ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

توصیه های مهم قبل از ازدواج و آمادگی های لازم برای شروع زندگی مشترک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با توصیه های مهم قبل از ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ازدواج یک راز سر به مهر می باشد که با درک کامل و شناخت آن این راز گشوده خواهد شد. عشق در شروع ازدواج به تنهایی نمی تواند ضامن یک ارتباط زناشویی موفق باشد. ازدواج سخت ترین نوع حفظ رابطه است. راز داشتن ازدواج موفق، انتخاب صحیح همسر که از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله عوامل موثر برای ازدواج، آمادگی برای ازدواج و توصیه‌های لازم شرح داده شده است.  

تماس با مشاور

تاریخچه روانشناسی ازدواج

ازدواج به عنوان یکی از رویدادهای مهم مرحله انتقال به دوران بزرگسالی محسوب می شود. این دوران پیچیدگی ها و چالش های بسیاری دارد. اولین مطالعه علمی و دقیق در مورد ازدواج به سال ۱۹۳۰ برمی‌گردد که پژوهش های بسیاری در مورد آن صورت گرفت. اولین تحقیق در مورد روانشناسی ازدواج اثر هرمن و همکارانش بود. آنها سعی کردند بدانند که چه تفاوتی بین ازدواج موفق و ناموفق وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ازدواج کلیک کنید.

اینفوگرافیک توصیه های مهم قبل از ازدواج

اینفوگرافیک توصیه های مهم قبل از ازدواج

آیا ازدواج ساده است؟

بسیاری از افراد اعتقاد دارند ازدواج کار ساده ای است. اما تداوم زندگی و خوشنودی از ازدواج کار سختی است. در واقع طلاق و ازدواج کار ساده‌ای نیست به ویژه وقتی که پای فرزندان در میان باشد. همچنین در خانواده هایی که از آزار های جسمانی عاطفی یا سوء مصرف مواد رنج می برند، طلاق موضوع غم انگیز خواهد بود. به نظر می‌رسد مشکل عمده این است که فکر می کنیم ازدواج ساده است و حتی بسیار ساده تر از طلاق. واقعیت این است که برای داشتن ازدواج موفق افراد نیازدارند مهارت های قبل از مزدوج شدن را فرا بگیرند و هدف خود را از ازدواج بدانند.  

دلایل صحیح برای ازدواج

برای ازدواج کردن دلایل متعددی وجود دارد. دراین قسمت دلایل صحیح برای ازدواج را که می‌تواند به ازدواج موفق منتهی شود، فهرست میکنیم.

1-مصاحبت و همراهی

شریک شدن با فرد دیگری در زندگی دلیل مناسبی برای ازدواج است. مصاحبت و همراهی به این معنی است که در سفر زندگی شریک و همراهی داشته باشیم. البته این بدین معنی نیست که تنهایی دلیلی برای ازدواج باشد. مهم است بدانیم که چه کسی در این سفر با ما همراه خواهد شد. آیا هردو می‌خواهیم یک راه را برویم یا هر کسی می‌خواهد سفر خود را به تنهایی برد. اگر مقصد معینی دو نفر نداشته باشند و به اجبار با یکدیگر همراه شوند تعارض و دلزدگی را رقم خواهند زد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل ازدواج کلیک کنید.

2-عشق و صمیمیت

نیاز به محبت و صمیمیت با مصاحبت و همراهی رابطه‌ی مستقیمی دارد. علاقه اصیل و حقیقی برای هر فردی در زندگی مشترک هدیه ای گرانبهاست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه محبت به همسر کلیک کنید.

3-شریک حمایت کننده

دلیل مناسب دیگر برای ازدواج این است که فرصتی برای رشد فرد به عنوان یک انسان فراهم می کند اگر یکی از دو نفر فقط به فکر رشد خود و علایقش باشد ازدواج نمی تواند دوام داشته باشد. شریک شدن در موفقیت های همدیگر و حمایت اصیل می‌تواند ارتباط را تقویت کند و به آن استحکام بدهد. ازدواج مناسب می تواند بهترین فرصت برای موفقیت هر دو نفر باشد.

4-والد شدن

دلیل دیگر برای ازدواج فرزند دار شدن است. پدر یا مادر شدن محیطی آمیخته با تضاد است. تربیت کودک وظیفه ای سخت و دلسرد کننده است اما از طرف دیگر کاری بسیار لذت بخش است. وقتی فرزندان بزرگ می شوند و به حد کافی مستقل می‌شوند اکثر والدین بیان می‌کنند که این تجربه برای همه عمر آنها کافی بوده است و دیگر نمی‌خواهند که صاحب فرزند شوند. اغلب آنان خواهند گفت که اگر بار دیگر به دنیا بیایند بازتصمیم به داشتن فرزند خواهند گرفت. آمدن فرزند می تواند برای ازدواج تاثیر مثبت یا برعکس تاثیر منفی و مخرب داشته باشد. زوجینی که با موفقیت فرزندان خود را بزرگ کرده اند انسجام با اهمیتی بین خود ایجاد می‌کنند و از آنچه که با هم انجام دادند احساس غرور می کنند.  
توصیه های ازدواج

دلایل نادرست برای ازدواج

دلایلی هست که فرد به خاطر آنها ازدواج می کند اما همین دلایل می‌تواند ازدواج را با مشکلات زیادی روبرو کند.

1-شورش بر علیه والدین

شورش علیه والدین یا ازدواج برای فرار از خانواده یکی از دلایل جوانان به ازدواج است. وقتی که فرد در خانواده ای زندگی می کند که پر از جر و بحث کشمکش و دعوا بین خود و والدینش است معمولاً ازدواج را به عنوان راهی برای فرار از خانه انتخاب می کند. کسانی که در خانواده هایی بزرگ شدند که قربانی پدر مادر معتاد بودند و یا آنهایی که قربانی آزارهای جسمانی، هیجانی و جنسی در خانواده بودند دلیل موجهی دارند تا از خانواده به نحوی فرار کنند. در این مواقع بهتر است فرد برای مشکلات خود به دنبال راه حل می باشد. ازدواج نمی تواند او را از این شرایط فاجعه بار آزاد کند.

2-جستجوی استقلال

جوانانی و نوجوانان که تاکید زیادی روی استقلال خود دارند و می خواهند روی پای خود بایستند و کارهایشان را خودشان انجام دهند، ازدواج را به عنوان گزینه ای برای مستقل شدن انتخاب می‌کنند. اما استقلال امری وابسته به خود فرد و ویژگی ها و توانایی هایش است و ارتباطی به ازدواج ندارد.

3-درمان شکست عشقی

کسانی که از ارتباط عاطفی لطمه خورده‌اند ممکن است ازدواج را راهی برای ترمیم زخم های خود انتخاب کنند. این مورد خطرناک ترین دلیل منفی برای ازدواج است. ارتباطی که بر اساس التیام یکی از دو نفر شکل بگیرد از همان آغاز در معرض فروپاشی خواهد بود. چرا که عاطفه بین آن دو نه تنها به دلیل دوستی و عشق نیست بلکه به خاطر شفای زخم های خود است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد درمان شکست عشقی کلیک کنید.

4-نیاز جنسی

رفع نیازهای غریزی نمی تواند دلیلی برای ازدواج موفق باشد. دراین گونه ازدواج ها معمولاً ظاهر فیزیکی فرد مد نظر قرار می‌گیرد. این مسئله بیشتر در مردان و یا افراد مذهبی مشاهده می شود. برخی افراد به اشتباه برای رفع بیماری های روانی و جنسی ازدواج را توصیه می کند در حالی که استرس و فشار روانی بیشتری را تجربه خواهند کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تخلیه روانی کلیک کنید.

5-احساس کمبود و تهی بودن

افرادی که در زندگی احساس پوچی و ناکامی در زندگی دارند، برای حل این مشکلات خود ازدواج را انتخاب می‌کنند. این مشکلات از راه های غیر از ازدواج هم می تواند حل شود. بهتر است بدانید که ارتباط یک رابطه درمانی نیست، بلکه یک رابطه صمیمانه است. احساسات کمبود و تنهایی را می‌توانیم با راه‌های دیگری برطرف کنیم.

6-فشار خانواده و یا اجتماع

برخی خانواده ها مطابق آداب و فرهنگ خود برای ازدواج به جوانان خود فشار می آورند. در یک جامعه تحصیل کرده و شهری این فشار می تواند غیر مستقیم باشد. اما در جامعه دیگر به وضوح و مستقیم از جوانان خود می خواهند که ازدواج کنند بدون آنکه بدانند که آیا جوانان ها توانایی و آمادگی لازم برای ازدواج را دارد یا خیر. درجامعه ما خانم‌ها بیشتر تحت این فشارها و استرس ها برای ازدواج اجباری هستند. نکته مهم این است که در ازدواج نباید عجله کرد چرا که این چنین ازدواج هایی بعید است که به ارتباط سالمی منجر شود.

7-دلایل اقتصادی

همیشه یکی از دلایل سنتی ازدواج امنیت اقتصادی بوده است. مخصوصاً در برخی از ازدواج هایی مسئله بسیار پررنگ است و بیشتر خانم ها بر وضعیت مالی شوهر و یا خانواده او برای ازدواج تاکید می‌کنند. این را بدانید که ازدواج به خودی خود امنیت اقتصادی ایجاد نمی کند ولی در بعضی از فرهنگ ها این موضوع اهمیت زیادی دارد. امنیت اقتصادی وقتی ایجاد می‌شود که زن و شوهر هر دو شاغل باشند تا در صورت بیکاری یک نفر، دیگری درآمد داشته باشد و بتواند از پس مخارج برآید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مشکلات زنان شاغل متاهل کلیک کنید.  

افراد نامناسب برای ازدواج

به عقیده کارشناسان و روانشناسان برخی افراد برای ازدواج گزینه مناسب نیستند و باید از آنها پرهیز کنید. .هرچند همه ما عیب هایی داریم اما ویژگی های برخی افراد مخرب تر هستند و زندگی زناشویی را در معرض فروپاشی قرار خواهند داد.
 1. افرادی که معتاد به مصرف مواد مخدر الکل و یا دارو هستند. کسی که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می کند،جسم و روان او درگیر مواد می‌شود و از دنیای واقعی دور می شود. بنابراین اعتیاد را امری عادی ندانید چرا که پس از ازدواج با افراد معتاد زندگی را دیر یا زود ترک خواهید کرد.
 2. افرادی که اختلالات شخصیت دارند. فردی که دارای اختلال شخصیت مرزی و اختلال شخصیت پارانوئید است گزینه مناسبی است برای ازدواج نیست . همچنین افرادی که ضد اجتماعی هستند و قوانین را زیر پا می گذارند و یا افراد خودشیفته و اسکیزوتایپال به دلیل بینشی که به مشکلات خود ندارند، برای ازدواج توصیه نمی شوند.
 3. افرادی که مسئولیت زندگی را به عهده نمی‌گیرند مشکلات زیادی برای خود و شریک تان به وجود می آورند. این افراد به جای پیدا کردن راه حل برای مشکلات به دنبال توجیه برای کارهایشان هستند. آنها به جای تصمیم گیری، بیشتر وقتشان را به شکایت از روزگار و حوادث می پردازند. مدام دیگران را مقصر می دانند و خودتان به راحتی از زیر بار مسئولیت ها شانه خالی می کنند.
 4. افرادی که دارای اختلالات جنسی هستند یا اعتیاد جنسی دارند برای زندگی مشترک مناسب نیستند. اعتیاد جنسی و یا برخی اختلالات جنسی می‌توانند با روانکاوی و مشاوره برطرف شوند. بنابراین این افراد بهتر است قبل از وارد شدن به زندگی مشترک برای روان درمانی مراجعه کنند.
 توصیه-های-ازدواج

آمادگی های لازم قبل از ازدواج

قبل از شروع زندگی دو نفره نیاز است که فرد آمادگی های لازم را داشته باشد. مهمترین آنها شامل موارد زیر می شود:
 • سلامت روان: سلامت روان به معنای پختگی در اعمال و رفتار فرد است. فرد زمانی مناسب برای شروع زندگی دو نفره است که دچار اختلالات روانپزشکی شدید نباشد وبتواند ارتباط معقول و شایسته با دیگران برقرار کند.
 • داشتن موقعیت اجتماعی تثبیت شده:  شغل و حرفه باثبات در عین حال که می تواند امنیت مالی داشته باشد امنیت هیجانی هم دارد. زمانی که شغل فرد به خوبی پیش می‌رود، می‌تواند زمان بیشتر و انرژی بیشتری را صرف ارتباط خود با دیگری کند. از طرف دیگر اگر فرد استرس کاری و مشغله داشته باشد انرژی و وقت کمتری برای دیگران خواهد داشت.

چند توصیه دیگر در زمینه آمادگی های قبل از شروع زندگی مشترک

 • خودآگاهی:  بهتر است افراد قبل از شروع زندگی دو نفره توانمندی‌های خود را ارزیابی کنند و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند. هم چنین لازم است که هر دو طرف بدانند که از هم چه می‌خواهند و انتظاراتشان چیست و در این زندگی مشترک چه انتظاری را می تواند برآورده سازند.
 • رشد جنسی: فرد نیازاست قبل از شروع زندگی دو نفره به بلوغ جنسی رسیده باشد میل و رغبت به جنس مخالف داشته باشد و از لحاظ جسمانی فرد برایش جذاب باشد.
 • رشد هیجانی: کسی که رشد هیجانی دارد می تواند خشم، شادی ،غم ،حسادت و سایر هیجاناتش را مدیریت کند. زندگی مشترک چالش‌های زیادی دارد و کسی که از تنظیم هیجانی ضعیفی برخوردار باشد نمیتواند به راحتی از پس مشکلات برآید.
 • رشد اجتماعی: رشد اجتماعی به معنی مهارت های روابط اجتماعی و علایق است. مهم است بدانیم که آیا فردی که قصد زندگی دو نفره دارد توانایی تعادل بین علایق خانواده مادری، دوستانش و دیگران را دارد یا خیر. به عنوان مثال مردی که مدام به خانه مادرش می رود و فقط برای خواب به خانه خودش و پیش همسرش برمی‌گردد رشد اجتماعی او ضعیف است. مسائلی از این قبیل نیازمند آگاهی و دانش تخصصی و کامل است، توصیه می شود در این موارد از متخصصین مشاوره ازدواج کمک بخواهید.
 

چند توصیه ی مهم قبل از ازدواج

آنچه در مراحل اولیه یک رابطه انجام می دهید در تعیین موفقیت کلی و دوام زندگی دونفره شما نقش بسیار مهمی دارد. نکاتی که قبل از شروع زندگی دو نفره بهتر است آنها را رعایت کنید شامل موارد زیر می شود:
 • به ارزشها و باورهای خود احترام بگذارید. مرزهای خود را در رابطه بشناسید و اجازه ندهید هر کسی از آنها عبور کند. قرار نیست شما به خاطر شروع زندگی مشترک با او، تمام عقاید و باورهای شخصی خود را کنار بگذارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تعیین حد و مرز در روابط کلیک کنید.
 • نیازی نیست تمام گذشته تان را به فرد توضیح دهید. اگر گذشته خود را رها کرده اید و تاثیری در زندگی آینده تان دارد، گفتن آن ضرورتی ندارد.
 • در زمان آشنایی پیش از زندگی مشترک از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. کسانی که در دوران آشنایی روابط جنسی دارند در زندگی زناشویی آسیب خواهند دید. بنابراین کنجکاوی های جنسی خود را در این دوران کنار بگذارید.

برخی دیگر از توصیه های مهم برای شروع زندگی مشترک

 • در این دوران از ابراز علاقه زیاد دست بردارید. اگر در این دوران احساسی عمل کنید ممکن است خیلی از دست ها و اشتباهات طرف مقابل را نبینید و بعد از شروع زندگی مشترک تازه متوجه آنها شوید.
 • برنامه ریزی های خود را به هم نریزید و اهداف خود را دنبال کنید. بهتر است همچنان در دوران آشنایی با دوستان خود به تفریح بروید به برنامه های زندگی خود برسید. اشتباه این است که در دوران آشنایی به دلیل فرد دیگری تمام برنامه های خود را با دوستان کنار بگذارید و فقط در خدمت او باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه با دوستان بعد از ازدواج کلیک کنید.
 • به برخی نکات بهتر است توجه کنید. فردی که مدام شما را کنترل میکند یا در صورتی که نتوانسته پاسخ تماس او را بدهید شما را بازجویی می‌کند، همچنین کسی که تصویری از همسر آینده است درذهن خود ساخته که با شما متفاوت است و تمایل دارد شما شبیه آن همسرخیالی وی شوید، گزینه مناسبی برای همراهی با شما نیست.
 

سخن آخر در زمینه نکات قبل از ازدواج

زندگی مشترک چالش‌های زیادی دارد وسرنوشت سازترین تصمیم زندگی است که تا آخر عمر بر زندگی ما اثر می گذارد. بنابراین نیاز است پیش از زندگی مشترک آمادگی ها و مهارت های لازم را کسب کرده باشید تا انتخابی عاقلانه بگیرید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*