ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان

نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان را بیاموزید. مردم همیشه از روش‌های گوناگونی برای کمک به زایمان طبیعی استفاده میکردند. از خوردن خوراکی های تند گرفته تا پرش روی توپ ورزشی. برخی از افراد احتمال دارد بخواهند که روغن کرچک را به عنوان وسیله ای جهت القای زایمان استفاده کنند. کسانی که میخواهند این روش را امتحان کنند بهتر است قبل از آن در مورد اثربخشی مسائل ایمنی مربوط به آن اطلاع داشته باشند. این روزها استفاده از روغن کرچک به عنوان یک روش قدیمی جهت شروع زایمان کاربرد دارد. برای آشنایی با نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان از مشاوره جنسی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

روغن کرچک چیست؟

این روغن عصاره گیاه ریسینوس می باشد که برای قرن ها مردم از آن جهت بیماری های مختلفی استفاده می کردند. هرچند بیشتر استفاده آن فقط از شواهد حکایتی حمایت می کند. مطالعات علمی اندکی به تاثیر روغن کرچک در درمان بیماریها پرداخته است. روغن کرچک به عنوان یک عنصر رایج در صابون، روکش ها، روان کننده ها و دیگر محصولات تجاری می باشد. علاوه بر این دارای چندین پروتئین آلرژی زا مانند ریسین می باشد که تحقیقات نشان دهنده آن است که یک سم گیاهی قوی و خطرناک میباشد. با این حال بعد از حذف این مواد غذایی خطرناک مردم می‌توانند از این روغن جهت اهداف دارویی هم استفاده نمایند. مثلاً روغن کرچک می‌تواند در درمان یبوست موثر باشد.

1-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | خواص روغن کرچک

روغن کرچک فواید بالقوه ای هم برای پوست و صورت انسان دارد. برخی باورها بر این است که خوردن روغن کرچک برای زایمان به زمان مصریان باستان برمیگردد. هزاران سال است که این روغن جهت درمان بیماری های مختلفی در جهان کاربرد دارد مانند درمان مشکلات دستگاه گوارش، انواع عفونت ها، التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن. امروزه روغن در خیلی از درمان‌های غیردارویی هم کاربرد دارد مثلاً در ساخت کالاهایی مانند پلاستیک، الیاف رنگ و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک جلوگیری کننده از قارچ، افزودنی غذایی و طعم دهنده هم کاربرد دارد. عوارض جانبی آن می تواند بسیار ناخوشایند باشد از حالت تهوع و اسهال گرفته تا بی آبی شدید بدن.

2-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | روغن کرچک برای زایمان

این روغن ممکن است بیشتر تحت عنوان یک ملین معروف باشد. باورها بر آن است که ارتباطی بین این خاصیت و شهرت آن جهت تسریع به زایمان وجود دارد. استفاده مقدار کمی روغن کرچک می تواند سبب ایجاد اسپاسم در روده گردد که از طرفی تحریک روده و عصب معده را ایجاد میکند. این اسپاسم و تحریک عصبی معده احتمال دارد که سبب تحریک رحم گردد که در نتیجه آن انقباضاتی شکل می‌گیرد. هم چنین تصور بر آن است که روغن کرچک می تواند سبب کم شدن جذب مایعات و الکترولیت ها در روده کوچک گردد. این عامل می تواند سبب اسهال در بارداری و انقباضات گردد. روغن کرچک علاوه بر این احتمال دارد سبب آزاد شدن گیرنده های پروستاگلاندین ها شود و نیز باعث اتساع دهانه رحم و القای زایمان شود.  

نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان

زمان و مقدار روغن کرچک برای زایمان اینگونه است که توصیه می شود ۳۸ هفته تقریباً پر شود و پس از آن اقدام به خوردن روغن نمایید. چرا که احتمال دارد انقباضات آغاز شده و علائم زایمان داشته باشید. بهتر است بدانید که عوارض خوردن روغن کرچک برای زایمان شامل مواردی همچون اسهال، استفراغ، انقباضات رحم و حالت تهوع می شود. برخی از متخصصین هم استفاده از این روغن برای رحم را به علت عوارض جانبی احتمالی آن مانند سندروم دیسترس جنینی و مکونیوم در نوزاد پیشنهاد نمی کنند.
بیشتر مطالعات انجام شده بر روی استفاده از روغن کرچک برای زایمان تفاوتی بین نوع زایمان طبیعی یا سزارین یا زمان و مدت زایمان مشاهده نشده است. سوال برخی از مادر ها این است که چگونه روغن کرچک را بخوریم برای اینکه زایمان خوبی داشته باشیم اما بهتر است بدانید هنگامی که زایمان هنوز آغاز نشده است و هیچ دلیل پزشکی برای القای زایمان نیست بهترین گزینه جایگزین این است که هیچ کاری نکنید و فقط منتظر باشید تا زایمان به صورت خود به خود آغاز شود.

1-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | خطرات

بیشترین خطر ناشی از روغن کرچک برای زایمان تحمل مادر است یعنی اینکه مادر ها چقدر قادرند روغن کرچک را تحمل کنند. طبق مطالعات هر مادری که از روغن کرچک استفاده می کند دچار حالت تهوع می گردد که این حالت می‌تواند با استفراغ باشد یا بدون آن. از این رو هیچ وقت بدون هماهنگی با متخصص از روغن کرچک جهت زایمان استفاده نکنید. منطقی است که قبل از استفاده از این روغن با پزشک یا ماما صحبت کنید. همچنین اگر دلیل پزشکی وجود ندارد القا قبل از زمان مقرر ایده‌ی خوبی نمی باشد و مصرف روغن کرچک بهترین گزینه نیست.
طبق گزارش برخی از مادر ها پس از مصرف روغن کرچک ۲ تا ۳ ساعت تحریک روده های خود را حس کرده اند و برخی هم گزارش کردند که روغن هیچ تاثیری برای زایمان نداشته است. مواردی هم هست که بعد از چند ساعت از استفاده این روغن فرزندشان را به دنیا آوردند و برخی ها هم بعد از چند روز زایمان کرده اند. مطالعات پزشکی محدودی هم نشان دهنده آن است که احتمال زایمان بعد از گذشت ۲۴ ساعت پس از مصرف روغن کرچک بالاتر بوده و این مطالعات مطمئن بودند مصرف روغن کرچک برای زایمان را زیر سوال میبرند. در این زمینه تحقیقات بیشتری نیاز است.

2-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | مقدار مصرف

یک زن باردار برای وضع حمل آسانتر می تواند هر ۳ تا ۴ ساعت چندین دوز کوچک حدود ۱ تا ۵ قاشق غذاخوری روغن کرچک استفاده کند.  می‌توان روغن کرچک را با آب میوه های مختلف هم ترکیب کرد. اگرچه حجم بیشتری نوشیدنی لازم است متشکل از روغن کرچک باشد.  برخی پیشنهاد می کنند برای از بین بردن حالت روغنی از دهان خود نوشیدنی گرم مصرف کنند. همچنین می‌توان آن را در کنار مواد خوراکی به املت اضافه کرد. به طور معمول مادر ها پیش از اینکه متوجه انقباض شوند زمان بیشتری را در توالت با اسهال می گذراند. هرچند این انقباضات همیشه به سمت زایمان کامل پیش نمی‌رود. به هر حال این امر می تواند نوعی عامل باز شدن دهانه و شروع درد زایمان شود.  
نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان

نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | فواید

یک زن حامله لازم است که هر سه تا چهار ساعت یکبار این دوز کوچک تقریباً یک تا پنج قاشق غذاخوری روغن کرچک استفاده کند. می تواند آن را در یک ظرف به آب پرتقال اضافه کرده و تکان دهد. نفس خود را نگه داشته یا بینی خود را موقع استفاده ببندد. بعد از آن آب زیادی بنوشد. برخی از فواید و مضرات استفاده از روغن کرچک شامل موارد زیر هستند:

1-ملین قدرتمند

روغن کرچک جهت درمان یبوست در بارداری استفاده می شود. اگر یک زن حامله از این بیماری در رنج است روغن کرچک برای او دارو محسوب می شود. این روغن می تواند جهت تمیز کردن روده ها پیش از زایمان هم استفاده شود. این روغن با افزایش تحریک روده ها به بیرون آمدن مدفوع کمک می نماید.

2-مرطوب کننده طبیعی

روغن کرچک دارای اسیدهای چرب اشباع نشده می باشد که این اسید به علت داشتن اسید رسینولیک در این روغن پیدا شده و تحت عنوان رقیق کننده عمل می نماید. مواد مرطوب کننده از خروج آب از روی پوست پیشگیری کرده و پوست انسان را به صورت طبیعی مرطوب میکند.

3-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | بهبود زخم

اگر در دوران بارداری از کبودی یا بریدگی رنج می برید روغن کرچک طبیعی ترین روش درمانی به حساب می‌آید. شما فقط باید روغن کرچک روی منطقه آسیب دیده مالیده و تاثیرش را متوجه شوید. در اطراف زخم روغن محیط مرطوب ایجاد می کند بنابراین با جلوگیری از خشک شدن زخم در بهبود آن نقش دارد.

4-تاثیر ضد التهابی

روغن کرچک دارای یک ترکیب خاص به نام اسید ریکینولیک می باشد که به آن خاصیت ضد التهابی هم می‌دهد. یک زن حامله به راحتی می‌تواند آن را در اطراف مفاصل دردناک یا قسمت کمر درد بمالد. همچنین کسانی که دارای درد مفاصل یا آسیب های ورزشی هستند می توانند از این روغن استفاده کنند.

5-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | کاهش آکنه

روغن کرچک سبب تحریک تولید کلاژن شده که باعث آبرسانی به پوست میگردد. اسیدهای چرب تری گلیسیرید موجود در روغن کرچک دارای خواص ضد عفونی کننده و آنتی ویروسی هستند. بنابراین در رفع باکتری های ایجاد آکنه نقش دارند. اسید ریکینولیک موجود در روغن کرچک سبب کم شدن التهاب تورم و قرمزی می گردد.

6-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | مقابله با قارچ

روغن کرچک به علت خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ به عنوان یک داروی طبیعی به شمار می‌رود. این روغن معمولا از اسیدهای چرب ساخته شده و از این میزان حدود ۹۰ درصد اسید فولیک می باشد که به نظر می رسد خیلی از خواص درمانی روغن کرچک را به عهده دارد. مطالعه مقاله «اسید فولیک» پیشنهاد می شود.  
عوارض استفاده از روغن کرچک

نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | عوارض

استفاده از روغن کرچک برای تسهیل زایمان از دیرباز مرسوم بوده است. زنان معمولا در گذشته در روزی که انتظار زایمان داشتند از آن استفاده می کردند. اما این روغن علاوه بر مزایایی که گفته شد عوارض ناخواسته ای دارد که در ادامه به آن اشاره می شود.

1-سندرم مکونیوم آسپیراسیون

استفاده از روغن کرچک جهت تحریک زایمان میتواند نوزاد را جهت دفع در رحم تحریک نماید. اولین ماده مدفوع که در نوزاد متولد نشده مشاهده می شود ماده چسبنده سبز تیره می‌باشد که به عنوان مکونیوم شناخته می شود. خروج مکونیوم در رحم علامت پریشانی جنین میباشد. این خطر استنشاق کودک از مکونیوم و راه های هوایی را به صورت کامل یا جزئی مسدود می‌کند. سندروم آسپیراسیون مکونیوم یک عامل مهم در ایجاد مشکلات تنفسی در نوزادان است. مطالعه مقاله «تنفس نوزاد» پیشنهاد می شود.

2-ابتلای مادر به کم آبی

اسهال ناشی از روغن کرچک احتمال دارد باعث کم آبی بدن زن باردار گردد. کم آبی برای سلامتی مادر خطرناک است و عامل ضعف شدید او پس از زایمان است. این امر مانع از مراقبت صحیح از نوزاد تازه متولد شده می گردد. همچنین سبب تاخیر در بهبودی پس از زایمان هم می گردد.

3-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | کاهش شیردهی

شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد به شمار می‌رود. با این حال کمبود آب بدن سبب کم شدن شیردهی میگردد. اگر نتوانید شیر کافی به فرزند خود بدهید در سلامتی او تاثیر زیادی می گذارد و باعث تاخیر در رشد کودک میشود.

4-نحوه استفاده از روغن کرچک برای زایمان | زایمان دردناک

استفاده از روغن کرچک جهت تحریک زایمان سبب انقباض شدید می گردد. خیلی از زنها که روغن را استفاده کردند ادعا دارند که درد زایمان آنها بیشتر از درد زایمانی است که هنگام تولد طبیعی تجربه کرده‌اند. استفاده از روغن کرچک همچنین در طول مصرف پیش از هفته ۴۰ حاملگی می تواند نا خواسته باعث سقط جنین شود.  

گزینه‌های جایگزین مصرف روغن کرچک برای زایمان

روغن کرچک سبب انقباضات رحمی و تحریک می گردد. هر چند این موارد احتمال دارد به نظر انقباض زایمان باشد اما به احتمال بالا نتیجه ناراحتی گوارشی هستند تا زایمان طبیعی. به نوعی زنانی که روغن کرچک خوراکی استفاده میکنند نسبت به کسانی که مصرف نمی کنند احتمال زایمان ندارند. با این حال تحقیقات اخیر نشان دهنده آن است که بین مصرف روغن کرچک و القای زایمان ارتباط وجود دارد. این مطالعات به این نتیجه رسیدند که روغن کرچک احتمال دارد در عرض ۲۴ ساعت سبب زایمان شود اگر زنی در هفته ۴۰ کامل باشد.
بهترین گزینه های جایگزین آن شامل پاره کردن کیسه آب، استفاده از پیتوسین، استفاده از پروستاگلاندین ها با تنوعی از روشها، القای زایمان کاتتر فولی یا مکانیکی و تحریک نوک پستان از طریق دست یا شیردوش است. تصمیم گیری در مورد استفاده از این راه ها یا ترکیبی از آنها با نظر متخصص و پزشک انجام می شود. برخی از گزینه ها احتمال دارد برای شما مناسب تر باشد یا برخی روش‌ها می‌تواند برای شما امنیت بیشتری داشته باشد.
به هرحال مطالعات پزشکی در مورد مصرف روغن کرچک برای زایمان بسیار اندک است مخصوصاً تحقیقاتی جامع و خوب که بتوان به آنها استناد کرد وجود ندارد. اما تهوع ناشی از استفاده از این روغن اثبات شده است و مسلما چنین چیزی خواسته شما نیست. اگر می خواهید از این روغن برای زایمان استفاده کنید حتما با پزشک یا ماما خود را در میان بگذارید تا مطمئن شوید که هیچ دلیل مشخصی برای عدم استفاده از آن وجود ندارد.  

سخن آخر

بارداری یکی از مهم ترین دوران زندگی هر زنی به شمار می رود و توجه به نکات ایمنی برای سلامتی تاثیری سرنوشت‌ساز بر روی خودش و فرزندش دارد. در مقاله امروز متوجه فواید و عوارض استفاده از روغن کرچک شده‌اید و بهتر است پیش از استفاده از آن حتما از یک پزشک متخصص مشورت بگیرید. همچنین بهتر است بدانید که حالت روحی و روانی شما در دوران حاملگی هم نقش مهمی در زایمان شما و وضعیت جسمانی تان پس از آن دارد. بنابراین در کنار مشاوره های پزشکی و توجه به وضعیت غذایی خود، توصیه می شود که از مشاوره روانشناسی هم کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*