ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر آهنگ های غمگین ب

تاثیر آهنگ های غمگین بر روحیات افراد چیست؟ به خصوص برای افرادی که با بیماری هایی دست و پنجه نرم می کنند که با غم و اندوه شناخته می شود مانند افراد مبتلا به افسردگی بالینی. این سوالی است که محققان در چندین مطالعه متعدد به دنبال پاسخ آن بودند و دریافتند بر خلاف باور عموم، تاثیر گوش دادن به آهنگ غمگین  از نظر کمک به بهبودی حال افراد شگفت انگیز تر از چیزی است که تصور می شود. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تاثیر آهنگ های غمگین از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تاثیر آهنگ های غمگین

تا پیش از این بخش زیادی از تحقیقات بر روی لذتی که موسیقی شاد می تواند به ارمغان بیاورد متمرکز شده بود. مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ در مجله روانشناسی مثبت نشان داد افرادی که به موسیقی شاد گوش می دهند می توانند خلق و خوی خود را بهبود بخشند و شادی خود را تنها ظرف دو هفته افزایش دهند.برای آشنایی بیشتر با تاثیر موسیقی بر مغز کلیک کنید.
در این مطالعه، از شرکت ‌کنندگان خواسته شد که سعی کنند به تنهایی خلق و خوی خود را بهبود بخشند، اما آن ها تنها زمانی موفق به انجام این کار شدند که به موسیقی شاد در مقابل آهنگ‌های غم‌انگیزتر گوش دادند. خلق و خوی شادتر مزایایی فراتر از داشتن حس خوب در زندگی به همراه دارد. از ضربات طبل اجداد باستانی ما گرفته تا خدمات پخش آهنگ نامحدود امروزی، موسیقی بخشی جدایی ناپذیر از تجربه بشری بوده است. محققان برای قرن‌ها در مورد فواید درمانی و تقویت خلق و خوی ناشی از موسیقی تحقیق کرده‌اند. اما در مورد آهنگ های غمگین چطور؟
تحقیقات جدید نشان می دهد که حتی موسیقی غمگین نیز می تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. در حالی که مطالعات تا پیش از این نشان داده بود موسیقی می تواند شادی را افزایش داده و اضطراب را کاهش دهد نتایج یافته ها درباره تاثیر آهنگ های غمگین تعجب آور بوده است. بر اساس تحقیقات اخیر دانشگاه دورهام در بریتانیا و دانشگاه جیواسکیلا در فنلاند که در منبع PLOS ONETrusted منتشر شده است، موسیقی غمگین نیز برای بیشتر شنوندگان لذت و آرامش به ارمغان می آورد.  

دلایل گوش دادن به موسیقی غمگین

غم و اندوه یک احساس اولیه است که در همه فرهنگ ها به طور یکسان بیان و درک می شود. احساسات اولیه مانند خشم، شادی و غم ذاتی و جهانی هستند. درک احساسات اولیه در موسیقی بسیار سریع رخ می دهد و نیازی به آموزش موسیقی ندارد. به عنوان مثال، شنیدن اجرای غمگین ویولن سل ممکن است باعث ایجاد حالت غمگینی واقعی در شنونده شود.
مهم ترین نشانه های موسیقایی برای بیان غم و اندوه در موسیقی عبارتند از: صدای کلی و سرعت پایین تر، استفاده از حالت مینور، صدای کسل کننده و فضای تاریک و اجرای کم انرژی. غم و اندوه به طور کلی به عنوان یک احساس منفی در نظر گرفته می شود. اما افراد آن را در زمینه زیبایی شناختی، لذت بخش می دانند که به عنوان پارادوکس لذت بردن از موسیقی غمگین شناخته می شود. در این رابطه مطالعه مقاله مهارت کنترل احساسات پیشنهاد می شود.
شواهد متعددی نشان می دهد که لذت در پاسخ به موسیقی غمگین با ترکیبی از عوامل مختلف مرتبط است که آن ها را در حالتی از احساس ناراحتی به جای دور کردن از عوامل تثبیت کننده، به سمت آهنگ غمناک سوق بیشتری می دهد.

1-تاثیر آهنگ های غمگین | نوستالژی

موسیقی غمگین محرک قدرتمندی برای خاطرات نوستالژیک دوران گذشته است. چنین بازنگری انعکاسی از خاطرات نوستالژیک خلق و خو را بهبود‌ می بخشد. به خصوص اگر خاطرات مربوط به لحظات مهم و معنادار زندگی باشد مانند دوران تحصیل دبیرستان یا دانشگاه. افراد از طریق تخیلات زنده با شنیدن آهنگ غمگین از شیرینی این خاطرات لذت می برند. در یادآوری لحظات خوب و همچنین احساس غم از دست دادن آن ها دوباره شریک شده و مجدد همان ها را احساس می کند.

2-عاطفه جانشین

موسیقی بدون پیامدهای زندگی واقعی، احساسات جانشینی را در شنوندگان ایجاد می کند. موسیقی به هدایت ناامیدی یا پاکسازی احساسات منفی مانند احساس خشم و غم کمک می کند. این کاتارتیک است. وقتی به موسیقی غمگین گوش می‌دهید یا حتی فیلمی غمگین را تماشا می‌کنید از هرگونه تهدید یا خطر واقعی که موسیقی یا فیلم نشان می‌دهد، جدا می‌شوید. وقتی به زیبایی موسیقی غمگین گریه می کنید، جنبه عمیقی از خود عاطفی را تجربه می کنید.

3- تاثیر آهنگ های غمگین | پرولاکتین

در سطح بیولوژیکی، موسیقی غمگین با هورمون پرولاکتین مرتبط است که با گریه ترشح می شود و به مهار اندوه کمک می کند. موسیقی غمگین مغز را فریب می دهد تا با ترشح پرولاکتین، یک پاسخ طبیعی و جبرانی را نشان دهد. در غیاب یک رویداد آسیب زا، بدن با ترکیبی لذت بخش از مواد افیونی باقی می ماند که جایی برای بروز و محو شدن ندارد. پرولاکتین برای مقابله با درد روانی، احساس آرامش ایجاد می کند.

4-تاثیر آهنگ های غمگین | همدلی

همدلی نقش بسزایی در لذت بردن از موسیقی غمگین دارد. همدلی را می‌توان به‌عنوان فرآیندی تعریف کرد که از طریق آن می‌توان آنچه را که شخص دیگری تجربه می‌کند درک و احساس کرد. ابراز غم و اندوه احتمالاً باعث حمایت و کمک دیگران می شود. به طور مشابه، گوش دادن به موسیقی غمگین نگرانی همدلانه را در افرادی که تمایل شدید به همدلی دارند، برمی انگیزد. برای آشنایی بیشتر با مهارت همدلی کلیک کنید.
تاثیر آهنگ های غمگین بر خلق و خوی افراد

5-تنظیم خلق و خو

موسیقی غمگین از طریق تنظیم خلق و خوی، فواید روانی ایجاد می کند. موسیقی غمگین شنونده را قادر می سازد تا از موقعیت های ناراحت کننده از هم گسیختگی، مرگ و غیره رها شود و به جای آن بر زیبایی موسیقی تمرکز کند. علاوه بر این، اشعاری که با تجربه شخصی شنونده طنین انداز می شوند، می توانند احساسات یا تجربیاتی را که ممکن است فرد قادر به بیان آن ها نباشد، فراخوانی کند.

6-دوست خیالی

موسیقی این قابلیت را دارد که همراهی و راحتی را فراهم کند. مردم زمانی که در پریشانی عاطفی یا احساس تنهایی هستند یا زمانی که در حالات درون نگر به سر می برند، بیشتر به موسیقی غمگین گوش می دهند. موسیقی غمگین را می توان به عنوان یک دوست خیالی تصور کرد که پس از تجربه یک فقدان اجتماعی یا حتی احساس ناراحتی بی دلیل، حمایت و همدلی نشان می دهد. شنونده از حضور صرف یک فرد مجازی لذت می برد که موسیقی آن را ارائه می دهد. فردی که با شنونده در همان حال و هوای یکسان است و می تواند به مقابله با احساسات غم انگیز کمک کند.  

تاثیر آهنگ های غمگین بر افراد

تحقیقات انجام شده پیرامون اینکه چرا مردم به موسیقی غمگین گوش می دهند، همبستگی مثبتی را بین شدت غم قبل از گوش دادن به موسیقی و جنبه افسردگی موسیقی مورد علاقه آن ها نشان می دهند. دو آزمایش نشان داد که مهم نیست که چقدر روحیه غمگین شنوندگان شدید باشد، خلق و خوی آن ها پس از شنیدن آهنگ غمگین به سطحی تغییر کرد که توسط لحن عاطفی موسیقی پیش بینی می شد.

شنوندگان به شدت غمگین

اگر شنوندگان به شدت غمگین باشند، پس از گوش دادن به موسیقی غمگین، خلق و خوی آن ها رو به بهبودی می رفت، در حالی که اگر غمگینی خفیف داشتند، غم آن ها بدون تغییر باقی می ماند. این یافته‌ها نشان می‌دهد گوش دادن به موسیقی غمگین برای کاهش نشانه های غم و اندوه در خلق و خوی عمیقاً غمگین مؤثر باشد.
بخشی از این مطالعات نشان می دهد برای برخی افراد، بسته به زمینه های بیماری روحی و یا شخصیتی، موسیقی غمگین می‌تواند باعث بهبود احساسات منفی غم و اندوه عمیق شود. یک تحقیق شامل سه نظرسنجی از بیش از ۲۴۰۰ نفر در بریتانیا و فنلاند بود که بر احساسات و تجربیات به یاد ماندنی مرتبط با گوش دادن به آهنگ های غمگین متمرکز شده بود.

شنوندگان با تجربه فقدان بزرگ

اکثر تجربیات گزارش شده در تحقیق توسط شرکت کنندگان مثبت اعلام شد. سرپرست تیم تحقیق معتقد است نتایج برای تنظیم و طراحی روش هایی که برای کمک به بهبود خلق و خوی مردم با استفاده از موسیقی به کار می رود موثر خواهد بود و همچنین اینکه چگونه توانبخشی موسیقی و موسیقی‌ درمانی در روانشناسی ممکن است در فرآیندهای آرامش، تسکین و لذت مورد استفاده قرار بگیرد.
این دست مطالعات به یافتن دلایلی برای گوش دادن و یا اجتناب از موسیقی غمگین کمک می کند. نتایج یافته هایی که در مجله تحقیقات موسیقی منتشر شد، نشان داد مردم زمانی که در حال تجربه یک فقدان عمیق بین فردی هستند، مانند پایان یک رابطه، ترجیح می دهند موسیقی غمگین را انتخاب کنند. نویسندگان مطالعه شرح دادند که موسیقی غمگین جایگزینی برای رابطه از دست رفته است. آن ها آهنگ غمگین را با ترجیح اکثر مردم برای دوستی همدل، کسی که واقعاً درک می کند که شما چه می کنید، مقایسه می کنند. همچنین موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم نیز اثر بخش است.  

تاثیر آهنگ غمگین بر افسردگی

گروهی از محققان مطالعه‌ای را در سال ۲۰۱۵ منتشر کردند که در آن دریافته بودند افراد افسرده موسیقی غمگین را به موسیقی شاد ترجیح می‌دهند و همین امر نشان می‌دهد که این انتخاب عاملی است برای پایین نگه داشتن هیجان آن ها. محققان فکر می‌کردند در سطحی مشخص، افراد افسرده، غم را آشناتر یا راحت‌تر می یابند و ممکن است خواسته یا ناخواسته کارهایی برای حفظ آن حالت غمگین انجام دهند.
برای آن ها عجیب و بعید به نظر می رسید که افراد افسرده بخواهند غمگین تر از چیزی که هستند بشوند. منظور این است که افراد افسرده در این نوع ناراحتی به نوعی گرفتار شده اند و حالت خلقی آن ها به خودی خود به شدت ناخوشایند است. آن ها وقتی به درمان روی می آورند می گویند که می خواهند از وضعیت موجود خلاص شوند نه اینکه بدتر شوند. در نتیجه برای پاسخ به این ابهام ازمایشی طراحی شد. برای آشنایی با نحوه صحیح رفتار با افسرده کلیک کنید.

موسیقی غمگین انتخاب افسرده ها

هفتاد و شش نفر ثبت نام کردند. همه زن بودند. نیمی از آن ها مبتلا به افسردگی بالینی یا مداوم تشخیص داده شده بودند، به این معنی که حداقل دو سال افسرده بودند. فقط زنان را مورد مطالعه قرار دادند زیرا افسردگی در زنان بالغ دو برابر مردان است. برای تعمیم نتایج به مردان مطالعات بیشتری باید انجام شود. اول به آن ها اجازه دادند که بین کلیپ های موسیقی مختلف یکی را انتخاب کنند و از آهنگ‌های محبوب دوری کردند و موسیقی کلاسیک نسبتا شادی را انتخاب کردند و در کنار آن آهنگ های غمگین را نیز برگزیدند. درست مانند یافته های قبلی، از نتایج دریافتند که افراد افسرده موسیقی غمگین را ترجیح می دهند. برای آشنایی با درمان افسردگی کلیک کنید.
سپس محققان وظیفه دیگری را به افراد مورد آزمایش واگذار کردند که شامل گوش دادن به موسیقی غمگین و گزارش در مورد احساس خود پس از آن بود و اینجا بود که غافلگیری ظاهر شد. آن ها در واقع بعد از گوش دادن به این موسیقی غمگین، احساس بهتری نسبت به قبل داشتند. یعنی گوش دادن به موسیقی غمگین در واقع افسرده ها را کمتر غمگین می کند. به نظر می رسد موسیقی غمگین اثر آرام بخشی دارد. بنابراین نمی توان فرض کرد که موسیقی غمگین لزوما غم انگیز باشد بلکه در حقیقت می تواند به بهبود خلق و خوی فرد کمک کند. برای آشنایی بیشتر از مشاوره تلفنی افسردگی کلیک کنید.  
تاثیر آهنگ های غمگین بر خلق و خوی افراد

تاثیر آهنگ های غمگین در درمان بیماری ها

انجمن موسیقی درمانی آمریکا (AMTA) گزارش می دهد که برنامه های موسیقی درمانی را می توان برای دستیابی به اهدافی مانند مدیریت استرس، تقویت حافظه و کاهش درد طراحی کرد. شاید تعجب آور به نظر برسد که موسیقی می تواند به افراد کمک کند تا با دردهای جسمی کنار بیایند، اما تحقیقات ارتباط واضحی را نشان داده است. یک بررسی نشان داد که افرادی که قبل، حین یا بعد از جراحی به موسیقی گوش می‌دهند در مقایسه با بیمارانی که موسیقی گوش نمی‌دهند، درد و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند. شنوندگان موسیقی حتی نیازی به داروهای ضد اضطراب و درد نداشتند.
برای انجام این مطالعه، محققان داده های 73 کارآزمایی مختلف را بررسی کردند که شامل بیش از ۷۰۰۰ بیمار بود. افرادی که کمی بیشتر، اما نه چندان قابل توجه، کاهش درد را تجربه کرده و به کمترین داروی ضد درد نیاز داشتند، کسانی بودند که موسیقی دلخواه خود را انتخاب کرده و گوش داده بودند. کاترین میدز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه برونل در بریتانیا، معتقد است موسیقی یک مداخله غیرتهاجمی، ایمن و ارزان است که باید برای همه افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند در دسترس باشد. وقتی نوبت به درمان بیماری های مزمن می رسد، موسیقی درمانی نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.
تحقیقات نشان داد که موسیقی درمانی می تواند یک درمان موثر برای اختلالات خلقی مرتبط با شرایط عصبی، از جمله بیماری پارکینسون، زوال عقل، سکته مغزی و ام اس باشد. پس از بررسی ۲۵ کارآزمایی، محققان به این نتیجه رسیدند که موسیقی، درمانی معتبری برای کاهش بالقوه افسردگی و اضطراب و همچنین بهبود خلق و خو، حفظ عزت نفس و کیفیت زندگی است. آن ها همچنین خاطرنشان کردند که هیچ عارضه جانبی منفی در هیچ یک از کارآزمایی ها گزارش نشده است و موسیقی را به درمانی کم خطر تبدیل کرده است.

تقویت خلق و خو

در حالی که گوش دادن به موسیقی ممکن است مزایای سلامت جسمانی بیشتری به همراه داشته باشد، نواختن یا ساختن آن نیز می تواند یک درمان موثر باشد. به گفته محققان موسسه دانشگاه بورنموث (BUDI) در دورست بریتانیا، یک ارکستر منحصر به فرد برای افراد مبتلا به زوال عقل به بهبود خلق و خو و افزایش اعتماد به نفس آن ها تاثیر بسزایی داشته است. ارکستر یکی از چندین پروژه تحقیقاتی BUDI است که هدف آن نشان دادن این است که چگونه افراد مبتلا دمانس یا زوال عقل به هنوز هم می توانند مهارت های جدید بیاموزند و سرگرم شوند.
هشت نفر مبتلا به زوال عقل و هفت مراقب به همراه دانش آموزان و نوازندگان حرفه ای در این پروژه شرکت کردند. موسیقی به طریقی همه را تحت تأثیر قرار می دهد، چه با گوش دادن چه با نواختن. این ارکستر یک پروژه تقویت کننده زندگی برای همه افراد درگیر بوده است و تصورات عمومی منفی از افراد مبتلا به زوال عقل را به چالش می کشد. کار کردن با هم برای تولید یک خروجی مشترک، راه قدرتمندی برای نشان دادن بهترین ها در افراد است؛ نه فقط از نظر مهارت های موسیقی، بلکه مهارت های ارتباطی، دوستی، مراقبت و حمایت کردن از یکدیگر.  

سخن آخر

به طور خلاصه، موسیقی توانایی اثبات شده ای برای تأثیرگذاری بر احساسات، خلق و خو، حافظه و توجه دارد. قدرت تاثیر عاطفی آهنگ ها یکی از انگیزه های اصلی افرادی است که زمان، انرژی و هزینه زیادی را صرف آن می کنند. توانایی موسیقی در بیان احساسات نیز دلیل کاربرد آن در موسیقی درمانی است. اگاهی در مورد دلائلی که موسیقی غمگین لذت بخش می شود می تواند شیوه های موسیقی درمانی موجود برای اختلالات خلقی را روشن کند.
اولین چیزی که گوش دادن به موسیقی بر آن تأثیر می گذارد، تغییر پاسخ افراد به استرس است. برای مثال، در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان به‌ طور تصادفی به دو روش موسیقی گوش دادن یا مصرف داروهای ضد اضطراب تقسیم شدند. بیمارانی که به موسیقی گوش می‌دادند نسبت به افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کردند، اضطراب و کورتیزول کمتری داشتند. مسلماً موسیقی ارزان‌تر از دارو است، برای بدن قابل دسترس تر است و عوارض جانبی ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*