ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان تنهایی | موثرترین راه های غلبه و درمان تنهایی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان تنهایی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


بسیاری افراد به جهت درمان تنهایی خود دست به کار شده و وارد گروه‌های مختلف دوستان و اطرافیان می‌شوند؛ اما با وجود افراد زیادی که در اطراف خود دارند همواره احساس تنهایی می‌کنند و یا احساس می‌کنند روابطشان با دیگران به قدر کافی صمیمانه نیست. گاه احساس می‌کنید هیچ کس نیاز شما را فراهم نمی‌کند، دیگران شما را درک نکرده و نمی‌توانند با شما ارتباط مناسبی برقرار کنند. احساس تنهایی یکی از آزاردهنده‌ترین احساسات است اما راه‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد. گاهی افراد برای درمان تنهایی خود به سمت گروه‌ها یا کارهایی می روند که فقط درد حاصل از تنهایی آن‌ها را کم کند. اما از آن‌جا که این راهکارها درمان اساسی نیستند خود نیز به معضلی تبدیل می‌شوند. برای درمان تنهایی خود در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

گیف درمان تنهایی


احساس تنهایی در افراد

احساس تنهایی

تحقیقات نشان داده افراد بین 15 تا 25 ساله و افراد بالای 65 سال نسبت به بقیه سنین احساس تنهایی بیشتری دارند. اما در کل در همه سنین حدود 20 تا 25 درصد افراد احساس تنهایی می‌کنند. پس شما با این احساس تنها نیستید. در کنار این آمار همه انسان‌ها در شرایط جدیدی که روابط صمیمی و یا محیط زندگی گذشته خود را از دست می‌دهند به طور طبیعی احساس تنهایی می‌کنند و امید خود را از دست می‌دهند. بنابراین به احتمال بیشتری علائم افسردگی را تجربه می کنند.

پس به یاد داشته باشید که احساس تنهایی شما الزاما به معنای مشکلی در شما نیست و ممکن است زودگذر باشد. گاهی احساس تنهایی در اثر یک اتفاق مانند طلاق به شما دست می دهد. در این شرایط بهتر است در صدد حل مشکل اصلی یعنی پیدا کردن راهی برای بازگشت به زندگی و رهایی از تنش‌های روانی باشید. برای اطلاع از راه‌های بازگشت به زندگی بعد از طلاق کلیک کنید.

 

راه‌های گسترش روابط صمیمانه با دیگران برای درمان تنهایی

در بسیاری از مواقع شما از تعداد زیادی روابط دوستانه و خانوادگی برخوردار هستید اما باز هم احساس تنهایی می‌کنید. این می‌تواند نتیجه اشکال در کیفیت ارتباط صمیمانه باشد. برای شناخت صمیمیت و افزایش آن به این موارد توجه کنید.

1. خودتان را بیشتر بشناسید

خودتان را بیشتر بشناسید

شاید احساس کنید که چون دیگران شما را درک نمی‌کنند و یا آن که سلیقه و طرز تفکر شما با دیگران همخوان نیست باعث شده احساس تنهایی کنید. این دلایل شاید به ظاهر درست باشد ولی باید بپذیرید که نقش شما در تغییر این شرایط کم نیست. شما می‌توانید افراد مناسبی را برای روابطتان انتخاب کنید و یا با کسانی در ارتباط باشید که هم سلیقه و هم‌فکرتان باشند.

2. درمان تنهایی | علت مشکل خود را بیابید

علت عمده احساس تنهایی وجود روابط سطحی و بدون احساس صمیمیت است، اما معمولا خصوصیاتی که در شما وجود دارد مانع ایجاد روابط صمیمانه می‌شود. این ویژگی‌ها می‌تواند شامل سبک ارتباطی پرخاشگرانه، عجول بودن، عدم اعتماد به دیگران و یا ترس از قضاوت شدن در برابر دیگران باشد. افسردگی از دیگر علت‌های احساس تنهایی است و درمان آن، خود منجر به رهایی از حس تنهایی می‌شود. برای اطلاع از روش‌های درمان افسردگی کلیک کنید.

3. موانع درونی را جستجو کنید

برای گسترش ارتباط صمیمانه خود بهتر آن است، موانع درونی خود را برای صمیمیت پیدا کنید. برای این کار می‌توانید هرازگاهی از دوستانتان بپرسید که چه نکته مثبت و منفی در شما به رابطه با آن‌ها کمک کرده و یا مانع صمیمیت با آن‌ها شده است. همچنین با مراجعه به روانشناس یا مشاور و شرکت در جلسات گروه‌ درمانی به تشخیص او می‌توانید به کشف این ویژگی‌ها در ارتباط با دیگران برسید.

4. با افراد و گروه‌های هم‌سلیقه قرار بگذارید

یکی از راه‌های ساده آن است که در گروه‌های هم‌سلیقه خودتان عضو شوید و با این افراد برای فعالیت مشترک قرار بگذارید. اگر به کوه رفتن، کتاب خواندن، شعر، هنر، ورزش و یا هر سرگرمی دیگر علاقه دارید می‌توانید در گروه‌های آن‌ها عضو شوید و به افرادی که به نظرتان می‌رسد که سلیقه مشترکی با شما دارند پیشنهاد کنید که باهم آن را انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله سرگرمی را مطالعه کنید.

امروزه با گسترش فضای مجازی و گروه‌های مختلف پیدا کردن افراد هم‌سلیقه بسیار ساده‌تر شده است. با ثبت نام در کلاس‌های هنری یا ورزشی هم می‌توانید احساس تغییر و رشد کردن داشته باشید و هم آن که محیطی برای خود فراهم می‌کنید که با افراد هم‌سلیقه خود در ارتباط باشید. در هیچ‌کجا مانند کلاس‌های گروهی نمی‌توانید افرادی را با سلیقه و علائق مشابه خود ملاقات کنید.

5. با دوستان قدیمی یا اعضای خانواده وقت بگذرانید

یکی از راه‌های موثر دیگر مشخص کردن اهدافی برای گسترش صمیمیت در روابطتان است. برای این کار می‌توانید از اهداف کوچک شروع کنید و افرادی را مانند دوست قدیمی که مدتی است با او صحبت نکردید یا یک عضو خانواده شروع کنید.

ما معمولا تنها برای جنبه شغلی و تحصیلی خود برنامه‌ریزی می‌کنیم در حالی که دیگر زمینه‌ها نیز نیاز به برنامه دارد. این هفته به یک دوست قدیمی زنگ بزنید و یا به او پیامی بدهید. اگر ‌می‌توانید با هم قراری بگذارید و به مرور خاطرات و احساسات گذشته خود بپردازید. از ترس‌ها و احساساتتان به او بگویید و به مکالمات سطحی بسنده نکنید.

 

راه‌های درمان تنهایی و کاهش احساسات آزارنده

در مواقعی نیز ممکن است احساس تنهایی شما ناشی از نبودن یا کم بودن ارتباط با دیگران باشد. معمولا این نوع احساس تنهایی بعد از بازنشستگی و با شروع کهنسالی بروز پیدا می‌کند. البته ممکن است شما جوان باشید و با این وجود نبود روابط آزارتان بدهد. در این قسمت راهکاهایی برای کاهش و درمان تنهایی را مرور می‌کنیم.

1. درمان تنهایی | در فعالیتی داوطلبانه شرکت کنید

در فعالیتی داوطلبانه شرکت کنید

تحقیقات نشان داده شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه مانند گروه‌های خیریه، گروه پیشاهنگی و دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند در کاهش احساس تنهایی کمک‌کننده باشد. در این گروه‌ها علاوه بر کار گروهی که الزام آن ارتباط با دیگران و افزایش مهارت‌های ارتباط موثر شما است به دیگران کمک می‌کنید. کمک به افراد دیگر می‌تواند نیازهای معنوی شما را تامین کند و موجب کاهش احساسات منفی مانند تنهایی شود. شما در این گروه‌ها از کار گروهی لذت می‌برید و مفید بودن برای دیگران را تجربه می‌کنید.

2. از حیوانات خانگی نگهداری کنید

حیوانات در ما احساس ارتباط و مراقبت را ایجاد می‌کنند که مخالف احساس تنهایی است. به طور ویژه تحقیقات نشان داده‌اند نگهداری از سگ‌ها می‌تواند احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. همچنین می‌توانید از روش‌های درمان افسردگی بدون دارو بهره بگیرید. جهت آشنایی با این روش‌های به مقاله درمان افسردگی بدون دارو مراجعه کنید.

3. درمان تنهایی | با خودتان قرار بگذارید

بیشتر مواقع برای آن که کسی نیست تا همراهیتان کند خودتان را از کار مورد علاقه‌تان محروم می‌کنید. از سینما رفتن، رستوران رفتن و خوردن غذای مورد علاقه و یا قدم زدن در پارکی که دوستش دارید صرف نظر می‌کنید چون کسی برای همراهی شما وجود ندارد. اما شما برای کارهای مورد علاقه خود می‌توانید با خودتان همراه شوید. داشتن تجربه‌های جدید حتی بدون حضور دیگران نیز می‌تواند احساس منفی شما را کاهش دهد.

4. مشغول ساختن و یا خلق کردن شوید

خلق کردن یا ساختن چیزی مانند یک شعر، نقاشی یا شاید یک میز چوبی می‌تواند شما را با اثری که خلق می‌کنید مرتبط کند. این ارتباط با فعالیت خلاقانه می‌تواند شما را از احساس تنهایی رها کند.

 

ارتباط افسردگی و احساس تنهایی

آیا ممکن است افسرده باشم؟

یکی از علائم افسردگی، احساس تنهایی شدید و انزوا است. اما تنها وجود این نشانه نمی‌تواند به معنی ابتلای شما به افسردگی باشد. برای تشخیص این که آیا شما افسرده هستید یا نه باید به علائم دیگر مانند خواب و اشتها، احساس غمگینی شدید و لذت نبردن از کارهای مورد علاقه، تفکر خودکشی و مدت و شدت این علائم توجه داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با بیماری افسردگی و علائم آن کلیک کنید.

اگر احساس می‌کنید افکار مربوط به تنهایی در شما طبیعی نیست، شدت زیادی پیدا کرده و شما را از رسیدگی به کارهایتان بازمی‌دارد و مدت طولانی است با آن درگیر هستید، تنها با استفاده از روش‌های ذکر شده نمی‌توانید خود را آرام کنید و بهتر است با متخصص روان‌شناس مشورت کنید. مشاوره افسردگی به شما برای گذر از احساس نارحت کننده تنهایی و درمان تنهایی کمک خواهد کرد.

 

سؤالات متداول

چگونه تنهایی را تحمل کنیم؟

برای حل مشکل لازم نیست تنهایی را تحمل کنید؛ بلکه ابتدا باید به دنبال علت‌های به وجود آمدن این احساس در خود باشید و سپس برای درمان و غلبه بر آن اقدام کنید. تحمل و سرکوب این احساس باعث افزایش تنش‌های روانی و بروز مشکلات بیشتر می‌شود.

احساس تنهایی در جمع را چگونه درمان کنیم؟

با استفاده از تکنیک‌های گسترش روابط صمیمانه و یادگیری مهارت‌های ارتباطی می‌توانید کیفیت روابط خود را بهبود ببخشید و دیگران را با خود همراه کنید. عیب‌های خود را جستجو کنید و برای رفع آن‌ها تلاش کنید.

با احساس تنهایی بعد از ازدواج و رابطه عاطفی چه کنیم؟

مشکلات در روابط عاطفی و زناشویی زوج‌ها گاها منجر به احساس تنهایی در آن‌ها می‌شود. راه‌حل این مشکل اقدام برای بهبود زندگی مشترک و به کارگیری روش‌های حل مسئله و درک متقابل است. در این زمینه مشاوره خانواده و زوج درمانی با ریشه یابی و ارائه تکنیک‌های همسرداری شما را یاری می‌دهد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله احساس تنهایی در رابطه عاطفی را مطالعه کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان تنهایی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*