاله شیره نامطبوع را به اسم تریاک تقلبی می فروشند.

2-خماری بیشتر با مصرف شیره تریاک

کدئین و مورفین که آلکالوئید تریاک می باشند قدرت حل زیادی در آب دارند. به همین میزان مورفین و کدئین در شیره از تریاک بیشتر است. از این رو با مصرف شیره عوارض نشانه ها و خماری بیشتری از تریاک به سراغ فرد می آید. این ماده تیره رنگ می باشد و سطحی براق دارد. قدرت اعتیاد شیره بسیار بیشتر از تریاک است. از تفاوت های تریاک و شیره این است که شیره ارزان تر از تریاک است و زیر مجموعه آن محسوب می شود و ظاهر نرم و چرمی دارد اما تریاک به صورت تکه ای است و رنگ روشنی دارد. برای آشنایی با انواع مواد مخدر کلیک کنید.

روش مصرف شیره

به دلیل پیامدهای ناشی از مصرف شیره بیشتر مصرف کننده ها در حالت نشسته و درازکش از آن استفاده می کنند. همچنین می‌توان این ماده مخدر را در نوشیدنی های شیرین هم استفاده کرد و طبع سرد آن را کم کرد. معمولاً استفاده از چایی نبات در کنار شیره هم در بین برخی مصرف کننده ها رایج است. روش استفاده از شیره هم مانند تریاک می باشد. تاثیر این ماده به علت داشتن مورفین برای سه روز در خون فرد می ماند. با توجه به روش مصرف در فاصله بین ۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از آن نشانه های سرخوشی و نشئگی ظاهر می شود.

این نشانه ها برای ۶ تا ۸ ساعت بوده و سپس نشانه های خماری و حالات آن را از خود را بروز می دهند. معمول ترین روش های استفاده از شیره شامل:

  • تدخین و کشیدن: این روش که به آن سیخ و سنگ و سنجاق و نگاری هم می‌گویند ابزاری برای کشیدن شیره می باشد که به وافور شبیه است بهتر است بدانید که سریع ترین احساس نشاط و سرخوشی و نشانه های مصرف با تدخین توسط وافور در فرد پدیدار می گردد.
  • خوراکی: این روش به دو شکل قرص مانند یا حبه‌ای یا حل کردن در مایعات مصرف می شود. نگاری وسیله همانند وافور می باشد اما سوراخ های متعددی دارد. برخی افراد به آن چلیم هم می گویند. علت نام گذاری این است که در قدیم زنی به نام نگاری میزبان ساقی خانه ها بوده است. قبل از استفاده لازم است اطراف سوراخ و چری با شیره چرب شود. این کار بار زدن چلیم نامیده می‌شود. استفاده از نگاری و وافور بزرگ ترین اثرات این ماده مخدر را بر انسان می گذارد. بعد آن شیره را داغ می زنند و دودش را استشمام می نمایند. (برای آشنایی با عوارض اعتیاد به تریاک کلیک کنید)

عوارض مصرف شیره تریاک به روش خوراکی

مصرف شیره مثل مصرف تریاک وابستگی جسمی و اعتیاد ایجاد می کند و در پی آن منجر به این می‌شود که سلامتی فرد دچار مشکلات جدی شود. افرادی که شیره را به صورت خوراکی استفاده می‌کنند به تدریج لاغر می‌شوند و کبد و دندان ها و مجاری تنفسی آن ها دچار آسیب می گردد و میل جنسی آن ها کم می شود. همچنین احتمال دارد که سبب تشنج و خفگی هنگام خواب هم شود. برخی ها بر این باورند که تریاک و شیره تریاک جهت کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت یا قند خون سودمند هستند ولی این یک باور اشتباه است.

1-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | کاهش وزن شدید

اولین تاثیر استفاده خوراکی از این ماده مخدر کاهش وزن و لاغری بیش از حد است. مشکلات کبدی دهانی تنفسی و کاهش میل جنسی در کسانی که از این روش استفاده می کنند به چشم می خورد. جالب است بدانید که مصرف خوراکی شیره حتی در مواردی سبب خفگی و مرگ فرد هم می گردد. دیگر جاهای مصرف شیره به روش خوراکی شامل مسمومیت آسیب شدید به دستگاه گوارشی احتمال سکته مغزی و تنگ شدن شریان قلبی و کاهش قند خون می باشد.

2-خطرات جبران ناپذیر خوردن تریاک

شیره تریاک و خود تریاک نه تنها سبب کم شدن قند خون نمی شود بلکه منجر به این می‌شود که لوزالمعده دیگر انسولین ترشح نکند و از طرفی مصرف شیره و تریاک سبب تنگ شدن عروق قلبی می گردد و به این شکل احتمال سکته قلبی را در فرد مصرف کننده بالا می برد.

تریاک خوردن یکی از راه های استفاده سنگین تریاک محسوب می شود. بیشتر کسانی که شیره تریاک یا تریاک را به شکل خوراکی مصرف می‌کنند می‌خواهند که استفاده خود را از خانواده پنهان کند. یکی از عوارض جدی مصرف شیره تریاک به شکل خوراکی این است که دستگاه گوارشی در این حالت دچار صدمات می شود. احتمال مسمومیت در این روش استفاده بسیار بیشتر از روش تدخینی یا کشیدنی می باشد چرا که در برخی از موارد برای سنگین تر شدن و جلای ظاهری شیره از سرب در آن استفاده می گردد و همین سبب می‌شود که مسمومیت بیشتر شود. پیشنهاد می شود برای آشنایی با درمان سردرد ناشی ازمصرف تریاک کلیک کنید.

3-تاثیرات خوردن شیره تریاک بر مغز

استفاده از شیره به شکل تدخینی یا کشیدنی بالاترین تاثیر را بر مغز انسان می گذارد. از همین رو سبب ایجاد وابستگی های شدید می گردد. در روش های کشیدنی یا تدخینی سنگ یا نگاری و بافور استفاده می گردد. از عوارض آن شامل سرفه مداوم و ناراحتی های ریوی و تنفسی، لب های تیره، زردی دندان، تیره شدن مو، تاثیر بر زیبایی، تداخل در عملکرد جنسی، ابتلا به بیماری های پنهان در سیستم ایمنی، عطش شدید برای مصرف مجدد، تمایل به گوشه گیری، افسردگی، بی توجهی و غفلت از شغل و خانواده، عدم انجام مسئولیت ها و از دست دادن علاقه و انگیزه و مشکلات عصبی همانند پرخوابی یا بی خوابی می باشد.

علائم مسمومیت با شیره تریاک

نشئگی ناشی از مصرف شیره چه نشانه هایی دارد؟

پاپاورین مورفین و غیره مهم ترین محرک های تاثیرگذار بر خاصیت اعتیادآور بودن شیره می باشند. فرد مصرف کننده با توجه به شیوه مصرف بین ۵ تا ۲۰ دقیقه دچار نشانه های نشئگی می گردد. از جمله این نشانه ها مواردی همچون احساس سرخوشی آرامش و شادی تسکین درد توهم هذیان دور شدن افکار منفی و انجام فعالیت های جنسی شدید و بدون اخلاق می باشند.

شیره نشانه‌های نشئگی بیشتری نسبت به تریاک دارد و در بلند مدت خود را به شکل جسمانی بروز می دهد. این ماده با تاثیر بر گیرنده های عصبی و افزایش دوپامین سبب ایجاد چنین حالتی در انسان می گردد. بعد از رفع چنین حالت هایی فرد مصرف کننده به دنبال تجربه دوباره همان احساس است. از این رو مصرف آن ماده را تکرار می کند. به تدریج این حالت نشئگی در فرد آنقدر بالا می رود که دچار بیهوشی و بی حالی می شود.

نشانه های خطرناک و اوردوز با شیره

احتمال اوردوز با شیره وجود دارد. مخصوصاً اگر فرد مصرف کننده در کنار آن از الکل و مواد مخدر دیگری هم استفاده نماید. اوردوز با توجه به نوع مخدر نشانه های فیزیکی متفاوتی دارد. رایج ترین نشانه های اوردوز با شیره تریاک شامل مشکلات تنفسی حالت تهوع غیر قابل کنترل گرفتگی بیش از حد شکم خواب‌آلودگی تشنج عدم توانایی حرکتی خونریزی های داخلی کبود شدن صورت کما و حتی مرگ هستند. توصیه می شود در صورت مشاهده مسمومیت های زیر و اینگونه نشانه ها سریعاً با اورژانس تماس بگیرید:

  1. مسمومیت درجه یک یا خفیف: کاهش شدید دمای بدن، رعشه و دل درد های شدید، استفراغ و رنگ پریدگی صورت و گشادی غیر عادی مردمک ها.
  2. مسمومیت درجه ۲ یا شدید: احساس طعم فلزی در دهان که از علائم خونریزی داخلی می باشد. فقدان توانایی حرکتی و ضعف عضلانی تشنج کما و مرگ.
  3. این را بدانید که مسمومیت ناشی از مصرف شیره با سرب برطرف می شود. در محله اول بعد از تزریق آمپول نالوکسان و آغاز درمان رژیم های غذایی دارای ویتامین c به فرد می دهند تا تاثیر شیره از بدن او برود.

درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک

برای مسمومیت با شیره تریاک درمان به صورت خانگی در دسترس نیست. تنها گزینه پیش رو در زمان مسمومیت با شیره تریاک تماس با فوریت های پزشکی و در خواست کمک از آن ها است. از علائم مسمومیت با مورفین ها مردمک های تنگ می باشد علائمی که در تشخیص مسمومیت کمک زیادی می کند هرچند این نشانه دائمی نیست و خیلی از مواد صنعتی این خانواده مردمک تنگ ایجاد نمی کند. خطر در دستگاه تنفسی هم بروز تنگی نفس یا توقف تنفسی اگر به تاخیر افتاد باعث مرگ مغزی و صدمات جدی غیرقابل برگشت می‌شود. در دستگاه ادراری مسمومیت سبب مشکلات گوارشی یبوست تهوع و استفراغ می گردد. برای تشخیص افراد مصرف کننده از تست های ادراری و خونی استفاده می کنند. برای آشنایی با عوارض تریاک بر معده کلیک کنید.

مهم ترین اقدام برای این افراد مسموم برقراری راه هوایی و در صورت امکان دسترسی به اکسیژن است که باید از آن استفاده کرد. خیلی از این افراد هیچ گونه تلاشی برای تنفس ندارند و دچار سیاهی لب و پوست می شوند. برای آن ها باید فوراً تنفس مصنوعی آغاز شود. اگر بیمار نبضی ندارد لازم است ماساژ قلبی یا احیای قلبی ریوی انجام شود. پادزهر مسمومیت نام نالوکسان معروف است که با تجویز وریدی آن تمامی نشانه های بیمار بر می گردد. تجویز این دارو لازم است توسط پرسنل درمانی و در بیمارستان ها و مراکز تخصصی انجام شود. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد به تریاک در خانه کلیک کنید.

 تغذیه مناسب برای کاهش اثر تریاک

افرادی که در بلندمدت تریاک استفاده می کنند معمولاً دچار مشکلات یبوست و گوارشی می شود. دستگاه گوارش آن ها قادر به هضم راحت غذا نمی باشد و در نتیجه غالبا بی اشتها هستند. این افراد نیاز دارند که مواد غذایی سبک اما مقوی را دریافت کنند. در فرایند درمان آن ها مواد غذایی دارای پروتئین کربوهیدرات و مواد آلی همچون اسید آمینه ویتامین های گروه ب و اسید فولیک نیاز است. همچنین توصیه می شود که این افراد در طول درمان به اندازه کافی بخوابند و برای خواب راحت هم از موادی همچون موز، شیر، تخمه آفتابگردان و بوقلمون که دارای ماده آرامبخش هستند استفاده کنند.

روش های زیادی برای کاهش اثر تریاک وجود دارد که بعضی از آن ها شامل مصرف آب دتاکس، بادکش گرم، ماساژ درمانی، دوش آب گرم و استراحت مطلق هستند. همچنین گاهی پزشکان داروهای ضد درد را هم در کنار داروهای گیاهی تجویز می کند. مواد غذایی و گیاهی که برای کاهش درد مفید هستند شامل دمنوش مریم گلی، دمنوش گل شقایق، آب گوجه فرنگی، دم کرده زرشک و دمنوش گیاه بابونه می باشند.

درمان مسمومیت با شیره تریاک

ترک اعتیاد به شیره تریاک

برای ترک اعتیاد به شیره راه های متفاوتی وجود دارد که به برخی از آن ها پرداخته می شود. شیره تریاک بین ۱۲ تا ۲۱ روز حالت خماری دارد. کسانی که موفق می‌شود این دوره را با موفقیت طی کنند احتمال کمتری برای بازگشت دارند.

1-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | روش سنتی

در روش سنتی فرد مصرف کننده شیره استفاده خود را به تدریج کم می کند. دوز استفاده خود را در بازه های زمانی خاصی کم می‌کند و به مرور زمان میزان مصرف را به صفر می رساند. یکی از مهم ترین عوامل عدم موفقیت در روش‌های سنتی این است که فرد در موقعیتی خاص مانند زمان های پرخاشگری با گول زدن خود استفاده را بیشتر می کند. با این کار شکست می خورد و دوباره به مواد رو می‌آورد. برای از بین بردن اثر تریاک نیز از گیاهان خاصی استفاده می شود.

2-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | ترک ناگهانی

گاهی فرد مصرف کننده به یکباره و ناگهان بعد از تصمیم به ترک مصرف شیره تریاک را کنار می‌گذارد. این روش معمولاً در کوتاه مدت جواب می دهد. اما بازگشت بسیار زیادی دارد و افراد کمی موفق به ترک همیشگی شیره با این روش می شوند. این را بدانید که ترک مواد مخدر معمولاً به یکباره امکان‌پذیر نیست و نیازمند مشاوره های تخصصی در طی زمان می باشد. در این رابطه مطالعه مقاله ترک تریاک چند روز طول می کشد؟ پیشنهاد می شود.

3-درمان خانگی مسمومیت با شیره تریاک | سم زدایی

روش سم زدایی با استفاده از داروهای بسیار قوی انجام می‌شود و گاهی نیاز به بیهوشی خیلی از کسانی دارد که برای ترک قدم بر می دارند. این دوره ها بیشتر در کسانی کاربرد دارد که تحمل خماری برای آن ها بسیار سخت است. با استفاده از این دارو نشانه های ترک اعتیاد و سختی خماری کشیدن کمتر بروز پیدا می‌کند.

سخن آخر

تریاک یکی از مواد اعتیاد آور رایج می باشد که عوارض جسمانی و روحی روانی زیادی به دنبال دارد. مسمومیت آن مشکلاتی ایجاد می کند که در این مقاله به آن پرداخته شد. ترک هر نوع ماده مخدری خودسرانه و بدون حضور متخصصین نتایج موفقیت آمیزی ندارد. با توجه به اینکه کنار گذاشتن مواد نیازمند انگیزه و اراده قوی است توصیه می شود که که در این مسیر از روانشناسان و مشاوران هم کمک گرفته شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*