ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه از مطالعه لذت ببریم؟ | تکنیک های جادویی برای لذت بردن از مطالعه

چگونه از مطالعه لذت ببریم ؟ مطالعه کردن نهایی ترین فعالیت مراقبت از خود است. به راحتی می توان آن را برای چند دقیقه در یک زمان فشرده به سرانجام رساند. نقش مهمی در آرامش بخشیدن دارد و مانع ورود افکار و دغدغه های روزانه است. به خصوص کتاب هایی که فقط اندازه چند کلیک با شما فاصله دارند. حقیقت تلخ این است که شما برای خواندن وقت دارید. اما آن را صرف اسکرول کردن روی فضای مجازی تلفن یا تماشای تلویزیون می کنید. اگر آن ها را حذف کنید برای خواندن کتاب هم وقت پیدا می کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

                                            

فواید مطالعه

مطالعه برای کسانی که به شکلی حرفه ای به آن می پردازند یک سرگرمی یک سبک زندگی و کاری است که روزانه انجام می دهند. اما وقتی سر خود را از حباب شخصی بیرون می آورند، متوجه می شوند که مطالعه کردن برای همه عادت نیست و بسیاری از افراد سعی می کنند بفهمند چرا باید مطالعه کنند و چگونه می توانند بیشتر بخوانند. پاسخ این است که فقط کافی است زمانی را برای خواندن اختصاص دهید و کتاب هایی را پیدا کنید که از خواندن آن ها لذت می برید. ترک عادت به مطالعه شرم آور نیست. این بدان معنا است که توجه فرد به جهات دیگری معطوف شده است. 
سامسرت موام میگوید عادت به مطالعه، ساختن پناهگاهی برای خود از بدبختی های زندگی است. یک کتاب خوب می‌تواند رضایت‌بخشی روانی زیادی ایجاد کند و چیزهایی فراتر از افق‌های روزمره را به خواننده بیاموزد. می تواند شخصیت‌ها را به‌ قدری زنده خلق کند که احساس کنید واقعاً آن ها را می‌شناسید. همزاد پنداری شما با قهرمانان کتاب سنگ محک خوبی برای ارزیابی شخصی خواهد بود.  

چگونه از مطالعه لذت ببریم؟

مشغله های کاری و دانشگاهی از جمله زمان هایی است که بسیاری از مردم عادت به خواندن را از دست می دهند. حتی اگر در کودکی و نوجوانی به خواندن علاقه داشته باشند و گاهی دیگر هرگز به عادت سابق برنمی گردند و این مایه تاسف است، زیرا دانشگاه باید فرد را تشویق کند به دنبال اگاهی ها و مسائلی باشد که دانشجو به آن علاقه دارد.
بنابراین با کمی تغییر رویه و برنامه ریزی و کم شدن حجم فعالیت های تحصیلی، می توان دوباره به عادت سابق مطالعه بازگشت. دلیل نداشتن وقت برای مطالعه بیشتر درمورد اختصاص دادن زمان های بطالت برای خواندن است نه تصمیم گیری برای گذاشتن وقت جداگانه برای خواندن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عدم تمرکز در مطالعه کلیک کنید.

1-چگونه از مطالعه لذت ببریم |وقت گذاشتن برای مطالعه

اگر احساس می‌کنید روز پرمشغله ای دارید و فکر می‌کنید مطالعه را باید به وقت دیگری موکول کنید و یا گمان می کنید باید برای مدت‌ طولانی مطالعه کنید تا به حساب مطالعه کردن شما گذاشته شود، در اشتباهید. کافی است دفعات مطالعه را در کل روز پخش کنید و به بخش های کوتاه تر تقسیم کنید. ممکن است لازم باشد زمانی را برای تعهد برای کتاب خواندن تعیین کنید. یک زمان خوب برای بسیاری از افراد درست قبل از خواب است. 
ضمن اینکه آرامش بخش است، گاهی اوقات رویاهای شما را به مسیرهای جالبی هدایت می کند. حتی اگر نتوانید بیش از ده دقیقه بیدار بمانید، اشکالی ندارد. فقط چند صفحه بخوانید و چراغ ها را خاموش کنید. همین کافی است. هیچ کس به شما بابت ساعات مطالعه نمره نمی دهد. دفعه بعد که مطالعه کردید، ممکن است به قسمتی برسید که نتوانید آن را زمین بگذارید و ۱۵ یا ۲۰ دقیقه یا بیشتر بخوانید و اگر متوجه شدید که تا دیر وقت بیدار می مانید، چند دقیقه زودتر به رختخواب بروید.
اگر در محل کار استراحت ناهار دارید، می تواند زمان عالی دیگری برای مطالعه باشد. همچنین به ایجاد فرهنگ مطالعه در محل کار کمک می کند. اگر در خواندن و غذا خوردن همزمان مشکل دارید یا اگر ترجیح می دهید هنگام ناهار پیاده روی یا ورزش کنید، کتاب های صوتی را امتحان کنید.

2-لذت بخش کردن مطالعه و شروع با کتاب های سرگرم کننده

زمان مطالعه خود را با علایق دیگر خود همزمان کنید. زمان مورد علاقه خود در روز را به مطالعه اختصاص دهید. به طور مثال هنگام طلوع یا غروب خورشید یا در صورت دسترسی به دریا، کنار ساحل کتاب بخوانید. هنگام مطالعه، مقداری از خوراکی های مورد علاقه را تهیه کنید. مانند اینکه چای یا قهوه خوب یا نوع دیگری از خوراکی ها را برای خود در نظر بگیرید. یک پتوی گرم و نرم مورد علاقه را در گوشه ای از خانه برای زمان مطالعه نگه دارید. 
کتاب‌هایی را پیدا کنید که واقعاً شما را جذب کنند و شما را به ادامه دادن ترغیب کنند. حتی اگر آن ها شاهکارهای ادبی نباشند اما شما را به خواندن دعوت می کنند هدف لذت بردن از مطالعه تامین شده است. بعد از اینکه عادت مطالعه را در خود پرورش دادید، می توانید به سراغ موضوعات دشوارتر بروید، اما در حال حاضر، به سراغ چیزهای سرگرم کننده و جذاب بروید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سرگرمی های جذاب کلیک کنید.
چگونه از مطالعه لذت ببریم

3-چگونه از مطالعه لذت ببریم |هدف گذاری و ساخت وبلاگ

بعد از شکل گیری عادت به مطالعه، به خود بگویید که می خواهید چند صفحه کتاب در طول هفته مطالعه کنید. به اهداف تعیین شده متعهد شوید. سپس برای انجام آن تلاش کنید. فقط مطمئن شوید که هنوز از خواندن لذت می برید و آن را به یک کار طاقت فرسا تبدیل نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه به اهدافمان دست یابیم کلیک کنید.
یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک عادت مطالعه لذت بخش این است که آن را در وبلاگ خود قرار دهید. اگر ندارید، یکی بسازید. از اطرافیان بخواهید به آنجا بروند و به شما پیشنهاد کتاب بدهند و در مورد کتاب‌هایی که می‌خوانید نظر بدهید. شما را در قبال اهداف مطالعاتی مسئول نگه می دارد.

4-تهیه لیست مطالعاتی و گزارش عینی

فهرستی از مطالبی که می خواهید در ادامه بخوانید داشته باشید. داشتن یک لیست از موضوعات جالب و مورد علاقه، باعث از بین رفتن فلج تصمیم گیری در زمان انتخاب مطلب برای خواندن می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت تصمیم گیری درست کلیک کنید.
ترفند فنی: یک حساب جیمیل برای لیست کتاب خود ایجاد کنید و هر بار که در مورد یک کتاب خوب می شنوید نام کتاب را ایمیل کنید. اکنون صندوق ورودی شما لیست مطالعاتی شما خواهد بود. وقتی کتابی را می‌خوانید، آن را در قسمت «انجام شد» ثبت کنید. اگر بخواهید، حتی می‌توانید به پیام (به همان آدرس) با یادداشت‌هایی درباره کتاب پاسخ دهید و آن‌ها در همان رشته مکالمه قرار می‌گیرند. بنابراین اکنون حساب Gmail شما گزارش خواندن شما نیز است.
مشابه فهرست مطالب مورد علاقه برای خواندن، این گزارش باید نه تنها عنوان و نویسنده کتاب‌هایی را که می‌خوانید، بلکه تاریخ شروع و پایان آن‌ها را در صورت امکان داشته باشد.  حتی بهتر از آن، یک یادداشت در کنار هر یک از کتاب های خود در مورد کتابی که خوانده اید قرار دهید. خیلی خوشحال کننده است که بعد از چند ماه به فهرست برگردید و همه کتاب های عالی را که خوانده اید ببینید.

5-پیدا کردن یک همراه و همراه خود داشتن یک کتاب در همه جا

عضویت در اکیپ ها به ویژه در گروهای مجازی کتابخوانی علاوه بر اینکه می تواند انگیزه کافی برای مطالعه ایجاد کند، در یافتن یک دوست کتابخوان که هم سلیقه موضوعات مطالعاتی باشد کمک کننده است. احساس مسئولیت در برابر گروهی که در آن عضو هستید و یا زمانی که با دوست خود قرار است مطالعه کنید اغلب می تواند موتور محرکه خوبی باشد که برای به پایان رساندن هر کتابی که انتخاب کرده اید به آن نیاز دارید.
برنامه Kindle را در گوشی خود دانلود کنید.  یک کتاب در کیف یا ماشین خود نگه دارید. خود را برای موفقیت در مطالعه  کردن آماده کنید و از وقت های کوتاه به دست آمده در طول روز به نحو احسن استفاده کنید. هرگز از لحظاتی که برای خواندن کتاب به‌ جای چرخیدن بی‌ هدف در رسانه‌های اجتماعی و اعتیاد به آن اختصاص داده اید پشیمان نخواهید شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی کلیک کنید.

6-به پایان رساندن کتاب و خواندن کتاب مورد علاقه

پیگیری پیشرفت شخصی سرگرم کننده و انگیزه دهنده است. وقتی کتابی را شروع می کنید، چنانچه برای شما جذابیت کافی ایجاد کرده باشد، به ان به عنوان یک هدف قابل دسترسی نگاه کنید. متعهد شوید آن را به پایان برسانید. مهم نیست چه زمانی. مهم این است که شاهد پیشرفت شخصی در مطالعه و به پایان رساندن یک کتاب باشید. 
خود را برای خواندن چیزی که در مورد آن هیجان‌زده نیستید، مجبور نکنید یا فریب ندهید. اگر به خواندن غیرداستانی علاقه دارید، همان را بخوانید که روی ذهن شما تاثیر بیشتری دارد. اگر از طرفداران رمان های عظیم هستید، همان را دنبال کنید. اگر احساس کنید موظف هستید کتابی را بخوانید، هرگز انگیزه ای برای تمام کردن آن نخواهید داشت. با این اوصاف، به خود اجازه می دهید که کتاب را در صورتی که به آن علاقه ندارید، زمین بگذارید و دیگر سراغ هیچ کتابی نروید. مجبور نیستید انچه دیگران به آن علاقه دارند را مطالعه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بی انگیزگی کلیک کنید.

7-قرار نگرفتن تحت تاثیر شعارها و تبلیغات

کلید چگونگی لذت بردن از مطالعه عشق به کتاب خواندن این است که کتاب هایی را که دوست دارید پیدا کنید. مایوس نشوید بهرحال کتاب هایی وجود دارد که شما آن ها را دوست خواهید داشت. وظیفه شما این است که آن ها را جستجو کنید. صدها کتاب با سر و صدای زیادی منتشر می شود که هر سال مخاطبین خاص خود را پیدا می کند. لازم نیست همه آن ها را بخوانید. اگر قرار است حماسه ای از جنگ جهانی دوم چشم شما را خسته کند، زیرا علاقه ای به آن ندارید سعی نکنید خود را مجبور به خواندن آن کنید. 
به همین ترتیب، اگر آثار کلاسیک توجه شما را جلب نمی کند یا احساس می کنید که مطالعه آن ها کسل کننده یا اساسا سخت است، لازم نیست بخوانید. مجبور نیستید کتاب هایی را انتخاب کنید که دیگران فکر می کنند مهم هستند. همانطور که هیچ کس شما را به خاطر علاقه به خواندن قضاوت نمی کند، هیچکس هم شما را به خاطر کتاب هایی که نخوانده اید قضاوت نمی کند(و اگر هم هستند، بی تفاوت باشید.) هیچ کس نمی تواند همه کتاب ها را بخواند، پس وقت تلف نکنید و مسیر خود را بروید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از قضاوت دیگران کلیک کنید.
چگونه از مطالعه لذت ببریم

8-چگونه از مطالعه لذت ببریم |کنار گذاشتن کمیت

حقیقت دیگری نیز وجود دارد. برای خواننده حرفه ای شدن لازم نیست ماهانه ده ها کتاب بخوانید. حتی نیازی نیست تعداد کتاب‌هایی که خوانده‌اید را بشمارید. اگر کتاب میخوانید یعنی اهل مطالعه هستید. برخی نرم افزارهای کتابخوانی مشهور مانندGoodreadسعی دارند افراد را ترغیب کنند که هدف مطالعه خود را برای یک سال تعیین کنند. وبلاگ نویسان کتاب دوست دارند درباره تعداد کتاب هایی که در یک سال می خوانند صحبت کنند. اما چنین شیوه هایی برای همه مناسب نیست. زیرا همه کتاب ها یکسان نیستند و شیوه خوانش آن ها نیز متفاوت است. 
برخی از کتاب ها سخت خوان هستند و دیر خوانده می شوند. برخی کتاب های دیگر حجم زیادی داشته و قطور هستند و این کتاب‌های طولانی ممکن است مورد علاقه شخصی باشد که هنگام شمردن تعداد کتاب های خوانده شده، لیست او را کاهش دهند. بنابراین اگر فقط به اعداد و کمیت مطالعه اهمیت بدهید، برخی از کتاب‌های عالی و ارزشمند برای مطالعه را از دست خواهید داد.
برخی از مطالعات نشان داده اند که ردیابی فعالیت های اوقات فراغت باعث می شود آن ها لذت کمتری داشته باشند چرا که تبدیل به وظیفه و کار می شود. خواندن کتاب های سرگرم کننده درام یا خانوادگی یا ترسناک و عاشقانه نباید مانند انجام کار و وظیفه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر کتاب بر مغز کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد چگونه از مطالعه لذت ببریم

به زبان ساده، اگر چیزی برای کسی مهم باشد برای آن وقت می گذارد. حال می‌تواند در شلوغ‌ترین ماه سال خود باشد و هنوز هم برای مطالعه زمانی پیدا کرد. چرا؟ چون برای شخص مهم است. هر روز بیست دقیقه برای عمیق شدن  در کتاب ها اختصاص دهید. مهم نیست در چه زمانی از روز وقت بگذارید. بهترین راه برای تخصیص این زمان این است که کتاب هایی منطبق با سبک زندگی و تفکرات خود بیابید. شیوه های مطالعه در دهه گذشته بسیار پیشرفت کرده است و امروزه روش های مختلفی برای مطالعه کتاب وجود دارد.
از کتاب‌های صوتی گرفته تا کتاب‌های الکترونیکی و نسخه‌های چاچی، امکانات بی‌پایانی در اختیار مخاطب میگذارند. روزهایی که خواندن به معنای مچاله شدن روی مبل بوده است، گذشته است. تقریباً در سال به تعداد زیادی کتاب صوتی می توان گوش کرد در حالی که در ترافیک مشغول شمردن اعداد چراغ قرمز هستید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*