ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ایمی پرامین | موارد مصرف و عوارض قرص ایمی پرامین

قرص ایمی پرامین یکی از انواع داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ست که اغلب برای درمان افسردگی تجویز می‌شود. این دارو نیز مانند دیگر داروهای ضد افسردگی برای فرد مزایایی را به همراه دارد اما گاهی عوارض آن بر فوایدش غلبه کرده و پزشک تصمیم به قطع و جایگزینی دارو می‌‌گیرد. معمولا متخصص در کنار این دارو، روان درمانی را نیز به عنوان درمان مکمل پیشنهاد می‌دهد، اما بسیاری از بیماران تنها با مصرف دارو انتظار بهبودی دارد. مصرف خود سرانه و بیش از مقداری که پزشک تجویز کرده برای فرد مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. در ادامه این مطلب به بررسی کامل داروی ایمی پرامین می‌پردازیم. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.


گیف ایمی پرامین


 

قرص ایمی پرامین چیست؟

ایمی پرامین یکی از داروهای سه حلقه ای ضد افسردگی است که در درمان بیماران افسرده با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این قرص دو نوع ۱۰ و ۲۵ میلی گرم وجود دارد. این قرص برای درمان اختلال دو قطبی، اضطراب کودکان، شب ادراری و وسواس نیز به کار می‌رود. ایمی پرامین می‌تواند اختلال خواب را بهبود ببخشد و در کاهش اضطراب و فوبیاها نیز موثر است. دارو درمانی برای درمان افسردگی کافی نیست، اما این دارو به برطرف کردن علائم افسردگی مانند خلق پایین، بی حالی، نداشتن انگیزه، افکار خودکشی و بی حالی تا حدی کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید. 

مصرف قرص ایمی پرامین چگونه است؟

دستور مصرف این قرص با تجویز پزشک بوده و مقدار مصرف آن را متخصص مشخص می‌کند. در ابتدا دوز پایین تجویز می‌شود تا اثرات آن را در بیمار ببیند. اکثر مواقع مصرف این قرص ۴ بار در طی یک روز، یعنی هر ۶ ساعت است. این دارو را با آب فراوان بنوشید. توجه داشته باشید که احتمال دارد مصرف دارو همراه با غذا باعث تهوع شود‌. برای کسب اطلاعات در زمینه داروهای تثبیت کننده خلق کلیک کنید.

عوارض جانبی داروی ایمی پرامین چیست؟

داروی ایمی پرامین همانند هر داروی دیگری عوارضی دارد. معمولا با گذر زمان تحمل نسبت به دارو پیدا می شود، اما با این حال در صورت بروز هر کدام از عوارض درمانگر خود را در جریان قرار دهید. عوارض ایمی پرامین عبارتند از:

1- خشکی دهان

2- خواب آلودگی و تاری دید

3- یبوست

4- تهوع

5- حساسیت به ایمی پرامین

6- اختلالات رفتاری و حرکتی

7- احساس سرگیجه

8- افزایش اشتها و وزن

9- اختلالات قند خون

10- تورم صورت و لب‌ها

11- جوش‌های زیر پوستی

برای اطلاع بیشتر در زمینه درمان افسردگی بدون دارو کلیک کنید. 

قرص ایمی پرامین را با چه قرص‌هایی نباید مصرف کرد؟

داروی ایمی پرامین را نباید با قرص‌هایی مانند داروهای پارکینسون، داروهای خواب آور (مثل دیازپام و زولپیدم)، داروهای کدئین و ضد حساسیت مثل دیفن هیدرامین مصرف شود. همچنین در صورتی که بیمار دارای اختلال دوقطبی، الکلیسم حاد، آسم، اختلالات گوارشی و خونی، حساسیت به داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، اسکیزوفرنی، پرکاری تیروئید و حملات تشنجی باشد باید با احتیاط فراوان مصرف کرد. برای آشنایی با سایر داروهای خواب آور کلیک کنید. 

مصرف ایمی پرامین در دوران شیردهی چگونه است؟

مصرف این دارو در دوران شیردهی و بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ چراکه برای جنین خطرناک است. در نتیجه باید با دستور پزشک و در صورت نیاز مصرف شود. همچنین در دوران شیر دهی عوارض و اثرات دارو از طریق شیر به کودک انتقال پیدا می‌کند‌‌. پس حتما وضعیت خود را به پزشک اطلاع داده تا بهترین دارو را برای درمان افسردگی به شما بدهد. اگر از این دارو استفاده می کنید حتما مقاله افسردگی را مطالعه کنید. 

احتیاط های لازم برای مصرف ایمیپرامین

پزشک باید در جریان سوابق بیماری قرار گرفته و از داروهایی که بیمار می‌خورد، اطلاع داشته باشد. اگر قبلا به روانپزشک مراجعه کرده‌اید و یا سابقه اختلال دوقطبی یا اقدام به خودکشی داشته‌اید، حتما پزشک خود را در جریان قراردهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال دو قطبی کلیک کنید. 

مصرف ایمی پرامین برای کودکان و سالمندان توصیه نمی‌شود. اما در صورت تجویز، فوائد دارو بر معایب‌اش ارجحیت داشته است. از قطع ناگهانی دارو پرهیز شود در صورت نیاز، مقدار مصرف به تدریج در طول یک دوره ۴ هفته‌ای کاهش یابد.

به دلیل ایجاد گیجی در زمان مصرف داروی ایمی پرامین، در زمان برخاستن یا نشستن احتیاط کنید. دوره درمان را طی کرده و از مصرف خود سرانه دارو بپرهیزید. همچنین توجه داشته باشید که علاوه بر دارو روش‌های دیگری نیز برای درمان افسردگی وجود دارد. برای دریافت روش های مفید و موثر درمان افسردگی کلیک کنید. 

دارو‌های هم گروه ایمیپرامین کدام است؟

آمی ترپیتیلین، آموکساپین، کلومیپرامین، دسیپرامین، دوکسیپین، ماروتیلین، تیریمیپرامین، نورتریپتیلین، پروتریپتیلین از دارو‌های هم گروه ایمی پرامین هستند. برای آشنایی با سایر داروهای ضد افسردگی کلیک کنید. 

نکات مهم در مصرف داروی ایمی پرامین

_برای مشاهده اثربخشی دارو لازم است که حداقل برای مدت چهار هفته از آن استفاده نمایید تا نشانه های بهبودی را مشاهده کنید
_مطابق با تجویز و دستورهای پزشک دارو را به طور منظم و مرتب مصرف نمایید اما در صورتی که با گذشت مدت ۴ هفته علائم بیماری تان هیچ بهبودی پیدا نکرد و حتی علائم بیماری تشدید شد به پزشک مراجعه کرده و با او مشورت نمایید
_این دارو را می توانید همراه با غذا و یا بدون غذا و هر طور که خودتان راحت تر هستید مصرف نمایید
_به هیچ عنوان مصرف دارو را ناگهان قطع نکنید چرا که ممکن است علائم شدیدی بروز پیدا کند. تغییر دوز دارو نیز می تواند به بروز عوارض جانبی بیانجامد.
_در صورتی که داروی ایمی پرامین برای درمان شب ادراری مورد استفاده قرار می گیرد، توصیه می‌شود که یک ساعت قبل از خواب آن را مصرف نمایید.
_در صورتی که پزشک تصمیم به قطع مصرف دارو بگیرد میزان دوز مصرفی آن را به مرور و تدریجی کاهش می‌دهد تا عوارض جانبی خطرناک پیدا نکند.
_در صورتی که مصرف یک نوبت دارو را فراموش کردید هر زمان که به یاد آوردید دارو را مصرف کنید اما اگر زمان مصرف نوبت بعدی رسیده است آن دوز قبلی را فراموش کنید و به هیچ عنوان میزان دوز دارو در نوبت بعد را هم افزایش ندهید.
_به هیچ عنوان در دوره درمانی با داروی ایمی پرامین از مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که این دو با یکدیگر تداخل دارند و ممکن است به بروز عوارض جانبی جدی بیانجامد.
_مصرف این دارو می تواند باعث حساسیت به آفتاب شود. تا حد امکان سعی کنید از آفتاب دوری نمایید و یا در صورت لزوم هم حتما از ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده نمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایر داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای کلیک کنید.

داروی ایمی پرامین در بارداری و شیردهی

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به هیچ عنوان به طور خودسرانه از این دارو مصرف نکنید و حتما با پزشک خود مشورت نمایید تا در صورت لزوم مصرف دارو قطع شود و یا استفاده از آن را ادامه دهید. هم چنین اگر در دوران شیردهی هستید نیز با پزشک خود در این باره مشورت کنید چرا که ممکن است دارو از طریق شیر مادر انتقال پیدا کند و عوارض جانبی برای کودک به همراه داشته باشد. در این صورت پزشک با بررسی شرایط شما تصمیم می‌گیرد که شیردهی قطع شود و یا داروی دیگری تجویز گردد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مصرف دارو در دوران شیردهی کلیک کنید.

مصرف ایمی پرامین در کودکان و افراد مسن

همان طور که گفته شد این دارو در جهت درمان شب ادراری کودکان مورد استفاده قرار می گیرد اما برای استفاده در کودکان کم تر از ۶ سال می تواند خطرناک باشد. هم چنین توجه داشته باشید که برای درمان شب ادراری نیز به هیچ عنوان به صورت خودسرانه این دارو را به کودک خود ندهید و حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید تا با بررسی شرایط کودک داروی موثری برایش تجویز شود. مصرف این دارو در افراد سالم نیز باید با احتیاط فراوان صورت گیرد چرا که ممکن است کلیه سالمندان نسبت به سایر افراد کمی کند تر عمل کند و در نتیجه دارو برای مدت طولانی در بدن باقی می ماند. در این صورت ممکن است عوارض جانبی افزایش یافته و با شدت بیش تری خود را نشان دهد. این دارو در سالمندان باید با نظارت مستقیم پزشک متخصص انجام گیرد تا دور لازم را تعیین کند.

سخن آخر

مصرف دارو تاثیر بسیار زیاد و مفیدی در بهبود بیماری‌ها و اختلالاتی هم چون افسردگی و اضطراب دارد. اما به هرحال داروها عوارض و مشکلات خاص خود را دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود که علاوه بر مصرف داروهایی هم چون ایمی پرامین از روش‌های دیگر درمانی نیز برای افسردگی کمک بگیرید. مشکلاتی هم چون شب ادراری نیز با استفاده از راهکار های غیر دارویی بهبود پیدا می کنند پس توصیه می شود که تنها روش های دارویی را در اولویت خود قرار ندهید. مشاوره درمان افسردگی می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند.

 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با گردآوری کادری متخصص و با تجربه این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجای ایران که هستید به صورت تلفنی با این مرکز تماس گرفته و با متخصصان صحبت نمایید. با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی می توانید هزینه کم تری پرداخت نمایید و مسائلی همچون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. مشاوره تلفنی از کیفیت بالایی برخوردار است و می توان تمام فرایندی که در مشاوره حضوری انجام می شود را به صورت تلفنی نیز با روانشناسان متخصص پیش برد. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*