ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است؟

چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است ؟ زندگی با همسری که از اختلال مصرف مواد رنج می برد می تواند دنیای شما را وارونه کند. آنچه قرار است یک رابطه عاشقانه باشد که بر پایه اعتماد بنا شده است، به زندگی تبدیل می شود که در آن دروغ و فریب به امری عادی تبدیل می شود. گاهی اوقات عشقی که به همسرتان دارید می تواند شما را نسبت به مصرف مواد او کور کند. به عنوان یک زن چگونه می توانید مطمئن شوید که همسرتان معتاد است.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است؟

اگر تجربه شخصی در مورد سوءمصرف مواد ندارید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه بفهمید که شریک زندگی تان در حال سوءمصرف مواد است یا خیر. آیا دلیلی دارید که مشکوک شوید که همسرتان در حال مصرف مواد مخدر است؟ اگر هرگز سوء مصرف مواد را تجربه نکرده اید، ممکن است ندانید که به دنبال چه چیزی باشید. در حال حاضر افراد به دلایل مختلف و به میزان های مختلف از داروهای مختلف استفاده می کنند. به این ترتیب، هیچ راهبردی برای شناسایی سوء مصرف مواد مخدر وجود ندارد.
همچنین، فقط به این دلیل که به نظر می رسد شخصی چندین پرچم قرمز را که امروز برجسته می کنیم نشان می دهد، به این معنی نیست که آنها به طور اعتیاد آوری از مواد مخدر سوء استفاده می کنند. با در نظر گرفتن این شرط، از خود بپرسید که اگر فرد مورد علاقه شما در حال سوءمصرف مواد مخدر است، آیا یکی از شرایط زیر را دارد یا خیر. در ادامه برخی از مهمترین نشانه های مصرف مواد در افراد تشریح می شود.

1-رفتارهای مشکوک

در حالی که علائم مصرف انواع مواد مخدر بسته به ماده مورد استفاده متفاوت است، نشانگرهای گویای مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. چشم های خون آلود و مردمک های گشاد شده نشانه های قرمز رایج برای سوء مصرف مواد هستند. علائم تزریق روی بازوها اغلب با آستین های بلند در هوای گرم پوشیده می شود، یک علامت هشدار کلاسیک از سوء مصرف مواد داخل وریدی است. اگر متوجه شدید که یکی از عزیزانتان در حال کاهش یا افزایش وزن غیرقابل توضیح است، ممکن است از مواد مخدر استفاده کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که الگوهای غذایی آنها در اثر سوء مصرف مواد مختل شده است. هرگونه تغییر آشکار در ظاهر فیزیکی یا کاهش استانداردهای بهداشت شخصی نیز نشانه های کلاسیک سوء مصرف مواد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

2-چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است | تغییرات فیزیکی

پنهان کردن تغییرات در وضعیت جسمانی که هنگام مصرف مواد مخدر رخ می دهد دشوار است. همسرتان ممکن است سعی کند از شما فاصله بگیرد تا شما متوجه اشتباهی نشوید، اما زمانی که با یکدیگر رودررو شدید، به دنبال یکی از علائم زیر در مصرف مواد مخدر در همسرتان باشید:
 • کاهش یا افزایش شدید وزن
 • خواب آلودگی یا بی خوابی شبانه
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تغییرات در اشتها
 • ضربان قلب تند یا کند
 • تعرق مفرط
 • از دست دادن هماهنگی. همچنین درمورد رفتار با معتاد بخوانید.
 • چشم های خون آلود، مردمک های بزرگ شده یا مشخص شده که به نور واکنش نشان نمی دهند

3-نوسانات خلقی

اعتیاد به مواد مخدر تأثیر بسیار زیادی بر تمام جنبه های زندگی، جسمی، ذهنی و عاطفی دارد. به خلق و خوی عادی عزیزتان فکر کنید. شاید آنها معمولاً به طور قابل توجهی آرام هستند اما اخیراً بیش از حد زیاد شده اند و کمتر بر احساسات خود کنترل می کنند. شاید معشوق شما معمولاً دارای مثبت اندیشی و خوش‌بینی باشد، با این حال متوجه می‌شوید که او دچار یک دوره افسردگی می‌شود. سوء مصرف مواد می تواند بیشتر از ایجاد تغییر در خلق و خوی اولیه افراد باشد. ممکن است متوجه تغییرات خلق و خوی چشمگیری شوید به طوری که فرد مورد علاقه تان از یک سر طیف عاطفی به سمت دیگر حرکت می کندو ظاهراً بدون دلیل. در حالی که این مسائل ممکن است در اثر سوء مصرف مواد ایجاد شود، شریک زندگی شما ممکن است از یک تشخیص دوگانه رنج ببرد، اختلال مصرف مواد با یک وضعیت سلامت روان همزمان.
اگر همسر شما شروع به تغییرات ناگهانی در خلق و خوی خود کرد، ممکن است به مصرف مواد مرتبط باشد. او ممکن است شروع به نشان دادن تحریک پذیری بیش از حد، عصبانیت، اضطراب و حتی پارانویا کند. برعکس، اگر همسر شما به طور تصادفی به نظر می رسد که در خلق و خوی فوق العاده خوب، "آفتابی" یا سرخوشانه ای است که به رویدادهای اطراف شما ارتباطی ندارد، ممکن است به دلیل مواد شیمیایی باشد. توجه داشته باشید که تغییرات خلقی ناگهانی و شدید نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامت روان باشد، بنابراین این تغییرات خلقی را مرتبط با مصرف مواد مخدر ندانید، مگر اینکه همسرتان علائم دیگری از سوء مصرف مواد را نشان دهد.

4-چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است | تغییرات رفتار

تغییراتی در رفتار که ممکن است نشانه هایی از مصرف پنهان مواد مخدر باشد. با پیشرفت سوء مصرف مواد مخدر، شروع به تأثیرگذاری بر تمام جنبه های زندگی معتادان می کند. این تغییرات ممکن است دلیلی برای هشدار به نظر نرسند زیرا یک به یک با آنها روبرو می شوید، اما وقتی همه آنها را با هم در نظر بگیرید، علائم مصرف پنهان مواد مخدر راحت تر تشخیص داده می شود. برخی از رفتارهایی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از همچنین درمورد تست اعتیاد به روش خانگی بخوانید.
 • کناره گیری از فعالیت هایی که برای همسرتان مهم بود، مانند بازی در یک تیم ورزشی، کمیته های خیریه یا گروه های سیاسی
 • دوری از دوستان و خانواده
 • کاهش نامشخص یا بهبود عملکرد در محل کار، افت تحصیلی
 • رفتار مخفیانه، غیبت های غیرقابل توضیح، تماس های تلفنی پنهانی، پنهان کردن وسایل
 • دروغ گفتن در مورد فعالیت ها، پول و رفتار
 • رفتار استدلالی یا پرخاشگرانه
 • گیجی، بی قراری یا ناتوانی در تمرکز
 • مفقود شدن پول و اشیاء قیمتی به صورت مکرر
گم شدن پول و اشیای قیمتی ممکن است نشانه مصرف مواد مخدر در همسر باشد. هنگامی که افراد معتاد به مواد مخدر شدند، باید به عادت خود ادامه دهند. بسته به داروی مورد استفاده، این می تواند به سرعت گران شود. اگر همسرتان به طور ناگهانی پولی را که نمی‌تواند حسابش را از دست بدهد، یا اگر متوجه شدید تعدادی از اقلام با ارزش خانه مانند جواهرات و لوازم الکترونیکی به‌طور غیرمنتظره‌ای ناپدید شده‌اند، این احتمال وجود دارد که همسرتان در حال گرو گذاشتن، فروش یا تجارت باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه همسر معتاد کلیک کنید.
دوستان متفاوت و کمبود انگیزه نشانه اعتیاد

5-دوستان متفاوت و کمبود انگیزه

وقتی فردی شروع به مصرف مواد مخدر می کند، گروه دوستان او احتمالاً تغییر می کند. برای مثال، ممکن است دوستانی را که مصرف مواد مخدر را تایید نمی‌کنند از دست بدهد و شروع به گذراندن وقت با گروه جدیدی از دوستانی کند که از مواد مخدر یا الکل نیز استفاده می‌کنند. در واقع، دوستان می توانند نقش زیادی در اعتیاد داشته باشند، چرا که 82.5 درصد از معتادان در مطالعه سازمان بهداشت جهانی اظهار داشتند که سهم دوستان در اعتیاد زیاد است.اگر شوهر شما معتاد به مواد مخدر است، ممکن است متوجه شوید که او انگیزه خود را برای انجام مسئولیت در خانه یا دنبال کردن اهداف از دست داده است و دچار بی انگیزگی سختی شده است. انرژی زیادی ممکن است صرف جستجوی داروها شود که انگیزه برای کارهای دیگر کاهش یابد.

6-عملکرد ضعیف تحصیلی یا شغل و بی علاقگی

یکی دیگر از نشانه هایی که نشان می دهد شوهر شما مواد مخدر مصرف می کند، عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه است. اگر او شب ها بیرون می ماند و مواد مخدر مصرف می کند، ممکن است دیر وقت حاضر شود یا به طور کلی از کار و مدرسه صرف نظر کند. بعلاوه، اگر در طول روز از مواد مخدر کناره گیری کند یا با هوس مواد مخدر سروکار داشته باشد، ممکن است در محل کار یا مدرسه برای بهره وری تلاش کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. از دست دادن علاقه به فعالیت‌های قبلی، مانند تماشای ورزش، رفتن به باشگاه، یا شرکت در فعالیت‌های خارج از منزل مانند ماهیگیری یا شکار، ممکن است نشانه‌ای از اعتیاد شوهر شما به مواد مخدر باشد. اغلب، مصرف مواد مخدر اجباری می شود و فردی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند، سایر سرگرمی ها را کنار می گذارد.

7-چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است | دروغگویی

یکی دیگر از نشانه های اعتیاد به مواد مخدر این است که شوهرتان را به دروغ گیر بیاورید. اغلب، سوء مصرف مواد مخفیانه اتفاق می افتد و کسانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، برای پوشاندن رفتار خود دروغ می گویند. برای مثال، ممکن است ساعت‌ها در شب بیرون بمانند و در مورد اینکه تا دیروقت کار می‌کنند یا با دوستشان بیرون هستند، دروغ می‌گویند، در حالی که در واقع در حال خرید و مصرف مواد هستند. آنها همچنین ممکن است در مورد امور مالی خانواده دروغ بگویند تا این واقعیت را بپوشانند که از پول خانواده برای خرید مواد مخدر استفاده می کنند. همچنین درمورد همسر دروغگو بخوانید. کاهش وزن فراتر از تغییرات رفتاری، مانند دروغ گفتن و ناتوانی در انجام وظایف در محل کار یا مدرسه، تغییرات فیزیکی نیز وجود دارد که می تواند به اعتیاد اشاره کند. برای مثال، اگر شوهرتان به مواد مخدر معتاد باشد، ممکن است متوجه تغییراتی در عادات غذایی و همچنین کاهش وزن شوید. برخی از داروها به طور خاص می توانند اشتها را کاهش دهند، در حالی که اگر شوهر شما بر روی تهیه و استفاده از مواد مخدر متمرکز باشد، ممکن است وقت صرف غذا نکند. این می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجه در طول زمان شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

8-تغییرات خواب و بهداشت ضعیف

تفاوت های زیاد در الگوی خواب و بیداری یکی دیگر از تغییرات فیزیکی که می تواند با اعتیاد به مواد مخدر رخ دهد، تغییر عادات خواب است. برخی از داروهای محرک ممکن است خواب را مختل کنند و منجر به بیدار ماندن شوهر شما در شب یا بیدار ماندن روزها شود. اگر معتاد باشد، ممکن است شوهرتان برنامه خواب نامنظمی داشته باشد، در حالی که مواد مخدر مصرف کرده اند بسیار زیاد بیدار بمانند یا هنگامی که مصرف نکرده اند احساس خستگی و خواب آلودگی شدید کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.
در نهایت، بهداشت ضعیف یکی دیگر از شاخص های فیزیکی اعتیاد به مواد مخدر است. شاید زمانی شوهر شما به آراستگی و لباس پوشیدن اهمیت می داد، اما زمانی که اعتیاد ایجاد می شود، غیرعادی نیست که مردم اجازه دهند بهداشت خود را کنار بگذارند. ممکن است متوجه شوید که شوهرتان به‌طور منظم دوش نمی‌گیرد یا هر روز همان لباس را می‌پوشد، صرفاً به این دلیل که مواد مخدر تسخیر شده است و او دیگر به ظاهر خود اهمیت نمی‌دهد.
نشانه های اعتیاد همسر

9-نشانه های مصرف

اگر شوهرتان نشانه‌های زیادی از اعتیاد را نشان می‌دهد، استفاده از حواس خود برای جمع‌آوری شواهد اضافی از سوء مصرف مواد نیز مفید است. به عنوان مثال، اگر او در حال سوء مصرف الکل است، احتمالاً آن را در نفس او بویید. بوهای عجیب یا بوی دود روی لباس نیز می تواند نشان دهنده مصرف مواد مخدر باشد. همچنین ممکن است بتوانید با نگاه کردن به چشمان همسرتان شواهدی مبنی بر مصرف مواد مخدر جمع آوری کنید و اثرات آن بر اساس نوع مواد مخدری که وی استفاده می کند متفاوت خواهد بود. چشم های شیشه ای و خون آلود می تواند نشانه ای از مسمومیت با الکل باشد، در حالی که چشم های قرمز معمولاً نشانه مصرف ماری جوانا است.  مصرف هروئین باعث انقباض مردمک می شود. این 15-60 دقیقه پس از استفاده اثر می گذارد و تا چند ساعت باقی می ماند. از سوی دیگر، محرک هایی مانند کوکائین و مت آمفتامین باعث گشاد شدن مردمک می شوند.

10-چگونه بفهمیم شوهرمان معتاد است | وسایل مورد نیاز

جستجو برای مواد مخدر اگر شوهر شما معتاد است اگر همه نشانه های فیزیکی و رفتاری به اعتیاد اشاره می کنند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به دنبال مواد مخدر بگردید تا خود، خانواده و همسرتان را ایمن نگه دارید. به هر حال، اگر شوهر شما معتاد است، در نهایت می خواهید او درمان شود. اگر کودکانی در خانه هستند، یافتن و حذف هر گونه دارو بسیار مهم است.
مکان های رایجی که ممکن است مواد مخدر پیدا کنید عبارتند از ماشین شوهرتان، در جیب کت یا شلوار او، زیر تخت، در کمد او، یا هر کشو کنار تخت او. همچنین ممکن است اقلام دارویی مانند پیپ، قاشق، نی یا فویل قلع را پیدا کنید. اگر به دنبال مواد مخدر می روید، آماده باشید که از چرایی نقض حریم خصوصی شوهرتان دفاع کنید. به عنوان مثال، ممکن است توضیح دهید که نگران سلامتی او بودید یا به دلیل ایمنی کودکان نگران مواد مخدر در خانه بودید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*