ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه باوقار رفتار کنیم ؟ | 13 عادت برای باوقار بودن

چگونه باوقار رفتار کنیم و باوقار بودن را در خود نهادینه کنیم؟ با وقار بودن به معنای نوعی رفتار و طرز معاشرت ظریف و ملیح است که احترام و حس تحسین اطرافیان را بر می انگیزد. این صفت بیشتر به خانم ها و دختران اتلاق می شود و می توان گفت با وقار بودن بیشتر یک ویژگی زنانه است تا مردانه. با وقار بودن ارتباطی با میزان ثروت یا زیبایی و جذابیت ظاهری افراد ندارد و نوعی طرز رفتار آموختنی است اگرچه بسیاری از افراد این طرز رفتار و سنگینی و متانت را به صورت ذاتی در شخصیت خود دارند و برخی دیگر باید برای کسب آن کمی مطالعه و تمرین کنند.  برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

باوقار بودن چیست؟

شاید تصور کنید وقار و متانت یک فرد تنها به جذابیت ظاهری، زیبایی چهره و پوشش یا میزان دارایی و ثروت او بستگی دارد. در واقع ممکن است جامعه و رسانه این طور به شما القا کرده باشد که تحت باورهای نادرست متانت و سنگینی رفتار را با زیبایی چهره، جذابیت یا ثروت زیاد اشتباه گرفته باشید. واقعیت این است که سنگینی و متانت یک فرد هیچ ارتباطی به میزان ثروت و دارایی یا زیبایی چهره و لباس او ندارد. بلکه متانت و وقار مهارتی آموختنی است و یک سری رفتارهای مثبت در برقراری ارتباط و رعایت اداب معاشرت در زندگی را در برمی گیرد که هر کسی می تواند با یادگیری و تمرین این مهارت ها را در خود نهادینه کند.
باوقار بودن تنها مختص بانوان زیبا و جذاب نیست بلکه هر فردی می تواند با اصلاح و بهبود طرز فکر و رفتار خود به این ویژگی دست یابد و اثرات مثبتی را در ارتباطات خود با افراد ایجاد کند. همواره به خاطر داشته باشید  لباس‌ ها، زیبایی چهره و اندام یا جایگاه اجتماعی بالا و ثروت زن باوقار و جذاب نیست که او را خاص و متمایز می‌ کند بلکه حضور او در اجتماع و شیوه ی رفتار او به گونه ای است که احترام و تحسین همگان را بر می انگیزاند و باعث می‌شود توجه‌ افراد به او جلب شود و او خاص جلوه کند.
پیشنهاد می کنیم مقاله زنان باوقار را نیز مطالعه کنید.  

چگونه باوقار رفتار کنیم؟

افراد متین و با وقار یک سری اصول فکری و ویژگی های رفتاری مشخص دارند که در تمامی این افراد مشترک است. برخی از مشخصه های رفتاری مهم افراد با وقار به شرح زیر است

1-باوقار بودن با احترام به شخصیت خود و دیگران

اولین اصلی که یک فرد باوقار را از سایر افراد جدا می کند احترام به شخصیت خود و دیگران است. یک فرد با وقار برای خود احترام بسیار زیادی قائل است به طوری که حس احترام را در سایر افراد و اطرافیان خود نیز بر می انگیزاند. افراد به او احترام می گذارند زیرا او با احترام گذاشتن به خودش و دیگران، به افراد یاد می دهد که باید به ارزش های او احترام گذاشته شود. در غیر این صورت او به جای اعمال هرگونه گلایه و اعتراض یا پرخاش، میزان ارتباط خود را با افرادی که به او احترام کافی نمی گذارند کاهش می دهد.

2-مهارت شنونده بودن، یکی از عادات برای باوقار بودن

افراد با وقار شنونده های بسیار خوبی هستند. آنان به احساسات و عواطف اطرافیان خود اهمیت می دهند و به راحتی می توانند ناگفته های آنان را درک کنند. هنگام معاشرت با افراد کاملا به سخنان آنان گوش فرا می دهند سپس نظر و پیشنهاد خود را عنوان می کنند. این طرز رفتار باعث می شود که مخاطب احساس خوبی از هم صحبتی و ارتباط با آنان داشته باشد زیرا می داند که سخنان او و احساساتش درک می شود.

3-قدردانی از دیگران، برای باوقار بودن

قدردانی و تشکر کردن از دیگران یکی دیگر از ویژگی های مهم افراد با وقار و متین است. قدردانی کردن از دیگران هرگز برای انان کار سختی نیست و در منصب و مقامی که باشند به راحتی و با مهربانی بابت هر کار کوچک و بزرگی که در حق آنان انجام شود کمال تشکر و قدردانی را دارند.
افرادی که در چشم دیگران بسیار با وقار و متین جلوه می کنند کسانی هستند که بسیار مهربان و قدرشناس اند. قدردانی و تشکر از دیگران به آنان احساس ارزشمندی می دهد و احساس ارزشمندی نیازی است که هر انسانی در درون خود دارد. افراد با وقار به این موضوع مهم پی برده اند و همواره از آن به نفع خود و دیگران استفاده می کنند.
چگونه باوقار رفتار کنیم

4-طرز رفتار ارام و مهربان و دوری از پرخاشگری

هیچ زن با وقار و متینی را به هنگام عصبانیت و پرخاشگری در اجتماع مشاهده نمی کنید. کاملا واضح است که یک فرد عصبی و پرخاشگر که به هنگام غلیان احساسات خود در مواجهه با شرایط ناخوشایند قادر به کنترل احساسات خود نیست و به سرعت از کوره در می رود، به دیگران بددهنی و پرخاش یا توهین می کند هرگز نمی تواند صفت متانت و وقار را نیز از آن خود کند.
افراد با وقار کسانی هستند که در شرایط ناگوار احساسات خود را کنترل می کنند. به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایط در ملا عام به دیگران پرخاش و توهین نمی کنند. این دسته افرادی بسیار ارام و مهربان هستند که در عین تسلط به خویشتن قادرند مسائل خود را مسالمت آمیز و به روش های منطقی حل کنند.

5-چگونه باوقار رفتار کنیم | رعایت ادب و احترام

حتی اگر شما به یک فرد متین و با وقار توهین کنید او به شما توهین نخواهد کرد. این دسته از افراد هرگز برای مقابله به مثل کردن یا گرفتن انتقام خودشان را تا سطح دیگران پایین نمی برند. رعایت ادب و احترام در روابط اجتماعی اولین قانون آنان است که پیش از هرکس خودشان را ملزم به رعایت آن می کنند. آنان به تمامی افراد جامعه احترام می گذارند و شرط ادب را در همه حال رعایت می کنند و در مقابل از شما نیز این توقع را دارند که با احترام و مودبانه رفتار کنید.
منظور از این جمله این نیست که آنان به صورت مستقیم به شما می گویند: به من احترام بگذار و مودبانه صحبت کن بلکه با طرز رفتار و منش خود این موضوع را به شما گوشزد می کنند.

6-بدگویی نکردن در مورد دیگران یکی از کلید های باوقار بودن

یک فرد با وقار و متین را هرگز در حالی نمی بینید که پشت سر دیگران صحبت کند، از افراد بدگویی کرده یا مسائل شخصی زندگی آنان را برای دیگران عنوان کند. آنان هیچ گونه علاقه ای به کنجکاوی یا صحبت کردن در مورد زندگی شخصی افراد ندارند و به ندرت مشاهده می کنید که در مورد فرد دیگری بدگویی کنند. بدگویی کردن در مورد دیگران یک ویژگی رفتاری منفی است که در افرادی عزت نفس پایین دارند بسیار دیده می شود.
این خصیصه ی اخلاقی بیش از آن که به دیگران ثابت کند فردی که در مورد او صحبت می کنید چقدر فرد منفور و نامناسبی است در وهله ی اول جذابیت خود شما را از بین می برد زیرا افراد در کنار شخصی که درباره ی دیگران صحبت و بدگویی کند ناخوداگاه احساس ناامنی می کنند و از او دور می شوند.

7-برنامه ریزی برای زندگی و رعایت حد و مرزها

افراد با وقار و متین برای زندگی روزانه ی خود برنامه ی از پیش تعیین شده دارند. برای شرکت در هر جمعی از قبل برنامه دارند و شما نمی توانید آن ها را وادار کنید تا خارج از محدوده ی قوانین و برنامه ی خود عمل کنند. مهمانی رفتن های سر زده و بی خبر، گذراندن زمان بیش از حد در خانه ی دوستان و آشنایان و دورهمی های شبانه و بدون برنامه در زندگی آنان جایی ندارد.
درست است که در نگاه اول شاید به نظر برسد این موضوع ارتباطی با متانت و وقار یک فرد ندارد اما زمانی که موضوع رعایت آداب معاشرت و در نظر گرفتن حد و مرزهای ارتباطی باشد، افراد متین و با وقار رفتارهای خارج از برنامه را در شان و منزلت خود نمی دانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه در روابط حد و مرز تعیین کنیم؟ کلیک کنید.

8-چگونه باوقار رفتار کنیم | سادگی در عین آراستگی

برای این که در جمع ها با وقار و متین جلوه کنید پوشش ظاهر و جذابیت ظاهری نیز درست به اندازه ی مهارت های ارتباطی مهم است. افراد با وقار کسانی نیستند که تمام تلاش خود را می کنند تا از مد لباس و مدل مو و آرایش روز عقب نمانند و گران ترین جواهرات را داشته باشند بلکه انان در عین آراستگی بسیار ساده لباس می پوشند. همیشه شنیده اید که زیبایی در سادگی است و این موضوع در مورد طرز پوشش یا آرایش افراد با وقار نیز صدق می کنند.
موضوع این نیست که این افراد برای این که با وقار جلوه کنند تیپ لباس و آرایش ساده را انتخاب می کنند بلکه آنان به خودی خود سادگی را دوست دارند و این تیپ لباس پوشیدن به آنان حس راحتی می دهد.

9-کنترل عواطف و احساسات و تسلط به رفتارهای خود

افراد با وقار و متین به رفتارها و احساسات خود تسلط دارند و بیشتر از سایر افراد در کنترل عواطف و احساسات خود موفق عمل می کنند. منظور از کنترل داشتن بر عواطف و احساسات این نیست که احساسات خود را سرکوب یا انکار کنید بلکه باید آن ها را به طور صحیح مدیریت کنید. افراد با وقار به خوبی یاد گرفته اند عواطف خود را مخصوصا در حضور دیگران مدیریت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.
به عنوان مثال اگر فردی عمل اشتباهی انجام دهد و آنان را آزرده خاطر کند به جای این که پشت سر او بدگویی کنند یا برعکس، در حضور جمع به او توهین و پرخاش کنند در ابتدا ارامش خود را حفظ می کنند و در یک زمان مناسب و به صورت منطقی موضوع را با فرد در میان می گذارند. آنان روش صحیح مدیریت عواطف خود را به خوبی آموخته اند.
چگونه باوقار رفتار کنیم

10-نشان ندادن ثروت و دارایی های خود

افراد جذاب و با وقار کسانی نیستند که در حضور جمع به موفقیت ها و داشته های خود اشاره کنند و به خاطر ثروت ها و موفقیت های خود به دیگران فخرفروشی کنند. چه ثروتمند و موفق باشند چه نه، آنان را در حال فخرفروشی و افتخار کردن به داشته های خود یا حتی عجز و ناله برای بدشانسی هایشان نخواهید دید. افراد با وقار و متین تمایلی به بازگو کردن اتفاقات مهم زندگی خود برای دیگران ندارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.
افراد جذاب و باوقار اصلا به دنبال این نیستند که داشته‌ ها و دارایی‌ های خود را به رخ دیگران بکشند. این افراد اگر ثروتمند باشند هرگز رفتار تازه‌‌ به‌‌ دوران‌ رسیده‌ ها را ندارند و با پوششی عجیب از لباس‌ های گران یا خرج‌کردن مبالغ هنگفت در مهمانی‌ها و… ثروت خود را به رخ دیگران نمی کشند. از این جهت می توان گفت جذابیت و وقار می تواند مترادف با فروتنی و افتادگی نیز باشد.

11-چگونه باوقار رفتار کنیم | دخالت نکردن در امور دیگران

افراد با وقار و متین در امور زندگی دیگران حتی دوستان و آشنایان و خویشاوندان نزدیک خود دخالت نمی کنند. تا زمانی که از انان سوالی نپرسیده باشید در مورد سبک زندگی یا مشکلات شما نظر و پیشنهادی نخواهند داد. دخالت کردن در امور زندگی دیگران و عنوان کردن نظرات و پیشنهادهای هرچند دلسوزانه زمانی که افراد از شما نظر نخواسته باشند به شدت از جذابیت شما می کاهد و در صورتی که در گذر زمان این رفتار را تکرار کنید نه تنها جذابیت خود را از دست می دهید بلکه افراد از سخن شما رنجش به دل گرفته و به شما احترام هم نمی گذارند.

12-رازداری و دوری از سخن چینی از راز های باوقار بودن

یک فرد با وقار و متین کسی است که بسیار رازدار نیز هست. در صورتی که از مسائل مهم زندگی شما آگاهانه یا ناخوداگاه مطلع شود می توانید مطمئن باشید که موضوعات زندگی شما را با فرد دیگری در میان نمی گذارد. فرد باقار و متین در اختلافات میان افراد خود را شرکت نمی دهد و در اکثر موارد می بینید که او کاملا بی طرفانه در حال نظاره موضوع است و حتی نظر خود را عنوان نمی کند.
فرد با وقار و متین را هرگز در حال سخن چینی و شرکت در جر و بحث ها و دعواهای اطرافیان مشاهده نمی کنید. او کاملا می داند که چگونه خود را از چنین شرایط نامساعدی بیرون بکشد و اهمیتی به مسائل دیگران ندهد یا بدون شرکت در مسائل زندگی دیگران حل اختلافات را به خودشان واگذار کند.

13-چگونه باوقار رفتار کنیم | دوست داشتن خود، عادتی برای باوقار بودن

فرد با وقار و متین به بیان ساده خود را بسیار دوست می دارد. حفظ ارزش و احترام و آرامش اهمیت زیادی برای او دارد. چنین فردی از عزت نفس بالایی برخوردار است به قدری که حس احترام و تحسین همگان را بر می انگیزاند. تمامی صفاتی که گفته شد اکثرا در شخصیت او وجود دارد و به دلیل این که مهارت های بین فردی را به خوبی یاد گرفته است، به راحتی قادر است مسائل اجتماعی بین خود و دیگران را مدیریت کرده و بر کنترل احساسات و عواطف خود نیز تسلط زیادی دارد. به همین دلیل از سمت دیگران ویژگی با وقار بودن و متانت به او نسبت داده می شود.
در اکثر مواقع افراد نمی دانند که جمع تمامی این خصلت ها از او فردی با وقار و متین ساخته است و تصور می کنند جذابیت او به دلیل زیبایی یا جایگاه خاص اجتماعی اوست. همان طور که گفته شد جذابیت و وقار نیازمند دارا بودن برخی ویژگی های رفتاری و فکری است و در صورتی که شما نیز بتوانید این خصایص اخلاقی را در خود ایجاد کنید صفت با وقار و متین بودن به شما نیز تعلق خواهد گرفت. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*