ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر طلاق والدین بر دختران


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر طلاق بر فرزندان دختر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تاثیر طلاق بر فرزندان دختر به شکل‌های گوناگونی بروز پیدا می‌کند. طلاق والدین، پدیده‌ای آسیب زننده برای کودکان است و غیر از موارد خاص معمولا توصیه نمی‌شود. زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند، نگران آسیب‌هایی احتمالی به فرزندانشان نیز هستند. از طرفی مسائلی که به دنبال طلاق پیش می‌آید مانند حضانت و مراقبت از کودک، تنطیم زمان برای بازدید پدر یا مادر، از دیگر مسائلی است که ذهن والدین را درگیر می‌کند. تاثیری که طلاق بر فرزندان دارد با توجه به متغیر‌های سن و جنسیت می‌تواند متفاوت باشد. در این بین نقش والدین در کمرنگ کردن تاثیر منفی هیجان‌ها و افزایش سازگاری فرزندان بسیار اهمیت دارد. در ادامه به آثار و راه های مقابله با آسیب های احتمالی طلاق بر دختران صحبت خواهیم کرد. توصیه می شود جهت کاهش تنش های روانی فرزندان خود در هنگام طلاق والدین، از مشاوره طلاق بهره ببرید تا میزان آسیب های روانی را برای فرزندان خود به حداقل برسانید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

طلاق والدین چه تاثیری بر فرزندان دختر دارد؟

به طور کلی آثار منفی طلاق، فرزندان دختر و پسر را به یک اندازه تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ با این حال در نحوه‌ای که دختران و پسران آسیب‌های طلاق را تجربه می‌کنند تفاوت‌هایی وجود دارد، دختران مسئله طلاق والدین را به شیوه‌ای متفاوت با پسران پشت سر می‌گذارند. زمانی که والدین طلاق می‌گیرند، دختران به مدت حدود یک سال نشانه‌های منفی مانند افــسردگی، خشم و مشکلات روحی را نشان می‌دهند ولی بعد از این مدت، شدت این نشانه‌ها فروکش می‌کند در صورتی که در فرزندان پسر نابهنجاری‌های رفتاری و اختلالات خلقی بیشتری مشاهده می‌شود.

اینفوگرافیک تاثیر طلاق والدین بر دختران
اینفوگرافیک تاثیر طلاق والدین بر دختران

تاثیر طلاق بر فرزندان دختر |  طلاق والدین و افت تحصیلی یا شغلی دختران

طلاق والدین و افت تحصیلی یا شغلی دختران

زمانی که پدر و مادر طلاق می‌گیرند، شاهد افت تحصیلی و یا حرفه‌ای دختران هستیم. حدود 10 درصد دخترانی که طلاق والدین را تجربه کردند گزارش می‌کنند که دیگر تمایل و انگیزه‌ای ندارند تا عملکردی عالی در مدرسه داشته باشند. البته جای نگرانی نیست چون اکثر دختران طلاق در نهایت و با رسیدگی و توجه والدین می‌توانند کیفیت عملکرد تحصیلی خود را در مدرسه افزایش دهند و به پیشرفت شغلی بالایی برسند به خصوص در شرایطی که حداقل یکی از والدین پشتوانه آن‌ها باشند و آن‌ها را مورد حمایت قرار دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چالش های فرزندان طلاق کلیک کنید.

تاثیر طلاق بر فرزندان دختر | بلوغ زودرس در دختران به دنبال طلاق والدین

یکی دیگر از آثار منفی طلاق، تغییر در مراحل رشد جسمی در دختران نوجوان است. یکی از یافته‌های جالب در این زمینه حاکی از آن است که در  خانواده‌هایی که والدین طلاق گرفته‌اند، قاعدگی و بلوغ جسمی در دختران زودتر از دیگر دختران در گروه سنی خود اتفاق می افتد. بسیاری از این دختران، برای بلوغ آمادگی ندارند پس لازم است که شما به عنوان مادر، با دختر خود در مورد تغییرات جسمی که در زمان بلوغ ایجاد می‌شود صحبت کنید تا برای رویارویی با این چالش آمادگی داشته باشد.

نقش روند طلاق در پدیده " کوچک زنان بزرگ "

تاثیر طلاق بر فرزندان دختر به گونه‌ای است که آن‌ها را در معرض نگرانی‌های بسیار قرار می‌دهد. دخترانی که طلاق والدین را تجربه می‌کنند احساس می‌کنند که مجبورند زودتر از همسالان خود به لحاظ شخصیتی بزرگ شوند. زنانی که از همسر خود طلاق می‌گیرند، برای ترمیم زخم‌های خود و التیام یافتن به حمایت و پشتیبانی نیاز دارند، فردی که او را درک کند و مورد حمایت قرار دهد. پس در این شرایط ممکن است از دختر خود به عنوان فردی که سنگ صبور او است، استفاده کند و او را مانند دوست صمیمی خود توصیف کند؛ پس با او در مورد روابط دوستانه و عاشقانه، ناراحتی‌ها، تنهایی‌ها و فشار‌های مالی‌اش صحبت می‌کند. اگر این مسئله همزمان با بلوغ عاطفی دختران صورت گیرد می تواند رنج روانی او را تشدید کند.

زمانی که تمام مشکلات خود را با فرزند دخترش مطرح می‌کند، رنج و ناراحتی‌های زیادی را به او منتقل می‌کند، پس او هم برای کمک و نجات مادرش دست و پا می‌زند و هم در مرداب نگرانی‌ها غرق می‌شود پس مجبور است زودتر از سنش بزرگ شود. در صورتی که وظیفه والدین این است که فرزند خود را آموزش دهند، راهنمایی کنند تا بتواند متناسب با مراحل رشدی‌اش حرکت کند، جلو برود و با یادگیری مــهارت های زندگی بتوانند پیشرفت کند. در واقع نباید از فرزندان برای تسکین درد‌های خودشان استفاده کنند.

چطور می‌توان اثرات منفی طلاق بر دختران را کاهش داد؟

چطور می توان اثرات منفی طلاق بر دختران را کاهش داد؟

تحقیقات نشان داده است، دخترانی که بعد از طلاق رابطه عاطفی قوی خود با مادرشان را حفظ می‌کنند راحت‌تر می‌توانند از طوفان آشفتگی طلاق رهایی یابند و خود را التیام دهند. در واقع رابطه مادر و دختر مسکنی است برای التیام ناراحتی‌های دختران. البته برقراری ارتباط خوب با پدر نیز می‌تواند روند التیام را تسریع کند پس نباید رابطه کودک را با والد دیگر به دلیل انتقام جویی خودتان با والد دیگرش خدشه دار کنید. در صورت تداوم یافتن هیجان‌های منفی در دخترتان، توصیه می‌شود از خدمات روان درمــانی برای او بهره بگیرید.

نکات مهم در کاهش تاثیر طلاق بر فرزندان دختر

جهت کاهش آسیب‌های طلاق بر فرزندان بهتر است پیش از جدایی و طلاق این موضوع را بدون متهم کردن یکدیگر و به دور از بحث و جدل با فرزند خود در میان بگذارید. به او بگویید که هیچ تقصیری در این جدایی ندارد. پس از جدایی نقش‌های خود به عنوان مادر و پدر را نادیده نگیرید و هر دو با فرزندتان در ارتباط باشید.باید توجه داشت که فرزندان طلاق با چالش هایی روبرو می شوند که همسالان آن ها ممکن است هیچ گاه آن احساسات را تجربه نکنند. بنابراین باید در مورد رفتار با کودک طلاق دقت نظر بیشتری داشت.

زمانی که زندگی مشترک به پایان خود می‌رسد و کار به جدایی می‌کشد، درگیری‌ها، جر و بحث خانوادگی، توهین‌ها و تنش‌های زیادی در محیط خانواده و بین زوجین به وجود می‌آید؛ در این میان فرزندان دختر اضطراب و افسردگی فراوانی را تجربه می‌کنند و گمان می‌کنند نظام خانواده در حال فروپاشی است.

بهتر است والدین مشکلات و احساسات خود را با یک درمانگر در میان بگذارند و از دعوا و درگیری پیش فرزندان اجتناب کنند. برای کاهش آسیب‌ها و درگیری‌ها در فرآیند جدایی بهتر است از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی همواره در کنار خانواده ها بوده و جهت ارائه خدمات روانشناسی و روان درمانی آماده خدمت رسانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*