ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طلاق چه آثاری بر فرزندان پسر دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر طلاق بر پسران پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


به گمان برخی افراد تاثیر طلاق بر پسران کمتر از دختران است، چرا که پسران به اندازه دختران احساساتی نبوده و برایشان نبودن یکی از والدین اهمیت چندانی ندارد. اما چقدر از این افکار و باورهای مشابه نسبت به پسران طلاق صحیح است؟ در واقع می‌توان گفت پسران به اندازه‌ی دختران نسبت به طلاق والدین واکنش نشان نمی‌دهند، اما آن‌ها نیز در معرض آسیب‌های مختلف روانی قرار دارند. طبق تحقیقات، طلاق والدین بخصوص در سن نوجوانی فرزندان، احتمال بروز رفتارهای نامناسب مانند روابط جنسی پرخطر، خشونت، درگیری و اعتیاد را در پسران افزایش می‌دهد. همچنین پسران نوجوان که والدینشان از هم جدا شده‌اند، بیشتر در معرض رفتارهای بزهکارانه قرار دارند. توصیه مهم این است که باید نسبت به واقعه طلاق و پیامدها و تاثیرات آن بر اعضای خانواده و خصوصا فرزندان توجه بیشتری داشت. همچنین می توان از مشاوران روانشناس متخصص در حوزه طلاق یاری خواست. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

مشکلات خاص پسران پس از جدایی والدین

مشکلات خاص پسران پس از جدایی والدین

تاثیر طلاق بر پسران می‌تواند تغییر قابل توجهی در رشد روانی پسران جوان ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که والدین طلاق می‌گیرند، سلامت روانی و حفظ عزت نفس پسران جوان با مشکل مواجه می شود، به ویژه هنگامی که جدایی پدر و مادر با درگیری‌های بسیار باشد. پسران در سنین قبل از مدرسه، در سال اول پس از طلاق بیشتر وابسته، مظلوم، پرخاشگر و بدبین می‌شوند. اما اکثر پسران پیش دبستانی، این مشکلات را پس از سال اول پشت سر می‌گذارند.

پسران بیشتر احتمال دارد که به طلاق والدین با خشم، افت تحصیلی، فرار کردن و پرخاشگری واکنش نشان دهند، درصورتی که دختران معمولا با سرکوب احساساتشان سعی می‌کنند به بزرگترها کمک کنند. تاثیر طلاق بر دختران با پسران به شکل دیگری خود را نشان می‌دهد. اما نمی‌توان آسیب‌های طلاق را در دختران یا پسران بیشتر یا کمتر دانست.

اینفوگرافیک طلاق چه آثاری بر فرزندان پسر دارد

اینفوگرافیک طلاق چه آثاری بر فرزندان پسر دارد

تاثیر طلاق بر پسران | وابستگی پسر به پدر

وابستگی پسر به پدر

پس از طلاق، از دست دادن پدر تاثیرات منفی روی پسران جوان می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بعد از طلاق بیشتر کودکانی که با مادر زندگی می‌کنند پس از چند سال، ارتباط و تماس منظم با پدر را از دست می‌دهند.

بعضی از محققان دریافته‌اند که از دست دادن یک پدر ممکن است علاوه بر پیچیده بودن، بر رشد، سازگاری و تعادل کودکان پسر تاثیرات منفی بگذارد. به همین علت، کارشناسان معتقدند که پسران، به ویژه کسانی که به سن نوجوانی نزدیک می‌شوند، نیاز به ارتباط مستمر با پدرشان دارند. زیرا ارتباط و رفتار پدر با پسر آموزه های اجتماعی و مهارت های بسیاری را به پسر انتقال می دهد؛ همچنین در سازگاری و کنار آمدن با جدایی نیز می تواند کمک کننده باشد. تربیت فرزندان به طور سنتی وظیفه مادران دانسته می‌شود، نادیده گرفتن نقش پدر در تربیت فرزندان آسیب‌های طلاق را تشدید می‌کند.

اختلالات جسمی بر پسران

تاثیر طلاق بر پسران گاهی در مشکلات جسمانی خود را نشان می دهد. تحقیقات بیانگر آن است که پسران بعد از جدایی والدین گاهی اختلالات خواب مثل وحشت های شبانه یا کابوس دیدن را تجربه می کنند. برخی اوقات عوارض روحی پس از طلاق سبب می شود پسران بیش از دختران به خوردن و اضافه وزن رو می آورند. تغذیه ناسالم و استرس های زیاد خود عامل مسائل افزایش یا کاهش وزن فرزندان است.

ابتلا به اختلالات روانی از تاثیرات طلاق بر پسران

تاثیر طلاق بر پسران گاه در برخی از آن‌ها به شکل بیماری‌های روانی بروز پیدا می‌کند. یکی از اختلالاتی که در فرزندان طلاق احتمال بروز دارد، وسواس فکری عملی است. این اختلال در کودکان می‌تواند بسیار شدید و آزار دهنده باشد. وسواس در کودکان پسر افکار تکراری و ناراحت‌کننده‌ای را به وجود می‌آورد که به سبب آن مدام خود را به خاطر جدایی والدین مقصر می‌دانند. اختلال افسردگی نیز در پسرانی که یکی از والدین خود را به سبب طلاق از دست داده‌اند وجود دارد.

در افسردگی فرد احساس لذت و خوشحالی خود را از دست می‌دهد و ممکن است دچار خستگی زیاد، بی‌اشتهایی، پرخوری، کم خوابی یا پر خوابی شود. افسردگی در کودکان گاه خود را به صورت پرخاشگری و یا دردهای جسمانی بدون منشأ فیزیکی نشان می‌دهد. از دیگر اختلالاتی که در فرزندان طلاق دیده می‌شود، اختلالات اضطرابی است. احساس ترس، نگرانی و تشویش در پسران نوجوان دیده می‌شود.

تاثیر ازدواج مجدد بر فرزندان پسر

حضور یک نامادری یا ناپدری، آن هم بلافاصله بعد از جدایی باعث افزایش تنش و استرس به کودکان پسر می‌شود و بر تاثیر طلاق بر پسران می‌افزاید. با این حال، پذیرش پسران نسبت به ازدواج مــجدد والدین بهتر از دختران خواهد بود. پسران با نامادری و ناپدری سازگاری بیشتری داشته و ارتباط بهتری نسبت به دختران برقرار می‌کنند.

اما والدین بهتر است پیش از ازدواج مجدد و شرایط را به درستی بسنجند و هر آن چه که برای آرامش فرزندشان لازم است انجام دهند. در این وضعیت ارتباط نزدیک شما با فرزندتان و پاسخ به سوالات او می‌تواند حل مسائل را آسان‌تر بکند. شما یکبار در زندگی مشترک شکست خورده‌اید، پس می‌دانید زمانی که شروع یک ازدواج با مسائل حل نشده باشد، می‌تواند آن زندگی را دچار بحران بکند. بنابراین با دریافت مشاوره خانواده مسائل را پیش از آن که به گره‌ای کور تبدیل شود، رفع نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تاثیر طلاق بر پسران | تفاوت واکنش پسران و دختران در جدایی والدین

تفاوت واکنش پسران و دختران در جدایی والدین

پسران زمانی که یکی از والدین خانه را ترک می‌کند، بیشتر از دختران از افسردگی رنج می‌برند. خصوصا پسرانی که دیگر نمی‌توانند با یکی والدینشان وقت بگذرانند. پسران به احتمال بیشتری خود را بخاطر از هم پاشیدن زندگی و خانواده، سرزنش می‌کنند. پسران، به خصوص زمانی که با مادر زندگی می‌کنند، پس از مدتی، احساسات خود را پنهان می‌کنند تا وجهه مردانه تری داشته باشند. پسران ممکن است به دلیل خشم از پدر و مادر بخواهند از خانه دور بمانند و یا به دلیل احساس مسئولیت بیش از حد بخواهند از مادر خود مواظبت کنند.

باید بگوییم که بسیاری از اثرات منفی طلاق به مسائل اقتصادی مربوط می‌شود. مردان پس از جدایی معمولا در حفظ استانداردهای زندگی بهتر هستند، اما سطح اقتصادی زنان پس از جدایی به شدت کاهش می‌یابد. به همین دلیل فرزند پسر که از پدر الگو برداری می‌کرد، در صورت زندگی با مادر، ممکن است مشکلات بیشتری از جمله استرس مالی را در کنار مادرش تجربه کند. برای کاهش آسیب‌های طلاق بر فرزندان می‌توانید در این فرآیند از مشاوره طلاق کمک بگیرید تا با درگیری‌ها و تنش‌های کمتری از همسر خود جدا شوید.

تاثیر طلاق بر پسران | چگونه پسرم بعد از طلاق مفهوم خانواده را بفهمد؟

خانواده، دایره‌ای از افراد است که همدیگر را دوست دارند. برای کاهش تاثیر طلاق بر پسران شما می‌توانید فرزند خود را از اینکه همچنان یک خانواده متعهد و دوست داشتنی دارد، مطمئن کنید. مخصوصا برای فرزندان پسر که در آینده می‌خواهند خانواده خود را تشکیل دهند، لازم است این پیوستگی بین اعضای خانواده را در هر حالتی درک کنند و یاد بگیرند که خانواده، حتی اگر جدا شوند باز هم خانواده‌ی او می‌باشد. بسیاری از والدین برای کاهش آسیب‌ها به دنبال یک زمان مناسب و بهترین سن طلاق برای کودکان هستند. چرا که سن بچه ها برای طلاق در پذیرش و یا میزان آسیب پذیری آن ها در برابر تنش های ناشی از طلاق بسیار موثر است.

در هر زندگی ممکن است طلاق اتفاق بیافتد اما نحوه برخورد با فرزندان طلاق می‌تواند عاملی تعیین کننده در سلامت فرزندان طلاق باشد. با دریافت مشاوره پیش از هر اقدامی قدم‌هایی مطمئن در زندگی بردارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با کودکان طلاق کلیک کنید.

سخن آخر

تاثیر طلاق بر فرزندان امری اجتناب ناپذیر است. طلاق صدمات روحی و روانی به فرزندان وارد می کند که در هر گروه سنی متفاوت است. والدین بهتر است تا حد امکان با راه های پیشگیری از کاهش صدمات ناشی از طلاق بر خود و فرزندان آشنا باشند. یکی از مواردی که اصولا در مورد فرزندان طلاق رخ می دهد، استرس ناشی از طلاق است. اگر والدین با تدابیر درست و راهکارهای اصولی برای کاهش استرس طلاق در کودکان اقدام نکنند، ممکن است با عواقب جبران ناپذیری روبرو شوند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی آماده ارائه خدمات مشاوره در این زمینه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*