ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد و بیش فعالی | ارتباط بیش فعالی و اعتیاد چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اعتیاد و بیش فعالی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا اعتیاد و بیش فعالی رابطه‌ای با یکدیگر دارند؟ کودکان بیش فعال به دلیل شرایط خاص بیشتر احتمال دارد مورد تنبیه و خشم والدین و اطرافیان قرار بگیرند. از طرفی از نظر زیستی نیز بیش فعالی باعث می‌شود مصرف مواد مخدر ناراحتی‌های این افراد را کاهش دهد. بنابراین با در نظر گرفتن پیش‌زمینه زیستی و محیطی که در کودکان بیش فعال وجود دارد، احتمال اعتیاد آن‌ها در آینده تا حدی نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر می‌شود. با این حال همه کودکان بیش فعال در بزرگسالی معتاد نمی‌شوند، اما به دلیل حساسیت‌های موجود باید تا آنجا که امکان دارد برای کاهش خطر اعتیاد تمامی جوانب را در نظر گرفت و اقدامات پیشگیرانه مؤثر را انجام داد. در ادامه به بررسی بیشتر ارتباط اعتیاد و بیش فعالی و ارائه راهکارهایی برای کاهش این خطر خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد

اعتیاد به یک وضعیت پیچیده و مزمن اطلاق می شود که با مصرف اجباری مواد یا الکل علیرغم پیامدهای منفی مشخص می شود. اعیتاد به طور معمول با از دست دادن کنترل بر مصرف مواد، هوس ها و استفاده مداوم از آن علیرغم اثرات نامطلوب بر جنبه های مختلف زندگی یک فرد از جمله سلامت جسمی، روابط، کار و سلامت کلی همراه است. اعتیاد می تواند شامل وابستگی به موادی مانند مواد مخدر، الکل یا حتی رفتارهایی مانند قمار یا بازی باشد.

بیش فعالی

از سوی دیگر، بیش فعالی علامتی است که با برخی شرایط خاص به ویژه اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) همراه است. شامل سطوح بیش از حد و اغلب غیرقابل کنترل فعالیت، بی قراری، نا آرامی، تکانشگری و مشکل در حفظ توجه است. بیش فعالی معمولا در کودکان مبتلا به ADHD دیده می شود، اما می تواند تا بزرگسالی نیز ادامه یابد.

اعتیاد و بیش فعالی

آیا بیش فعالی پیش بینی کننده اعتیاد در بزرگسالی است ؟V

اعتیاد و بیش فعالی می توانند در موقعیت های خاصی به هم مرتبط باشند، اما درک این نکته مهم است که آن ها شرایط جداگانه با ویژگی های متمایز خود هستند. پیش بینی قطعی آینده یک کودک به معنی بی‌تأثیر دانستن اختیار و شخصیت منحصر به فرد اوست. شایان ذکر است که در حالی که بیش فعالی به طور ذاتی با اعتیاد مرتبط نیست، افراد مبتلا به ADHD ممکن است خطر ابتلا به رفتارهای اعتیادآور را افزایش دهند. به این دلیل که تکانشگری، کنترل ضعیف تکانه و مشکلات عملکرد اجرایی که اغلب در ADHD وجود دارد می تواند مقاومت در برابر رفتارهای تکانشی از جمله سوء مصرف مواد را دشوارتر کند.

علاوه بر این، برخی از مواد مانند داروهای محرک که برای درمان ADHD استفاده می‌شوند، در صورت استفاده نادرست یا مصرف بدون نظارت پزشکی، پتانسیل اعتیاد را دارند. با این حال این داروها هنگامی که طبق تجویز و تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی استفاده شود به طور کلی در مدیریت علائم ADHD ایمن و موثر هستند. در زمینه ارتباط اعتیاد و بیش فعالی تنها می‌توان نتایج هم‌زمانی شیوع اعتیاد و بیش فعالی افراد را به واسطه تحقیقات انجام شده گزارش داد.

بر اساس این مطالعات، اختلال بیش فعالی-نقص توجه شیوع 4 تا 5 درصدی بین افراد دارد. از این میان تقریباً 50 درصد افراد به نوعی درگیر علائم اعتیاد می‌شوند. این بدان معناست که نیمی از افراد ADHD به اعتیاد الکل، نیکوتین و سایر مواد مخدر دچار هستند. البته با محدود کردن اعتیاد به نیکوتین تنها 15 درصد از افراد ADHD در سال‌های گذشته اعتیاد نسبت به وابستگی و اعتیاد به الکل یا مصرف مواد مخدر را گزارش داده‌اند. طبق گزارشات کیفی، درمان‌های مناسب و رفتارهای مناسب خانواده‌ها در کاهش تمایل به اعتیاد بسیار مؤثر است. برای آگاهی بیشتر درباره تعریف اعتیاد و انواع آن کلیک کنید.

اینفوگرافیک اعتیاد و بیش فعالی

اینفوگرافیک اعتیاد و بیش فعالی

علائم بیش فعالی

اختلال نقص توجه و بیش فعالی از کودکی ایجاد می شود و دلایل متفاوتی برای آن وجود دارد. تمام افراد مبتلا به بیش فعالی درگیر اعتیاد نمی شوند؛ در صورتی که در مورد فرزند بیش فعال خود دچار تردید هستید، برای تشخیص قطعی نیاز به انجام تست اعتیاد وجود دارد. رایج ترین رفتارها در این کودکان شامل موارد زیر می شود:

_کودک بیش از حد پر جنب و جوش است.

_ رفتارهای تکانشی و ناگهانی دارد.

_نمی تواند منتظر بایستد و توانایی در صف ایستادن و انتظار را ندارد.

_ به راحتی حواسش پرت می شود و نمی تواند متمرکز شود.

_ کارهای خطرناک انجام می دهند.

_ معمولا وسط صحبت دیگران می پرند و برایشان سخت است که منتظر تمام شدن حرف طرف مقابل باشند.

_ به راحتی وسایل را جا می گذارند یا فراموش می کنند کارها را انجام دهند.

_نظم و ترتیبی د زندگیشان وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه تشخیص بیش فعالی به مقاله تست بیش فعالی کودک مراجعه کنید.


آیا داروهای بیش فعالی اعتیاد آورند؟

آیا داروهای بیش فعالی اعتیاد آورند؟

داروهای بیش فعالی بخصوص ریتالین برای کسانی که دچار بیماری بیش فعالی و نقص توجه هستند، اعتیاد آور نبوده و مصرف آن برای درمان بیش فعالی و بهبود مشکلات توجه ضروری است. اما اگر افرادی که دچار اختلالات مغزی ناشی از بیش فعالی نیستند این داروها را مصرف کنند با اعتیاد آوری بالای آن و عوارض روانی بسیاری رو به رو خواهند شد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ترک ریتالین را مطالعه کنید.

اعتیاد و بیش فعالی | کودکان بیش فعال 

کودکان بیش فعال و خطر اعتیاد

کودکان بیش فعال به دلیل جنب و جوش بیش از حدی که دارند برای والدین و دیگران مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند. ایجاد مشکلات زیاد برای دیگران امری است که می‌تواند به سادگی فرد را به سمت شخصیت ضد اجتماعی و مواد مخدر مختلف و به خصوص ماده مخدر گل سوق دهند چرا که معمولاً تحمل پرتحرکی و عدم توجه کودک برای اطرافیان بسیار دشوار است. عدم آگاهی خانواده از این بیماری باعث می‌شود که آن‌ها رفتارهای نادرستی با فرزند داشته باشند. تنبیه نادرست کودک، نادیده‌گرفتن مشکلات و عدم اقدام برای درمان بیش فعالی همگی فرد را نسبت به اعتیاد آسیب‌پذیر می‌کنند. برای شناخت بیشتر درباره اختلال شخصیت ضد اجتماعی کلیک کنید.

نقش خانواده در اعتیاد و بیش فعالی

نقش خانواده برای کاهش خطر اعتیاد کودکان

برخورد مناسب خانواده با فرد یکی از مهم‌ترین عوامل در پیش‌گیری از اعتیاد محسوب می‌شود. به عنوان مثال والدین باید بتوانند اختلال کودک را به موقع تشخیص دهند و هرچه زودتر برای درمان آن اقدام کنند. هر چقدر که این اختلال زودتر تحت درمان متخصص قرار بگیرد، از مشکلات و عواقب بعدی و بروز اعتیاد به انواع مخدر مانند تریاک، شیشه، حشیش و... بیشتر پیشگیری خواهد شد. در ادامه به راهکارهایی برای والدین اشاره کرده‌ایم که می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به اعتیاد در فرزندان آن‌ها مؤثر باشند. برای کسب اطلاعات در مورد تربیت کودکان بیش فعال کلیک کنید.

شیطنت را با بیش فعالی اشتباه نگیرید

قدم اول این است که شما اختلال بیش فعالی را به درستی بشناسید و بدانید این اختلال با سرزندگی کودک متفاوت است. شما نباید هرگونه شیطنت کودک را به عنوان بیش فعالی تعبیر کنید. خانواده و والدین لازم است برای تربیت کودک خود به کسب آگاهی‌های لازم درباره علت شیطنت‌های بچه‌ها بپردازند. همچنین افزایش اطلاعات و آگاهی در مورد نشانه‌های بیش فعالی به شما کمک می‌کند تا بدانید باید چه برخوردی با فرزند داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر درباره بیش فعالی کودکان کلیک کنید.

مدرسه

بیش فعالی و صبر

کودکان بیش فعال معمولاً در مدرسه مشکلات زیادی دارند. آن‌ها ممکن است در کلاس درس نظم کلاس را به هم بزنند و نتوانند فعالیت‌های خود را کنترل کنند. این کودکان بیشتر اوقات در حال رؤیاپردازی هستند؛ علاقه‌ای به انجام تکالیف ندارند و مدام برای درس خواندن مشکل ایجاد می‌کنند. بیش از حد فراموش کارند و بیشتر اوقات وسایل خود را یا جا گذاشته یا گم می‌کنند. در این بین نحوه رفتار صحیح با کودک بیش فعال اهمیت زیادی پیدا می کند.

همه موارد ذکر شده باعث می‌شود که آن‌ها توسط معلمان، مسئولین مدرسه و سایر دانش آموزان مورد شماتت و سرزنش قرار بگیرند. بسیاری از این کودکان به مرور اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و در کنار اختلال بیش فعالی به اختلالات دیگری نظیر افسردگی نیز دچار می‌شوند. این مسئله خود به تنهایی می‌تواند یکی از علل گرایش به اعتیاد در افراد با اختلال بیش فعالی باشد و این موقعیت، فرد را به میزان زیادی نسبت به مصرف مواد آسیب پذیر می‌کند. به همین خاطر لازم است که والدینی که فرزند بیش فعال دارند در انتخاب مدرسه او دقت بیشتری به عمل بیاورند و مشکل کودک را با معلمش در میان بگذارند. برای شناخت بیشتر درباره علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.

تغذیه کودکان بیش فعال

محققان درباره نقش تغذیه در بروز و بهبود بیش فعالی به صورت واضح به نتایجی دست پیدا نکرده‌اند. با این حال برخی از متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که در تغذیه این کودکان باید مکمل‌های غذایی، امگا 3 و کربوهیدرات‌های پیچیده که در مواد غذایی نظیر سیب، گریپ فروت و پرتقال یافت می‌شود گنجانده شود. چرا که این سبک تغذیه روند درمان را تسریع می‌کند. مسلما هر چیزی که به بهبودی بیش فعالی بیانجامد به طور غیر مستقیم در کاهش خطر ابتلا به اعتیاد در فرزند نیز مؤثر خواهد بود. برای کسب اطلاعات در مورد سو تغذیه در کودکان کلیک کنید.

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند. همچنین این مرکز به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن بتوانید مشکلات خود را حل کنید و همچنین با دریافت راهکارهایی از اعتیاد فرزندان و نوجوانان خود پیشگیری کنید.

برای شناخت بیشتر درباره ترک اعتیاد کلیک کنید.

سخن آخر

هر اختلالی اگر به موقع کنترل و درمان نشود، منجر به پیامدهای زیادی برای فرد و اطرافیانش می شود. بیش فعالی نیز از جمله اختلالاتی است که در صورت عدم درمان اعتیاد و سایر رفتارهای ناسازگار به بار می آورد. بنابراین رجوع به روانشناس در اولویت است. اگر شما یا فردی که می شناسید با علائم اعتیاد یا بیش فعالی دست و پنجه نرم می کنید، کمک حرفه ای ضروری است. متخصصان مراقبت های بهداشتی، مانند متخصصان اعتیاد یا ارائه دهندگان سلامت روان می توانند تشخیص دقیق، گزینه های درمانی مناسب و پشتیبانی متناسب با نیازهای خاص فرد را ارائه دهند. مشاوران ما در حامی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

سوالات متداول

بیش فعالی باعث اعتیاد به مصرف چه موادی می‌شود؟

افرادی که با اختلال بیش فعالی دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است برای تسکین خود و کاهش فشارهای روانی به مصرف انواع مواد مخدر از جمله توهم زا و مواد محرک روی آورند و نمی‌توان به ماده خاصی اشاره کرد. برای اطلاع بیشتر درباره انواع مواد مخدر کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*