ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر دروغ در زندگی مشترک | علل و تاثیرات دروغگویی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر دروغ در زندگی مشترک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تاثیر دروغ در زندگی مشترک کاملا واضح است. بی‌اعتمادی مهم‌ترین پیامدی است که در ازدواج با شخص دروغگو نصیبتان می‌شود. وجود دروغ در هر رابطه ای، می تواند آن رابطه را به زوال بکشاند. دروغ می‌تواند آرام آرام در زندگی مشترک ریشه دوانده و آن را از پایه نابود کند. در این مطلب، علاوه بر عللی که باعث بروز دروغگویی در رابطه می‌شود، درباره پیامدها و راه‌های برطرف کردن آن نیز مباحثی را مطرح کرده‌ایم که با خواندن آن، می‌توانید به بینشی دقیق‌تر از وضعیت رابطه خود دست یابید. همچنین می توانید با راهکارهای تخصصی مشاوران خانواده آگاهی بیشتری در این زمینه کسب کنید. برای آگاهی بیشتر از روند مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

تاثیر دروغ در زندگی مشترک | علل دروغگویی در رابطه زناشویی

شاید اصلی‌ترین علت دروغگو بودن افراد، تربیت نادرست خانواده است. دروغــگویی از سنین پایین و معمولا بخاطر ترس از والدین شروع می‌شود. خانواده و والدینی که کودک را بخاطر اشتباهاتش به شدت تنبیه می‌کنند، او را مجبور به دروغ گویی کرده و به مرور زمان، این رفتار را در او شکل می‌دهند. برخی دیگر از علل دروغگویی شامل موارد زیر می‌شود:

اینفوگرافیک تاثیر دروغ در زندگی مشترک

 اینفوگرافیک تاثیر دروغ در زندگی مشترک

بی اعتمادی به همسر

گاهی فرد دروغگو به سبب رفتارها و واکنش‌های همسرش از گفتن حقیقت پشیمان می‌شود و با دروغ گفتن به همسر از عواقب و واکنش های افراطی او فرار می کند. برخی افراد مسائل داخل خانه را برای دیگران بازگو می‌کنند و یا در برابر برخی مسائل واکنش‌های افراطی نشان می‌دهند. این مسائل می‌تواند منجر به بی‌اعتمادی و دروغ‌گویی شود. البته دروغ مسئله‌ای است که در هیچ حالتی توجیه نمی‌پذیرد.

تاثیر دروغ در زندگی مشترک | مشکلات روانی و شخصیتی

انسان دروغگو، فردی است که شدیدا از قضاوت‌ها و نگاه دیگران می‌ترسد و اعتماد به نفس بسیار آسیب دیده‌ای دارد. فرد دروغگو می‌خواهد با دروغ گفتن، خود را بهتر از چیزی که هست نشان دهد تا اشتباهات، احساس گناه و ضعف‌های خود را بپوشاند. در این مورد با درمان اعتماد به نفس ضعیف، می‌توان در پذیرش خود واقعیشان و خودباوری به آن ها کمک کرد.

توقعات بالای همسر

برخی از زوج‌ها، برای اینکه بتوانند توجه همسرشان را جلب کنند اقدام به دروغگویی می‌کنند. فارغ از دیگر علت‌ها، زمانی که کسی به همسرش نگاه از بالا به پایین داشته باشد، خود واقعی او را نپذیرد و با توقعات نابجا و حتی تخریب همسر، قصد داشته باشد او را مجاب به بهتر شدن بکند، شرایط را برای دروغ‌گویی فراهم می‌کند. طرف مقابل که برای برآورده کردن این توقعات توان کافی ندارد، برای جلوگیری از تحقیر شدن در رابطه ممکن است به دروغگویی روی بیاورد.

 

تاثیر دروغ در زندگی مشترک

پیوند زناشویی، پیوندی است که در آن زن و مرد را در تمام جنبه‌ها محرم و شریک زندگی همدیگر می‌کند. در این میان دروغ و پنهان کاری در ازدواج همه چیز را نابود می‌کند. دروغ در زندگی مشترک تأثیرات بسیار عمیقی دارد که آگاهی از آن‌ها می‌تواند باعث پیشگیری شود.

1. تاثیر دروغ در زندگی مشترک | بی اعتمادی

فردی که مدام از همسرش دروغ بشنود، به مرور زمان نسبت به او و حرف‌هایش بی اعتماد شده و حتی حرف‌های صادقانه او را نیز دروغ به حساب می‌اورد. می‌توانید یک بار دیگر داستان چوپان دروغگو را بخوانید تا این قضیه برای شما روشن تر شود. توصیه می‌کنیم جهت آگاهی از واکنش مناسب در چنین موقعیت‌هایی مقاله برخورد با افراد دروغگو را مطالعه کنید.

2. دروغ پشت دروغ

دروغ کوچک، دروغ‌های بزرگتر به همراه می‌آورد. به این علت که شما برای مخفی کردن یک دروغ کوچک، مجبورید دروغ‌های بزرگ تر بگویید تا اعتبار و آبرویتان خدشه دار نشود. همین مسئله ممکن است به مشکلی بسیار بزرگ در زندگی مشترک تبدیل شود.

3. تاثیر دروغ در زندگی مشترک | طلاق عاطفی

اگر دروغگویی منجر به جدایی نشود، شاید تلخ ترین پیامد آن طلاق عــاطفی باشد. اتفاقی که می‌شد به راحتی از آن پیشگیری کرد، اکنون زوجین را تبدیل به دو غریبه کرده که فقط در یک خانه با هم زندگی می‌کنند.

4. تربیت نادرست فرزندان

همانطور که گفتیم، ریشه دروغگویی در کودکی شکل می‌گیرد. اگر جلوی دروغگویی در کودکان را نگیرید، این چرخه تا همیشه ادامه خواهد داشت. فرزندانی که والدین دروغگو داشته باشند و برای صداقتشان تنبیه شوند، در آینده همین ماجراها را با همسر و فرزندان خود خواهند داشت.
یکی از مهمترین مسائل زندگی مشترک، تربیت فرزند است. تربیت صرفا با ادای توضیحات امکانپذیر نیست. والدین باید الگوهای تربیتی مناسبی برای فرزندان خود باشند. والدینی که صداقت در زندگی و رفتار خود ندارند نمی توانند صرف آموزش صداقت به کودکان انتظار یک انسان صادق و کامل را از فرزند خود داشته باشند. کودک هر آنچه را که می بیند شبیه سازی کرده و برای خود الگو قرار می دهد. بنابراین لازم است والدین از خود شروع کرده و صداقت را سر لوحه رفتار خود قرار دهند.

5. تاثیر دروغ در زندگی مشترک | طرد شدن از جانب دیگران

ممکن است با دروغ گفتن تعدادی از افراد را نزد خود نگه دارید؛ اما زمانی که متوجه شخصیت شما بشوند همگی طردتان خواهند کرد. علاوه بر این که از جانب همسر و فرزندان طرد می‌شوید ممکن است بین خانواده خود و خانواده همسر نیز محبوبیت خود را از دست بدهید و برای جلب اعتماد همسر با مشکلات بسیاری روبرو شوید.

 

چگونه ریشه دروغ را در زندگی مشترک از بین ببریم؟

در جواب این سوال باید بگوییم که بهترین راه پیشگیری است. نشانه‌های خواستگار دروغگو را بشناسید؛ نشانه‌های دروغگویی در دوران نامزدی را جدی بگیرید و به امید تغییر همسر ازدواج نکنید. در صورتی که همسرتان زیاد دروغ می‌گوید، کمی بر رفتار خود تأمل کنید.سعی کنید با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید صادقانه با شما رفتار کند و نیازهایش را عنوان کند. به او اطمینان بدهید که واکنش غیر طبیعی نخواهید داشت و هر چه قدر هم که حقیقت تلخ باشد آن را می‌پذیرید.

بسیاری از زوج‌هایی که گرفتار این مسئله می‌شوند نمی‌توانند به طور مؤثری شرایط را بهبود ببخشند و همواره درمانده هستند؛ بهره‌مندی از زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا روابط خود را بهبود ببخشید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*