ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روش تربیت کودکان سخت کوش | چگونه یک فرزند سخت کوش داشته باشیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تربیت کودکان سخت کوش پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بهترین روش تربیت کودکان سخت کوش کدام است؟ شاید شما هم در اطراف خود والدینی قدیمی را مشاهده کرده باشید که علی رغم داشتن تعداد بالای فرزند مثلا بالای هشت بچه توانستند از هرکدام فرزند موفقی تربیت کرده و تحویل جامعه بدهند. احتمالا با خود فکر می کنید من چطور از پس اداره ی یک بچه برنمی ایم در حالی که در گذشته اغلب کودکان شاید حتی خودتان! انسان های سخت کوشی از آب در می آمدند؟! برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


روش تربیت کودکان سخت کوش

برای این که بدانید فرزند شما چطور می تواند در همان دسته بندی درخشان « سخت کوش » قرار گیرد بهتر است بااین روش ها ارتباط بگیرید:

1-الگوی تربیتی

این یکی از اثبات شده ترین و پرتکرارترین اصول تربیتی است. شما بارها و بارها با این جمله در کتاب های فرزندپروری، سمینارها و یا جلسات مشاوره وفرزندپروری مواجه شده اید. شما به چیزی دست نمی یابید اگر خودتان آن را نداشته باشید، و بدتر از آن اگر خودتان حتی قادر به تظاهر به آن نباشید! بهترین حالت این است که شما آن چیزی باشید که از فرزندتان طلب می کنید اما حالت بعدی هم متصور است و آن این است که شما حداقل به صورت نمایشی آن رفتار را از خود نشان دهید به این امید که فرزندتان با تقلید و شما با تکرار در این کار خبره شوید.
برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.
فرزندتان با گفتگو چیزی نمی آموزد. باید خودتان فرد پرتلاش، هدفمند و فعالی باشید، پشتکار بالایی داشته باشید در رسیدن به اهدافتان از پای ننشینید تا از فرزندتان هم همین کارها را بتوانید طلب کنید یا به او آموزش دهید چرا که با حرف زدن هیچ کس تا به امروز چیزی را یاد نگرفته است که فرزند شما بخواهد این کار را انجام دهد.
از طرفی فرزندانتان شما را می شناسند حتی بهتر از خودتان! پس با کاستی های خود صادق باشید. آن ها نیازی ندارند که به آن ها بگویید چگونه رفتارکنند. فردی باشید که ارزش تقلید کردن را داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه 9 نکته حساس برای تربیت فرزند کلیک کنید.

2-خودکفایی و سخت کوشی

این کار فداکاری و انضباط می خواهد نتایج آن نیز فوری به دست نخواهد آمد پس این طور نباشید که پس از انجام یک هفته تمرین عملی خودکفایی و سخت کوشی فرزندانتان هم رده ی ابن سینا و ارسطو از خودشان سخت کوشی نشان دهند. پس به تلاش خود ادامه دهید تا بهترین نسخه ی خودتان را به فرزندانتان نشان دهید. از آن جائی که شما نیز ممکن است گاهی اشتباه کنید خودخوری نکنید فکر نکنید دیگر همه چیز خراب شده است و بهتر است از این پس دیگر به شکل سابق تمرین نکنید بلکه تنها یک معذرت خواهی کافی است و دوباره تلاش کردن را از سر بگیرید.
این نکته را نیز در نظر داشته باشید فرزندان شما می توانند خوب عمل کنند اما هرگز نمی توانند به کمالی که شما در نظرتان دارید برسند همینطور خودتان! پس بهتر است فشار را از روی آن ها بردارید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک های فرزندپروری کلیک کنید.
روش تربیت کودکان سخت کوش

3-تنظیم وظایف چالش برانگیز

به فرزند خود کمک کنید تا اهدافی را تعیین کند که در مراحل کوچک قابل اندازه گیری به آن ها دست یابد. اجازه ندهید فرزندتان به فرار از هر چیزی که به نظر چالش برانگیز است عادت کند. اگر متوجه شدید که فرزندتان نسبت به چیز خاصی فوبی دارد، او را در موقعیتی قرار دهید که به او کمک کند بر ترس هایش غلبه کند.
بسته به موقعیت، این ممکن است شامل جستجوی کمک حرفه ای باشد. برای مثال، اگر فرزندتان از ریاضیات می‌ترسد، می‌توانید از خدمات یک معلم خصوصی برای دادن «درس‌ های اضافی» استفاده کنید (اگر خیلی سرتان شلوغ است و خودتان نمی‌توانید از پس آن برآیید) یا می‌توانید راه‌های سرگرم‌کننده‌ای برای کودکتان پیدا کنید تا کمک بیشتری دریافت کند.
به ویدیوهای یوتیوب فکر کنید اگر شما بچه‌ها نظراتی مانند «یادگیری سخت است» می‌دهید، به این دلیل است که آن ها بیش از حد تنبل و بی‌انگیزه برای تلاش هستند – بنابراین آن ها را به گونه‌ای به چالش بکشید که بتوانند بر آن غلبه کنند. سپس دستاوردهای آن ها را جشن بگیرید و تمجید کنید. سخت کوشی و اراده کلید موفقیت است.

4-روش تربیت کودکان سخت کوش | معرفی الگوهای برتر

به اشتراک گذاشتن نمونه‌های زندگی واقعی از افرادی که شانس‌ها را شکست داده‌اند، پشتکار داشته‌اند و از طریق سخت کوشی به موفقیت دست یافته‌اند، راهی عالی برای آموزش فرزندانتان است. نمونه هایی مانند گریس آلل ویلیامز که اولین معاون صدراعظم زن در نیجریه بود، فانمیلایو رانسوم کوتی، اولین بانویی که در نیجریه ماشین سواری کرد. رئیس جمهور بوهاری که سه بار در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شکست خورد قبل از اینکه پیروز انتخابات ملی شود.
در صحنه بین المللی از افرادی مانند توماس ادیسون یاد کنید که هزاران بار قبل از کشف لامپ شکست خوردند. آبراهام لینکلن که دو بار در کسب و کار شکست خورد و در انتخابات بیشتر از پیروزی خود شکست خورد. بگذارید از همان ابتدا این اصل را بیاموزند که افراد تنبل هرگز تاریخ ساز نشدند. حتی اگر در تلاش خود برای رسیدن به چیزی شکست بخورند، در شرکت خوبی هستند زیرا تمام ذهن‌های بزرگ دنیا شکست‌های خاص خود را داشتند.

5-قصه گویی برای آموختن تاب آوری

مسئله مثال خوب بودن بار دیگر خود را در تعقیب شما مطرح می کند تا فرزندتان را متوجه مزایای سخت کوشی کنید. استفاده از شکست های خودمان و پنهان نکردن آن ها، به فرزند شما بیشتر آموزش می دهد که چگونه از شکست درس می آموزید و چگونه دوباره تلاش می کنید. هرگز از شکست خوردن در حضور فرزندتان خجالت نکشید. به فرزندان خود نشان دهید که چگونه ترک نمی کنید و چگونه دوباره تلاش می کنید.
وقتی فرزندانتان شکست می خورند، به آن ها کمک کنید این احساسات را به زمانی برای پرسیدن سوال تبدیل کنند و بهتر شوند. برخی از کودکان انگیزه ندارند زیرا احساس می کنند هرگز با استانداردهای والدین خود مطابقت نخواهند کرد، این فقط باعث تضعیف روحیه آن ها می شود و آن ها را با نوعی نگرش "به من اهمیت نمی دهد" نسبت به چالش ها رها می کند. همانطور که قبلاً گفته شد، حتماً آن ها را به خاطر تلاش خود تحسین کنید. هر کودکی با داشتن الگوهای مثبت مستعد یادگیری است.

6-روش تربیت کودکان سخت کوش | آزادی انتخاب

شاید مثالی که در این قسمت می خوانید خیلی برایتان جذاب نباشد اما سعی کنید به آن دقت کافی را مبذول داشته تا بتوانید آن را درک کنید. بچه ها حیوان خانگی شما نیستند! وقتی یک فرد یک حیوان خانگی به دست می آورد هم وابسته و هم درمانده است در حالی که بچه ها رشد می کنند و مستقل می شوند اما حیوان خانگی مثل سگ شما هم چنان و همیشه به شما وابسته است اما یک کودک نه، در این جا هدف این است که خود را بیکار کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک زیر یک سال کلیک کنید.
یعنی بچه هایتان را مثل حیوان خانگی بیش از حد ساپورت نکنید این را بدانید که آن ها انسان هستند همین طور که بزرگ می شوند کم کم می توانند مستقل شده و کارهایشان را خودشان انجام دهند. گاهی اوقات احساس نیاز، عمیق ترین بخش قلب ما را راضی می کند. این می تواند منجر به انجام کارهای بیشتر از آن چه که برای کودک خوب است شود. حقیقت این جاست که این به شما و احساساتتان مربوط نمی شود. این در مورد آن ها و رفاهشان است. از سنین پایین فرزندان هم باید به آن ها آموزش دهید و هم به آن ها نشان دهید که کار کنند و سپس در انتها کار آن ها را تکمیل کنید.

7-تحسین تلاش کودک

برخی چیزها برای برخی از کودکان به طور طبیعی پیش می آید، اما برای برخی دیگر نه، بنابراین ما به عنوان والدین، سرپرستان، معلمان باید مراقب چیزهایی باشیم که تمجید می کنیم. در حالی که ممکن است یک نفر تا زمانی که در مرحله دوم ابتدایی است بر جدول زمان خود تسلط پیدا کرده باشد، دیگری ممکن است هنوز با مشکل مواجه شود. تحسین باید به عنوان انگیزه ای برای هر کودکی استفاده شود تا بهترین تلاش خود را بکند و تشویق شود تا در کاری که انجام می دهد بیشتر تلاش کند.
وقتی کودک بفهمد که موفقیت از سخت کوشی در همه زمینه ها حاصل می شود، از ایستادن و تلاش دوباره تا رسیدن به موفقیت نمی ترسد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع روش های مناسب برای تشویق کودکان کلیک کنید.
روش تربیت کودکان سخت کوش

8-روش تربیت کودکان سخت کوش | اهمیت دادن به کودک

بعضی از والدین هستند که به خود در این طور مواقع آسیب می زنند. آن ها کار با کیفیت و نابالغی را که فرزندشان انجام داده دوست ندارند بنابراین خودشان این کار را به نحو احسن انجام می دهند. بااین کار شما نه تنها استقلال، کارآمدی و اخلاق کاری خوب را از فرزندتان گرفته اید بلکه کمک واقعی را که درآینده به آن نیاز خواهید داشت نیز از خود سلب می کنید. این را به یاد داشته باشید که همه ی ما از اول در کار خود یا در درس خود بسته به سنی که در آن هستیم حرفه ای عمل نکرده ایم.
بلکه آن کار را بالاخره از جایی شروع کرده ایم تا زمانی که بتوانید در آن مسلط شده و به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهید. کافی است تصویر یک خانه ی پرفکت و عالی و نیاز به کنترل گری را در خود کنار بگذارید به شخص واقعی فرزندتان بیشتر از تصویر بی نقصی که از یک فرزند در ذهن خود ساخته اید اهمیت دهید.

9-بخشیدن انگیزه

خب حالا که قرار است کمال گرا نباشید و صحبت از این بود که چه کار نکنید، پس الان چه کار باید بکنید؟ چطور می توانیدی فرزند خود را به کار وادار کنید؟ چگونه به آن ها انگیزه دهید که کاری را انجام دهند تا به جایی برسند که مستقل، سخت کوش و سازنده هستند. برای درک این نکته ابتدا باید انگیزه را درک کنید. دونوع انگیزه وجود دارد که عبارتند از درونی و بیرونی.
درحالی که به فرزندان خود یاد می دهید که سخت کارو تلاش کنند انگیزه های بیرونی زیادی خواهند بود که در این بین می تواند تاثیر مشوق بیرونی داشته و برتلاش آن ها تاثیر مثبت بگذارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کمال گرایی در کودکان کلیک کنید.

10-روش تربیت کودکان سخت کوش | رشوه دادن

مثلا یک ساعت بازی در پارک، یا خانه بازی و ... بعضا این ذهنیت پیش می اید که به فرزندان خود رشوه می دهید. اما این طور نیست کافی است به این موضوع نگاه کنید که این یک روند طبیعی در دنیا است. شما سرکار نمی روید مگر این که به شما پول و مزایای خوبی بدهند! به این داستان می گویند قانون پریماگ یا مادربزرگ. پس شما نیز در ازای فعالیت مثبت فرزندتان به او جایزه یا هرچیز که شما اسمش را می گذارید می دهید.
درواقع هدف انتقال امری ظاهری به میلی باطنی است. یک کودک خردسال و نابالغ معمولا نمی خواهد از چیزی که به طور طبیعی راحت است دست بکشد وبرای چیزی سخت تر تلاش کند اما انگیزه بیرونی باعث می شود که این کار را انجام دهد. هنگامی که آن ها کاری را که نیاز به انگیزه بیرونی دارد کامل می کنند، متوجه می شوند که چقدر کارآمدی داشته اند و احساس خوبی نسبت به خود دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های افزایش انگیزه کلیک کنید.
آن ها برای دوچرخه سواری یا لذت بردن از اتاق تمیزی که خودشان تمیز کرده اند احساس هوشمندی می کنند. این باعث ایجاد انگیزه درونی برای آن ها می شود. آن ها می خواهند دوباره این کار را انجام دهند. پدر و مادر عزیز، این یعنی همان پرورش یک فرزند سخت کوش و مستقل.  

سخن آخر درمورد روش تربیت کودکان سخت کوش

سال هاست این فرمول ها گفته شده و گفته خواهد شد. چیزهایی تکراری که اگر به آن ها عمل کنید به آن چه که دوست دارید دست می یابید. پس دراین مقاله قصد این نیست که توضیح واضحات به شما داده شود و یا مطالب تکراری بارها و بارها تکرار شود. تنها خوراک فکری نهایی این مقاله این است که خود را کنترل کنید که فرزندتان را لوس تربیت نکنید. چیزهایی فراتر از اصول اولیه که برای آن ها کار نکرده اند به آن ها ندهید.
زندگی کار است، و هر چه زودتر فرزند شما یاد بگیرد که برای چیزهایی که می خواهد کار کند، وضعیت بهتری خواهد داشت. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*