ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تیپ شخصیتی ISTJ یا بازرس | ارزش ها و انگیزه ها

افراد با تیپ شخصیتی ISTJ یا تیپ شخصیتی بازرس تمایل دارند در رفتار خود محتاط، منظم و عمل گرا باشند. آنها خودکفا هستند و برای انجام تعهدات خود سخت تلاش می کنند. آنها ترجیح می دهند تنها یا در گروه های کوچک دوستان صمیمی باشند و ممکن است در محیط های گروه بزرگ ساکت و محتاط باشند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره این تیپ شخصیتی از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


ISTJ مخفف چیست؟

ISTJ مخفف برای توصیف یکی از شانزده تیپ شخصیتی است که توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز ایجاد شده است. مخفف عبارت Introverted, Sensing, Thinking, Judging است. این تیپ فردی را نشان می‌دهد که با صرف زمان در تنهایی انرژی می‌گیرد، بر واقعیت‌ها و جزئیات به جای ایده‌ها و مفاهیم تمرکز می‌کند، بر اساس منطق و عقل تصمیم می‌گیرد و ترجیح می‌دهد برنامه‌ریزی و سازماندهی شود. بازرس ها گاهی اوقات به دلیل تمرکز بر جزئیات و علاقه به انجام صحیح کارها به عنوان شخصیت های بازرس شناخته می شوند. برای آشنایی بیشتر با تیپ های شخصیتی MBTI کلیک کنید.  

ارزش ها و انگیزه های تیپ شخصیتی ISTJ

ISTJ ها دوست دارند بدانند قواعد بازی چیست و پیش بینی پذیری را بیشتر از تخیل ارزش می دهند. آن‌ها برای راهنمایی‌شان به تجربیات گذشته‌شان تکیه می‌کنند و در محیط‌های آشنا راحت‌تر هستند. بازپرس ها به روش اثبات شده اعتماد دارند. ISTJ ها سخت کوش هستند و تا زمانی که یک کار انجام نشود ادامه خواهند داشت. آنها منطقی و روشمند هستند و اغلب از کارهایی لذت می برند که آنها را ملزم به استفاده از استدلال گام به گام برای حل یک مشکل می کند.
آنها در توجه به جزئیات دقیق هستند و چیزها را از نزدیک بررسی می کنند تا مطمئن شوند که درست هستند. تیپ شخصیتی بازرس با منطق سرراست خود و جهت گیری به جزئیات، به طور سیستماتیک برای نظم بخشیدن به بخش های کوچک خود درجهان کار می کنند. در این رابطه مطالعه مقاله تیپ های شخصیت شناسی انیاگرام  پیشنهاد می شود.  

تیپ شخصیتی ISTJ از نظر دیگران

بازرس ها یک هوای جدی و محافظه کارانه در مورد آنها دارند. آنها می خواهند قوانین بازی را بدانند و از آنها پیروی کنند و معمولاً به دنبال محیط های قابل پیش بینی هستند که در آن نقش خود را درک می کنند. ممکن است پیدا کنید که ISTJ حتی در موقعیت‌های اجتماعی نیز کار مفیدی انجام می‌دهد مثلاً سازماندهی کت و کلاه در یک مهمانی زیرا آنها اغلب راحت‌تر مسئولیت یک کار را به عهده می‌گیرند تا اینکه با غریبه‌ها صحبت کنند. وقتی کاری به آنها داده می شود بسیار قابل اعتماد هستند و آن را تا انتها دنبال می کنند.
تیپ شخصیتی بازرس عملگرا هستند و به ندرت توجه خود را جلب می کنند. لباس‌ها و دارایی‌های آن‌ها بیشتر بر اساس سودمندی انتخاب می‌شوند تا مد و آنها علاقه زیادی به کلاسیک دارند. بازرس ها معمولاً به شیوه ای سرراست صحبت می کنند و اطلاعات خوبی دارند. آنها به درونگرایی معروف  هستند. معمولا بیشتر مشتاق به اشتراک گذاری اطلاعات واقعی هستند تا کاوش در مفاهیم انتزاعی یا ایده های اثبات نشده.  

8 چیزی که تیپ شخصیتی ISTJ از آن متنفر است

تیپ شخصیتی ISTJ با احساس مسئولیت قوی هدایت می شود. تیپ شخصیتی ISTJ به قول خود و پایبندی به تعهدات خود اعتقاد راسخ دارند - حتی زمانی که برای آنها هزینه شخصی دارد. افراد دارای تیپ شخصیتی بازرس که به دلیل منطق عملی و اخلاق کاری خستگی ناپذیر خود شناخته شده اند کمک می کنند تا کارها به خوبی پیش برود. در بهترین حالت تیپ شخصیتی بازرس یک نیروی تثبیت کننده در جهان بوده اند. برای مثال تصور می‌شود که جورج واشنگتن در میان بسیاری دیگر، یک بازرس بوده است.
با این حال، درست مانند هر تیپ شخصیتی دیگری حتی بازرس های وظیفه محور نیز محدودیت های خود را دارند. در اینجا چند موردی که اکثر افراد تیپ شخصیتی بازرس از آن متنفرند، آورده شده است. این تیپ، چه چیزی را به این لیست اضافه می کنید؟

1-انجام یک کار بی نظم

به عنوان یک تیپ شخصیتی بازرس، مسئولیت پذیری نه تنها برای آن ها سخت نیست بلکه لذت بخش هم هست. با وجدان و متعهد هستند، افراد کمی هستند که بیشتر از شما سخت کار می کنند چه در محل کار، چه در مدرسه یا به عنوان والدین. و حس کاربردی بودن شما همراه با چشم تیزبین شما برای جزئیات شما را به یک حلال سریع مشکل تبدیل می کند. از آنجایی که به انجام یک کار خوب افتخار می کنید وقتی شرایط شما را مجبور می کند کمتر از همه چیز خود بدهید از آن متنفر هستید. به طور مشابه، از زمانی که دیگران - به ویژه همکاران، کارمندان یا بچه های شما - کار شلخته ای انجام می دهند متنفر هستید. آن ها از قوانین در خانه پیروی میذ کنند و به آن احترام می گذارند.

2-اجبار به انجام ایده های غیر عملی

این تیپ شخصیتی به شدت واقع بین هستند و  بر زمان حال تمرکز می کنند و به آنچه در محیط اطرافشان می گذرد، توجه زیادی دارند. آنها به دنبال راه حل های عملی و ملموس برای مشکلات هستند.
به این دلایل آنها صبر کمی برای ایده های مبهم و نیمه کاره یا پروازهای تخیلی در مورد آنچه می توان انجام داد ندارند. یک فرد با این تیپ ممکن است این بحث ها را سرگرم کند. در حالی که بی سر و صدا یک برنامه عملی را در ذهن خود شکل می دهد. با این حال، آنها همچنان از صحبت های بی هدف و بی برنامه متنفر هستند. آن ها برای هر ایده ای برنامه ریزی و هدف گذاری می کنند.
تیپ شخصیتی ISTJ

3-عدم وجود ساختار مشخص

بازرس ها به عنوان یک تیپ شخصیتی حساس و قضاوت کننده، به دنبال ساختار و نظم واضح هستند، به خصوص در محل کار. آنها دوست دارند دقیقا بدانند که از آنها چه انتظاری می رود برای انجام کارها به طور منظم و با ساختار مشخص ارزش قائل هستند. وقتی مشخص نیست چه کسی قرار است چه کاری انجام دهد - یا حتی چه اتفاقی قرار است بیفتد - ISTJ ها از آن متنفر خواهند شد.

4-احساسات زیاد از حد

از آنجایی که ISTJ ها عمدتاً از طریق منطق به دنیا نزدیک می شوند در برخورد با مسائل احساسی، ناراحتی می کنند. این شامل احساسات دیگران نیز می شود. ساکت و محجوب تمایل دارند احساسات خود را برای خود نگه دارند و اغلب آنها را حتی از نزدیکترین افراد خود پنهان می کنند.
اینطور نیست که تیپ شخصیتی بازرس از رسیدگی به مسائل قلبی ناتوان باشند. در واقع با بالغ شدن، بسیاری از تیپ شخصیتی ISTJ ها در نهایت هدفی سودمند را در پس پرداختن به مسائل احساسی می بینند و یاد می گیرند که چگونه این کار را بهتر انجام دهند. با این حال اگر یک بازرس تحت فشار قرار گیرد تا «همه چیز را رها کند»، یا مجبور شود با یک موقعیت احساسی بسیار پر فشار کنار بیایددر درون از آن متنفر خواهد شد.

5-شلوغی بیش از حد

اگرچه بازرس ها به عنوان افراد شایسته و با اعتماد به نفس ظاهر می شوند اما آنها واقعاً درونگرا هستند که به زمان زیادی برای تنهایی نیاز دارند. آنها ممکن است آن زمان را در گاراژ خود بگذرانند، ماشین خود را تعمیر کنند، یا روی مبل با یک کتاب خوب یا سریال تلویزیونی مورد علاقه خود بگذرانند. بدون تنهایی کافی مانند هر درونگرای دیگری آنها احساس تحریک پذیری، خستگی می کنند و مانند خودشان نیستند.

6-زیر پا گذاشتن قوانین

تیپ شخصیتی بازرس یک پیرو قانون است که تقریباً یک نقص دارد. آنها می دانند که قوانین و ساختار برای حفظ روان سازمان ها و خانه ها و جوامع بسیار مهم است. مطمئنا هیچ قانونی کامل نیست. گاهی اوقات باید آنها را به چالش کشید البته از طریق راه های مناسب. با این حال اگر هرکسی فقط برای ارضای نیازها و خواسته‌های خود سیستم را زیر پا بگذارد، هرج و مرج خواهد بود. در موقعیت‌های قدرت ISTJ‌ها از تحریف قوانین توسط دیگران متنفرند حتی به خودشان نیز اجازه قانون شکنی نمی دهند.

7-بدقولی

اگر یک بارزس بگوید که یک ساعت زودتر می‌آیند تا به شما کمک کنند تا مهمانی خود را برپا کنید، یک ساعت زودتر می‌رسند. اگر قول بدهند تا پنجشنبه صبح این گزارش را روی میز شما داشته باشند به احتمال زیاد چهارشنبه شب روی میز شما خواهد بود. تیپ شخصیتی بازرس به قول خود عمل می کنند شاید فقط از فوریت های پزشکی یا بلایای طبیعی نتوانند جلوگیری کنند! افراد با این تیپ شخصیتی به خود می بالند که ثابت و قابل اعتماد هستند و از اینکه دیگران یک بازی بزرگ صحبت می کنند اما نمی توان روی آنها حساب کرد متنفر هستند. بدقولی همسر یا هر فرد دیگری می تواند آن ها را آزار دهد.  

6ویژگی دوست داشتنی آن ها

این تیپ‌های شخصیتی با موقعیت‌های مطلوب و همچنین چالش‌هایی در حرفه خود مواجه هستند. از این رو، ضروری است که کمی بیشتر در مورد آنها بیاموزیم تا مشخص کنیم که درکدام حوزه ها می توان آنها را سازنده تر و موفق تر کرد. یادگیری در مورد ویژگی های اصلی آنها کمک می کند تا روابط بهتری با آن ها برقرار کنید. برای انجام این کار، در اینجا لیستی از نقاط قوت  ان ها ارائه شده است.

1-سخت کوشی تیپ شخصیتی ISTJ

مرد ISTJ به طور ذاتی انگیزه دارد تا وظایف را به طور عالی انجام دهد. او معمولاً روشمند، جزئیات گرا و سازماندهی شده است و به جای به چالش کشیدن وضعیت موجود از فرآیندهای تثبیت شده پیروی می کند. مردان ISTJ تمایل به ساختار دارند، به همین دلیل است که آنها اغلب در مشاغلی یافت می شوند که نیاز به تحمل و صبر فراوان دارد. برای آشنایی بیشتر با شغل مناسب هر تیپ شخصیتی کلیک کنید.

2-مصمم و مسئولیت پذیر

آنها بسیار مسئولیت پذیر هستند. حرف تیپ ISTJ ها یک وعده محسوب می شود که برای آنها همه چیز است. آن‌ها ترجیح می‌دهند خودشان را به حدی برسانند، حتی اگر این به معنای از دست دادن خواب باشد تا اینکه هرگز در ارائه نتایجی که وعده داده‌اند شکست بخورند. آنها همچنین بسیار وفادار هستند زیرا این احساسات قوی درونی آنهاست و قطعاً هر وظیفه ای که زندگی خود را به آن متعهد کرده اند انجام می دهند.برای برقراری یک رابطه مثبت با آن ها باید به افزایش مسئولیت پذیری خود فکر کنید.

3-شفاف و آرام

علیرغم وظایف متعددی که باید انجام دهید، در مواجهه با چالش‌ها آرام می‌مانند. خونسردی شما بخش بزرگی از این است که بتوانید بدون مشکل از عهده تمام مسئولیت های خود برآیید. تصمیمات شما بر اساس آن چیزی است که به نظر شما مؤثرتر است و نه احساسات شما. آن ها از مهارت های حل مسئله به خوبی استفاده می کنند.
تیپ شخصیتی ISTJ

4-راستگویی تیپ شخصیتی ISTJ

شما تقریباً در همه شرایط صادق و راستگو هستید. وقتی با مشکلاتی مواجه می شوید، ترجیح می دهید به جای استفاده از تاکتیک های فراری مانند دروغ گفتن یا دستکاری، به چیزها به صورت واقعی نگاه کنید. تیپ های شخصیتی ISTJ صداقت را که در مرکز خلق و خوی آنها قرار دارد می ستایند. بنابراین آنها از ایده دستکاری، دروغ های اطمینان بخش یا دروغ های مصلحتی بیزارند. این به این دلیل است که آنها درستی و سادگی را برای مدیریت موقعیت ها در هنگام مواجهه با آن ترجیح می دهند. آن ها به اهمیت صداقت در زندگی کاملا واقف هستند.

5-تعهد در تیپ شخصیتی ISTJ

برخی از افراد برای انجام بهترین کار خود به فشار یک ضرب الاجل یا هیجان یک پروژه جدید نیاز دارند - و این افراد احتمالا ISTJ نیستند. ISTJ ها که شخصیتی «قضاوت کننده» هستند تمام کننده ها هستند. آنها ظاهر می شوند و ساعت به ساعت، روز به روز، زمانی که افراد دیگر مدت هاست کار را ترک کرده اند، روی یک پروژه کار می کنند. آنها متعهد به انجام کار هستند حتی زمانی که سخت است. در زندگی شخصی نیز متعهد هستند. برای آن ها ترس از تعهد در رابطه معنایی ندارد.
آنها همچنین از نظر احساسی پایدار هستند. به عنوان ان ها حساس و احساسی هستند.  در نتیجه گاهی اوقات خلق و خوی آن ها در مدت زمان کوتاهی اوج می گیرد یا به شدت پایین می آید. در حالی که ISTJ ها مانند دیگران هیجان زده و افسرده می شوند، عواطف آنها عموماً آرام تر است. تقریباً مثل این است که آنها یک کمپرسور داخلی برای تنظیم احساسات خود دارند. مطمئناً همه رشد و تغییر می‌کنند اما به طور کلی می‌توانید روی تیپ شخصیتی بازرس حساب کنید که امروز و فردا همان افرادی هستند که دیروز بودند. تغییر زندگی برای آن ها تا حدی مشکل است.

6-سکوت

ISTJ ها سکوت را دوست دارند. مانند همه افراد درونگرا به راحتی بیش از حد تحریک می شوند، بنابراین از محیط های آرام و عاری از مزاحمت ها و حواس پرتی قدردانی می کنند. اینها شرایط ایده آلی هستند که می توانند کارهای زیادی را انجام دهند.
ISTJ ها همچنین برای شارژ مجدد نیاز به تنهایی دارند. بنابراین زمانی که ISTJ در زندگی شما برای مدتی آرام  است بدانید که او به آرامش و تنهایی احتیاج دارد پس آن را از او نگیرید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تیپ های شخصیتی از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*