ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تیپ شخصیتی INTJ یا استراتژیست | آشنایی با نقاط قوت و ضعف این تیپ

تیپ شخصیتی INTJ با نام مستعار استراتژیست یا معمار به عنوان تیپ شخصیتی درخشان، مبتکر و کمال گرا در میان 16 تیپ شخصیتی شناخته می شود. آنها افرادی اصیل، مستقل و مبتکر هستند و دائماً به دنبال راه هایی برای بهبود جامعه با تفکر خارج از چارچوب خود هستند. اگر یک INTJ ذهن خود را به چیزی معطوف کند، چیز کمی در دنیا وجود دارد که می تواند آنها را از دستیابی به هدفشان باز دارد. آیا شما هم یکی از آن هاهستید یا خیر؟برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه با مشاوره تلفنی فردی تماس بگیرید.  

تماس با مشاور


INTJ مخفف چیست؟

آیا از خود پرسیده اید "واقعا INTJ به چه معناست؟ یا از کسی خواسته اید که آن را برای شما تعریف کند؟ شاید شما هم آن را جستجو کرده باشید تا در مورد نوع آن بیشتر بدانید. چهار حرف بخشی از نام های رسمی به طور تصادفی قرار نمی گیرند - آنها حروف اول اولویت ها هستند که برای تعریف هر تیپ شخصیتی استفاده می شوند. چهار اولویت INTJ عبارتند از: درونگرایی (I)، شهود (N)، تفکر (T) و قضاوت (J). آنها بر اساس تحقیقات یونگ شخصیت پردازی های منحصر به فردی هستند. هرکدام از  تیپ های شخصیتی IMBT نیز با مجموعه ای از کارکردهای شناختی تعریف می شود.آنها یک سلسله مراتب دقیق دارند: از رایج ترین تا کمتر برجسته ترین. آنها مسئول نحوه تصمیم گیری هر نوع و پردازش اطلاعات هستند.  

ویژگی های تیپ شخصیتی INTJ

در حال حاضر، اجازه دهید به سرعت آنچه را که INTJ مخفف آن است، خلاصه کنیم:
 • استراتژیست یک درونگرا است، به این معنی که آنها به جای بیرون، بر دنیای درون تمرکز می کنند. آنها همچنین انرژی خود را به سمت درون هدایت می کنند، برخلاف برون گراها که خود وجودیشان را به بیرون هدایت می کنند. این موضوع با ترجیح درونگرایی آنها مشخص می شود.
 • کمال گرایی شغلی یکی از صفات آن هاست. تمرکز فوق العاده ای دارند و عزم آنها رشک برانگیز است. گاهی اوقات درک و قدردانی آن‌ها برای آنچه هستند دشوار است. مردم اغلب تصورات نادرستی در مورد INTJ ها دارند. حقیقت این است که INTJ ها صرفاً طرفدار نمایش عمومی محبت نیستند، اما می توانند توجه خود را به دیگران نشان دهند، به شرطی که فردی را پیدا کنند که به آن اعتماد دارند. این احتمالاً به این دلیل است که آنها به دنبال شخصی واقعاً ویژه  هستند.
 • INTJ ها ازکودکی جزء کاربران تکنیک های یادگیری سریع هستند و اغلب در کلاس های خود به عنوان آدم های عصبی یا گیک ها در نظر گرفته می شوند. آنها خواندن و مطالعه را یک کار مفید می دانند و از انجام آن در اوقات فراغت خود بدشان نمی آید. آنها دوست دارند درباره یک موضوع نظر آگاهانه داشته باشند و از دانش به عنوان زره و همچنین سلاح استفاده می کنند.
 • INTJ ها محتمل ترین نوع آرامش را در هنگام خواندن کتاب یا مطالعه چیز جدید به دست می آورند.
 • INTJ ها یکی از نادرترین تیپ های شخصیتی هستند که حدود 1.5 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.
 • اکثر INTJ ها در علم یا مهندسی مهارت دارند.
 • هنگامی که سطح استرس یک INTJ افزایش می یابد، آنها می توانند روی جزئیات کوچک و بی اهمیت وسواس کنند.
 • INTJ ها محتمل ترین نوع هستند که پروفایل رسانه های اجتماعی خود را تا حد امکان خصوصی نگه می دارند.
 

شرح ترجیحات تیپ شخصیتی  INTJ

در اینجا می خواهیم چهار اولویت INTJ و آنچه را که نشان می دهند توضیح دهیم:

1-ترجیح درونگرایی (I)

برای مشخص کردن جهتی که انرژی خود را در آن هدف قرار می‌دهیم استفاده می‌شود - چه به دنبال صرف زمان به تنهایی باشیم یا اگر ترجیح می‌دهیم تمرکز خود را بر دنیای خارج از خود قرار دهیم (که برون‌گرایی است). آنها برای شارژ مجدد اعصاب و روان خود به دنبال تنهایی هستند.  در حالی که یک برون گرا از اجتماعات و ارتباطات احساس انرژی می کند. در این رابطه مقاله  تیپ های شخصیت شناسی انیاگرام نیز پیشنهاد می شود.

2-اولویت شهود (N)

تیپ شخصیتی INTJ همچنین دارای اولویت شهود  است که به آنها عمق بیشتر و درک تقریباً غیرقابل توضیحی از شرایط و الگوها ارائه می دهد. افرادی که این ترجیح را دارند معمولاً احساس درستی در مورد چیزها دارند، اما در توضیح چگونگی نتیجه گیری خود مشکل دارند. آنها برای الهام و خلاقیت در دیگران و همچنین خودشان ارزش قائل هستند. آنها آینده نگر هستند و اغلب به سناریوها و احتمالات خیالی فکر می کنند.

3-افراد متفکر (T)

به عنوان افراد متفکر، تیپ شخصیتی INTJ با ماهیت تحلیلی و محاسباتی خود برجسته می شود. متفکران از طریق منطق و عقل عمل می کنند و می توانند توصیه های عینی (هر چند گاهی غیر همدلانه) ارائه دهند. آن‌ها با سر و برخلاف قلبشان تصمیم می‌گیرند، همانطور که احساس می‌کنند. البته، داشتن ترجیح فکری، احساسات را از فرد سلب نمی کند، فقط حقیقت و منطق را بر درایت اولویت می دهد.

4-قضاوت (J)

قضاوت به نحوه سازگاری فرد با دنیای خارج اشاره دارد. هدف تیپ های شخصیتی با اولویت داوری ایجاد نظم و ساختار در زندگی آنهاست. آنها برنامه ها و لیست ها را دوست دارند و از انجام وظایف لذت می برند. آنها به راحتی می توانند به ضرب الاجل ها پایبند باشند و مسئولیت پذیر و قاطع هستند. قضاوت را نباید با «قضاوت عجولانه» اشتباه گرفت، بلکه برعکس نوعی ترجیح ادراک است. در این رابطه مطالعه مقاله ترس از قضاوت دیگران پیشنهاد می شود.  
تیپ شخصیتی INTJ

کارکردهای شناختی تیپ شخصیتی INTJ

همانطور که قبلاً اشاره شد، 16 تیپ شخصیتی نیز از طریق عملکردهای شناختی خاص آنها تعریف می شوند. هر عملکردی به سمت درون یا بیرون هدایت می شود، به این معنی که می تواند درونگرا یا برونگرا باشد. این توابع بسته به تعداد دفعات استفاده از آنها توسط تیپ شخصیتی، به ترتیب دقیق روی هم چیده می شوند. در مورد این تبیپ شخصیتی، عملکرد شناختی اصلی آنها شهودی درونگرا و دومین عملکرد نزدیک، تفکر برونگرا است. در اینجا مجموعه کامل تابع INTJ آمده است:

1-عملکرد غالب شهود درونگرا

این رایج ترین عملکرد شناختی چهار مورد استفاده است - شهود درونگرایی. تیپ های شخصیتی با این عملکرد غالب بسیار خوش شانس هستند، زیرا تمایل دارند داده ها و اطلاعاتی را که به سختی درک می کنند را به راحتی پردازش کنند. این همان چیزی است که استراتژیست را به مغز متفکر تبدیل می کند، زیرا تابع Ni توانایی ایجاد برنامه های منطقی را امکان پذیر می کند.

2-عملکرد کمکی: تفکر برونگرا

موارد فوق را با اجرای منطقی تابع تفکر برونگرایی (یا به اختصار Te) ترکیب کنید. این به این  تیپ شخصیتی این توانایی را می دهد که هدفی را دنبال کند و تمرکز و سازماندهی را در فعالیت های روزانه خود حفظ کند. این نیز مسئول روش کامل و آگاهانه آنها برای ایجاد استدلال است.

3-عملکرد سوم: احساس درونگرا

تابع احساس درونگرا (یا Fi) جایگاه سوم را در پشته تابع INTJ می گیرد، به این معنی که در مقایسه با دو تابع اول به میزان کمتری استفاده می شود. این به تیپ شخصیتی این توانایی را می دهد که از طریق رفتار سطحی یک فرد را ببیند و دانش روشنی در مورد اینکه یک شخص در اعماق وجود چگونه است. تقریباً مانند یک اشعه ایکس احساسی عمل می کند. این به تیپ شخصیتی تمایل به ایجاد ارتباط عمیق با افراد معدودی خاص را می دهد. در این رابطه مطالعه مقاله ویژگی آدم های احساساتی پیشنهاد می شود.

4-عملکرد پایین: حس برونگرا

کمترین کارکرد تیپ شخصیتی INTJ، حس برونگرا (همچنین به اختصار Se) است. این نوع در موارد نادر مورد استفاده قرار می گیرد و مسئولیت پردازش داده ها را بر عهده دارد و به INTJ ها توانایی تصمیم گیری بر اساس حواس پنج گانه خود را می دهد. افراد دارای این عملکرد به سرعت متوجه جزئیات می شوند و به دنبال ارتباط بین رویدادهای گذشته و حال هستند.  

نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی INTJ

لیست های زیر شامل نقاط قوت و ضعفی است که INTJ ها معمولاً دارند. البته هر قانون استثنایی دارد، اما به طور کلی، اکثر INTJ این ویژگی ها را تا حدی نشان می دهند.

نقاط قوت

 • انتقاد را شخصا نمی پذیرد
 • معمولاً در مدرسه خوب عمل می کند
 • می تواند تمرکز عالی را حفظ کند
 • سخت کوش و کارآمد در هنگام دستیابی به یک هدف
 • مستقل و با اعتماد به نفس
 • متفکران کنجکاو و ایده پردازان

نقاط ضعف

 • روابط و زندگی دوستیابی ممکن است نیاز به کار وتلاش داشته باشد
 • تمایل دارند باور کنید که در بیشتر موارد حق با آنهاست
 • ممکن است بیش از حد از دیگران انتقاد کند
 • بی حوصله نسبت به نقاط ضعف دیگران
 • تندخو
 

دوستی های تیپ شخصیتی INTj

دوستان INTJ احتمالاً می توانند تجربیات مشابهی در مورد اینکه چگونه دوستان استراتژیست آنها کمی سخت هستند به اشتراک بگذارند. شناخت بخش خوبی از INTJ ها، به خصوص برای افرادی که صبر ندارند، دشوار به نظر می رسد. کسانی که در نهایت به دوستان نزدیک INTJ تبدیل می‌شوند، می‌توانند نشان دهند که چقدر برایشان ارزش قائل هستند. INTJ ها باهوش و به طور کلی جدی هستند. می توان به آنها اعتماد کرد تا در مورد هر موضوعی نظر منصفانه و عینی ارائه دهند.
آن‌ها شنونده‌های خوبی هستند و تمایلی به جلب توجه ندارند. بسیاری از نزدیکترین دوستان آنها نیز تمایل به درونگرا دارند، احتمالاً به این دلیل که دیدگاههای مشابهی در مورد دوستی و فعالیت های سرگرم کننده با دیگران دارند. این بدان معنا نیست که INTJ ها با افراد برون گرا معاشرت نمی کنند. INTJ ها می توانند به شدت مورد سوء تفاهم قرار گیرند و تمایل آنها برای دور شدن از روابط بی معنی ممکن است به عنوان فخرفروشی یا تکبر تلقی شود. حقیقت این است که INTJ ها می دانند زمان ارزشمند است مدیریت زمان خوبی دارند و ترجیح می دهند آن را با افرادی بگذرانند که واقعا از بودن با آنها لذت می برند.  

پدر و مادر شدن تیپ شخصیتی INTJ

والدینی که این تیپ شخصیتی را دارند بهترین ها را برای فرزندان خود می خواهند و آنها را به عنوان افرادی بسیار خاص و سرشار از پتانسیل می بینند. آنها را به عنوان یک بسط خودشان و حتی گاهی اوقات به عنوان پروژه های پرشور می دانند. این امر در بین والدین رایج است و می تواند هم خوب باشد و هم بد. INTJ ها هدف اصلی پرورش کودکان باهوش و مستقل دارند. آنها می خواهند فرزندانشان در زندگی خوب عمل کنند، بنابراین گاهی اوقات تفکر فرزندان خود را به چالش می کشند تا افکار منطقی آنها را الهام بخشند.
گاهی اوقات، INTJها واقعاً می توانند به تربیت فرزندان خود به عنوان یک پروژه نگاه کنند و با این اعتیاد به کار، ممکن است زمان زیادی را صرف سرمایه گذاری در رشد فرزندان خود کنند. آنها ممکن است گاهی اوقات به عنوان شخصیت والدین کمی بیش از حد محبت آمیز و حمایت کنند.  
تیپ شخصیتی INTJ

INTJ ها در محل کار

دلیلی وجود دارد که INTJ به عنوان شخصیت استراتژیست و گاهی اوقات حتی معمار شناخته می شود. آنها از پتانسیل خود و سطح دانش حرفه ای و خود آگاهی کامل دارند و در ازای آن می خواهند بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند. مشاغلی که کمی چالش فکری دارند، یا پیش پا افتاده یا تکراری هستند، می توانند INTJS را خسته و آزرده خاطر کنند.INTJ ها می خواهند کارهای بزرگی را انجام دهند و به جای ارزیابی مثبت، برای موفقیت تلاش می کنند.
اگرچه INTJ ها معمولاً به عناوین، برچسب ها یا سلسله مراتب اهمیت نمی دهند، آنها اغلب رهبران و مدیران گروه هایی از مردم می شوند و در صورت تمایل این پتانسیل را دارند که به بالای نردبان صعود کنند. این تا حد زیادی به این دلیل است که INTJ ها، اگر مورد توجه و قدردانی مافوق خود قرار گیرند، فداکاری و انعطاف پذیری خود را در محل کار نشان می دهند. آنها مهارت های رهبری طبیعی دارند و پوست کلفت و بی احساس هستند، به خصوص در شرایط سخت. فشار مسئولیت آنها را تهدید نمی کند و تمرکز آنها بر دستیابی به هدفشان یکی از بزرگترین نقاط قوت آنهاست.
INTJ ها همچنین قادر به ایجاد تغییرات مثبت، ساختار، سیستم ها و نظم در محل کار خود هستند. آنها می دانند که چگونه بین انعطاف پذیر بودن و همچنین برنامه ریزی شده تعادل برقرار کنند. آنها برای افرادی که کارایی و تدبیر مشابهی از خود نشان نمی دهند صبر کمی دارند. آنها موجوداتی اصیل، مستقل، آرام و منطقی هستند. در بخش بعدی، ما در مورد مشاغلی صحبت خواهیم کرد که به خوبی با تیپ شخصیتی INTJ مطابقت دارند.  

مسیرهای شغلی درتیپ شخصیتی INTJ

به همان اندازه که کنجکاو هستند، INTJ از سنین جوانی تبدیل به جک از همه کارها می شود. آنها حتی ممکن است همه چیز را بلد باشند و دارای استعداد علمی و مطالعه پیچیده باشند. بعداً در زندگی، زمانی که باید در مورد شغل خود تصمیم بگیرند، ممکن است از قبل در مورد کاری که می خواهند انجام دهند مطمئن باشند. اغلب این بزرگترین علاقه INTJ است که به حرفه آنها تبدیل می شود.
اما اگر یک INTJ هستید یا یک دوست با این تیپ شخصیتی دارید که هنوز به طور کامل در یک حرفه خاص ثابت نشده است، ممکن است نگاهی به لیست مشاغل مناسب که به دقت برای آنها انتخاب کرده ایم، برای شما مفید باشد. در زیر چند شغل مناسب وجود دارد که با این تیپ شخصیتی سازگار است. در اینجا چند نمونه از مشاغل در این زمینه مناسب برای تیپ شخصیتی INTJ آورده شده است:
 • پزشک
 • جراح
 • دانشمند محیط زیست
 • دانشمند پزشکی قانونی
 • فناوری اطلاعات و برنامه نویسی
INTJ ها بیش از هر چیز درونگرا هستند و حتی در شغل مورد نظرشان، ترجیح می دهند به صورت انفرادی کار کنند تا تیمی. به همین دلیل است که یک حرفه در فناوری اطلاعات، رباتیک، برنامه نویسی یا کدنویسی، از جمله در این زمینه، می تواند برای نوع استراتژیست مناسب باشد. INTJ ها دوست دارند برای توسعه یک ایده کار کنند و در دنیای علوم کامپیوتر، تیپ شخصیتی بهتری برای انجام این کار به سختی وجود دارد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*