ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هیچ دوستی ندارم | علت نداشتن دوست و ناکامی در دوستیابی

ایا از مشکل ناکامی در دوستیابی خسته شده اید؟ همیشه بر زبان شما جمله "هیچ دوستی ندارم" جاری است؟ مزایای داشتن یک زندگی اجتماعی راه‌هایی برای پیدا کردن دوستان جدید و نحوه حفظ آن ها پس از ایجاد دوستی غیرقابل انکار است. این یک احساس آشنا در میان بزرگسالان این است که چرا به نظر می رسد نمی توانند افرادی را پیدا کنند که با آن ها ارتباط برقرار کنند؟ مردم می خواهند مورد پسند واقع شوند و اساسا تایید شدن نیاز روانی انسانی به شمار می رود. از طرفی دوست داشتن نیز به شکلی متقابل احساس خوبی ایجاد می کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


دوست یابی در بزرگسالی

به یاد دارید که دوست یابی در کودکی چقدر آسان بود؟ نه تنها در مورد طرد شدن کمتر نگران بودید بلکه در مورد افرادی که با آن ها معاشرت می ‌کردید نیز حساس نبودید و مطمئن از این که فرصت‌های روزانه برای تعامل با بچه‌های دیگر به شما آسیب نمی‌زند. اما اکنون که بزرگ شده اید همه چیز تغییر کرده است. جدای ترس از طرد شدن، پیدا کردن دوستان جدید زمان زیادی می برد. چیزی که همه این روزها کمی در بررسی و بهبود اوضاع آن کوتاهی کرده اند و از این واقعیت که دایره دوستان آن ها در حال کوچک شدن است و یا حتی دیگر دوستی باقی نمانده ابراز تاسف می کنند.
علاوه بر مسائل پیشین منحصربفرد برای از دست دادن دوستان، همه‌گیری COVID-19 نیز مزید بر علت شد و همه چیز از جمله دوستی‌ها را تغییر داد. فاصله گذاری اجتماعی ملاقات با افراد جدید و حفظ ارتباط با افراد آشنا را دشوار کرد. اما با وجود محدودیت های همه گیری هنوز هم می توان دوستان جدیدی پیدا کرد. تحقیقات نشان می دهد که پس از ۲۵ سالگی بیشتر دوستی های بزرگسالان از لحاظ تعداد شروع به کاهش می کند.
البته بخشی از این ها به تغییر شغل، ازدواج، نقل مکان و حتی بچه دار شدن مربوط می شود. ایجاد روابط معنی دار ممکن است با افزایش سن سخت تر باشد اما ارزش تلاش را دارد. دوستی های خوب فواید بی شماری دارد از جمله:
  • عملکرد بهتر سیستم ایمنی
  • کاهش خطر بیماری، بیماری و آسیب
  • افزایش طول عمر، کاهش استرس
  • بهبودی سریعتر هنگام بیماری
 

فواید داشتن یک زندگی اجتماعی

در صورت نیاز دوستان می توانند منبع حمایت عاطفی خوبی باشند. یک دوست صمیمی و خوب برای لحظات خوب وجود دارد اما آن ها در شرایط سخت یا رویدادهای چالش برانگیز زندگی نیز با شما هستند. در ادامه به برخی دیگر از مزایای داشتن دوستان اشاره شده است.

افزایش شادی و رشد و توسعه شخصی

مطالعات نشان داده اند که برون گرایی و در نتیجه داشتن دوستی و حمایت اجتماعی بیشتر می تواند منجر به افزایش شادی شود. این به معنای داشتن دوستان کافی است که تعاملات با کیفیتی را برای شما فراهم می کنند.
دوستی ها به شما کمک می کند تا به عنوان یک فرد مهارت های خود را رشد بدهید. افرادی که روابط دوستانه نزدیک یا صمیمی بیشتری دارند نسبت به کسانی که اصلاً دوستی ندارند‌ از نظر اجتماعی سازگاری بهتری دارند. دوستی فرصت رشد مهارت های اجتماعی را فراهم می کند.

کاهش پریشانی

انزوای اجتماعی می تواند احساس پریشانی روانی را به ویژه در میان افراد مسن افزایش دهد. در مقابل داشتن دوستان می تواند به کاهش پریشانی روانی کمک کند. نقش رابطه با دوستان به ویژه در هنگام گذراندن مراحل استرس زای زندگی بیش از پیش اهمیت می یابد. روابط دوستانه و داشتن دوستان قابل اعتماد با کاهش خطر ابتلا به بیماری مرتبط است. داشتن دوستی با نتایج سلامتیِ جسمی و سلامت روان بهتر همراه است.  
هیچ دوستی ندارم

هیچ دوستی ندارم | کشف علت

دلایل بی شماری وجود دارد که چرا شما دوستان زیاد و یا هیچ دوستی نداشته باشید. این دلایل برای هر فردی منحصر به فرد است. دلائل رایج برای نداشتن دوست عبارتند از:

1-خجالتی بودن علت ناکامی در دوستیابی

برای برخی از افراد شروع گفتگو با اشخاصی که نمی شناسند آسان نیست. بنابراین از موقعیت‌های اجتماعی دوری می‌کنند و به جای اینکه برای ملاقات با افراد جدید بیرون بروند در حاشیه امن خود باقی می مانند. اضطراب اجتماعی احساس ترس شدید در موقعیت های اجتماعی است که می تواند فلج کننده باشد و فرد را از انجام کارهایی که او را خوشحال می کند مانند پیدا کردن دوستان یا ملاقات با افراد جدید باز دارد.
شما دوستی را در اولویت قرار نمی دهید. ممکن است دوستان یا آشناهایی داشته باشید اما واقعاً در تماس زیادی نیستید و در نهایت آن ها نیز با شما تماس نمی گیرند. دوستی های شما شکلی سطحی به خود میگیرند. به افراد زیادی که شما را می شناسند اجازه نزدیک شدن نمی دهید. اگر زندگی شما در حال حاضر به اندازه کافی پرمشغله باشد اعم از اینکه شما مشغول یک شغل سخت، تعهدات خانوادگی، مدرسه بچه ها یا مسئولیت های دیگر باشید شرایط برای برقراری و حفظ دوستی ها سخت تر هم می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت رابطه عاطفی از راه دور کلیک کنید.

2-ناکامی در دوستیابی به دلیل جابه جایی زیاد

پیدا کردن و حفظ دوستان وقتی شرایط زندگی جابه جایی های مکرر را به فرد تحمیل می کند چالش برانگیز می شود. وقتی فرد با یک گروه دوستان جدید احساس راحتی می کند اما پس از مدتی باید آن ها را ترک کند ناچار است همه چیز را دوباره از اول شروع کند که خود این امر حفظ دوستی ها را با دشواری روبرو می سازد.
ممکن است به دلیل شغل یا سبک زندگی خود فرصت زیادی برای ملاقات حضوری با افراد نداشته باشند و از این جهت برای دوست یابی بیش از حد تلاش میکنند. وقتی برای دوست یابی بیش از حد به خود فشار بیاورید نتیجه معکوس می گیرید. زیرا خود را به مردم تحمیل می کنید و آن ها شما را نیازمند می بینند یا احساس می کنند زیاده از حد اطلاعات شخصی خود را به اشتراک می گذارید و این کمی دافعه ایجاد می کند.

3-هیچ دوستی ندارم | علاقه به تنهایی

شاید فرد تنها بودن را ترجیح می دهد. برخی از افراد به خصوص افرادی با ویژگی های درون گرایی ازینکه دوستان بیشتری داشته باشند ناراحت نمی شوند اما در واقع احساس راحتی می کنند که زمان خود را تنها بگذرانند. برخی دیگر از افراد اگر علایق مشابه با همکاران یا همسایگان خود نداشته باشند خودبخود دوستان کمتری هم خواهند داشت. شاید نوشیدن یک فنجان چای و رفتن به کافی شاپ ها را به بودن در کنار آدم ها و بطور مثال تماشای مسابقات ورزشی ترجیح بدهند.  

درمان ناکامی در دوستیابی

افراد زیادی وجود دارند که می توانید به دنبال آن ها باشید و دوستی های جدیدی ایجاد کنید. در ادامه لیستی از نکاتی که می توانید برای رفع ناکامی در دوستیابی از آن ها استفاده کنید آورده شده است.

1-هیچ دوستی ندارم | ملاقات با افراد جدید بدون ترس

سعی کنید در موقعیت هایی که فرصت تعامل و روابط اجتماعی با دیگران را دارید خود را معرفی کنید. مانند فروشگاه مواد غذایی و کتابخانه یا حتی گروه های قابل اطمینان آنلاین. یک راه ساده برای ملاقات با افراد جدید پیوستن به باشگاهی است که مورد علاقه شما باشد. مانند کلوپ بازی های کامپیوتری، کلوپ کتابخوانی و گروه های هنری موسیقی و خیاطی، آشپزی و غیره.
ممکن است ترجیح بدهید با هر فردی که با او وارد صحبت شده اید ارتباط برقرار نکنید. اشکالی ندارد. برخی از دوستی ها برای ماندگاری و تبدیل شدن به همراهان مادام العمر است در حالی که برخی دیگر موقتی هستند و الزامی وجود ندارد حتما به هر قیمتی شما را بپذیرند. همانطور که شما آن ها را نمی پذیرید.

2-تلاش برای یافتن افراد مشابه خود

به این فکر کنید که دوست دارید چه کاری انجام دهید و با چه کسی می خواهید آن را انجام دهید. مثلا آیا از خواندن کتاب لذت می برید؟ دوستی را پیدا کنید که او هم عاشق خواندن کتاب و بحث و گفتگو درباره آن پس از خواندن کتاب باشد. شما می توانید با صحبت کردن با افراد و کسب اطلاعات بیشتر‌ در مورد علایق آن ها و به اشتراک گذاشتن افکار منفی و مثبت خود با آن ها، آشنایان تصادفی را به دوستان همیشگی تبدیل کنید.
انجام مشارکت های داوطلبانه راهی عالی برای ملاقات با افرادی است که با شما در زمینه های مختلف سلایق و علایق مشابه دارند. با وارد شدن به چنین جمع هایی متوجه خواهید شد که آن ها به چه چیزی رغبت بیشتری دارند. از آن ها سؤال کنید. در این صورت در مورد سبک زندگی آن ها بیشتر خواهید آموخت و همین ناکامی در دوستیابی را از بین می برد.

3-مدیریت کمرویی برای ناکامی در دوستابی

اگر با کمرویی یا ابتلا به اضطراب اجتماعی زندگی می کنید راه هایی برای غلبه بر این مسائل وجود دارد. مجبور نیستید این شرایط را به تنهایی تحمل کنید. با بررسی و پیگیری درمانی شما چیزهای جدیدی در مورد خود پیدا خواهید کرد و حتی با افرادی ملاقات خواهید داشت که مشکلاتی مشابه شما دارند. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
برخی از افرادی که ملاقات می کنید ممکن است با شما متفاوت باشند. از لحاظ فکری اصول متفاوتی برای زندگی تعیین کنند و مسائل را از منظر دیگری بررسی کنند. اما این بدان معنا نیست که آن ها افراد هیجان انگیزی نیستند. به جای قضاوت کردن ارزش های آن ها کمتر متعصب باشید و بیشتر پرس و جو کنید که چه چیزی آن ها را به هیجان می آورد و دقیقا از چه نوع فعالیت هایی احساس خوشایندی خواهند داشت.
هیچ دوستی ندارم

4-هیچ دوستی ندارم | صداقت درمورد خود

اگر کسی از شما سوالی در مورد صفات شخصیتی شما پرسید صادقانه پاسخ دهید. اگر نمی خواهید در مورد چیزی صحبت کنید باز هم صادقانه آن را بیان کنید و بگویید که با مطرح کردن آن راحت نیستید. برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران مانند آن ها رفتار نکنید و اصول و ارزش های خود را نادیده نگیرید. در نهایت با افرادی مواجه خواهید شد که به دلایل اشتباه و یا به دلائل درست شما را دوست خواهند داشت.
لبخند زدن و سلام کردن حین دیدن یک فرد جدید راه خوبی برای دوست یابی است. سپس می توانید بدون اغراق و غلو کردن از چیزی که در آن ها به چشم می اید تعریف کنید. اظهار نظر ساده و کوتاه در مورد یک لباس جدید یا تعریف کردن مدل موهای جدید یک فرد برای برخی خوشایند است.

5-ناکامی در دوستیابی | تعادل در رفتار با دیگران

چنانچه رابطه آغازین خوب پیش رفت و احساس کردید طرف مقابل تمایل به ادامه اشنایی دارد اطلاعات تماس او را بخواهید. این را می توان بعد از یک کلاس آموزشی، در پایان یک جلسه چت آنلاین و غیره انجام داد. گاهی اوقات خیلی زود احساس می کنید که با کسی هم سو هستید. برای همیشه منتظر نمانید چرا که ممکن است اشنایی هرگز اتفاق نیفتد و فرصت دوستی را از دست می دهید.
اگر می خواهید دوستان جدیدی پیدا کنید خیلی بیش از حد نزدیک و راحت رفتار نکنید. ممکن است شخص مقابل احساس کند از جانب شما تحت فشار قرار گرفته است. اگر کسی را با محبت افراطی روبرو کنید و بیش از حد وابسته شوید مرز آسایش و حریم خصوصی اشخاص را رد می کنید. از طرفی دیگر حتی با نمایش نیاز شدید او را از خود دور می‌کنید.

6-هیچ دوستی ندارم | دوستی با افراد درونگرا

اگرچه ممکن است به نظر برسد درونگراها افراد اجتماعی نیستند اما این بدان معنا نیست که آن ها نمی خواهند دوست پیدا کنند. به همین ترتیب فقط به این دلیل که کسی ساکت است و خود را دور نگه می دارد لزوماً به این معنی نیست که فردی مغرور و غیر دوستانه باشد. به هر حال بهتر است یک مکالمه را شروع کنید و شانس خود را امتحان کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست درونگرا برونگرا بودن کلیک کنید.  

سخن آخر درباره ناکامی در دوستیابی

گاهی اوقات فقط به یک یا دو دوست خوب نیاز دارید. یکی از مهم‌ ترین کارهایی که می‌توانید برای سلامت روان خود انجام دهید پذیرش خود و یافتن راه‌هایی برای احساس ارتباط بیشتر با دیگران است. هر مسیری که برای شما مناسب است مطمئن شوید که نوعی ارتباط با افراد دیگر را در اولویت قرار داده اید. اگر نداشتن دوستان شما را افسرده می کند یا ایجاد و حفظ دوستی برای شما دشوار است با یک درمانگر صحبت کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*