ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه نامشروع تا چه مدت قابل تشخیص است؟

معمولا قربانیان تجاوز و یا مرتکبین روابط غیر متعارف نمی دانند که رابطه نامشروع تا چه مدت قابل تشخیص است. با توجه به پیشرفت های علمی در پزشکی قانونی تشخیص روابط نامشروع بسیار ساده است. این امر می تواند در پیشگیری از شکل گیری روابط نامشروعی که به میل و اراده افراد ایجاد نمی شود و همچنین در جلوگیری از افکار مجرمانه متجاوزین به عنف موثر باشد. در حالت کلی روابط نامشروع به دلیل خارج از عرف بودن آن مشکلات روانی و جنسی بسیاری را به همراه دارد.

احساسات ناخوشایند و اضطراب ناشی از آن می تواند سرد مزاجی جنسی و انزجار از رابطه را در ذهن افراد حک کند. کسانی که تجربه روابط نامشروع دارند همیشه در پس زمینه ذهن خود ترس و هراس بی پایانی را تحمل می کنند. مشاوره جنسی و روانشناسی می تواند در بهبود این مشکلات جنسی - روانی بسیار موثر باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

رابطه نامشروع (زنا) چیست؟

وقتی مرد و زنی که هیچ علقه زوجیتی بین آن ها وجود ندارد حد و مرز شرعی و قانونی را زیر پا گذاشته و مبادرت به انجام امور جنسی نمایند، رابطه نامشروع بین آن ها شکل گرفته است. البته باید توجه داشت که زنا رابطه جنسی میان دو نامحرم است که برای اثبات آن در قانون شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده است و مجازات سنگین تری دارد. اما در هر حال ما در این مقاله با اطلاق عنوان رابطه نامشروع به هر گونه رابطه میان دو فرد نامحرم، به بیان مطالبی در این باب می پردازیم.
هر نوع عملی مانند ارسال پیامک در تلگرام، واتس اپ یا هر صفحه ی مجازی دیگر به فرد نامحرم و تماس تلفنی و ارتباط برقرار کردن جرم محسوب می شود که با عفت عمومی منافات دارد.

 

دلایل برقراری روابط نامشروع

کمبود عشق و احساس اینکه شریک زندگی طبق خواست های عاطفی فرد نیست از جمله دلایل وارد شدن به روابط نامشروع می باشد. اینکه یکی یا هر دو زوج دیگر احساس عشق پرشور سابق را ندارند برای برخی دلیلی برای روابط نامشروع است که در جهت برگرداندن هیجان و شور به زندگی وارد آن می شوند. فراموش کردن رابطه خسته و کسل کننده یا راکد با هیجان جدید ممکن می شود. فقدان عشق یک انگیزه قدرتمند برای ورود به روابط نامشروع است و اگر اولین نباشد قطعاً یکی از قوی‌ترین انگیزه‌ها است. احساس نارضایتی از زندگی جنسی نیز از دیگر عوامل به شمار می رود. اگر به این دلیل که شریک زندگی علاقه خود را به فرد یا رابطه جنسی با او از دست داده باشد خواهان تجربه جدیدی خواهد بود. چیزی که شریک زندگی نمی تواند به او ارائه دهد.

مورد غفلت قرار گرفتن و بی تعهدی و رویدادهای شاخص

احساس اینکه شریک زندگی به اندازه کافی به فرد توجه نمی کند یا وقت کافی را با او نمی گذراند احساس طردشدن و نادیده گرفته شدن را تقویت می کند. مورد غفلت قرار گرفتن از طرفی دیگر، احساس قدردانی نشدن را نیز به وجود می آورد. تعهد کم به رابطه چه به دلایل شخصیتی و چه به دلایلی که جز عوامل بسترساز بی تعهدی می شود می تواند زمینه را برای روابط نامشروع هموار کند. رویدادهای شاخص زندگی مانند تولد 40 سالگی، ممکن است فرد را به خیانت و روابط نامشروع سوق بدهد. یک مطالعه نشان داد افرادی که به سنین ۲۹، ۳۹، ۴۹ و غیره می رسند، با نزدیک شدن به یک دهه جدید برای یافتن معنای زندگی خود به دنبال رابطه های جدیدی می باشند.

رابطه نامشروع

رابطه نامشروع تا چه مدت قابل تشخیص است | رابطه نامشروع تجاوز چیست؟

در قانون ایران زمانی که رابطه نامشروع بدون خواست زن و با اکراه صورت گرفته شده باشد، دیگر زنا نیست بلکه تجاوز جنسی محسوب می‌شود و فقط اکراه کننده یا متجاوز مجازات می شود. البته زن باید بالای ۱۸ سال باشد تا نارضایتی او برای انجام عمل جنسی تجاوز محسوب شود و رابطه جنسی با زنان زیر ۱۸ سال رابطه جنسی با کودکان محسوب می‌شود و در هر صورت تجاوز به حساب می‌آید. همین طور آزار جنسی فردی که قدرت رضایت دادن نداشته باشد نیز تجاوز محسوب می شود. برای آگاهی بیشتر در خصوص کودک آزاری جنسی کلیک کنید.

مجازات رابطه نامشروع زنا یا تجاوز

مجازات رابطه نامشروع تجاوز طبق قانون مجازات اسلامی (فقط برای متجاوز) یا زنا (برای هردو طرف) تا ۹۹ ضربه شلاق است. البته رابطه نامشروع جنبه عمومی هم دارد و دادستان می‌تواند بدون شکایت شاکی نیز به این جرم رسیدگی کند. در صورتی که رابطه نامشروع اثبات شود و فرزندی از این رابطه نامشروع به دنیا بیاید، در این صورت زن و مرد در حالت تاهل باشند یا نباشند مجازات این رابطه متفاوت است.

با توجه به حساسیت موضوع رابطه نامشروع در قانون و فرهنگ ما هرگاه مردی همسرش را در حال زنا با مرد غریبه ببیند و علم به تمکین زن داشته باشد، می تواند در همان لحظه آن دو را به قتل برساند. در صورتی که زن مورد تجاوز قرار گرفته باشد فقط مرد را می تواند به قتل برساند.

رابطه جنسی نامشروع

رابطه نامشروع تا چه مدت قابل تشخیص است؟

اگر پزشکی قانونی بخواهد رابطه نامشروع زنا یا تجاوز را اثبات کند باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت به پزشکی قانونی مراجعه شود و اعلام شکایت شود و علاوه بر این لازم است مدارک و اسنادی هم برای اثبات این مدعا به همراه داشته باشند. متاسفانه اغلب خانم ها به دلیل بی اطلاعی و عدم شناخت درست یا به مراکز قضایی مراجعه نمی کنند و یا دیرتر از زمانی که برای تشخیص لازم است مراجعه می‌کنند.

در اثبات تجاوز اصطلاحی به معنای (زمان طلایی) وجود دارد که همان ۷۲ ساعت است که می شود تجاوز را تشخیص داد. اگر کسی که به او تجاوز شده است و یا مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته زن باشد، از علائم ایجاد شده می‌توان تا ۳ هفته زمان‌ تقریبی تجاوز جنسی را تشخیص داد و همینطور با مراجعه زودهنگام این افراد آثار ایجاد شده بر نواحی مختلف بدن هم قابل بررسی است.

نهایتا تا پنج روز بعد از تجاوز هم اگر فرد به پزشکی قانونی مراجعه کند، شاید بتوان تجاوز را اثبات کرد. چون به هرحال بعد از این اتفاق فرد آن قدر آشفته است که شاید نتواند در ساعات اولیه به پزشکی قانونی مراجعه کند. البته ما پیشنهاد می کنیم که برای اثبات ادعای خویش هرچه سریع تر خود را به مقامات قضایی و پزشکی قانونی برساند.

تشخیص رابطه نامشروع

روش های تشخیص رابطه نامشروع تجاوز

واضح است که تماس های مکرر بین دوطرف و تعداد بالای پیامک های رد و بدل شده بین طرفین و همین طور این که این پیام ها چه ساعتی رد و بدل شده اند که معمولا بعد از یک نیمه شب تا صبح است و همین طور عدم وجود رابطه فامیلی و عدم آشنایی عرفا و قانونا، اثبات کننده روابط غیر اخلاقی و نامشروع است.

اگر فردی که ادعا کرده است دونفر رابطه ی نامشروع (زنا) داشته اند، نتواند ادعای خود را ثابت کند و مدرکی برای ادعای خود ارائه ندهد، خود فرد مشمول مجازات می شود پس بهتر است فردی که این ادعا را دارد حتما با اسناد و مدارکی اقدام به شکایت کند تا خود را نیز به خطر نیندازد. البته به صرف تنها بودن زن و مرد در یک مکان نمی توان اثبات کرد که آن دو رابطه نامشروع داشته اند و به اسناد و مدارک دیگری هم نیاز هست.

تشخیص اجباری بودن رابطه ( تجاوز)

خانم‌هایی که مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند در صورت مراجعه به مرکز پزشکی قانونی معاینه می شوند و نمونه های لازم برای بررسی های آزمایشگاهی هم از آن ها گرفته می‌شود. مثلا لباس یا پارچه ای که به ترشحات مرد آلوده شده باشد. همینطور از طریق آزمایشات دی ان ای هم می توان تجاوز را اثبات کرد. از راه های تشخیص صحت ادعای خانم‌هایی که مورد تجاوز قرار گرفتند، آثار ضرب و جرح بر بدن آن هاست که می توان از روی آثاری که روی کل بدن آن ها به وجود می آید متوجه شد که آیا تجاوز صورت گرفته است یا خیر. البته همیشه این طور نیست که کسانی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند آثار ضرب و جرح داشته باشند. چون امکان دارد که فقط با ترساندن آن ها این تجاوز صورت گرفته باشد و ضرب و جرحی صورت نگرفته باشد. اما همانطور که گفتیم راه‌های دیگری هم برای اثبات وجود دارد.

توصیه می شود که قربانی بعد از تجاوز لباس های خود را عوض نکند و به هیچ وجه دوش نگیرد. چون با این کار علائم تجاوز را پاک می کند. پزشکی قانونی همه مشاهدات را ثبت می کند تا از این طریق تجاوز را بتواند اثبات کند. اما متاسفانه آشفتگی و گنگی معمول بعد از تجاوز صورت گرفته باعث می شود که خود فردی که به او تجاوز شده است خیلی از نشانه ها را از بین ببرد. توصیه می شود مقاله درمان قربانیان آزار جنسی در بزرگسالی را مطالعه فرمایید.

وظیفه تشخیص این مسائل با مقامات قضایی است. قاضی و تحقیقات قضایی مشخص می‌کنند که آیا رابطه نامشروع صورت گرفته است یا خیر و اگر صورت گرفته است از نوع تجاوز است یا خیر.

آیا می شود اثبات کرد چه کسی تجاوز کرده است؟

باید گفت که بله؛ اگر در مدت زمان مشخص شده که ۷۲ ساعت تا نهایتا پنج روز بود به پزشکی قانونی مراجعه شود، اگر روی لباس قربانیان هنوز هم آثار متجاوز باقی مانده باشد، با استفاده از آزمایشات دی ان ای می توان اثبات کرد که دقیقا فردی که تجاوز را انجام داده کیست.
در کل می توان گفت اگر فردی که مورد تجاوز قرار گرفته است با شرایط سختی که دارد بتواند خود را به پزشکی قانونی برساند یا شخصی باشد که به او کمک و او را راهنمایی کند تا نشانه ها را از بین نبرد و او را به پزشکی قانونی برساند، اثبات تجاوز و هم اینکه چه کسی این کار را انجام داده امکان پذیر است.

رابطه جنسی

احساسات بازماندگان از تجاوز

بازماندگان تجاوز می توانند طیف گسترده ای از احساسات را تجربه کنند و احساسات آن ها می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. مهم است که اذعان کنیم که تجربه هر بازمانده منحصر به فرد و معتبر است. در اینجا برخی از احساسات رایجی که بازماندگان ممکن است تجربه کنند آورده شده است:

1. ترس و اضطراب: بازماندگان تجاوز ممکن است ترس و اضطراب را چه در عواقب بلافاصله پس از حمله و چه در دراز مدت تجربه کنند. آن ها ممکن است از امنیت خود بترسند، در اعتماد به دیگران مشکل داشته باشند یا حملات پانیک یا کابوس را تجربه کنند.

2. خشم و خیانت: بازماندگان اغلب خشم و احساس خیانت را تجربه می کنند که به سمت مرتکب، جامعه و یا حتی خود هدایت می شود. آن ها معمولا از نقض مرز و حریم شخصی خود و از دست دادن احساس امنیت احساس خشم زیادی را تجربه می کنند.

3. شرم و گناه: بسیاری از بازماندگان با احساس شرم و گناه دست و پنجه نرم می کنند، اگرچه مسئول حمله و تجاوز نیستند. آن ها ممکن است اعمال خود را زیر سوال ببرند یا خود را به خاطر آنچه اتفاق افتاده سرزنش کنند.

4. افسردگی و غم: بازماندگان به طور معمول در هنگام پردازش تروما و تأثیر آن بر زندگی خود، افسردگی و اندوه را تجربه می کنند. احساس از دست دادن هر چیزی و هر احساسی یا مبارزه با احساس ناامیدی از دیگر احساساتی است که بازمانده از تجاوز درک می کند.

5. بی قدرتی: تجاوز جنسی یک رویداد آسیب زا است که اغلب شامل از دست دادن کنترل و قدرت است. بازماندگان ممکن است احساس ناتوانی کنند و با بازیابی حس کنترل بر زندگی خود در چالش باشند.

6. فلاش بک ها و افکار مزاحم: بازماندگان از تجاوز افکار مزاحم، خاطرات یا فلاش بک های حمله را به کرات تجربه می کنند که می توانند بسیار آزاردهنده باشند و زندگی روزمره را مختل کنند.

7. انزوا و کناره گیری: رها شده از چنگ یک متجاوز از فعالیت های اجتماعی کناره گیری کرده یا خود را منزوی می کند تا با احساسات خود کنار بیاید. آن ها ممکن است احساس کنند از دیگران جدا شده اند و در اعتماد کردن به افراد مشکل دارند.

8. قدرت و انعطاف پذیری: در حالی که بازماندگان طیف وسیعی از احساسات دشوار را تجربه کنند، مهم است که قدرت و انعطاف پذیری آن ها را بشناسیم. بسیاری از بازماندگان راه هایی برای بهبودی، جستجوی حمایت و بازسازی زندگی خود پیدا می کنند که می تواند برای سایرین بسیار الهام بخش باشد.

تشخیص دادن رابطه نامشروع

رابطه نامشروع تا چه مدت قابل تشخیص است | توصیه نهایی برای پیشگیری از تجاوز

اولین توصیه این است که مادران دختربچه های خود را در مکان های مختلف مانند کوچه و خیابان تنها نگذارند یا آن ها را به تنهایی برای خرید نان و سایر مایحتاج بیرون نفرستند. بسیاری از تجاوزها به دختربچه ها بخاطر این نوع غفلت های افراد بزرگسال و مادران صورت گرفته شده است.

برای زن های بزرگسال هم همین توصیه را داریم که تا حد امکان از تردد در ساعات دیروقت و در مکان های خلوت پرهیز کنند. برای تردد از خودروی ناآشنا و غریبه استفاده نکنند و این که دختران به راحتی به مرد ها اعتماد نکنند و به راحتی و بعد از آشنایی کوتاه با آن ها به مهمانی و باغ و…. نروند. حواسشان باشد که ممکن است نقشه ای در پس قرار های ساده وجود داشته باشد پس به راحتی اعتماد نکنند و از خودشان مراقبت کنند.

اعتماد های نابه جا و غفلت ها ممکن است زمینه بلایایی شود که قابل جبران نیستند. بلد بودن ورزش هایی مانند دفاع شخصی یا هر ورزش رزمی که کمک کند زن بتواند از خود در مقابل تجاوز دفاع کند، به پیشگیری از تجاوز و مصون ماندن زنان کمک می کند؛ پس چه بهتر است که دختران را از سن پایین در این ورزش ها آموزش داد. برای کسب اطلاع در زمینه پیشگیری و درمان تجاوز کلیک کنید.

 

مجازات رابطه نامشروع

فلسفه تعیین مجازات در قانون اساسی اسلامی

فلسفه تعیین مجازات در دین اسلام درباره این مسئله این است که اگر دین اسلام کاری را حرام اعلام کرده باشد انجام آن کار در کشور اسلامی جرم است و باید پیگرد قانونی برای آن وجود داشته باشد. از آن جا که در قرآن حتی رد و بدل شدن نگاه بین دونامحرم گناه و حرام است، طبیعی است که اعمالی مانند پیام دادن در صفحات مجازی و تماس تلفنی و… جرم محسوب شود و قطعا پیگرد قانونی یا مجازات به دنبال داشته باشد.

1-در رابطه ی نامشروع (زنا) ضرورتی ندارد که دو طرف انجام دهنده ارتباط نامشروع حتما دو جنس مخالف باشند و همین که بتوان با اسناد و مدارک ثابت کرد دو نفر رابطه نامشروع دارند. حتی اگر این دونفر هم جنس هم باشند با عناوین مجرمانه دیگر، روند رسیدگی به جرم آغاز می‌شود.
2_ در اسلام درباره مسائل اخلاقی و جنسی سفارش شده که خیلی تحقیق نشود. بنابراین معمولاً زمانی که جرم جنبه علنی داشته باشد و آشکارا باشد بیشتر به آن رسیدگی خواهد شد.
3_ اثبات زنا با قوانین و رویه قضایی فعلی تقریبا بسیار دشوار است. مگر این که زنا به عنف صورت گرفته باشد یا اینکه طرفین خودشان ۴ بار در دادگاه و در نزد قاضی اعتراف کنند که این امری عجیب و دور از امکان است.
4_ رابطه نامشروع مثل قرار گذاشتن در کافی شاپ، پارک و …. هم هست. در صورتی که خانواده ها بی اطلاع باشند یا صیغه محرمیت خوانده نشود  و یا طرفین یا یکی از آن ها متاهل باشد رابطه نامشروع به حساب می‌آید و مجازات های تعیین شده ای دارد.برای مطالعه در خصوص حکم خیانت زن به شوهر در فضای مجازی کلیک کنید.

مسائلی که در مقدار مجازات تاثیرگذار است

در رابطه ی نامشروع بین زن و مرد نامحرم نوع مکالمات، مدت مکالمات، تکرار آن، سن طرفین که با همدیگر ارتباط برقرار کرده اند و مسائلی از این قبیل همه تاثیر زیادی در مقدار مجازات دارد. همین طور این که دوطرف چندبار با هم در مکان های عمومی خیابان و مکان های خصوصی مانند ماشین و …. توسط دوستان و آشنایان دیده شده باشند نیز در اثبات جرم و مقدار مجازات تاثیرگذار است.

یکی از مسائل بسیار مهم وضعیت تاهل طرفین است. زمانی که یکی از طرفین یا هر دو متاهل باشند مانند رابطه با مرد متاهل، این وضعیت عنوان مجرمانه دیگری خواهد داشت و از عوامل تشدید کننده مجازات است. برای مطالعه مقاله رابطه با زن شوهر دار کلیک کنید.

 

سخن آخر

روابط نامشروع عواقب روانی و اجتماعی بسیاری دارد. زمانی که فرد وارد یک رابطه نامشروع می شود در واقع برای آینده خود خطرات بالقوه ای را ایجاد می کند که مسلما زندگی او را تحت الشعاع قرار خواهد داد. زمانی که فرد به میل و خواسته خود وارد یک رابطه نامشروع شده باشد یا اینکه قربانی تجاوز واقع شده است، صدمات روانی و اضطراب های ناشی از آن می تواند اختلالات روانی جدی برای او به وجود آورد. در چنین مواقعی لازم است برای بازیابی آرامش و رهایی از افکار استرس زا با روان درمانگر های مجرب و متخصص مشورت کنید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند یاریگر شما در حل مشکلات و تنش های روانی باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*