ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟ راه های ارتباط با خویشتن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟ مهم ترین رابطه ای که یک انسان در طول حیات خود با کسی دارد رابطه با خودش است. تمامی روابط دیگری که انسان با دیگران تجربه می کند متاثر از کیفیت و شکل رابطه ای است که  با خود دارد. انسان ها معمولا از این موضوع ناآگاه هستند و بیشترین بی توجهی و کم اهمیتی را نسبت به خود روا می دارند. زمانی که فردی بتواند به خودشناسی برسد و از حقیقت انرژی درون خود آگاه شود توانسته است ارتباط خوبی با درون خود برقرار کند در این صورت جهان بینی و کیفیت زندگی او به طور کلی تغییر خواهد کرد. اگر به دنبال ایجاد رابطه ای بهتر با خودتان هستید در این مقاله راهکارهایی برای ارتباط بهتر با خود ارائه خواهد شد.

 

تماس با مشاور

معنای ارتباط با خود چیست؟

شما همیشه با خودتان در ارتباط هستید. هیچ روزی در زندگی شما وجود ندارد که ارتباطتان با خودتان قطع شده باشد با این حال ممکن است رابطه ای که با خودتان دارید از کیفیت پائینی برخوردار باشد. ممکن است نوع ارتباطی که با خودتان دارید به جای آن که باعث حال خوب شما شود و در زندگی و روابطتان شادی و رشد و پیشرفت به ارمغان بیاورد، برعکس باعث شکست های مکرر در کار و روابط فردی و اجتماعی شما شود. برای این که یاد بگیریم با خودمان ارتباط بهتری برقرار کنیم لازم است ابتدا بدانیم ارتباط با خود به معنای چیست؟
ارتباط با خود معانی گسترده ای می تواند داشته باشد. اصلی ترین نشانه این که شما ارتباط خوبی با خودتان دارید این است که خودتان را دوست دارید. شما خودتان را بابت اشتباهاتتان سرزنش نمی کنید. به خودتان آسیب نمی زنید و به دیگران نیز اجازه ی این کار را نمی دهید. زمانی که ارتباط خوبی با درون خودتان ایجاد کرده باشید شما فردی متکی به نفس خواهید بود. مانند یک کوه عظیم، در سراسر طول زندگی خود و در اتفاق های گوناگونی که از سر می گذرانید استوار و مقتدر خواهید بود.  

اینفوگرافیک چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟

اینفوگرافیک چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟

نشانه های ارتباط خوب با خود

فردی که ارتباط عمیق و سازنده ای با خودش برقرار کرده است، تحت هیچ شرایطی دست به تخریب شخصیت خود و دیگران نمی زند. با دیگران درگیر نمی شود و در اکثر مواقع خودکنترلی فوق العاده ای دارد. به قدری برای خود و دیگران ارزش قائل است که دیگران نیز ناخودآگاه به او احترام می گذارند.
چنین فردی از توانمندی های خود شناخت کافی به دست آورده و عمیقا به خود عشق می ورزد به گونه ای که در درون خود همواره آرامش دارد و می داند هر اتفاق ناخواسته ای هم بیفتد او به تنهایی از پس زندگی خود برمی آید زیرا تنها به درون خود تکیه می کند. زمانی که فردی با درون خود در ارتباط موثر باقی می ماند همین اتکای به نفس موجب می شود در اکثر کارهای خود موفق شود و به قول معروف گلیم خود را از آب بیرون بکشد.  

برقراری رابطه با خود چگونه است؟

همان طور که گفته شد، شما همیشه با خودتان در ارتباط هستید. هرگز روزی نمی رسد که ارتباط شما با درون تان قطع شده باشد اما این ارتباط ممکن است مثبت با منفی باشد. ممکن است از کیفیت پائینی برخوردار بوده و به جای آن که سبب اقتدار و اتکای به نفس شما شود برعکس به طرز خود تخریب گونه ای در بیاید و به طور مداوم باعث شکست های مکرر در زندگی شما شود. یا این که ارتباط شما با خودتان بسیار مثبت و کارآمد باشد و عشق به خود و دیگران، حفظ عزت نفس، احساس خود ارزشی و شادکامی و موفقیت در تمامی جنبه های زندگی را برای شما به ارمغان بیاورد.
شیوه ی ارتباط با خود نقشی تعیین کننده و اساسی در تصمیم گیری های یک فرد در زندگیش دارد. با بررسی نوع ارتباطی که یک فرد با خودش دارد می توان متوجه شد که این عامل تا حد بسیار زیادی در روند شکل گیری زندگی، انتخاب ها و تصمیم گیری های فرد موثر است.  

ریشه شکل گیری ارتباط با خود

چه دلیلی در این میان وجود دارد که نوع ارتباط یک نفر با خودش مثبت است و باعث موفقیت و رضایت او در زندگی می شود و برای یک فرد دیگر این طور نیست و او به دلیل ارتباط نامناسبی که با خودش دارد اتفاقات و شرایط منفی برای خودش رقم می زند؟
ریشه شکل گیری ارتباط با خود به طرز رفتار والدین، خواهر و برادر، معلم ها و تمامی کسانی که در کودکی با شما در ارتباط بوده اند برمی گردد. زمانی که کودک بودید ارتباط بسیار خوبی با خودتان داشته اید، شما خودتان را دوست داشتید و با هر اتفاق ساده ای خوشحال می شدید، به راحتی با هر کودک دیگری دوست می شدید و خوشحال کردن شما بسیار آسان بود، کودکان در ارتباط خوبی با خودشان هستند و این موضوع را با رفتارهایشان نشان می دهند اما به مرور زمان کودک یاد می گیرد مانند بزرگتر ها با خودش رفتار کند.
زمانی که کودک اشتباهی می کند و والدین او ، او را به خاطر کارش سرزنش یا تنبیه می کنند او یاد می گیرد که اگر اشتباه کرد باید تنبیه شود. به این ترتیب در بزرگسالی به صورت ناخودآگاه از عملکرد و حتی ظاهر خودش ایراد می گیرد و بابت هر اشتباهی خود را سرزنش و تحقیر می کند. برای آگاهی بیشتر درباره نحوه برخورد با اشتباهات کودک کلیک کنید.
اگر نوع رفتار با کودک آسیب رسان باشد، ارتباطی که آن کودک در بزرگسالی با خودش دارد تحث تاثیر همان رفتاری است که دیگران با او داشته اند. کودک به صورت ناخودآگاه نوع رفتاری که دیگران با او داشته اند را در تمام طول زندگی،  نسبت به خود انجام داده و این روند را بدون آن که خودش متوجه باشد حفظ می کند.  
چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم

چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟

اگر ارتباطی که تا به حال با خودتان داشته اید مثبت نبوده و به جای دوست داشتن خودتان، به صورت ناخودآگاه همیشه به تخریب و سرزنش خود می پرداختید هنوز هم دیر نیست و هر زمان که اراده کنید می توانید این روند را متوقف کنید و ارتباط بهتری با خودتان برقرار کنید. در ادامه، راهکارهایی برای ایجاد ارتباط بهتر با خود ارائه می شود:

1-چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟ | خودشناسی

برای این که بتوانید شکل ارتباطی که با خودتان داشته اید را عوض کنید لازم است از اتفاقی که در درون تان می افتد و روندی که هر روز طی می شود آگاه شوید. علت شکل گیری نوع ارتباطی که با خودتان دارید را پیدا کنید این کار به شما کمک می کند تا الگوهای قدیمی را از ذهن خودتان خارج کنید. با رها کردن نوع رفتاری که دیگران با شما داشته اند، می توانید مسیر ارتباطی جدیدی با خودتان ایجاد کنید. برای آگاهی بیشتر درباره خودشناسی کلیک کنید.

2-چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟ | مثبت نگری

اگر فردی هستید که ارتباط خوبی با خودتان ندارید به عنوان مثال همیشه از خودتان ایراد می گیرید و در اکثر موارد از عملکرد خودتان راضی نیستید به این فکر کنید که این نوع رفتار با خودتان را از رفتاری که دیگران با شما داشته اند کپی کرده اید و این انتخاب عمدی خود شما نبوده است.
هر روز به خودتان یادآوری کنید که در کنار نقاط ضعفتان، نکات مثبتی هم دارید و دیگر نمی خواهید رفتارهای سختگیرانه نسبت به خودتان داشته باشید بلکه به جای ایراد گرفتن از خودتان، به نکات مثبت و توانمندی هایی که دارید توجه کنید. می توانید یک دفتر یادداشت تهیه کرده و روزی ده مورد از نکات مثبت و توانمندی های خودتان یا موفقیت هایی که تا به حال به دست آورده اید را در آن بنویسید. برای آگاهی بیشتر درباره مثبت اندیشی کلیک کنید.

3-مراقبت از روح و جسم خود

زندگی در عصر ارتباطات برای انسان دنیای امروز با آن که از بسیاری جهات روند زندگی افراد را با سرعت به تکامل رسانده ، اما از زوایای دیگر چندان هم به سود بشر نبوده است. انسان دنیای امروز استرس و مشغله های فکری و روانی بسیار زیادی را به دوش می کشد که تمامی این ها باعث کم شدن ارتباط انسان با خودش می شود. به عبارتی انسان ها آن قدر درگیری و مشغله در طول روز دارند که فراموش می کنند زمانی را در هر روز به مراقبت از خود اختصاص دهند.
برای این که بتوانید ارتباط خوبی با خودتان برقرار کنید لازم است این چرخه را دوباره از نو شروع کنید. هر روز زمانی مشخص را برای برای مراقبت از جسم و روان خود از طریق انجام ورزش، مراقبه، مدیتیشن، عبادت و تغذیه صحیح اختصاص دهید. هدف از تمامی روش های مراقبه و مدیتیشن دستیابی به شهود و برقراری ارتباط موثر با درون خود است. زمانی که در سکوت ذهن تان آرام شود توانایی شما برای دریافت شهود و ارتباط با خود بالا می رود.

4-هدفمندی و توجه به علایق

برای این که بتوانید ارتباط خوبی با خودتان برقرار کنید لازم است کارهایی را انجام دهید که به شما احساس ارزشمندی می دهند. فرقی ندارد این کارها در چه زمینه ای باشد مهم این است که پس از انجام آن ها احساس ارزشمندی به شما دست می دهد. ممکن است استعداد خاصی در زمینه هنر یا ورزش داشته باشید یا علاقه خاصی به نواختن موسیقی، کشیدن نقاشی، آشپزی، کمک به دیگران داشته باشید.
شاید در طول زندگی به دلایل مختلف نسبت به علایق تان بی توجهی کرده اید، اگر این طور است لازم است به قلبتان رجوع کنید و یک بار دیگر علایق و استعدادهایی که به هر بهانه ای نادیده گرفته اید را دوباره در خود احیا کنید. پرداختن به کارهایی که آن ها را دوست دارید احساس ارزشمندی به شما می دهد و همین احساس خوب سبب می شود که کارتان را ادامه داده و در نهایت موفق شوید. یکی از تاثیراتی که ارتباط با خود در زندگی شما می گذارد این است که با شنیدن ندای قلب تان و کنار گذاشتن کارهایی که میلی به انجام آنها ندارید به سرعت در کارها موفق می شوید.

5-از بین بردن عادات مخرب

برای برقراری ارتباط با خودتان باید هر آنچه که بودن آن در زندگیتان تا به حال حس و حال خوبی به شما نداده است را رها کنید. ممکن است افراد سمی در زندگی شما حضور داشته باشند که شما را تحقیر یا سرزنش می کنند یا به هر طریقی باعث می شوند که حس و حال خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید. شاید در محل کارتان نسبت به کاری که انجام می دهید حس خوبی ندارید و تنها به خاطر کسب پول در آن شغل باقی مانده اید.
شاید عادت های بد و مخربی دارید که تکرار آن ها هر بار به روح و روان یا حتی جسم شما ضربه می زند. در حالی که خودتان می دانید با ادامه دادن به این روند هر روز نگران تر و افسرده تر می شوید اما  به دلیل وابستگی یا هر نوع دلیل دیگری خودتان را قانع کرده اید که آن ها را در زندگیتان حفظ کنید. اگر می خواهید ارتباط خوبی با خودتان برقرار کنید لازم است کمی شجاعت به خرج داده و از شر تمامی این مواردی که شما را آزار می دهند خلاص شوید. تنها با حذف موارد منفی است که اتفاقات، شرایط و افراد مثبت اجازه ی ورود به زندگی شما را پیدا خواهند کرد.
چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم

6-چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟ | ارتباط با افراد موفق

در هر زمینه ای افراد موفق زیادی وجود دارند. آن چه که بین تمام افراد موفق مشترک است این است که تقریبا تمام آن ها رابطه خوبی با خودشان برقرار کرده اند. هیچ فرد موفقی را نمی بینید که اعتماد به نفس پائینی داشته و رفتار خود تخریب کننده ای را در پیش گرفته باشد. این موضوع حقیقت دارد که هم صحبتی و ارتباط با افراد به مرور در شما تاثیر می گذارد و شما شبیه آن ها فکر می کنید. در این زمینه مطالعه مقاله روش زندگی افراد موفق پیشنهاد می شود.
حال اگر با افراد مثبت و موفقی که ارتباط خوبی با خودشان دارند هم صحبت یا دوست شوید شما هم به مرور شبیه آن ها می شوید. اگر در اطرافیان خود چنین فردی را سراغ ندارید می توانید زندگی نامه و عادات افراد موفق را مطالعه کنید یا به صورت آنلاین از صحبت های آنان استفاده کنید. حتی از نحوه صحبت کردن آن ها متوجه حس خوبی که نسبت به خودشان دارند خواهید شد. با هم نشینی با افراد موفق مغز شما به مرور از آن ها الگو گرفته و رفتار و گفتار افراد موفق را در خود ایجاد خواهد کرد.

7-چطور با خودمان ارتباط برقرار کنیم ؟ | افزایش عزت نفس

به طور کلی افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس دروازه ورود به هر موفقیتی است. اگر می خواهید با خودتان ارتباط خوبی برقرار کنید این هدف می تواند به معنای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس نیز باشد. بهتر کردن دیدگاهی که نسبت به خودتان دارید و بیشتر شدن میزان ارزشی که در ذهن برای خودتان قائل هستید به خودی خود باعث می شود که ارتباط موثری نیز با خودتان برقرار کنید. برای این که این امر محقق شود لازم است عادت های مخرب مانند خود سرزنشی و ایراد گرفتن از خودتان، مقایسه خودتان با دیگران، کم اهمیت دانستن پیشرفت ها و موفقیت ها، کوچک و ناچیز به حساب آوردن توانایی هایتان، خود را لایق محبت ندانستن و عاداتی از این قبیل را به طور کلی از زندگی خود حذف کنید.
البته توجه داشته باشید که کنار گذاشتن عادات مخربی که سالها همراه شما بوده اند زمانبر است و یک روزه اتفاق نمی افتد بنابراین لازم است آرامش و صبوری به خرج دهید و به خاطر هر تلاش کوچکی که در این راستا می کنید خودتان را تشویق کنید. هر روز تصمیم بگیرید که بیشتر از روزهای قبل خودتان را دوست داشته باشید و کمتر از قبل رفتارهای مخرب را انجام دهید.
طی کردن این پروسه شاید زمان بر باشد اما در صورتی که با صبر و امید آن را ادامه دهید پس از مدتی متوجه می شوید که تا حد بسیار زیادی تغییرات مثبت در شما ایجاد شده است و حس خیلی بهتری نسبت به خودتان دارید. به خاطر داشته باشید که هر تغییر کوچکی در راستای حفظ عزت نفس و ارتباط با خود نتایج شگفت انگیزی در زندگی شما ایجاد خواهد کرد. در این راستا مشاوره روانشناسی می تواند پاسخگوی سوالات و ابهامات شما باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*