ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هم جنس گرایی و گرایش به همجنس


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با همجنس گرایی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


همجنس گرایی و همجنس خواهی با هم جنس بازی متفاوت است. هم جنس بازی به عمل رابطه جنسی بین دو نفر از یک جنس گفته می‌شود؛ همجنس بازی بین افراد دگر جنس گرا نیز ممکن است اتفاق بیافتد بدون آنکه نسبت به هم گرایش جنسی یا عاطفی داشته باشند. اما همجنس گرایی به معنی گرایش عاطفی و جنسی فرد نسبت به همجنس خودش می‌باشد. گرایش جنسی بدین منظور است که فرد از لحاظ جنسی تا چه اندازه مجذوب افراد همجنس یا دگر جنس خود می‌شود. بنابراین برای درک بهتر این افراد نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

گیف هم جنس گرایی


همجنس گرایی در چه سنی امکان بروز دارد؟

در دو مقطع زمانی ۳ تا ۵ سالگی و در ۱۵ تا ۱۹ سالگی گرایشات فرد بیشتر نمایان می‌شود در مقطع اول سنی یعنی در سه تا پنج سالگی هویت جنسی افراد مشخص می‌شود. در این سن فرد گرایشات جنسی زیادی ندارد اما هویت جنسی او در این سن شکل می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شکل گیری هویت جنسی کلیک کنید.

در مقطع زمانی دوم بین ۱۵ تا ۱۹ سالگی یا مقطع راهنمایی در افراد تمایل جنسی بیشتری وجود دارد. در این سن از نظر علمی تمایل به هم جنس بیشتر وجود دارد به عنوان مثال به راحتی دیده می‌شود که پسران خیلی با هم رفیق هستند یا دختران دوست خود را بسیار و از صمیم قلب دوست دارد. در زمانی که این تمایلات به سنین بالاتر کشیده شود سبب به وجود آمدن گرایشات همجنس گرایی (لزبین و گی) می‌شود. در مطقع سنی دوم تمایلات جنسی به همجنس بسیار بیشتر دیده می‌شود.

همجنس گرایی از دیدگاه روانشناسی

هم جنس گرایی از دید روانشناسی

گرایشات جنسی در بین افراد از همجنس گرایی محض تا دگر جنس گرایی محض تفاوت دارند. کسانی که جذب افرادی با جنس مخالف می‌شوند و از لحاظ جنسی با این افراد آمیزش دارند، در دسته دگرجنس گرای محض قرار می‌گیرند و کسانی که مجذوب افراد همجنس خود می‌شوند و فقط تمایل به برقراری رابطه جنسی با این افراد دارند همجنس گرای مطلق نامیده می‌شود. برای آشنایی با انواع گرایشات جنسی کلیک کنید.

این امر زمانی پیچیده می‌شود که با گذشت زمان مولفه‌های جنسی در افراد تغییر می‌کند و گاهی به همجنسان و گاهی به غیر همجنسان خود گرایش دارند. حدود ده درصد مردان و زنان یکی از حالت‌های زیر را در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند:

۱-به تازگی به همجنسان خود گرایش پیدا کرده‌اند.

۲-رابطه جنسی با همجنسان خود را تاحدودی جذاب می‌بینند.

۳-از سن هجده سالگی به بعد درگیر رابطه جنسی با همجنس خود بوده‌اند (پیشنهاد می‌کنیم مقاله رابطه جنسی را نیز مطالعه کنید).

لزبین یا همجنس گرایی زنانه

لزبین یا لز یا هم جنس گرایی زنانه

لزبین ( لز) یا همجنس گرایی زنانه نوعی گرایش جنسی مختص زنان می‌باشد که عشق، احساسات و تمایلات جنسی زن به دیگر زنان معطوف می‌شود. زنان و دختران با گرایش جنسی به هم جنس خود را لز یا لزبین می‌نامند. زنان همجنس گرا منحصرا به زنان گرایش عاطفی یا جنسی دارند. بر اساس تحقیقات انجام شده زنان با دیدن تصاویر برهنه زنان دیگر نیز تحریک می‌شوند. البته این بدین معنی نیست که آنان تمایلات جنسی همجنس گرایی خود را سرکوب می‌کنند بلکه نشان دهنده هویت و رفتار جنسی پیچیده‌تر زنان نسبت به مردان است.

دلایل همجنس گرایی مردان و زنان

دلایل هم جنس گرایی مردان و زنان

همجنس گرایی دلایل مختلفی دارد اما تا کنون عامل اصلی و قطعی این اتفاق کشف نشده. تحقیقات نشان می‌دهند که عواملی همچون ژنتیک، اثرات زیستی، محیطی، عاطفی و خاطرات کودکی افراد بر شکل گیری گرایش جنسی آنان بسیار تاثیر گذار است. در ادامه به تفسیر هر کدام از دلایل هم جنس گرایی مردان و زنان می‌پردازیم.

۱-عوامل زیست شناسی

عوامل زیست شناسی از جمله عوامل موثر بر همجنس گرایی در افراد معرفی می‌شود که از جمله مهمترین عوامل زیست شناسی می‌توان به عوامل ژنتیکی و هورمونی اشاره داشت. تحقیقات نشان می‌دهد که ژنتیک در گرایش جنسی افراد موثر است. تا کنون هیچ ژن جداگانه ای به عنوان علت اصلی هم جنس گرایی در زنان و مردان پیدا نشده است. هورمون‌های دوره جنینی در افراد دیگر عامل موثر در همجنس گرایی در افراد می‌باشد.

۲-عوامل محیطی

در گذشته علت همجنس گرایی زنان و مردان را به عواملی محیطی مانند محیط خانوادگی متشنج، تربیت نادرست، تجربیات و خاطرات تلخ، ضربه‌ها و فشار‌های روحی، سو استفاده جنسی در زمان کودکی می‌دانستند. اما با تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر مشخص شد که این موارد پایه علمی ندارند و تنها بر اساس حدس و گمان مطرح شده‌اند.

زمانی که از همجنس گرایان پرسیده شد که از کدام فعالیت‌های دوران کودکی خود لذت برده‌اید بسیاری از آنان به فعالیت‌های خود با جنس مخالف اشاره می‌کردند در حالی که افراد غیر همجنس گرا به فعالیت‌های مربوط به جنس موافق خود علاقه‌مند بودند.

۳-یادگیری

یادگیری به عنوان یکی از علل اصلی همجنس گرایی در میان زنان و مردان شناخته می‌شود. همجنس گرایی تشابه بسیار زیادی با اعتیاد دارد. اعتیاد وابستگی روانی و جسمانی به مواد مخدر است. شخص بعد از اولین تجربه مصرف مواد مخدر وابستگی روانی و جسمانی شدید به مصرف آن پیدا می‌کند.

در همجنس گرایی نیز پس از تجربه همجنس بازی تغییر و تحولاتی در افکار و عادات جسمانی و روانی فرد به وجود می‌آید که به تدریج او را وابسته به این عمل می‌کند. البته این تنها می‌تواند یکی از علل همجنسگرایی باشد که به دنبال همجنس بازی بروز پیدا می‌کند.

تفاوت همجنس گرایی با هم جنس بازی

همجنس گرایی و همجنس بازی دو مفهوم کاملا متفاوت هستند که در اکثر موارد به غلط مترادف یکدگیر تلقی می‌شوند. فرد همجنس گرا یک گرایش درونی شدید در نهاد خود به جنس موافق دارد که سبب می‌شود جنس مخالفش برای او جذابیت نداشته باشد. ولی در هم جنس بازی فرد به یک متد برای ارضا شدن از لحاظ عاطفی و جنسی نیاز دارد که در پی آن به برقراری رابطه با جنس موافق خود روی می‌آورد. افراد هم جنس باز به جنس مخالف خود علاقمند هستند ولی به دلیل عدم توانایی آنان برای ارضا کردن نیاز خود، به جنس موافق روی می‌آورند.

پیامدهای همجنس گرایی

پیامد های هم جنس گرایی

افرادی که هم جنس گرا می‌باشند معمولا افرادی هستند که علاوه بر مسائل جنسی هم جنس گرایی، چون در دوران‌های حساس خود متزلل بوده‌اند با مسائل شخصیتی بسیار درگیر می‌شوند. کمتر کسی را پیدا می‌کنید که لزبین یا گی باشد و دچار مشکلات شخصیتی نباشد. به عنوان مسائل یک فرد هم جنس گرا که دچار اختلال نمایشی است را تصور کنید. دوست دارد به هر نحوه‌ی توجه جلب کند مثلا پسری که با ظاهر، مدل مو و... در تلاش برای جلب توجه است.

این فرد زندگی را طوری تجربه کرده است که با این توجه گرفتن می‌تواند از خودش مراقبت کند و زندگی کند. زمانی که این توجه را نمی‌گیرد احساس نا امنی می‌کند، ناکام می‌شود و به دنبال آن افسرده می‌شود. معمولا افراد هم جنس گرا زمانی که دچار افسردگی می‌شوند برای دریافت مشاوره اقدام می‌کنند. با دریافت مشاوره به موقع این افراد می‌توانند از بروز بسیاری از پیامد‌هایی که هم جنس گرایان با آن مواجه می‌شوند، جلوگیری کنند و یا زندگی خود را بهبود ببخشند.

مشاوره همجنس گرایی

همجنس گرایی یک نوع سبک زندگی جنسی در دنیای امروزی می‌باشد که در بسیاری از جوامع مورد پذیرش واقع شده است. با این حال در همین جوامع نیز هنوز قوانین و درستی این تصمیمات در حال آزمون و خطا بوده و راه‌های مقابله با پیامدهای آن به درستی بررسی نشده‌اند. اما افراد می‌توانند با دریافت مشاوره جنسی در زمینه همجنس گرایی از به وجود آمدن بسیاری از آسیب‌ها و پیامدها جلوگیری نمایند.

همچنین در طی مشاوره مشکلات مربوط به کژکاری‌های جنسی و دیگر اختلالات جنسی بررسی شده و با آگاهی در مورد روابط جنسی قادر به جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی نیز خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه همجنس گرایی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*