ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هایپرسکشوال چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هایپرسکشوال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا می دانید هایپرسکشوال چیست؟ رفتار جنسی بخشی از زندگی عادی و سالم است. بسیاری از افراد از داشتن فعالیت جنسی با چندین شریک جنسی یا جستجوی انواع مختلف تجارب جنسی لذت می برند. هایپرسکشوال وقتی به یک مشکل تبدیل می شود که باعث پریشانی قابل توجهی در فرد شود یا فرد در معرض آسیب رساندن به خود یا شخص دیگر قرار می گیرد. در واقع یک نوع اعتیاد جنسی در فرد شکل می گیرد که فرد کنترل رفتارهای جنسی خود را از دست می دهد. از آنجا که این اختلال جنسی بسیار آسیب زا می باشد باید برای درمان آن از متخصصان یاری خواست. مشاوره جنسی می تواند در درمان این مشکل بسیار مفید واقع شود. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

علائم هایپر سکشوال

علائم این اختلال حداقل 6 ماه خود را نشان می دهد و شامل موارد زیر است:

_ خیال پردازی جنسی مکرر و شدید

_صرف زمان زیاد برای تخیلات جنسی؛ رفتارهای جنسی به طور مداوم در سایر فعالیت های مهم زندگی دخالت می کند.

_تخیلات و رفتارهای جنسی در پاسخ به اضطراب و افــسردگی و بی حوصلگی و تحریک پذیری یا مواجه با وقایع استرس زا اتفاق می افتد

_تلاش های مداوم و ناموفق برای کنترل یا کاهش تخیلات جنسی و رفتارهای جنسی

_فرد ضمن نادیده گرفتن احتمال آسیب جسم یا عاطفی به خود یا دیگران، رفتارهای جنسی انجام می دهد.

_فراوانی یا شدت تخیلات جنسی و رفتارهای جنسی باعث پریشانی یا اختلال در ر وابط و اختلالات شخصیت قابل توجهی می شود.

_افراد ممکن است از احساسات دشوار مانند غم و اندوه یا شرم اجتناب کرده و با انجام رفتارهای جنسی و روابط متعدد به دنبال تسکین موقتی باشد. بنابراین ولع جنسی ممکن است به دلیل افسردگی، اضطراب و استرس باشد.

هایپرسکشوال

اینفوگرافیک هایپر سکشوال

اینفوگرافیک هایپرسکشوال

تعاریف مختلف هایپرسکشوال

اصطلاحات هایپرسکشوال برای توصیف افرادی است که رفتارهای جنسی بیش از حد یا خارج از کنترل دارند و در نتیجه احساس پریشانی می کنند. هایپرسکشوال برای توصیف شخصی است که الگویی از رابــطه جنسی مکرر افراد مختلف دارد.

اصطلاح معتاد به رابطه جنسی اغلب به شخصی گفته می شود که با وجود عواقب ناخوشایند برای خود یا دیگران به اجبار ذهنی به دنبال اعمال جنسی می رود. برای مطالعه بیشتر در زمینه اعتـیاد جنسی کلیک کنید.

فرهنگ و هایپر سکشوال

فرهنگ در تعریف هایپرسکشوالی نقش دارد. فرهنگ هایی که به رابطه جنسی مثبت تر فکر می کنند، رفتارهای جنسی را ممکن است بیش از حد قضاوت نکنند و ارزش و بار منفی کم تری را در بر بگیرد. بنابراین اصلی ترین فاکتور و ملاک این است که این رفتارهای جنسی به خود فرد و دیگران آسیب برساند. در واقع فرد مبتلا به هایپرسکشوال یک خطر بالقوه برای جامعه محسوب می شود. این افراد ممکن است حتی در حالت تاهل باز هم خواهان رابطه جنسی مکرر باشند و نوعی بیش فعالی جنسی دارند.

 

علت هایپرسکشوال چیست؟

دلایل هایپرسکشوالی به خوبی شناخته نشده است. با این حال ممکن است اعتیاد به رفتارهای جنسی و اعمال جنسی بیش از حد، گاهی ناشی از تجربیات آسیب زا، پریشانی یا بیماری روانی مانند اختلال دو قطبی باشد. بزرگسالانی که در دوران کودکی مورد کودک آزاری جنسی قرار گرفته اند ممکن است رفتارهای جنسی بیشتری نشان دهند. رفتارهای جنسی پرخطر ممکن است با مشکلات خانوادگی و استرس اجتماعی نیز همراه باشد.

عدم تعادل مواد شیمیایی طبیعی مغز مانند سروتین و دوپامین و نوراپی نفرین که به تنظیم خلق و خوی فرد کمک می کند ممکن است موجب رفتار جنسی اجباری شوند. شرایطی که بر مغز تاثیر می گذارد مانند مشکلات بهداشتی و آسیب های جسمی مانند صرع و زوال عقل که به قسمت هایی از مغز آسیب می رسد یا بیماری پارکینسون نیز ممکن است باعث رفتار جنسی اجباری شود.

عاملی که ممکن است خطر رفتار جنسی اجباری را افزایش دهد

رفتار جنسی اجباری می تواند در مردان و زنان رخ دهد. ممکن است رفتار جنسی اجباری در مردان بیشتر باشد و همینطور هم باید مطرح کرد که هرکسی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. اما صرف نظر از گرایش های جنسی و جنسیت و سن ممکن است در شرایطی خطر رفتار جنسی اجباری افزایش یابد که در این مورد می توان به سهولت دسترسی به محتوای جنسی و پورنوگرافی اشاره کرد. با پیشرفت در فناوری و رسانه های اجتماعی امکان دسترسی به تصاویر و اطلاعات جنسی افزایش یافته است و این می تواند عامل خطری باشد برای افزایش رفتار جنسی اجباری و هایپرسکشوال.

هاپیرسکشوال

هایپرسکشوال چیست | تشخیص هایپرسکشوالی

در مورد تشخیص اختلال هایپرسشکشوالی یا رابطه های جنسی بیش از حد و اعتیاد گونه بحث و مجادله وجود دارد. ملاک هایی در دستنامه ی روانشناسی DSM-5 مطرح شده است که از این قرار است:

_حداقل یک دوره 6 ماهه همراه با تخیلات جنسی مکرر و شدید، انگیزه ها و رفتارهای جنسی
_صرف زمان زیاد برای تخیلات و رفتارهای جنسی و برنامه ریزی برای انجام رفتارهای جنسی
_درگیر شدن با تخیلات و رفتارهای جنسی در پاسخ به حالات روحی مانند اضطراب، افسردگی و بی حوصلگی یا تحریک پذیری
_فرد در پاسخ به وقایع استرس زای زندگی مرتبا درگیر تخیلات و رفتارهای جنسی می شود.
_تلاش های مکرر اما ناموفق برای برای کنترل یا کاهش قابل توجه خیالات و رفتارهای جنسی
_درگیری متداوم با رفتارهای جنسی در حالی که خطر آسیب جسمی و عاطفی برای خود یا دیگران وجود دارد
_ایجاد پریشانی و اختلال قابل توجه در زمینه های اجتماعی و شغلی و سایر زمینه های عملکردی
_رفتارهای جنسی ناشی از مصرف داروها و بیماری پزشکی یا جنون نیست.
_فرد حداقل 18 سال دارد

اثرات هایپرسکشوال

تحقیقات نشان داده اند که افراد دارای رفتارهای جنسی اجباری مشکلاتی در تنظیم هیجان نشان می دهند. افراد درگیر با اختلال هایپرسکشوال احساسات منفی زیادی را تحمل می کنند و حالات منفی مانند شرم، احساس گناه و خصومت نشان می دهند. این یک چرخه معیوب است که فرد احساسات ناخوشایندی را تجربه می کند و برای رهایی از این احساسات ناخوشایند دست به رفتارهای جنسی اجباری می زند و در نهایت احساس گناه و شرم می کند و باز دوباره وارد چرخه می شود. ایجاد مشکلاتی در روابط و مسئل فردی، شغلی و حتی قانونی و همچنین از دست دادن علاقه به مسائلی که بار جنسی ندارند و کاهش عزت نفس و بروز ناامیدی از جمله اثرات هایپرسکشوال است.

هایپرسکشوال

درمان اعتیاد جنسی یا هایپرسکشوال

درمان های مناسب برای هایپرسکشوال شامل ترکیبی از تکنیک های خودیاری، درمان روانشناختی و گاهی اوقات دارو درمانی است. هدف از درمان این است که به فرد کمک شود تا انگیزه های جنسی خود را کنترل کند و رابطه جنسی سالمی را تجربه کند.

1. هایپرسکشوال چیست | خودیاری

_کسب آگاهی در مورد رفتارهای جنسی اجباری و بهتر شناختن علل و روش های درمان آن
_فرد باید موقعیت ها، افکار و احساساتی را که ممکن است باعث اجبارهای جنسی شود شناسایی کند تا بتواند برای جلوگیری و مدیریت آن ها گام بردارد.
_اگر فرد درگیر سایر مشکلات بهداشت روان است مانند اعتیاد، افسردگی، اضطراب، استرس باید درصدد درمان برآید.
_اگر فرد از رفتار جنسی به عنوان روشی برای کنار آمدن با احساسات و افــکار منفی استفاده می کند، باید روش های سالم تری را انتخاب کند مانند ورزش و فعالیت های تفریحی دیگر.
_فرد باید آرامش و کنترل استرس را تمرین کند.

2. روان درمانی

روان درمانی به فرد کمک می کند تا یاد بگیرد که چگونه رفتار جنسی اجباری خود را مدیریت کند. روان درمانی به صورت فردی یا با شریک زندگی امکان پذیر است انواع روش های درمان شامل

درمان شناختی رفتاری: این روش درمان به فرد کمک می کند تا باورها و رفتارهای ناسالم را شناسایی کرده و روش های مفید تر کنار آمدن را جایگزین کند.

درمان های پذیرش و تعهد: درمان های مبتنی بر پذیرش و تعهد درمانی است که بر پذیرش افکار تاکید دارد و تاکید بر پذیرش تعهد برای انتخاب اعمالی که با ارزش های فرد سازگارتر هستند.

روان پویایی: تمرکز این درمان بر افزایش آگاهی از افکار و رفتارهای ناخودآگاه است و ایجاد بینش جدید در مورد انگیزه های فرد و کمک به حل تعارضات وی.

3. هایپرسکشوال چیست | داروها

برخی از داروها ممکن است با کاهش افکار و رفتارهای وسواسی یا کاهش میل جنسی همراه باشند. داروهایی که برای درمان رفتار جنسی اجباری استفاده می شوند عبارتند از:

داروهای ضد افسردگی: انواع خاصی از داروهای ضدافسردگی که برای درمان افسردگی، اضطراب یا وسواس استفاده می شوند، می توانند به رفتارهای جنسی اجباری کمک کنند.

نالترکسان: نالترکسان به طور کلی برای درمان اعتیاد به الکل و وابستگی به مواد افیونی استفاده می شود و بخشی از مغز فرد را که با برخی رفتارهای اعتیاد آور احساس لذت می کند مسدود می کند. این دارو ممکن است به اعتیاد رفتاری مانند اعتیاد به رفتار جنسی اجباری یا اختلال قماربازی کمک کند.

تثبیت کننده های خلق: این داروها به طور کلی برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می شوند. اما ممکن است انگیزه های جنسی اجباری را کاهش دهند.

ضد آندروژن ها: این داورها اثرات بیولوژیکی هورمون های جنسی در مردان را کاهش می دهد. از آنجا که انگیزه های جنسی را کاهش می دهد در مردانی که رفتار اجباری جنسی دارند اغلب از اندروژن ها استفاده می کنند.

هایپرسکشوال

عدم درمان هایپرسکشوال

رفتار جنسی اجباری در زندگی فرد به یک هدف اصلی تبدیل می شود و کنترل آن دشوار می شود. اگر رفتار جنسی اجباری درمان نشود، می تواند به عزت نفس، روابط، شغل، سلامتی و همچنین به دیگر افراد آسیب برساند. با استفاده از درمان فرد یاد میگرد رفتارهای جنسی اجباری را مدیریت کند.

چه موقع باید به روان درمانگر مراجعه کرد؟

اگر فرد احساس کند کنترل رفتار و میــل جنسی خود را از دست داده است به ویژه اگر رفتار فرد برای خودش یا افراد دیگر مشکل ایجاد کند، باید به دنبال کمک باشد. رفتار جنسی اجباری با گذشت زمان افزایش می یابد. سوالاتی که می توان برای تشخیص، فرد از خودش بپرسد:

_آیا می توانم انگیزه های جنسی خود را مدیریت کنم؟
_آیا از رفتار و عملکرد جنسی خود ناراضی هستم؟
_آیا رفتار جنسی من به روابط و کار و عملکرد من آسیب زده است؟

گپ محرمانه

کمک گرفتن از یک درمانگر برای رفتارهای جنسی ممکن است خیلی سخت و دشوار باشد. زیرا این یک مسئله کاملا شخصی است اما سعی کنید:

_هرگونه شرم و خجالت را کنار بگذارید و بر مزایای درمان متمرکز شوید.
_به یاد داشته باشد که شما تنها نیستید. افراد زیادی با هایپرسکشوال درگیر هستند و با این اختلال و نشانه ها دست و پنجه نرم می کنند.
_هر آنچه با متخصص بهداشت روان درمیان بگذارید محرمانه می ماند. اصل مهم در حرفه ی درمانگری اصل رازداری است و هیچ حرف و موردی از اتاق درمان خارج نمی شود.
_در نهایت سهی کنید با متخصصی مشورت کنید که کاملا آموزش دیده باشد و صلاحیت کار داشته باشد.

هایپرسکشوال چیست | سخن آخر

اختلال هایپرسکشوال به عنوان یکی از اختلالات جنسی اجباری شناخته شده است که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان اختلال کنترل تکانه ذکر شده است. این اختلال می تواند با افکار وسواسی در مورد رابطه جنسی، اجبار به انجام اعمال جنسی، از دست دادن کنترل یا عادت های جنسی که مشکلات و خطرات بالقوه ای دارند مشخص شود. این اختلال پیامدهای نامطلوب احتمالی زیادی به همراه دارد مانند پریشانی شخصی، شرم و احساس گناه. افراد درگیر با هایپرسکشوال با کمک روان درمانی و کنترل تکانه می توانند بر امیال و انگیزه های خود کنترل بهتری بدست بیاورند.  مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یکی از معتبرترین مراکز روان درمانی با متخصصان مجرب می باشد. مشاوره های تخصصی در زمینه مشکلات جنسی و درمان آن ها در این مرکز انجام می شود. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*