ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر | واکنش در برابر انتقاد همسر

در طول زندگی نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر برای بسیاری از خانم‌ها یا آقایان تبدیل به چالشی بزرگ می‌شود. بعضی انتقادها به‌جای توجه به بهبود رابطه صرفاً برای تخریب طرف مقابل بیان می‌شود و در کنار آن برخی افراد نیز ظرفیت کمتری در پذیرش انتقاد اطرافیان دارند. این موضوع به‌ویژه در رابطه میان زوجین حساسیت بیشتری پیدا خواهد کرد. اهمیت آشنایی با نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر به این خاطر است که پاسخ شما می‌تواند تأثیر بسیاری در بهبود یا تضعیف ارتباط شما داشته باشد. به میزانی که همسرتان احساس کند شما به خواسته‌های او اهمیت می‌دهید او نیز توجه بیشتری به نیازهایتان پیدا خواهد کرد. اما اگر احساس می‌کنید همسرتان صرفاً با هدف تخریب شخصیت و بی‌توجهی به ارزش‌های شما انتقاد می‌کند بهتر است برای حل این مشکل از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. برای آشنایی با خصوصیات یک خانواده موفق کلیک کنید.

تماس با مشاور

انتقاد کردن و اهمیت آن

انتقاد کردن به معنای بیان نقاط قوت و ضعف طرف مقابل در کنار یکدیگر است و با هدف بهبود عملکرد فرد صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه زوجین معمولاً نزدیک‌ترین رابطه را با یکدیگر دارند شاید بتوان گفت همسر شما بهترین فردی است که می‌تواند شما را قضاوت کرده یا از شما انتقاد کند. درصورتی‌که شما و طرف مقابلتان با اصول انتقاد کردن و همین‌طور نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر آشنا باشید انتقادها می‌توانند تأثیر بسیار مطلوبی در بهبود عملکرد هردوی شما داشته و همین‌طور به طرف مقابل نشان دهد که شما برای گفته‌های او ارزش قائل هستید. بااین‌حال بی‌توجهی به اصولی که در این زمینه وجود دارد نیز می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و دلخوری در ارتباط شما شده و مشکلاتی را به همراه داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با روش‌های انتقاد کردن کلیک کنید.

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر

چطور به انتقادهای همسرم پاسخ بدهم تا رابطه ما دچار مشکل نشود؟ این سؤال شاید برای بسیاری از ما پیش بیاید. گاهی اوقات ما دلیلی برای تغییر رفتار خود نمی‌بینیم و می‌ترسیم که با بیان این موضوع همسر خود را ناراحت کنیم؛ بعضی افراد نیز در برخورد با انتقاد به‌سرعت ناراحت شده و در مقابل سخنان طرف مقابل جبهه می‌گیرند. این درحالیست که حتی شاید در اعماق قلبشان به درستی انتقادها باور داشته باشند. به همین خاطر ما در این بخش راهکارهایی را برای نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر بیان خواهیم کرد.

احساسات خود را کنترل کنید

روانشناسان خانواده معمولاً توصیه می‌کنند که برای صحبت کردن با همسرتان به شرایط زمان و مکان توجه داشته باشید تا با تمرکز بیشتری به صحبت‌های یکدیگر گوش دهید. درنتیجه نخستین شرط برای بیان و همین‌طور شنیدن انتقاد این است که در یک موقعیت مناسب و با آرامش، به‌دوراز هیجانات با یکدیگر صحبت کنید. اگر احساس می‌کنید که در حین بیان صحبت‌های طرف مقابل احساسات منفی مثل خشم یا ناراحتی را تجربه می‌کنید سعی کنید با استفاده از چند نفس عمیق یا متوقف کردن بحث برای یک مدت کوتاه خود را مجدداً در شرایط روحی مطلوبی قرار دهید. نخستین اصل در نحوه پاسخ‌دهی به انتقاد همسر این است که خود را در شرایط روحی مناسب قرار دهید. عصبانیت یا غمگینی شما می‌تواند نقطه آغازی برای یک واکنش نامناسب به انتقاد طرف مقابل باشد.

یکی از راهکارهایی که در این زمینه می‌توانید استفاده کنید این است که باور داشته باشید انتقاد صرفاً مربوط به بخشی از رفتار شما و نه تمامی شخصیت شما است. افرادی که در حین شنیدن انتقادات دیگران به‌سرعت ناراحت می‌شوند معمولاً انتقادها را به معنای بد یا ضعیف بودن خود می‌پندارند و به همین خاطر به‌سرعت نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر | به انتقادها بیاندیشید

هنگامی‌که همسرتان از شما انتقاد می‌کند نیازی نیست که در لحظه به صحبت‌های وی پاسخ دهید. از او تشکر کنید و این اطمینان را به وی بدهید که روی حرف‌هایش فکر خواهید کرد؛ سپس در یک فرصت مناسب به انتقادهای همسرتان با دقت فکر کنید. آیا صحبت‌های او را باور دارید؟ آیا همسرتان به دنبال بهبود شرایط شما است یا صرفاً می‌خواهد با انتقاد، شما را آزار داده یا رفتارتان را مطابق میل خود کند؟ درصورتی‌که احساس می‌کنید انتقادهای وی به‌حق بوده سعی کنید برای تغییر رفتارتان برنامه‌ریزی کنید و در غیر این صورت با او راجع به تصوراتتان صحبت کرده یا برای بهبود شرایط از یک متخصص کمک بگیرید.

دیدگاه‌های خود را بیان کنید

اگر احساس می‌کنید با انتقادهای همسرتان موافق نیستید سعی کنید در یک فضای آرام و دوستانه با وی صحبت کرده، دلایل خود را بیان کنید و حرف‌های طرف مقابل را نیز بشنوید. سعی کنید در بیان دیدگاه‌های خود نیز تا حد ممکن با آرامش صحبت کرده و از جبهه‌گیری و رفتارهای تدافعی خودداری کنید. درنهایت به این موضوع توجه داشته باشید که شما الزامی برای تغییر رفتار خود ندارید و اگر علی‌رغم صحبت‌های همسرتان هنوز قانع نشده‌اید می‌توانید این موضوع را برای وی توضیح دهید. برای آشنایی با روش های مناسب صحبت با همسر کلیک کنید.

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر | دلخوری‌هایتان را بیان کنید

در ارتباط با نحوه برخورد با انتقاد همسر در شرایطی که احساس می‌کنید وی صرفاً به‌قصد تخریب شما به دنبال انتقاد است و یا برخلاف انتظاری که از شما دارد خود شخصیت انتقادپذیری نیست بهتر است در یک فرصت مناسب از دلخوری‌های خود با او صحبت کنید و آنچه را در ذهنتان می‌گذرد بیان کنید. در بسیاری از موارد ناراحتی و سوءتفاهم‌های ایجادشده میان شما و همسرتان با صحبت کردن برطرف خواهد شد اما اگر احساس می‌کنید از صحبت کردن با وی نتیجه موردنظر را به دست نیاورده‌اید بهتر است راجع به آموزش راهکارهایی برای برقراری ارتباط بهتر با همسرتان از یک زوج درمانگر کمک بگیرید.

برای آگاهی بیشتر درباره زوج درمانی کلیک کنید.

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر | رفتارهای اشتباه

تلافی نکنید

رفتارهای تلافی‌جویانه را کنار بگذارید. بی‌توجهی به انتقادات همسر به این خاطر که او نیز نسبت به خواسته‌های شما بی‌توجه بوده یا انتقاد کردن بی‌دلیل از وی صرفاً به این خاطر که او از رفتار شما انتقاد کرده نه‌تنها به نفع زندگی شما نیست بلکه باعث بروز مشکلات بیشتری در زندگی شما نیز خواهد شد.

بحث کردن را کنار بگذارید

برای برخی از زوجین جلسه صحبت کردن تبدیل به میدانی برای مغلوب کردن یکدیگر خواهد شد. گاهی اوقات همسر شما در پاسخ به انتقاد مطرح‌شده همه تلاش خود را می‌کند تا به شما ثابت کند همین شکل از برخورد یا رفتارهایی به‌مراتب بدتر از آن در شخصیت خود شما وجود دارد. گاهی نیز انتقاد باعث خواهد شد تا بسیاری از دلخوری‌های قدیمی و حل‌نشده مجدداً سر بازکرده و اختلاف میان شما و همسرتان را گسترش دهد. استفاده از روش‌های مدیریت هیجان باعث خواهد شد تا شما از این قبیل رفتارها دوری‌کنید.

رازدار باشید

هرگز انتقادهایی که همسرتان از شما کرده یا حتی موضوعاتی که باعث دلخوری شما از همسرتان است را با دیگران به‌خصوص خانواده خود یا همسرتان در میان نگذارید. خانواده‌ها به دلیل حساسیتی که روی فرزندانشان دارند معمولاً پذیرش ضعیفی در این زمینه‌ها داشته و حتی ممکن است شما را نیز علیه زندگی مشترکتان تحریک کنند.

کلام آخر

اگر احساس می‌کنید انتقاد کردن یا انتقادپذیری در خانواده شما به‌اندازه‌ای که باید باعث بهبود رابطه شما و همسرتان نشده و حتی دلخوری‌هایی را میانتان ایجاد کرده بهتر است برای جلوگیری از عمیق‌تر شدن این اختلافات یا سرد شدن شما و همسرتان نسبت به بیان خواسته‌ها و انتقاد از یکدیگر از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. انتقاد کردن و نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسر اصول مشخصی دارد که شما می‌بایست آن‌ها را آموزش دیده و در برخورد با طرف مقابل از آن‌ها استفاده کنید. در همین راستا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی به صورت تلفنی و حضوری آماده ارائه مشاوره خانواده به شما عزیزان خواهد بود.

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

سؤالات متداول

1. چطور به همسرم بگویم که انتقادهایش را قبول ندارم؟

برای این کار بهتر است در درجه اول از همسرتان بابت توجه و حسن نیتش تشکر کنید و سپس دلایل خود را برای مخالفت با صحبت‌هایش مطرح نمایید. به خاطر داشته باشید رد درخواست وی به‌تنهایی و بدون بیان چند نکته مثبت می‌تواند باعث بروز دلخوری و درگیری میان شما باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده و همسر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*