ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد | ژنتیک چقدر در گرایش افراد به مواد مخدر تأثیر دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر ژنتیک بر اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تاثیر ژنتیک بر اعتیاد موضوعی است که تحقیقات زیادی بر روی آن شکل گرفته. حدود 20 الی 70 درصد اعتیاد به مواد مخدر تحت تأثیر ژن خانوادگی افراد است. این میزان در مواد مخدر مختلف، متفاوت است. آگاهی از ژن زمینه‌ساز در اعتیاد به خانواده‌ها کمک می‌کند تا به میزان زیادی از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر جلوگیری کنند. با استفاده از آزمایش‌های ژنتیک در برخی از کشورها می‌توان زمینه‌ ژنتیکی اعتیاد را از همان بدو تولد تشخیص داد. ژنتیک نشان دهنده این نیست که یک فرد صد در صد درآینده معتاد می‌شود، بلکه بیانگر این است که این افراد بیشتر از سایرین به مصرف مواد مخدر گرایش دارند و با قرار گرفتن در شرایط محیطی، احتمال معتاد شدن افزایش پیدا می‌کند. علاوه‌بر این‌ها اعتیاد والدین تأثیر زیادی بر ابتلا به اعتیاد در فرزندانشان دارند. در این زمینه می‌توانید از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

تماس با مشاور

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

تحقیقات نشان داده است که یک مؤلفه ژنتیکی در سوءمصرف مواد و اعتیاد وجود دارد. مطالعات ژن‌های خاصی را شناسایی کرده‌اند که با افزایش حساسیت به اعتیاد مرتبط هستند، از جمله ژن‌های مربوط به نحوه عملکرد سیستم پاداش مغز، نحوه واکنش افراد به استرس و نحوه متابولیسم مواد مخدر. علاوه بر این، مطالعات خانواده و دوقلوها خطر بالاتری از اعتیاد را در میان افراد با سابقه خانوادگی سوء مصرف مواد نشان داده است. وجود برخی تغییرات ژنتیکی می تواند برخی افراد را مستعد ابتلا به اعتیاد کند. 

هیچ کس از اعتیاد در امان نیست چرا که مکانیسم اعتیاد در مغز وجود دارد. تاثیر مواد مخدر بر مغز با پیچیدگی های بسیاری همراه است. وقتی که مغز یک امر لذت بخش را تجربه می‌کند، گذرگاه‌هایی عصبی در مغز ایجاد می‌شوند و به همین ترتیب فرد دوست دارد که آن لذت دوباره تکرار شود. با این حال تحقیقات نشان داده است که اعتیاد در برخی افراد زمینه ژنتیکی دارد. منظور از ژنتیک، تفاوت های زیستی است که افراد را در برابر اعتیاد آسیب پذیرتر می‌کند. یکی از علل گرایش به اعتیاد در بزرگسالی می تواند ژنتیک باشد. چرا که تاثیر محیط، معمولا در بزرگسالی به حد زیادی کاهش می‌یابد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه ژنتیک ممکن است در آسیب‌پذیری اعتیاد نقش داشته باشد، عوامل محیطی مختلف نیز نقش مهمی در تعیین توسعه اعتیاد در افراد دارند.
 

1-اهمیت آگاهی از تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

اعتیاد یک مشکل پیچیده است و عوامل بسیار زیادی در بروز آن نقش دارند. ژنتیک یکی از عوامل بروز اعتیاد است. اما بهتر است بدانید که تنها یک ژن مخصوص در بروز اعتیاد موثر نیست بلکه چندین ژن مختلف در اعتیاد تاثیر گذار هستند. درک بهتر این پیچیدگی‌ها و شناسایی عوامل موثر، علاوه بر این که به درمان بهتر کمک می‌کند باعث پیشبینی و پیشگیری بهتر از اعتیاد می‌شود. البته لازم به ذکر است که ژن‌ها سرنوشت انسان را نمی‌سازند و افرادی که ژن اعتیاد دارند، تنها مستعد معتاد شدن هستند. شما همواره با تعدیل محیط می‌توانید از معتاد شدن خود و یا فرزندانتان جلوگیری کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله پیشگیری از اعتیاد در خانواده را مطالعه فرمایید.

2-تاثیر ژنتیک در اعتیاد به انواع مواد مخدر

طبق تحقیقات، ژن ها در اعتیاد به یک ماده مخدر خاص، تاثیرات متفاوتی دارند. برای مثال مشخص شده است که ژنتیک در مواد توهم زا کمترین تاثیر و در موادی همچون کوکائین بیشترین تاثیر را دارد. تاثیر ژنتیک بر اعتیاد در مواد مختلف از بیشترین به کمترین به شرح زیر می‌باشد.

_ کوکائین

_ تریاک

_ الکل

_ نیکوتین

_ ماده مخدر گل یا ماریجوانا

_ مواد توهم زا

_مواد محرک

یکی از مسائل قابل بحث، تاثیر ژنتیک بر نوع مواد مخدر مصرفی است. نتایج دقیقی در رابطه با تفاوت میان گرایش به مواد مخدر سنتی و صنعتی، از لحاظ ژنتیکی وجود ندارد. اما از لحاظ ساختار ذهنی، افرادی که تمایل به مواد توهم زا و محرک دارند تشابه افکاری و ذهنی بیشتری با یکدیگر دارند.

3-تاثیر عوامل محیطی و ژنتیک در اعتیاد به مواد مخدر

عواملی همچون فرهنگ، سیاست اجتماعی، مذهب، وضعیت اقتصادی و غیره آسیب پذیری فرد را در برابر اعتیاد تعیین می‌کنند. در صورتی که فردی از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد باشد و در محیطی پر خطر پرورش یابد، احتمال معتاد شدن او بیش تر از سایر افراد است. تاثیر محیط و محله بر کودک یکی از اثرگذارترین عوامل آینده ساز او تلقی می شود. درمان نیز در صورتی که ژنتیک و عوامل محیطی بر اعتیاد فرد تاثیر گذاشته باشد سخت تر انجام می‌گیرد. از مهم ترین محرک های محیطی می‌توان به در دسترس بودن مواد، مکان و موقعیت های محرک و دوستان و اطرافیان مشوق اعتیاد اشاره کرد. همچنین سبک‌های فرزند پروری والدین در ابتلا به اعتیاد فرزندان تأثیر دارد.توصیه می کنیم مقاله تاثیر دوستان در اعتیاد را مطالعه فرمایید.

 

درمان ژن اعتیاد

یکی از اهداف تحقیقات ژنتیک، پیدا کردن راه های درمانی موثر و بهبود درمان‌های فعلی است. ژن‌های متعددی در بروز اعتیاد نقش دارند که برخی از آن‌ها هنوز ناشناخته هستند. شناسایی و پیدا کردن هر یک از این ژن‌ها، گامی موثر در جهت درمان ژن اعتیاد است. هدف پژوهشگران این است که با شناسایی تمامی ژن‌ها، دارویی را در جهت تعدیل فعالیت آن‌ها به وجود آورند تا فعالیت مغز به حالت عادی برگردد. البته داروهای ترک اعتیاد بر روی تمام افراد موثر نخواهند بود چرا که این امر تحت تاثیر آرایش ژن‌ها است. با مشخص کردن آرایش ژن‌های هر فرد می‌توان داروی مناسب را برای او استفاده کرد. به این ترتیب مشخص خواهد شد که بهترین روش ترک اعتیاد برای هر فرد چه روش درمانی است.

 

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد | پیشگیری از اعتیاد

همان طور که گفته شد ترکیب ژن و محیط ، خطر معتاد شدن را در افراد افزایش می‌دهد. شرایط پر خطر می‌تواند هر کسی را (مخصوصا افراد مستعد ژنتیکی را) در معرض اعتیاد قرار دهد. پیشگیری از شرایط پرخطر، بهترین گام در جهت جلوگیری از اعتیاد است. پیشگیری از سنین کودکی، سیستم دفاعی کودک را در برابر اعتیاد تقویت می‌کند. به گونه ای که احتمال اعتیاد کودکان به مواد مخدر را کاهش می دهد. همچنین باعث می‌شود که فرد در آینده راحت تر بتواند در مقابل وسوسه های اعتیاد مقاومت کند.
توصیه های زیر به پیشگیری از اعتیاد کمک می‌کند.

  • در مرحله‌ اول آگاهی خود را از علائم اعتیاد به مواد مخدر و عوارض آن افزایش دهید.
  • علت اعتیاد اطرافیان و اعضا خانواده را پیدا کنید و مراقب باشید که شما نیز در این موقعیت‌ها قرار نگیرید. از همنشینی با دوستان و اطرافیان مشوق اعتیاد خودداری کنید.
  • اگر برای مصرف مواد مخدر تمایل دارید، با خانواده خود صادق باشید تا با همفکری یکدیگر راهی برای حل این مشکل پیدا کنید. حمایت از افراد تحت درمان اعتیاد می‌تواند به کاهش تمایل به مصرف مواد مخدر کمک کند.آگاهی افراد از عوارض و ضررهای مصرف مواد مخدر می‌تواند به کاهش تمایل به مصرف آنها کمک کند.
  • تغذیه سالم و متنوع می‌تواند سلامت جسمی و روحی را بهبود بخشد و به کاهش تمایل به مصرف مواد مخدر کمک کند.ورزش و فعالیت‌های بدنی می‌توانند باعث افزایش سطح سراتونین و داپامین در مغز شوند و به کاهش تمایل به مصرف مواد مخدر کمک کنند.
  • درمان‌های روانی می‌توانند به کاهش استرس و اضطراب کمک کنند و به افراد کمک کنند تا با مشکلات زندگی خود بهتر روبرو شوند. برخی افراد با بیماری‌های روانی، مستعد تر به اعتیاد هستند، لذا درمان همزمان بیماری‌های روانی می‌تواند به کاهش تمایل به مصرف مواد مخدر کمک کند. _ از روانشناس و گروه‌های متخصص در جهت روانکاوی اعتیاد کمک بگیرید.

     

سخن آخر 
 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی از جمله اعتیاد جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز شرایطی را برای شما فراهم می‌کند تا در صورت اعتیاد بتوانید حتی ترک اعتیاد در خانه را نیز تجربه کنید. همچنین در تمامی فرآیند درمان و ترک در کنار فرد مصرف کننده و خانواده او خواهد بود و می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از خدمات مشاوره بهره ببرید. 
مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. به گونه ای که مراجعین با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت در کمترین زمان ممکن با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند. برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول درباره تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

آیا ژنتیک در ابتلا به انواع مواد مخدر تاثیرات یکسانی دارد؟

خیر. ژن ها در اعتیاد به یک ماده مخدر خاص، تاثیرات متفاوتی دارند. برای مثال مشخص شده است که ژنتیک در مواد توهم زا کمترین تاثیر و در موادی همچون کوکائین بیشترین تاثیر را دارد. 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*