ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلال hsp و نشانه هایی که افراد فوق حساس را درگیر می کند!

اختلال hsp به افراد فوق حساس اشاره دارد. حساسیت بیش از حد به عنوان یک اختلال شناخته می شود. افراد فوق حساس ویژگی‌هایی دارند که اگر آنها را بشناسند بهتر می‌توانند شرایط را کنترل کنند. افراد مبتلا به اختلال فوق حساس یک سیستم عصبی حساسی دارند و با کوچکترین محرک ها در محیط واکنش نشان می دهند. بنابراین آگاهی از این اختلال و مدیریت آن اهمیت دارد. با توجه به اهمیت این اختلال در مقاله امروز به آن می پردازیم.برای کسب اطلاعات بیشتر دراین مورد با مشاوره تلفنی فردی تماس حاصل فرمایید.  

تماس با مشاور


اختلال hsp یا اختلال مرتبط با افراد فوق حساس چیست ؟ 

افراد فوق حساس کسانی هستند که سیستم عصبی آن ها واکنش بیشتری به نسبت به بقیه در برابر محرک های جسمانی احساسی و اجتماعی بروز می‌دهد. این واژه را اولین بار روانشناسان مشهور در سال ۱۹۹۰ الین آرون و آرتور آرون مطرح کردند. بعد از آن روانشناسان دیگری در این حوزه تحقیق کردند و ویژگی های این افراد را شناسایی کردند. محسوب نمی شود خیلی از روانشناسان این اعتقاد را دارند که چیزی که تحت عنوان اختلال افراد فوق حساس است، وجود ندارد و این افراد فقط نوعی ویژگی شخصیتی منحصر به فرد دارند. مانند اینکه بگوییم فردی درونگرا یا برونگرا است.برای درک بهتر این موضوع میتوانید مقاله برون گرایی  را مطالعه فرمایید.
افراد فوق حساس هم مانند هر فردی نقاط مثبت و منفی مختلفی دارند. شما هم جملاتی این چنینی را شنیده اید که برخی از دوستان و اطرافیانتان به دیگران می‌گویند فلانی آدم خیلی حساسی است یا نمی تواند بیخیال این موضوع شود. افراد فوق حساس معمولا در طول روز این جملات را از افراد مختلف زیاد می شنوند. بدانید که فوق حساس بودن به این معنی نیست که فرد بیماری خاصی دارند. این ویژگی شخصیتی خاصی است که سبب می‌شود که نسبت به اتفاقات مثبت و منفی واکنش بیشتری از بقیه نشان دهد.

ویژگی های ذاتی افراد فوق حساس

بیشتر این رفتار ها ذاتی می‌باشند که از اول در رفتار شخص بروز پیدا می‌کند و عاطفه و احساسات فرد نشأت می گیرد اما بعضی از این رفتارها بیمار گونه می باشند ولی باز هم احساسات بیش از حد نرمال سبب پیدایش آن ها می گردد .اگر شما هم فرد فوق حساسی باشید ممکن است با این ویژگی که دارید از کسانی ضربه بخورید بدون این که خودشان بدانند قصد انجام این کار را داشته باشند.
در واقع ممکن است اطرافیان به بهترین حالت با شما رفتار کنند اما باز هم چیزی در رفتار آنها وجود دارد که شما را آزار می دهد. همچنین گاهی اوقات ممکن است در برخورد با مسائل و مشکلات روزمره بیش از حد احساساتی شوید که بیشتر اوقات این گونه احساسات باعث رفتارهای پرخاشگری می گردد. هر چند فردی که بیش از حد حساس است به این معنا نمی باشد که تمام رفتارهایش منفی است و اصلاً آدم درستی نیست اما بهتر است در در مواجهه با این افراد کمی بهتر آنها را درک کنید و بدانید که احتمال دارد در برخورد با آنها در معرض انرژی منفی و ناراحتی قرار بگیرید.  

نشانه های اختلال hsp

تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد افراد فوق حساس ویژگی هایی دارند که با کمک آنها می توانید تشخیص دهید میزان حساسیت شما آیا طبیعی است یا خیر. مهمترین ویژگی های این افراد شامل موارد زیر می شوند:

1-احساسات عمیق در اختلال hsp

این افراد معمولاً باطن پیچیده دارند افکار شما بسیار قوی است و احساسات خاص و عمیقی را دارند. هر ویژگی جذابی که در محیط وجود داشته باشد یا در طبیعت یا هنر یا افراد و حتی یک تبلیغ تجاری خاص آنها را فوراً تحت تاثیر قرار می دهد.
افراد فوق حساس نمایش های تلویزیونی و فیلم معمولاً تماشا نمی کند چرا که بیش از حد درگیر فیلم و سریال‌ها می‌شوند و ممکن است تا چند هفته و حتی چند ماه به آنچه که در محتوای برنامه ها اتفاق افتاده مدام فکر کنند. حتی محتوای یک کتاب رمان هم ممکن است آنها را تا مدتها به خود مشغول کند.
افراد فوق حساس عمیقا عاشق می شوند. این گونه افراد به شدت از احساسات خود تبعیت می کنند. معمولاً به این معنی که به سادگی وارد یک رابطه عاطفی نمی شوند یعنی اگر احساسات آنها برانگیخته نشود آنها اجازه ورود به یک رابطه را نمی دهند. این احساسات می‌تواند ازجنس کنجکاوی، عشق، عصبانیت یا ترس باشد. بنابراین رابطه این گونه افراد مشروط به برانگیخته شدن احساسات شان می باشد ولی اگر این کار صورت پذیرد آنها عمیقا درگیر این دو رابطه عاشقانه می شوند.

2-اضطراب شدید در اختلال hsp

وقتی امور روزمره آنها چالش‌برانگیز می‌شود و سطح اضطراب و احساس بی قراری و ناخوشی آن افزایش پیدا می‌کند. دلشان می‌خواهد همه چیز را رها کنند و برای آرامش خود به اتاق خلوت و تاریکی بروند و مدتی در آنجا بمانند. اینگونه افراد توان تحمل شرایط نامناسب مانند ازدحام، سر و صدای زیاد، نور شدید یا حتی لباس هایی که در آن ها راحت نیستند را ندارند و با قرار گرفتن در چنین شرایطی معمولا واکنش های بیشتری نسبت به بقیه نشان می دهند.
افراد فوق حساس سریع‌تر برداشت می‌کنند. اگر با این گونه افراد صحبت کنید باید بدانید که آنها از لابلای صحبت های شما پور نتیجه‌گیری می‌کند. اگر فردی ناراحت باشد یا لحن و اخلاقش تغییر کند آنها به سرعت خواهند فهمید و واکنش نشان می‌دهند. هرچند ممکن است این صحبت‌ها به شکل غیرکلامی باشد یا حتی اگر گفتگوی متنی هم اتفاق بیفتد افراد حساس متوجه تغییر لحن خواهند شد. برای این گونه افراد واژه هایی که برای صحبت انتخاب می کنید اهمیت زیادی دارد و گاهی از یک صحبت معمولی برداشت خاصی دارند. دراین رابطه مقاله ارتباطات غیر کلامی پیشنهاد میشود

3-ناراحتی و درگیری افراد فوق حساس

دعوا و درگیری می‌تواند برای افراد رنج آور باشد اما تجربه دعوا با کسی که حساس است می تواند بدتر باشد. مراقب دعوا و درگیری با این گونه افراد باشید چرا که آنها قطعا لطمه بیشتری می بینند. افراد فوق حساس به راحتی بی‌حوصله می شوند. اگر رابطه برای این افراد بی معنا باشد به راحتی جدا می شوند چرا که آنان به فلسفه رابطه خود بیشتر اهمیت می دهند.
افراد فوق حساس عین احساس خود را در رابطه بیان می‌کنند. یعنی اگر آنها عصبانی و خوشحال باشند به راحتی آن را به زبان می آورند. طرف مقابل هم نیازی نیست کار خاصی انجام دهد فقط باید او را درست درک کند.افراد فوق حساس به هیجانات کاذب علاقه‌ای ندارند هر چند ممکن است مثل خیلی از افراد به مهمانی و گردش بروند اما با آن ها کمی متفاوت هستند. این افراد به زمانی برای خلوت و تنهایی با خودشان نیاز دارند.

4-نشخوار ذهنی در اختلال hsp

افراد فوق حساس معمولاً مشغول نشخوار فکری با نظرات منفی یا نکوهش ها می شوند. انتقاد برای خیلی از مردم سخت می باشد ولی برای افراد بسیار حساس مطمئنا واکنش های قوی تر ایجاد می کند حتی اگر آن را نخواهند. افراد بسیار تلاش می‌کنند که همدلی بالایی داشته باشند و دیگران را شاد کنند اما زمانی که کسی به آنها انتقاد می‌کند به شدت شکسته می شوند. در نتیجه افراد بسیار حساس می تواند روزها ماهها و سالها در سرشان به دنبال معنی حرفهای دیگران بگردند. این به این معناست که آنها با خودشان سخت هستند به همین علت شفقت ورزی با خویشتن برای آنها یک امری بسیار مهم تلقی می شودشما میتوانید برای درک بهتر این موضوع مقاله معنی شفقت در روانشناسی را مطالعه فرمایید.

5-اختلال hsp | هنر و زیبایی

اینگونه افراد معمولا به سمت زیبایی و هنر کشیده می شوند. آنها با موسیقی زیبا رمان، اثرهای هنری یا انواع دیگر خلاقیت تحت تاثیر قرار می‌گیرند. خیلی کارهای هنری از دل احساسات شدید ایجاد می گردد. افراد فوق حساس زیبایی و معنی را در چیزهایی می یابند که دیگران نمی یابند و سرگرمی هایی برای خود دارند که به آنها اجازه می‌دهد تا احساسات شان را به نمایش بگذارند. طبق تحقیقات خلاقیت به حساسیت‌های بالا بستگی زیادی دارد.
آنها علاوه بر مزه، بافت غذا را هم متوجه می شوند. هر کسی غذایی را که می خورد انتخاب میکند اما بعضی از افراد فوق حساس زمان های سختی در مواجهه با مزه ها، بافت‌های غذا و مواد تشکیل دهنده آن دارند. این که غذا سالم یا پیچیده باشد و یا اگر غذایی طعم خیلی قوی داشته باشد می تواند  استرس وحالت تهوع  در آنان ایجاد کند.

6-درونگرایی نشانه اختلال hsp

افراد بسیار حساس گاهی درونگرا هستند. هر چند کمی با آن متفاوت است. درونگرایی یک موضوع درونی است ولی حساسیت یعنی شما توسط محیط پیرامون چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرید. با این حال بیشتر افتاده فوق حساس درونگرا می‌باشند. یعنی آنها زمان های زیادی را ترجیح به تنهایی می دهند مخصوصا وقتی پر استرس خسته یا بی انرژی باشند. دراین رابطه مطالعه مقاله بی انگیزگی پیشنهاد میشود.
افراد بسیار حساس حس ششم قوی در تشخیص انگیزه و نیاز دیگران دارند مثلاً آنها دروغگویی دیگران را راحت تر متوجه می شوند. همچنین آنان لطافت های دیگران را هم متوجه می‌شوند و اگر مدتی با افراد باشند در مورد شخصیت آن ها چیزهای جدید بیشتری یاد می‌گیرند. رفتارها و احساسات دیگران آن به سرعت در انرژی و روان آن تاثیر می گذارد.

7-تصمیم گیری سخت

افراد فوق حساس بیشتر برایشان زمان بیشتری طول می‌کشد تا تصمیم بگیرند. چون آنها در مورد هرچیز عمیقاً تفکر می کنند بنابراین می توانند زمان بیشتری روی خصوصیات مثبت و منفی بگذارند و بعد در مورد آن تصمیم بگیرند. حتی تصمیمی مانند این که برای شام چه چیزی بپزند گاهی برایشان مشکل می شود.
برای افراد فوق حساس مهم است که دیگران هم از تصمیمات آنان سودی ببرند به نوعی آنها تمام چیزهای خوب را فقط برای خود نمی خواهند. آن ها حسگری به نام حساسیت طرف مقابل دارند که با کمک آن می‌توانند متوجه شوند که فرد مقابلشان را چه چیزی تحریک می کند. هر چند آنها متوجه می شوند که اطرافیان شان ممکن است تمام احساساتشان را به راحتی بیان نکنند.
افراد فوق حساس تحمل سوپرایز را ندارد مخصوصاً اگر کسی بخواهد آنها را وحشت زده کند یا با ترفندهای خاصی آن را بترساند. چرا که سیستم عصبی آنها بسیار شدید واکنش نشان می دهد. بنابراین اگر شما در اطراف تان افراد فوق حساس دارید بهتر است فکر نکنید که با ترساندن آنها می‌توانید لذت ببرید چرا که یک لحظه شوکه شدن آنها می‌تواند چند ساعت آنان را عمیقاً بترساند. دراین زمینه مطالعه مقاله مهارت تصمیم گیری درست پیشنهاد میشود.  

چه زمانی افراد فوق حساس با چالش روبرو می‌شوند؟

اولین ویژگی این افراد این است که آنها اضطراب بیشتری نسبت به بقیه دارند. حتی در شرایطی که برای بسیاری از افراد عادی است آنها دچار استرس می شوند. چالش برانگیزترین موقعیت ها برای افراد فوق حساس شامل موارد زیر می شوند:

1-اختلال hsp | انجام کارها

خیلی از افراد روزهای پر مشغله را دوست دارند و از همان دوران کودکی آن را تجربه کردند و از آن استقبال می‌کنند. ولی افرادی که دچار اختلال فوق حساس هستند نمی‌توانند این گونه روزها را تحمل نمایند. آنها مجبور می‌شوند کاری را در زمان کوتاهی انجام دهند غالباً دچار استرس می گردند حتی اگر مطمئن باشند که در همین زمان کوتاه می توانند آن را به راحتی انجام دهند و از پس آن برآیند. علت استرس این گونه افراد در چنین شرایطی آن است که آنها با عدم پیش‌بینی رویدادها مواجه می‌شوند و نمی‌توانند مطمئن شوند که آیا از پس مدیریت و کنترل  همه چیز بر می‌آیند یا خیر. همین مسئله در آنها فشار روانی زیادی را وارد می کند.

2-اختلال hsp | توقعات بیجا دارند

افراد فوق حساس به نیازها و و حرفهای دیگران توجه بیش از حدی نشان میدهند. آنها دوست ندارند که کسی را اذیت کنند و یا به خواسته های دیگران نه بگویند. به نوعی این افراد مهارت نه گفتن ندارند. افراد فوق حساس نمی خواهند که دوستان خود را ناراحت کنند به همین علت تمام خواسته‌های آنان را برآورده می کنند حتی اگر منافع خودشان به خطر بیفتد. افراد حساس بدترین منتقدان برای خودشان می باشند و خود انتقادی مخرب را در وجودشان دارند. آنها فکر می‌کنند مسئولیت شادی و راحتی دیگران به عهده آنان است. وقتی که اطرافیان فردی فوق حساس با احساسات منفی درگیر هستند آنان در تلاش می باشد تا حرف های آنان را متوجه شود و هر کاری برای از بین بردن ناراحتی آنها انجام دهند.

3-وقتی که با دوستان و نزدیکانشان در تعارض هستند

افراد فوق حساس بیشتر از افراد دیگر در معرض اضطراب ناشی از تعارض و درگیری با دیگران هستند. آنها بیش از اندازه با هرگونه تضاد مشغول می‌شوند و برای خود اضطراب ایجاد می‌کنند. این افراد معمولاً زودتر از بقیه متوجه مشکلاتی که در روابطشان است می شوند. برای مثال در رابطه عاطفی فرد معمولی به این فکر می‌کند که با شریک فقط یک مشکل کوچک دارد اما فرد فوق حساس می‌داند که این بحث ها ناشی از مشکلات و نارضایتی‌های بیشتری در رابطه می باشد. برخی اوقات تعارض در افراد فوق حساس عصبانیت های بیش از اندازه و سوء برداشت‌ها را ایجاد می‌کند.برای کسب اطلاعات بیشتر دراین باره روی مقاله کاهش اضطراب کلیک کنید.

4-وقتی که مجبورند چیزی را تحمل کنند

افراد فوق حساس چیزهایی را تحمل می کنند که شاید واقعاً جدی و مهم نباشد مثلاً دود بیش از حد خودرو و یا بوی نامطبوع آن یا شلختگی خانه مسائلی است که اینگونه افراد نسبت به آن واکنش بیشتری نشان می‌دهند و دچار استرس می‌شوند.

5-وقتی خودشان را با دیگران مقایسه می کنند

افراد فوق حساس در خیلی از مواقع خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند و در نتیجه فکر می‌کنند احساسات و واکنش هایشان نسبت به دیگر افراد غیر نرمال است بنابراین دچار استرس می شوند. رابطه عاطفی تمام می‌شود فرد طبقه حساس بیشتر است شریکش آزرده خاطر می شود. او دائماً خودش را محاکمه می‌کند، نشخوار ذهنی زیادی دارد و همه تقصیرها را به گردن خودش می‌اندازد.  

راه هایی برای کاهش حساسیت بیش از حد

ابتدا مهارت نه گفتن را را یاد گرفته شود. چرا که یکی از ویژگی هایی که اینگونه افراد دارند این است که به احساسات دیگران پیش از خواسته‌ها و نیازهای خودشان اهمیت می دهند و به نوعی خود را قربانی می‌کنند. بنابراین مهارت جرات مندی و نه گفتن از مهارت‌های زندگی مهمی است که آنها باید حتماً آموزش ببینند. خانه به محیط امنی تبدیل شود که آنها در آن آرامش دارند.  محیط پر سر و صدا و پر از هیجان آنها را آزرده خاطر می کند بنابراین ایجاد محیط و فضای آرام بخش و دل انگیز برای اینگونه افراد لازم است.برای کسب اطلاعات بیشتر دراین مورد مقاله چگونه نه بگوییم را مطالعه کنید.
مواردی که باعث استرس میشود را شناسایی کند و سپس از آنان دوری نمایند. برای اینکه این گونه افراد کمتر آسیب ببینند توصیه می شود بین خودشان و محرک‌های حسی که سر راهشان قرار می گیرند یک مانع بگذارند. از کارها و رفتارهایی که سبب هیجانات منفی می‌شود خودداری کنند مانند تماشای فیلم هایی که در آنها پرخاشگری و فحاشی و جنگ و ترس زیاد است.
در برنامه‌های خود تجربیات مثبت را قرار دهند و سعی کنند تا حد امکان  با مثبت‌اندیشی بتوانند بهتر با استرس های خودشان مقابله کنند. علاوه بر این بدانند چه چیزهایی انرژی های مثبت را از آنان می‌گیرد و احساس ضعف و تفکرات منفی می‌دهد آنها را تشخیص دهند و از افراد و موقعیت های که سبب ناامیدی شان می‌شود کاملاً دوری کنند.  

سخن آخر

افراد فوق حساس همه محرک های محیطی را عمیق تر از افراد عادی احساس می‌کنند. این موضوع نمی‌تواند یک اختلال رفتاری و مشکل جدی روانی تلقی شود. اینگونه افراد کوچکترین چیزها را به عنوان یک اتفاق خوشایند در نظر می گیرند و با کوچکترین دغدغه و مسئله چار استرس و ناراحتی می شود. نکته مهم این است که بداند چگونه احساسات و هیجانات شدید خود را کنترل کند تا بر موقعیت چیره شوند. هرچند این کار به راحتی امکان پذیر نیست و نیاز به یک روان‌درمانگر باتجربه و متخصص دارد. برای دریافت خدمات مشاوره  روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*