ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه به خودمان افتخار کنیم ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افتخار به خود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چگونه به خودمان افتخار کنیم؟ افتخار کردن به خود می‌ تواند به کاری که انجام می‌ دهید و نحوه ی زندگیتان معنا بدهد، به همین دلیل بسیار مهم است که هر زمان به چیزی دست یافتید، بزرگ باشد یا کوچک  از خودتان تجلیل کنید. باید بدانید غرور و اعتماد به خود همیشه به طور طبیعی به وجود نمی آید. این می تواند یک مبارزه باشد، به خصوص اگر عزت نفس پایینی داشته باشید یا دائماً پیشرفت خود را با افراد دیگر مقایسه کنید. در این مقاله یاد می گیرید چطور به خودتان افتخار کنید.  

تماس با مشاور

افتخار کردن به خود به چه معناست؟

افتخار کردن به خود به این معنی است که عمیقاً از کاری که انجام داده‌ اید، مالک آن چیز یا ویژگی‌ هایی که دارید، خوشحال یا راضی باشید. این هم چنین نشان دهنده ی احساس قوی شما از توانایی ارزشمندی برای تشخیص این است که دستاورد های شما مهم هستند.
درست مانند سایر افرادی که می گویید به آن ها افتخار می کنید. اما نه به گونه ای که خود را برتر از دیگران نشان دهید یا ارزش انسانی آن ها را بی ارزش کنید. افتخار به خود یک نوع غرور فروتنانه است.‌ در مطالعه‌ ای با عنوان، خود و دیگران در تجربه غرور، محققان غرور را به‌ عنوان یکی از احساسات مثبت خودآگاهانه و اجتماعی معرفی کردند که با غرور خود به معنای کاهش ارزش دیگران مشخص می‌ شود.
افراد ممکن است در اوایل زندگی، از اثرات مثبت افتخار کردن به خود آگاه نباشند. همان طور که در خودآگاهی رشد می کنند، شروع به طرفدار خود بودت و محرک ویژگی ها و توانایی های خود نیز می کنند. انسان ها به مرور تصمیم می گیرند که منتظر نمانند تا دیگران آن ها را تشویق کنند. به این نتیجه می رسند که همه او را برای کارهای بزرگ یا حتی چیز های کوچک که انجام داده اند تشویق نخواهند کرد. هم چنین می توانید قدردانی بیشتری نسبت به جایی که در آن زمان بودید و اکنون در آن هستید نشان دهید و رشد خود را اندازه گیری کنید.  

اینفوگرافیک چگونه به خودمان افتخار کنیم؟

اینفوگرافیک چگونه به خودمان افتخار کنیم

مزایای افتخار کردن به خود

کاملاً اشکالی ندارد که به خودتان افتخار کنید. شما هیچ قانون و قاعده‌ ای را نقض نمی‌ کنید. علاوه بر این، از مزایای روحی و جسمی جشن گرفتن برد های خود لذت خواهید برد.
  • مزایای ذهنی یا عاطفی: افتخار کردن به خود برای یک کار که به خوبی انجام شده است، می تواند عشق به خود، اعتماد به نفس و احترام به خود را افزایش دهد. رضایت شخصی ممکن است باعث افزایش اعتماد به نفس، خلق و خو، خواب، عزت نفس و احساس کلی رفاه شما شود.
  • مزایای فیزیکی: احساس موفقیت تأثیرات مثبتی بر بدن شما دارد. می‌ تواند انرژی و انعطاف‌ پذیری را در شما افزایش دهد و شما را بهره‌ ور و توانا سازد.
 

چرا نمی توانیم به خودمان افتخار کنیم؟

آیا تا به حال احساس کرده اید که دستاوردهای شما واقعاً مهم نیستند، بنابراین ترجیح می دهید آن ها را فقط در ذهن خود نگه دارید؟ گاهی اوقات، شما حتی دستاوردهای خود را به عنوان موفقیت های بزرگ در نظر نمی گیرید، پس چرا اصلاً آن ها را جشن می گیرید؟ اگر بتوانید با این موضوع ارتباط برقرار کنید متوجه می شوید احساس افتخار به خود ارزشمند و شادی آور است. ما همه انسان هستیم و به لحظات شادی آور و اعتماد به نفس نیاز داریم.
اگر برایتان سخت است که به خودتان افتخار کنید، شاید این مواردی که اکثر افراد دچار هستند نیز ممکن است برایتان آشنا به نظر برسد: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی نیز کلی کنید.
  • هیچ کس به آن چه در زندگی من می گذرد اهمیت نمی دهد.
  • افراد دیگر از من موفق ترند.
  • این بهترین کاری نیست که می توانم انجام دهم.
  • من هنوز جایی که می خواهم نیستم، بنابراین چیزی برای افتخار نیست.
اگر هر زمان که برای رسیدن به هدفی تلاش می‌ کنید یا قبلاً به آن رسیده‌ اید، این نوع تفکر را تشخیص می‌ دهید، نشانه آن است که باید شروع به تغییر ذهنیت خود و توسعه فردی به سمت یک هدف مثبت کنید.  
چگونه به خودمان افتخار کنیم

غرور به عنوان یک احساس مثبت

وقتی به غرور فکر می کنید، همیشه مفهوم منفی نمی دهد. ممکن است به شما یادآوری شود که اگر مغرور هستید، فخرفروش یا متکبر هستید. در یک زمینه خاص، غرور زمانی نمایان می‌شود که شما نسبت به دیگران احساس برتری می‌ کنید و از پذیرش، بخشش یا هم سطح شدن با آن ها امتناع می‌ کنید.
اما، وقتی از غرور به عنوان یک احساس مثبت صحبت می شود، به منبع اعتماد، احترام به خود و دوست داشتن خود، رضایت و انگیزه تبدیل می شود. بر اساس تحقیقات روانشناسی، غرور یک احساس مثبت است که پس از موفقیت شخصی به وجود می آید. هم چنین ممکن است تمایل داشته باشید که این دستاورد را جشن بگیرید و اخبار و حال موفقیت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و حتی انگیزه ی بیشتری برای بهبود تلاش های آینده خود داشته باشید. اگر به جنبه ی روشن‌ تر غرور نگاه کنید، در واقع پاداش دهنده و مغذی است. این نوعی احساس است که باید خود را با آن بیشتر وفق دهید و رشد کنید‌.  

مغرور بودن در مقابل خودپسندی

در یک نگاه، تماشای شما در جست‌وجوی راه‌ هایی برای افتخار کردن به خودتان ممکن است برای شخص دیگری مغرور یا متکبر بودن شما به نظر برسد. اما تفاوت در نیت است. شما به سادگی به دنبال راه هایی هستید که در هر مرحله از رشد و برای هر پیروزی، چه بزرگ و چه کوچک، موفقیت خود را جشن بگیرید. این نشان می دهد که وقتی به دیگران می گویید به آن ها افتخار می کنید، همان طور که با دیگران دلسوز هستید، نسبت به خودتان دلسوز نیز هستید.
تحسین کردن خود به روشی غیر متکبرانه به معنای اعتبار بخشیدن به خود است. از سوی دیگر، برخی از افراد درباره موفقیت‌ های خود صحبت می‌ کنند یا به خود می‌ بالند تا اعتبارشان را نزد دیگران به دست بیاورند. تا مهم دیده شوند و به دنبال بازخوردی برای ضربه زدن به نفس خود هستند. ممکن است برخی افراد وقتی به دنبال راه هایی برای افتخار کردن به خود هستید، شما را مغرور یا متکبر بدانند، اما تفاوت در هدف است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افراد مغرور و خودخواه کلیک کنید.
این ها دلایل خودخواهانه برای افتخار کردن به خود تلقی می شوند. هم چنین این مسئله مغرور نامیده می شود زیرا یک برنامه یا انگیزه پنهان پشت این کار وجود دارد که همه بدانند چه کاری انجام داده اند، چه مالکیتی دارند یا می توانند انجام دهند.  

مطالعاتی در مورد پیامدهای غرور

مطالعه ‌ای که در مورد غرور منتشر شد، چگونگی تجربه دانشجویان روان‌ شناسی از احساساتی مانند غرور، شادی و حسادت را بررسی کرد. وقتی صحبت از غرور و شادی به میان می‌ آید، بیشتر دانش‌ آموزان گزارش کرده‌ اند که احساس می‌ کنند خودخواهی و تکبر دارند. با این حال، این خودخواهی به این معنا نیست که آن ها با تجربه چنین احساساتی ارزش دیگران را پایین می آورند. از سوی دیگر، این افراد حسود هستند که احساس می‌ کنند بین آن‌ ها و دیگران فاصله است و دیگران کمتر از آن‌ ها ارزش دارند.
افتخار کردن به خود نیز بیشتر با دستاوردهای شما مرتبط است که شامل انجام کاری خوب برای دیگران می شود. مطالعه ی دیگری نشان می دهد که والدین وقتی می‌ توانند از فرزندانشان مراقبت کنند یا در کاری با آن ها مشارکت داشته باشند، بیشتر از زمانی که به چیزی برای خود دست می‌ یابند، به خود افتخار می‌ کنند. بنابراین، اگر غرور جوشان را در خود سرکوب کرده‌ اید، فقط به این دلیل که نمی‌ خواهید به عنوان لاف‌ زن یا بی‌ ملاحظه ظاهر شوید، اکنون، می‌ توانید در نهایت آن را از بین ببرید، زیرا می‌ دانید که این احساس در واقع از یک کار خوب می‌آید.  

چگونه به خود افتخار کنیم

اکنون که آموخته اید که افتخار کردن به خودتان بیشتر از ضرر مفید است، زمان آن فرا رسیده است که آن را در زندگی روزمره خود تمرین کنید. چه چیزی بزرگ یا کوچک به دست آورده باشید، چه کسی در حال تماشای آن باشد یا خیر، توصیه می شود این مراحل را پشت خود بگذارید. در این جا پنج مرحله برای احساس ارزشمندی و هم چنین احساس غرور به خودتان آورده شده است:

1-چگونه به خودمان افتخار کنیم |نشان دادن اشتیاق

به طور کلی، احساس غرور به چیزی که دوست دارید آسان تر است. وقتی موفقیت شما با اشتیاق شما همسو شود، احساس رضایت بیشتری خواهید داشت. در مورد بعضی افراد، نسبت به چیز هایی که به آن‌ ها می‌ رسند یا وقتی به شغلشان مربوط می‌ شوند یا برای تبدیل شدن به فردی که می‌خواهند باشند، احساس غرور بیشتری می‌ کنند.
اگر احساسی یا هدفی در درون شما شعله ور شد، آن را دنبال کنید و آن را پرورش دهید زیرا این چیزها به شما دلایلی می‌دهد تا احساس بهتری نسبت به آن چه می‌ توانید به دست آورید، داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه به اهداف مان دست یابیم کلیک کنید.

2-بهترین تلاش خود

تصور کنید که یک روز کامل را صرف یک پروژه کرده اید، تمام تمرکز و انرژی خود را به آن اختصاص می دهید و در نهایت آن را دقیقاً همان طور که می خواهید تمام کنید. وقتی بهترین تلاش خود را برای چیزی به کار می‌ گیرید، وقتی به خط پایان رسیدید، هیجان‌ انگیزتر می‌ شود.
مواقعی وجود دارد که از کار کردن روی چیزی احساس خستگی مزمن یا درماندگی می‌ کنید، اما در پایان، فقط دانستن این موضوع که 100% خود را در آن کار گذاشته‌ اید (صرف نظر از خروجی) باعث می‌ شود به آن چه انجام داده‌ اید افتخار کنید. پس کار خود را همیشه به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

3-چگونه به خودمان افتخار کنیم | تصدیق هر برد

یکی از مهم‌ ترین درس‌ هایی که در مورد موفقیت‌ ها ذکر شده است این است که موفقیت می‌ تواند از کوچک‌ ترین چیزها نیز حاصل شود. چه بتوانید صبح از خواب بیدار شوید یا در مورد چیزی کوچک انعطاف پذیر باشید. هیچ پیشرفتی آن قدر کوچک نیست که متوجه آن شوید.
فقط به این دلیل که هنوز به مقصد مورد نظر خود نرسیده‌ اید، به این معنی نیست که نمی‌ توانید به این که چقدر پیش رفته‌ اید افتخار کنید. فقط به این دلیل که به حداکثر پتانسیل خود نرسیده اید به این معنی نیست که نمی توانید تصدیق کنید که قبلا چقدر پیشرفت کرده اید. برای مثال در طول جلسات صبحگاهی روزانه‌ ی شما در محل کار، تیم شما همیشه یک برد از دیروز را ذکر می‌ کند و همه با هم آن را جشن می‌گیرید. چه انجام یک کار دلهره‌آور باشد که باعث ترس از شکست میشود یا صرفاً توانایی بیدار شدن با زنگ ساعت 8 صبح باشد. طبق تجربه ها و نظرات، هر چه تعداد برد های بیشتری را بشمارید، روح خود را غنی تر می کنید.

4-خوشحالی به اندازه

هیچ چیز کاملاً شبیه آن احساس شکست ناپذیری نیست و به اشتراک گذاشتن بردهایتان با دیگران بخش مهمی از این تجربه است. می تواند دستاورد های شما را معنادارتر کند. با این حال، به خودتان اجازه ندهید که زیاده روی کنید تا جایی که جشن گرفتن شما به عنوان بی توجهی به دیگران یا بی ارزش جلوه دادن آن ها به نظر برسد.
به عنوان مثال، اگر به موفقیت خود می بالید تا شخص دیگری را در محل کار بد جلوه دهید، این اصلا راه حل خوبی نیست. اگر دوست شما شغل خود را از دست داده است، احتمالاً بهترین زمان نیست که از او بخواهید برای جشن ترفیع شما برای گرفتن مهمانی و جشن به بیرون برود. هنگامی که برد های خود را با دیگران به اشتراک می گذارید، مطمئن شوید که هنوز سطحی از فروتنی و اصالت در شما وجود دارد.

5-چگونه به خودمان افتخار کنیم | افتخار به دیگران

وقتی از جشن گرفتن دستاوردهای دیگران نیز لذت می برید، همیشه احساس خوبی در شما به وجود می آید. این راهی برای گرفتن دیدگاهی متفاوت و حذف خود از جنبه خودخواهانه غرور است.
وقتی به دیگران افتخار می‌ کنید، آن انرژی را گسترش می‌ دهید که همه افراد درگیر را تشویق می‌ کند تا به آن بخش‌ هایی از موفقیت که ممکن است برخی برای به اشتراک گذاشتن آن موافق باشند، احترام بگذارند. به آن به عنوان منعکس کردن و به وجود آوردن حالات خوب در اطراف فکر کنید. این گونه است که احساسات مثبتی مانند شادی می تواند در واقع مسری شود و به دیگران سرایت کند و مثبت اندیشی ترویج شود!

6-انجام فعالیت مطابق با اشتیاق خود

آیا تا به حال شنیده اید که مردم از شغل یا مهارت خود شکایت کنند یا از آن ابراز ناراحتی کنند؟ آن ها ممکن است به دلیل عدم اشتیاق به کاری که انجام می دهند یا عملکرد خود افتخار نکنند. وقتی تصمیم می‌ گیرید در کار، ورزش یا سایر فعالیت‌ هایی که به آن علاقه دارید شرکت کنید، احتمال کمتری وجود دارد که نسبت به خودتان یا توانایی‌ هایتان احساس نارضایتی یا بدی داشته باشید. این فعالیت ها و عملکرد ها اگر بر اساس اشتیاقی که شما انجام می‌ دهید باشد.
افزایش انگیزه، تعهد و انرژی لازم را برای ایجاد هر میزان موفقیت و تحقق مورد نظرتان به شما می‌ دهد، و در حین انجام آن زمان فوق‌ العاده‌ ای خواهید داشت.
چگونه به خودمان افتخار کنیم

7-چگونه به خودمان افتخار کنیم | نگاه به گام های برداشته شده

دانستن این که چگونه به خود افتخار کنید و داشتن خودشناسی مستلزم دیدن تصویر بزرگ است. هر دستاوردی مهم است، مهم نیست که چقدر برای دیگران ناچیز به نظر می رسد. مستند سازی برد های خود در طول زمان و مقایسه آن ها تصویر بزرگی از موفقیت هایتان را به شما ارائه می دهد.
دانستن این که چگونه به خود افتخار کنید مستلزم دیدن تصویر بزرگ و قدردانی از میزان پیشرفتتان است. جایی که یک یا دو سال پیش بودید را بررسی کنید و آن را با جایی که امروز هستید اندازه بگیرید. هر نشانه ای از بهبود، در سبک زندگی، طرز فکر یا رفتار، شغل یا روابط شما، گواه این است که به سمت بالا یا رو به جلو حرکت کرده اید. دیدن تصویر بزرگی از خودتان به شما کمک می کند تا درک کنید که چقدر پیشرفت کرده اید. حتی ممکن است با احساس غرور لبخند بزنید.

8-چگونه به خودمان افتخار کنیم | شک به توانایی خود

شک به خود می تواند با وادار کردن شما به حدس زدن توانایی های خود بر سطح موفقیت شما تأثیر بگذارد. اگر به خودتان شک دارید، سخت است که به خودتان افتخار کنید یا برای انجام کاری انگیزه داشته باشید. حتی زمانی که موفق به دستیابی به چیزی می شوید، ممکن است با خود بگیید که این کار به اندازه کافی خوب نیست.
داشتن اعتماد به نفس، گفتن این جمله را برای شما آسان‌ تر می‌کند: «می‌ دانی، من کار خوبی انجام دادم»، خواه شخص دیگری فکر کند می‌ توانستید بهتر عمل کنید یا نه. به یاد داشته باشید، افتخار کردن به خودتان مربوط به این است که خودتان را چگونه می بینید، پس اعتماد کنید و باور داشته باشید که آن چه لازم است را دارید. این طرز فکر به شما کمک می کند تا به اهداف خود نیز برسید.

9-چگونه به خودمان افتخار کنیم | تعیین اهداف واقع بینانه

تعیین اهدافی که می توانید به آن ها برسید، که به آن ها اهداف واقع گرایانه نیز می گویند، احتمال ناامیدی یا شک به خود یا توانایی هایتان را کاهش می دهد. دستیابی به اهدافتان به شما کمک می‌ کند با انگیزه بمانید، به شما انگیزه می‌ دهد تا ویژگی های بیشتری را تعیین کنید و به دست آورید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. بر اساس مقاله های مختلف بین هدف گذاری و افزایش اعتماد به نفس ارتباط وجود دارد. بازخورد مثبت از دستیابی به هدف، رضایت شخصی را نیز افزایش می دهد.  

چگونه به خودمان افتخار کنیم | سخن آخر

افتخار کردن به خود به معنای لاف زدن یا مغرور بودن نیست. وقتی به روشی خود افزاینده نگاه می کنید، در واقع ابزاری عالی برای افزایش اعتماد به نفس به خود و سپاس گزاری بیشتر از این که چقدر پیشرفت کرده اید است. فقط کاری را که دوست دارید انجام دهید، پیروزی های کوچک را جشن بگیرید و مطمئن شوید که روی حق و حقوق دیگران پا نمی گذارید. قدم های کوچک منجر به نتایج عالی می شود. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*