ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم؟ روش مطالعه درس های نفرت انگیز

چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم ؟ اکثر دانش آموزان و حتی دانشجویان معمولا دوست دارند تنها یک سری از درس هایی که علاقه ی بیشتری به آن ها دارند را مطالعه کنند و مطالعه ی درس هایی که به آن ها علاقه ندارند را به تعویق می اندازند. درست است که شما به احتمال زیاد به خواندن درس های مورد علاقه خود اشتیاق بیشتری نشان می دهید اما نمره ی کل کارنامه ی شما میانگینی از نمره ی کسب شده در تمامی درس هایتان است. پس لازم است که به تمام دروس اهمیت بدهید. در این رابطه مشاوره تحصیلی می تواند پاسخگوی سوالات شما باشد.  

تماس با مشاور

چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم؟

به تعویق انداختن مطالعه ی درسی که از آن نفرت دارید یا به طور کلی مطالعه نکردن آن کاری منطقی به نظر نمی رسد. چرا که این عمل جلوی پیشرفت تحصیلی شما را می گیرد و سد راه موفقیت شما می شود. برای ان که بتوانید در کنکور موفق شوید یا به اهداف تحصیلی که برای خودتان تعیین کرده اید دست پیدا کنید لازم است تمامی درس هایتان را به یک نسبت مطالعه کنید و از حذف دروسی که به ان ها علاقه ندارید بپرهیزید. برای این که بتوانید درسی که دوستش ندارید را راحت تر مطالعه کنید راهکارهای بسیاری می تواند وجود داشته باشد. برای آشنایی با روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

1-درسی که دوست ندارید را اول بخوانید

شاید انجام این راهکار به نظر سخت برسد اما مهم ترین راهکار برای مطالعه ی درسی است که علاقه ی چندانی به خواندن آن ندارید. معمولا اشتباهی که اکثر دانش آموزان در این خصوص انجام می دهند این است که مطالعه ی درسی که دوست ندارند را به علت عدم علاقه و کمبود میل و اشتیاق کافی به تعویق می اندازند. زمانی که شما درسی که دوست ندارید را نمی خوانید و هر بار مطالعه ی آن را به بعد موکول می کنید پس از خواندن سایر دروس کمی خسته می شوید و انرژی کافی برای مطالعه ی درس جدید را ندارید. در این رابطه مطالعه مقاله عدم تمرکز در مطالعه کلیک کنید.
مخصوصا اگر درسی باشد که میل چندانی به مطالعه آن نداشته باشید اگر بخواهید در زمان خستگی آن را مطالعه کنید احتمالا دچار حالت نفرت و انزجار بیشتر نیز نسبت به آن خواهید شد. اگر درس خاصی را دوست ندارید بهتر است به جای آن که خواندن آن را به تعویق بیندازید در اولین فرصت ان را مطالعه کنید زیرا معمولا انرژی مضاعفی برای خواندن آن نیاز خواهید داشت. بنابراین موکول کردن آن به زمان خستگی نمی تواند گزینه ی مناسبی برای موفقیت در آن باشد. برای آشنایی بیشتر  مطالعه مقاله چگونه از مطالعه لذت ببریم پیشنهاد می شود.

2-مطالعه گروهی

اگر درسی خاص در برنامه ی درسیتان وجود دارد که علاقه و اشتیاق چندانی به مطالعه ی آن ندارید شیوه ی مطالعه ی گروهی روشی بسیار کارا و موثر برای خواندن آن درس است. می توانید با هم کلاسی های خود گروهی تشکیل داده و در کلاس یا خارج از مدرسه با هم به مطالعه ی درس بپردازید. روش های مطالعه ی گروهی به شما کمک می کند اشتیاق بیشتری برای مطالعه داشته باشید و از کمک و همیاری کسانی که در آن درس نسبت به شما نمرات بهتری کسب می کنند یا علاقه ی بیشتری به آن داشته و درک عمیق تری از مفاهیم و موضوعات آن دارند نیز استفاده کنید. در همین ارتباط مقاله افت تحصیلی را مطالعه نمایید
شیوه ی مطالعه ی گروهی روشی بسیار مفید و زودبازده است که معمولا در مدارس نیز به صورت انجام فعالیت های داخل کلاسی از آن بهره گرفته می شود تا دانش آموزان میل و رغبت بیشتری برای مطالعه ی دروس خود داشته باشند. این روش بیش از سایر روش های آموزشی باعث بالا رفتن نمرات کلاسی دانش آموزان و افزایش کیفیت مطالعه ی آنان می شود.

3-چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم؟ زمانبندی 30 دقیقه ای

زمانی که درسی را دوست ندارید مطالعه کردن آن می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد و انرژی زیادی از شما ببرد. اگر درسی هست که خواندن آن را دوست ندارید یا به طور کلی مطالعه ی آن را بی اهمیت و غیر مهم می پندارید بهتر است یک زمان بندی کوتاه مدت برای مطالعه ی آن ایجاد کنید و به عنوان مثال فقط در تایم های نیم ساعته یا بیست دقیقه ای به مطالعه ی آن بپردازید تا ذهنتان بیش از حد خسته و درگیر نشود. برای آشنایی با روش های تشویق به درس خواندن کلیک کنید.
وقتی شما درسی را دوست ندارید این به معنای آن است که خواندن آن برای مغز شما رنج آور تعریف شده است. مشخص کردن برنامه ی زمانی کوتاه مدت برای مغز این پیام را ارسال می کند که مطالعه ی این درس هرچقدر هم که رنج آور باشد از ان جایی که سریع تمام می شود پس می توان آن را انجام داد. به این صورت ذهن شما قانع می شود که حداقل برای یک زمان بندی کوتاه هم که شده آن درس را مطالعه کند چون میزان رنج کمتری برای او دارد. برای آشنایی با اینکه چطور ساعات بیشتری درس بخوانیم کلیک کنید.
چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم

3-چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم؟ قدردانی از خود

یک دفتر برنامه ریزی برای آن داشته باشید و هربار که موفق شدید آن درس را با حوصله و انرژی کافی مطالعه کنید یک تیک سبز رنگ به دفتر برنامه ریزی خود اضافه کنید. خود را بابت هر تلاش کوچکی که در راستای مطالعه ی آن درس خاص انجام می دهید تحسین کنید. با خود قرار بگذارید اگر تعداد خاصی مثلا پنج عدد تیک سبز در دفتر خود ثبت کردید برای خودتان یک جایزه ی ویژه در نظر بگیرید.
این جایزه بسته به علایق شما هر چیزی می تواند باشد. به عنوان مثال زمانی که تیک پنجم را ثبت کردید خودتان را به کافه یا یک وعده غذای مورد علاقه تان مهمان کنید یا بستنی مورد علاقه تان را بخرید و از این که برای بهتر شدنتان هر روز تلاش می کنید از خودتان قدردانی کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک تحصیل کلیک کنید.

4-توجه به اهمیت آن درس

برای اکثریت دانش آموزان و حتی دانشجویان این موضوع پیش آمده است. آن ها دوست دارند تنها درس هایی که دوست دارند را بخوانند و خواندن درس هایی که هیچ علاقه ای به مطالب آن ندارند را به شب امتحان موکول می کنند یا به قدری خود را مجبور به خواندن آن می کنند که سرانجام از آن متنفر و دلزده می شوند. برای این که شما دچار این حالت ها نشوید بهتر است این ور فکر کنید که اگر این درس در برنامه ی تحصیلی شما وجود دارد حتما دلیل محکمی برای این کار وجود داشته است که کارشناسان تصمیم گرفته اند این موضوع خاص نیز به زنجیره ی اطلاعات شما افزوده شود. در این رابطه مطالعه مقاله نقش تحصیلات در زندگی پیشنهاد می شود.
هر چقدر هم آن درس برای شما نا مفهموم و دوست نداشتنی باشد حداقل تاثیری که در زندگی شما دارد کاهش یا افزایش نمرات کلاسی و پایان ترم شماست.
بنابراین اگر می خواهید معدل بالایی کسب کنید و توانایی راهیابی به رشته ی تحصیلی مورد علاقه تان را داشته باشید یا حتی برای این که بتوانید به دروس سال بعد هدایت شوید لازم است که تمامی دروس از جمله آن درسی که دوست ندارید را هم پاس کنید. بهتر است به دنبال یافتن دلایلی باشید که خواندن آن درس را برایتان راحت تر و ساده تر کند نه این که روز به روز از ان دلزده تر شوید و به افکار منفی که در مورد ان دارید بال و پر بدهید.
چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم

5-از اهرم رنج و لذت استفاده کنید

یک برگه ی سفید را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. دو سوال زیر را در بالای هر کدام از برگه ها بنویسید. در یک طرف برگه به سوال اول و در طرف دیگر به سوال دوم پاسخ دهید. سعی کنید برای هر سوال حداقل ده پاسخ پیدا کرده و زیر آن بنویسید.
  • سوال اول: اگر این درس را مطالعه نکنم چه پیامدهای منفی را باید تحمل کنم؟
  • سوال دوم: اگر این درس را مطالعه کنم چه پیامدهای مثبتی نصیب من می شود؟
سعی کنید برای هر سوال حدود ده پاسخ درست بیان کنید. لیستی که تهیه کردید را هر روز چند بار بخوانید. فکر کردن به پاسخ های سوال اول اهرم رنج مغز و پاسخ به سوال دوم اهرم لذت مغز شما را فعال می کند. عملکرد نیمکره های مغز انسان بسیار ساده است. مغز انسان تنها برای انجام کارهایی انرژی ازاد می کند که بخواهد از رنجی فرار کرده یا لذتی را به دست بیاورد. بنابراین زمانی که شما ذهن تان را به حد کافی از پیامدهای منفی درس نخواندن بترسانید و همزمان پیامدهای مثبت درس خواندن و آن لذت هایی که از خواندن درس نصیب شما می شود را به او نشان دهید مغز شما مجاب می شود که برای خواندن درسی که دوست ندارید انرژی کافی ازاد کند. مرور هر روزه ی لیست فوق به شما در این موضوع کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

6-از معلم یا شاگرد اول کلاس کمک بگیرید

اگر بین همکلاسی هایتان فردی هست که در درسی که شما آن را دوست ندارید بسیار موفق عمل می کند می توانید دلیل موفقیت او را جویا شوید. از او برای خواندن درس راهنمایی بخواهید شیوه ی مطالعه ی او و تکنیک های یادگیری سریع و مفیدتر به کار می گیرد را ارزیابی کرده و شما هم آن روش را امتحان کنید. می توانید برای این منظور از معلمتان هم کمک بگیرید. معلم شما می تواند بهترین راهنمای شما در طی کردن مسیر آموزش و تحصیل باشد.
علاوه بر سوالات درسی شما می توانید در مورد نحوه ی درس خواندن نیز از معلم یا استادتان سوال کنید. از آن جایی که او نیز مانند خود شما زمانی دانشجو یا دانش اموز بوده و با موفقیت این مسیر را طی کرده است راهنمایی های او در مورد نحوه ی درس خواندن می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود.

7-شیوه ی مطالعه خود را عوض کنید

گاهی اوقات اگر در خواندن درسی با وجود تلاش بسیار باز هم موفق نمی شوید لازم است نگاهی به شیوه ی مطالعه تان بیندازید و اگر نیاز بود آن را تغییر دهید. بسیاری از اوقات دانش اموزان و دانشجویان با وجود این که تلاش بسیاری برای فهم و یادگیری یک درس به خصوص می کنند اما نتیجه ی مناسبی نگرفته و سرانجام نسبت به آن درس دچار عواطف منفی و نفرت و انزجار نیز می شوند. برای آشنایی با شیوه برنامه ریزی تحصیلی مطلوب کلیک کنید.
گاهی لازم است در شیوه ی درس خواندن تان تجدید نظر کرده و روش های جدیدی را برای مطالعه امتحان کنید. به عنوان مثال ممکن است شیوه مطالعه ای که از آن در درس ریاضی نتیجه ی خوب می گیرید در مورد درس های دیگر صادق نباشد. هر درسی بسته به محتوای آن ممکن است نیازمند بهره گیری از روش ها و مراحل یادگیری متفاوتی باشد. بنابراین انتخاب صحیح شیوه ی مطالعه بسیار مهم است.

8-علت عدم علاقه ی خود را پیدا کنید

گاهی اوقات مسئله صرفا عدم علاقه به موضوعات درسی نیست و  دانش آموزان به دلایل نادرستی از یک درس نفرت و انزجار پیدا می کنند. به عنوان مثال اگر اکثر دوستانتان از یک درس به خصوص خوششان نیاید و به دفعات زیاد این مورد را برای شما عنوان کنند ممکن است همین عامل سبب شود شما نیز به طور ناخوداگاه و بدون علت مشخص از ان درس دلزده شوید. ممکن است ان درس معلم سختگیر یا بداخلاقی داشته باشد که شما او را دوست ندارید و همین مورد سبب شود دیدگاه منفی نسبت به محتوای مورد تدریس او داشته باشید در حالی که شاید اگر اهمیت بیشتری به ان درس می دادید.
غرایز شخصی را در دیدگاهی که نسبت به آن درس دارید دخالت نمی دادید، برای موفقیت تحصیلی در ان درس ویژه و حتی ادامه دادن ان در مدارج بالاتر استعداد بسیار و آینده ی درخشانی داشتید. بنابراین لازم است علت عدم علاقه ی خود را جستجو کرده و ریشه های روانی مسئله را برطرف نمایید تا بتوانید عملکرد مناسبی در تمامی دروس از جمله درسی که علاقه ی چندانی به خواندن ان ندارید داشته باشید.  

چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم؟ سخن اخر

در صورتی که هنوز هم نمی دانید چگونه درسی را که دوست نداریم بخوانیم اگر قصد ادامه تحصیل در مدارج بالا و کسب موفقیت تحصیلی را دارید بسیار مهم است که در تمامی درس های موجود در برنامه ریزی دانشگاه یا مدرسه موفقیت لازم را به دست اورید. داشتن عملکرد مناسب در تمامی دروس از جمله درسی که علاقه ی چندانی به خواندن آن ندارید اهمیت زیادی در پیشبرد اهداف تحصیلی شما در آینده دارد. مطالعه کردن درسی که به موضوعات مورد بحث آن علاقه ندارید می تواند خسته کننده و طاقت فرسا باشد اما مطمئن باشید که حتما برای این مسئله نیز راهکاری وجود دارد.
بهره گیری از راهکارهای عنوان شده در متن بالا می تواند به شما کمک کند در خواندن درسی که به ان علاقه ندارید موفق شوید. در پایان لازم به ذکر است تمامی درس های شما حتی درسی که به آن علاقه ندارید هر کدام یک پله از مسیر موفقیت شما هستند. شما نمی توانید پله ها را یک در میان طی کنید. برای رسیدن به موفقیت لازم است تمامی پله ها را یک به یک پشت سر گذاشته و بالاتر بروید. بالا رفتن از برخی پله ها ممکن است سخت تر از بقیه باشد اما شیرینی موفقیتی که سرانجام به دست می اورید به تحمل سختی های راه می ارزد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوره روانشناسی مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*