ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده | آیا افسردگی واگیر دارد؟

تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده چقدر است؟ افسردگی در خانواده می‌تواند به طور مسری از یک عضو به دیگر اعضای خانواده سرایت کند. افسردگی از لحاظ جسمی و ذهنی به بیمار آسیب می‌زند و بر توانایی‌های او تأثیر منفی می‌گذارد. عوارض افسردگی مثل بیماری‌های جسمی آن چنان قابل مشاهده نیست، همین مسئله باعث می‌شود که رفتارهای اشتباه، این چرخه معیوب را همچنان ادامه دهند. بنابراین اولین قدم این است که نشانه‌های افسردگی را کامل بدانید و درباره بیمار افسرده در خانواده خود با روانشناس صحبت کنید. در این مطلب، به طور اجمالی درباره تأثیری که افسردگی یک فرد بر دیگر اعضای خانواده می‌گذارد، صحبت خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله افسردگی را مطالعه کنید.

گیف تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده


چگونگی تاثیر بیماری افسردگی یک فرد بر روی دیگران

چگونه زندگی با یک افسرده روی دیگران تاثیر می‌گذارد

تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده یک وضعیت دشوار است که به همه اطرافیان مربوط می‌شود. جدای اینکه خانواده و اطرافیان در پرورش افسردگی نقش داشته‌اند (خانواده‌های افسرده پرور)، بیمار افسرده به خاطر ایجاد ناراحتی برای دیگران عمیقا احساس گناه دارد. اما همین احساس گناه به او کمک می‌کند تا با افسردگی خود درگیر شود و بخواهد تا آن را شکست دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از خانواده های افسرده پرور کلیک کنید.

اگر افسرده‌ها را به یک لیوان تشبیه کنیم، مشاهده می‌کنید که درون آن‌ها تقریبا خالی از آب است. این لیوان، برای بقا به آب نیاز دارد، اما خود افسرده و دیگران از این مسئله آگاه نیستند؛ لیوان افسردگی سوراخ است و هر چه آب در آن بریزید، فایده‌ای ندارد. تا زمانی که لیوان تعمیر نشود هم او و هم خانواده‌اش خالی می‌شوند. نشانه‌های افسردگی به تمام اعضای خانواده سرایت می‌کند و آن‌ها را در دنیای تاریک افسردگی و غم فرو می‌برد. در این میان شناخت علائم به شما کمک می‌کند تا از پیشروی بیماری جلوگیری کنید. برای اطلاع از علائم افسردگی کلیک کنید.

 

تاثیر افسردگی مادر بر اعضای خانواده

مادر افسرده مسلما نمی‌تواند مانند مادران دیگر برای فرزندان خود وقت بگذارد و آن‌ها را تربیت کند چرا که اصلا حوصله‌ی این کارها را ندارد. علاوه بر این که از تربیت آن‌ها غافل می‌شود افسردگی و خلق پایین خود را به آن‌‌ها نیز منتقل می‌کند. مادر افسرده بدترین ضربه‌ها را به فرزندان خود وارد می‌کند. اگر با مادر یا همسری افسرده زندگی می‌کنید لازم است حتما علت‌های بیماری را شناسایی کرده و درمان‌های تخصصی را به کار بگیرید. توصیه می‌کنیم مقاله مادر افسرده را بخوانید.

تاثیر افسردگی پدر براعضای خانواده

چه چیزهایی وضعیت را بدتر می‌کند

پدران افسرده نیز مانند مادر افسرده تأثیرات زیادی بر اعضای خانواده می‌گذارند. مردان اغلب به خاطر مشکلات جامعه، تأمین مخارج خانه یا مشکل با همسر دچار افسردگی می‌شوند و معمولا ناراحتی و افسردگی خود را بروز نمی‌دهند و تمام مشکلاتشان را درون خود می‌ریزند. افسردگی، پدر خانواده را به شخصیتی بد عنق بی‌حوصله و عصبی تبدیل می‌کند. پدری که نه تنها با فرزندش وقت نمی‌گذراند بلکه ابدا نمی‌تواند سر و صدای بازی‌های او را تحمل کند. به عنوان همسر لازم است افسردگی را در شوهر خود شناسایی کرده و با او در این مورد صحبت کنید او را تشویق کنید تا به فکر درمان خود باشد. توصیه می‌کنیم مقاله افسردگی پدر را بخوانید.

تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده چه چیزهایی وضعیت را بدتر می‌کند؟

بیش از نیمی از افسرده‌ها، بیماری را ناشی از ضعف خود می‌دانند و این افت شدید اعتماد به نفس و عزت نفس، اگر توسط خانواده تشدید شود، بسیار خطرناک بوده و درمان را سخت و سخت‌تر می‌کند. بی توجهی خانواده به شرایط فرد افسرده و سرزنش کردن او نیز یکی از تحریک کننده‌های منفی افسردگی است.

مورد دیگر این است که دیگران سعی می‌کنند وظایف فرد افسرده را بر عهده گرفته و او را معاف کنند. این مسئله نیز به احساس گناه او دامن زده و می‌تواند باعث غم و اندوه فراوان شود. برای کمک به افسرده‌ها اطرافیان نیز باید درباره بیماری افسردگی و درستی برخورد با افراد افسرده مطالعه داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر از برخورد با افراد افسرده کلیک کنید.

تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده | افسردگی بقیه رو من چقدر بوده

آیا افسردگی یکی از اعضای خانواده بر من اثر داشته

تاثیراتی که فرد افسرده در خانواده روی شما می‌گذارد، در موارد زیادی نامحسوس و غیر قابل تشخیص می‌باشند. خسته هستید اما علت آن را نمی‌دانید، نمی‌توانید لذت ببرید. شما در طول زمان در حال انتقال آب‌های داخل لیوان شخصیت خود به لیوان سوراخ فرد افسرده‌اید. برخی از تاثیراتی که از فرد افسرده بر شما وارد می‌شود، به شرح زیر است:

تاثیرات فرد افسرده بر اعضای خانواده

1- احساسات غم و اندوه هنگام ورود به منزل دارید.

2- نمی‌دانید فرد افسرده‌ای که منتظر شماست در چه وضعیتی قرار دارد و نگران خلق و خوی پایین او هستید.

3- تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده به گونه‌ای است که از فرد مبتلا به افسردگی دوری می‌کنید و زمانی که او از شما چیزی می‌خواهد احساس وظیفه سنگین و عذاب آوری دارید.

4- اجتناب از زنگ زدن یا فراخواندن عضو افسرده به سمت خودتان در جمع‌ها یا مهمانی‌ها.

5- نمی‌خواهید دیگر حرف‌های او را بشنوید. یعنی واقعا حوصله او را ندارید.

6- به دیگران می‌گویید که تمرکز خود را از دست دادید، نمی‌توانید کارهای خود را انجام دهید و در انجام وظایف ضعیف شده اید. به دیگران می‌گویید که خسته اید.

7- احساس گناه از اینکه روز خوب یا زندگی خوبی دارید ولی فرد افسرده از آن محروم است. بنابراین احساسات مثبت خود را با او شریک نمی‌شوید و سعی می‌کنید خود را خوشحال نشان ندهید.

8- احساس ترس از اینکه مبادا اتفاق بدی برای او بیافتد و شما نیز نتوانید برای او کاری بکنید.

9- استفاده از هر راهی برای اجتناب و دوری از خانه و فرد مبتلا به افسردگی است. حتی زمانی که واقعا دوست دارید در خانه باشید.

10- دوست دارید به جای زندگی کردن با فرد افسرده، در جای دیگر یا شرایط سخت‌تر هم زندگی کنید. بنابراین دلزدگی از محیط زندگی خود پیدا می‌کنید.

11- احساس گناه زمانی که او را تنها گذاشته یا برای او کاری نمی‌کنید.

تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده را جدی بگیرید

این مواردی که گفته شد، تاثیرات افسردگی فرد روی شماست و باید قبل از آنکه ظرفتان خالی شود، کاری بکنید. باید بدانید که حمایت از فرد مبتلا به افسردگی، تنها چیزی است که او لازم دارد، اما فراموش نکنید که نباید به خود و احساساتتان ضربه بزنید. مراقبت از خود و او هر دو باید در نظر گرفته شود. تنها راه آن، اقدام برای گرفتن کمک تخصصی از روانشناس، هم برای خود به عنوان اعضای خانواده فرد افسرده و هم مستقیما برای خود فرد افسرده است. پس به دنبال راه‌های درمان افسردگی باشید و تا زمان بهبودی کامل و بعد از آن درمان را رها نکنید، چرا که خطر عود افسردگی همچنان شما و خانواده تان را تهدید می‌کند. برای اطلاع از درمان افسردگی کلیک کنید.

ضرورت دریافت مشاوره افسردگی

شما نمی‌توانید به تنهایی از پس بیماری افسردگی در خود و یا یکی از اعضای خانواده‌تان بر بیایید. چرا که هر کاری هم بکنید باز علائم آن باز می‌گردد و این بار با شدت بیشتری عود می‌کند. به همین دلیل لازم دارید از کمک‌های تخصصی روان درمانی و درمان‌های شناختی در جلسات متعدد مشاوره افسردگی استفاده کنید. حتی بعد از درمان نیز نباید تا مدتی این جلسات را کنار بگذارید. برای اطلاع بیشتر از عود افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی و تاثیر افسردگی بر اعضای خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*