ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ناتوانی جنسی در مردان (مروری بر نارسایی های جنسی و درمان آن ها)

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ناتوانی جنسی در مردان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

متاسفانه یکی از مهم ترین مشکلاتی که زوجین را درگیر می کند، عدم باروری و ناتوانی جنسی در مردان است. امروزه به دلایل مختلفی ناتوانی جنسی در جهان گسترش یافته است و در هر دو جنسیت نیز دیده می شود. یکی از اصلی ترین دلایل این شیوع بی سابقه می تواند تغییر سبک زندگی به سمتی ناسالم باشد. حال این مقاله می خواهد به بررسی ناتوانی جنسی در مردان، آسیب شناسی آن و در نهایت روش های مناسب درمانی بپردازد.  
 

تماس با مشاور

                                            

بلوغ جنسی

بلوغ را می توان مجموعه ای از فرایند های زیستی، روانی، شناختی، فرهنگی و..، دانست که در دوره های سنی خاصی در افراد رخ می دهد. بلوغ جنسی در افراد با توجه به جنسیت و سن آن ها متفاوت است و ارزیابی توانایی ها و رفتار های جنسی افراد باید با توجه به این دو عامل انجام شود. بلوغ جنسی شامل مجموعه ای از تغییرات بیولوژیکی است که به کسب توانایی های جنسی، باروری و هممچنین منجر به بروز صفات ثانویه جنسی و خصیصه های فیزیکی مرتبط با آن در مردان و زنان می ‌شود. نکته اصلی بلوغ این مسئله است که، با اینکه فرایند بلوغ شامل مجموعه ای از تحولات جسمی است، اما این روند بر رشد سایر ابعاد وجودی افراد نیز تاثیر دارد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره بهداشت بلوغ و نوجوان کلیک کنید.

1- بلوغ جنسی در پسران

بر خلاف انتظار جامعه، عامل اساسی تعیین شروع سن بلوغ در افراد، مولفه وراثت است. بنابراین عامل جغرافیا محل تولد افراد و والدینشان، می تواند در تعیین سن شروع بلوغ افراد موثر باشد. همچنین عواملی نظیر رژیم های غذایی، فعالیت های پر تحرک و ورزشی، عدم استفاد از مشروبات الکلی و دخانیات و....، همگی می توانند در فرایند بلوغ تاثیر بگذارد.
به طور معمول سن شروع بلوغ پسران بین 12 تا 15 سال است و زمان آن نیز در حدود 2 تا 4 سال طول می کشد. اساس زندگی دوران بزرگسالی افراد وابستگی زیادی به دوران بلوغ و تغییرات جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی آن دوره دارد. بنابراین اهمیت این دوره چند بعدی در مسیر زندگی بزرگسالی افراد بسیار پررنگ است.

2-نشانه های بلوغ جنسی در پسران

هر نوع تغییری در هر سطحی دارای نشانه هایی آشکار و پنهان است. مهم ترین اتفاقی که در دوران بلوغ پسران رخ می دهد، ترشح هورمون تستوسترون در آن ها است. نشانه هایی که به دنبال ترشح تستوسترون در دوران بلوغ پسران رخ می دهد، عبارتند از:

 • تغییر صدا
 • افزایش حجم بدن
 • افزایش میزان تعرق
 • افزایش چربی پوست
 • بزرگ شدن اندام تناسلی
 • تغییرات هیجانی و روانی
 • افزایش میزان جوش ها
 • ترشح مایع منی و بروز وضعیت انزال به ویژه در خواب
 • افزایش سرعت رشد موهای اندام تناسلی، صورت و زیر بغل

 ناتوانی جنسی در مردان

مراحل بلوغ جنسی در پسران

الگوی اساسی و کلی فرایند بلوغ جنسی در افراد یکسان می باشد، اما الگو هایی متفاوت در بعضی از مراحل نیز در افراد مختلف وجود دارد. بنابراین یک دانشمند (جیمر تنر) با توجه به الگو های متفاوت و متنوع رشدی در افراد، دسته ای از مراحل بلوغ را برای افراد تبیین کرد. این مراحل و ویژگی های آن ها عبارتند از:

1-ناتوانی جنسی در مردان | قبل از 9 سالگی

در مرحله نخست تغییرات فیزیکی قابل مشاهده ای دیده نمی شود. در این مرحله مغز با ارسال پیام هایی خاص، بدن را برای تغییرات مرتبط با بلوغ آماده می ‌سازد. هیپوتالاموس معز ترشح هورمون آزادکننده گوناتروپین را آغاز می ‌کند که در نتیجه آن، هورمون های ترشح کننده فولیکولی و لوتئینی ساخته می‌ شوند. همچنین در این مرحله حجم و ظرفیت بیضه ها از 4 میلی لیتر کمتر است.

2- بین 9 تا 11 سالگی

در مرحله دوم اندازه بیضه ها افزایش می یابد. رنگ کیسه های بیضه ها نیز تیره تر می ‌شود. در مرحله دوم است که می توان شاهد تسریع رشد مو در نواحی تناسلی بود. حجم و ظرفیت بیضوها در این مرحله از 4 تا 8 میلی لیتر است. برای آگاهی کامل از سن بلوغ نوجوان و مراحل آن کلیک کنید.

3-بین 11 تا 12 سالگی

در مرحله سوم بیضه ها و آلت تناسلی از قابلیت تسریع رشد برخوردار می شوند. حتی در برخی از پسران اندازه سینه ها نیز بزرگ تر می شود. در نواحی تناسلی مو ها افزایش رشد پیدا می کنند و حاالتی مجعد دار می یابند. در این مرحله صدا حالت بم شدگی می یابد. سرعت رشد قد پسران بیش تر می شود و آن ها سالانه حدود 6 تا 11 سانتی متر رشد پیدا خواهند کرد. حجم بیضه ها و ظرفیت آن ها در این مرحله به 9 الی 12 میلی لیتر خواهد رسید.

4-بین 12 تا 14 سالگی

از مرحله چهرم تنر تا آخر عمر آقایان ساخت اسپرم در بدن آن ها شروع می‌ شود. اندام های تناسلی نظیر بیضه ها، کیسه های بیضه و آلت تناسلی در این مرجله بزرگ تر می ‌شوند. رنگ کیسه های بیضه در این مرحله از مراحل قبلی هم تیره تر می ‌شود و صدا نیز بم تر خواهد شد. در این مرحله است که در پوست و به ویژه پوست صورت، جوش ها و آکنه های پوستی مربوط به بلوغ ظهور می کنند. حجم و ظرفیت بیضه ها در مرحاه چهارم 15 الی 20 میلی لیتر می شود. در این رابطه مطالعه مقاله مدیریت نیازهای جنسی نوجوان پیشنهاد می شود.

5-بعد از 14 سالگی

در مرحله نهایی بیضه ها، کیسه های بیضه و آلت تناسلی به بزرگ ترین و بیش ترین اندازه خود می رسند. رشد مو های نواحی تناسلی متوقف می شود و سپس مو های ناحیه صورت شروع به رشد خواهند کرد. همچنین رشد قدی در این مرحله کند تر می شود و تا اتمام 18 سالگی اغلب افراد به بلند ترین قد خود خواهند رسید. حجم بیضه ها در مرحله آخر تنر بیش تر از 20 میلی لیتر می شود و به بیش ترین حالت ممکن می رسد. برای کسب اطلاعات کاملتر از مشاوره جنسی تلفنی کلیک کنید.  

دستگاه تناسلی مردان 

این دستگاه دارای اندام هایی است که نقش های متنوعی را در زمینه تولید مثل و استخراج موادی خاص از بدن برعهده دارند. از وظایف اصلی این اندام ها می توان به تولید، ذخیره، ترشح، انتقال و استخراج اسپرم ها، مایع منی و البته ادرار نیز اشاره کرد. این دستگاه در آقایان از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است که هر کدام اندام ها و کارکرد های خاص خودشان را دارند. 
ساختار بخش خارجی دستگاه تناسلی مردانه از اندام های آلت تناسلی، کیسه های بیضه، بیضه ها و اپی دیدیم تشکیل شده است. عملکرد های اصلی این بخش داخلی، بر ساخت و ذخیره سلول های جنسی نر یا اسپرم ها تمرکز یافته است. ساختار بخش داخلی دستگاه تناسلی مردانه از لوله های اسپرم بر، مجاری انزال، مجرای ادرار، کیسه های منی، غده پروستات و غدد پیازی تشکیل شده است. عملکرد های بخش خارجی دستگاه تناسلی مردانه بیشترین تمرکز خود را در انتقال و استخراج سلول های جنسی نر، در بستر مایع منی، است.

هورمون ها و سیستم تناسلی مردانه

عملکرد دستگاه تناسلی مردانه وابسته به هورمون هایی خاص است. این هورمون ها ساختار هایی شیمیایی دارند که تنظیم فعالیت سلول ها و اندام های را برعهده دارند. هورمون های اصلی موثر در عملکرد دستگاه تناسلی مردانه، عبارتند از:

 • هورمون تستوسترون
 • هورمون لوتئین ساز (LH)
 • هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)

دو هورمون تحریک کننده فولیکول و لوتئین ساز توسط غده هیپوفیز که در مغز واقع شده است، ساخته می شوند. این غده در پایه مغز قرار دارد و مسئول بسیاری از عملکرد ها در بدن است. وجود هورمون تحریک کننده فولیکول برای تولید اسپرم ضروری است. هورمون لوتئین ساز نیز باعث تولید تستوسترون می شود که برای ادامه روند اسپرم سازی لازم است. تستوسترون خود نیز رشد ویژگی ها و صفات ثانویه مردانه، از جمله توده ها و توانایی های عضلانی، توزیع چربی ها، تقویت استخوانی بدن، رشد موها در بدن، تغییرات صدا و بروز امیال جنسی نقش دارد.  

 

چرخه پاسخ جنسی در مردان

چرخه‌ی پاسخ جنسی در هر دو جنس از 4 فاز تشکیل شده است. عملکرد جنسی آقایان در این فاز ها عبارتند از:

1-مرحله‌ برانگیختگی

مرحله نخست از چرخه در نتیجه تحریک جنسی فیزیکی و یا روانی نظیر نوازش، مشاهده و بوسیدنی که همراه با تحریک‌جنسی باشد، رخ می‌دهد و منجر به وضعیت برانگیختگی جنسی در فرد می ‌شود. در این وضعیت بدن برای نزدیکی و آمیزش جنسی آماده می شود که در ابتدا باعث ورود به مرحله‌ تثبیت پلاتو می‌ شود و سپس شروع حالت نعوظ برای آلت تناسلی مرد است.

2-مرحله‌ تثبیت پلاتو

در مرحله دوم ویژگی ‌های عمومی و قابل مشاهده این مرحله که انسان را تا مرز ارگاسم پیش می برد، رخ می دهند که عبارتند از: کشیده شدن بیضه ها به داخل کیسه های نگهدارنده آن ها، افزایش تنش عضلانی و گرفتگی آن ها در نواحی صورت، پا ها و حتی دست ها.

3-مرحله‌ اوج لذت جنسی (ارگاسم)

اوج چرخه‌ پاسخ جنسی، وضعیتی به نام ارگاسم است. ارگاسم کوتاه ‌ترین مرحله از چرخه پاسخ چنسی در افراد می ‌باشد و زمان آن از چند ثانیه تجاوز نمی کند. ویژگی ‌های اصلی وضعیت ارگاسم عبارتند از: شروع انقباض ‌های عضلات به طور غیر ارادی، آزادی ناگهانی و سریع تنش جنسی، روانی و هیجانی فرد و در نهایت انقباض ‌های منظم ماهیچه‌ های پایین آلت تناسلی که سب خروج مایع منی می‌شود. همچنین در این مرحله می توان در پوست تمام نواحی بدن لکه‌ هایی سرخ و یا التهاب مشاهده کرد.

4-مرحله‌ فرو نشینی

در مرحله آخر بدن به تدریج به سطوح طبیعی عملکردی خود بر می گردد و بخش ‌های متورم بدن نیز به اندازه و رنگ های قبلی خود بر خواهند گشت. مرحله فرو نشینی با احساس کلی سر خوشی، نزدیکی بیش از اندازه و اغلب خستگی همراه است. آقایان بعد از مرحله ارگاسم به زمان نیاز دارند که آن مدت را به اصطلاح دوره تحریک‌ ناپذیری می‌گویند و در این دوره مرد نمی تواند دوباره به وضعیت ارگاسم برسد؛ البته هنوز می تواند از تحریکات جنسی، روانی و عاطفی لذت ببرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارضا شدن مردان کلیک کنید.  ناتوانی جنسی در مردان

ناتوانی جنسی مردان

هر گونه تحریک جنسی می تواند منجر به گشاد شدن عروق و افزایش جریان خون در طول اندام تناسلی مردان بشود. در نتیجه به دلیل پر شدن این فضا ها از خون، آلت تناسلی مردانه بزرگ و محکم می شود. در همین حین پوست کیسه های بیضه ها کشیده تر می شود و در نتیجه آن بیضه ها به سمت بالا کشیده می شوند. این وضعیت را وضعیت نعوظ می نامند. نعوظ به این دلیل رخ می دهد که آلت تناسلی مردانه توانایی دخول و انزال را داشته باشد. 
با شروع حالت ارگاسم و پس از اتمام آن، آقایان به طور معمول به وضعیت های انزال و ارگاسم کامل می رسند. البته باید توجه داشت که تحریک مستمر و طولانی بدون ارگاسم و انزال، منجر به ناراحتی و حتی درد بیضه ها می شود. همچنین ممکن است به دلیل نقص هایی که در سیستم تناسلی مردانه رخ بدهد، وضعیت های نعوظ، ارگاسم و انزال به درستی صورت نگیرند. در این صورت می توان گفت که متاسفانه فرد با مشکل ناتوانی جنسی همراه است. در ابتدا باید دانست تنها عوامل بیولوژیکی در بروز ناتوانی های جنسی نقش ندارند. هچنین وراثت نیز می تواند در بروز این مشکلات نقش داشته باشد.

1-انواع ناتوانی جنسی در مردان

از دید علمی اگر مرد در حین رابطه جنسی قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نشود و یا اینکه در حین آمیزش سفتی آلت از بین برود، که در نتیجه آن آمیزش همراه با اوج لذت جنسی نخواهد بود و می توان گفت که این فرد با مشکل ناتوانی جنسی مواجه است.

 • اختلال نعوظ: اختلال نعوظ به ناتوانی مرد در ایجاد و یا حفظ وضعیت نعوظ در حین امیزش جنسی اشاره می کند. در واقع وقتی از ناتوانی جنسی سخن یه میان می آید، اغلب این اختلال پررنگ است. گاهی اختلال نعوظ می‌تواند به علت سایر مشکلات پزشکی نظیر سفت شدن رگ ‌ها، اختلالات عصبی، دیابت و....، باشد.
 • انزال زودرس: انزال زودرس به معنای جاری شدن مایع منی و اسپرم ها بلافاصله پس از آمیزش جنسی تعریف می‌شود. علت اصلی این ناتوانی جنسی در مردان، استرس است. پژوهش ها نشان می دهند که انزال زودرس ممکن است به دلیل مصرف مواد سمی یا مواد مخدر نظیر الکل، سیگار و یا برخی از دارو ها باشد.
 • انزال دیررس: یکی دیگر از ناتوانی های جنسی که در مردان رخ می دهد، تاخیر در انزال است. در این ناتوانی انزال پس از مدت زمانی طولانی رخ می دهد و حتی به طور کلی یا کامل رخ ندهد. برای این مشکل عوامل مختلفی وجود دارد که وضعیت جسمانی و روانی فرد مهم ‌ترین این عوامل شناخته شده اند.
 • انزال برگشتی: انزال برگشتی حالتی است که در آن اسپرم در انتهای مجرای ادراری آزاد می شود و به مثانه می رود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که در مثانه فرد مشکلی وجود داشته باشد و در مردان مبتلا به دیابت یا قندخون شایع‌ تر است. انزال برگشتی، به طور عمده، می تواند ناشی از عوارض جانبی داروهای مختلف مانند دارو های تجویز شده برای دیابت و افسردگی باشد.

2-علل ناتوانی جنسی در مردان

ریشه اختلالات و ناتوانی های جنسی مردان می تواند طیف وسیعی از عوامل متنوع را شامل شود. در زیر به تعدادی از این عوامل اشاره شده است:

 • کاهش جریان خون:کاهش جریان خون به آلت تناسلی مردان می تواند ناشی از افزایش سن، سیگار کشیدن، داروها و مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا، دیابت و چاقی باشد. همچنین اولین علامت حمله قلبی در آینده است زیرا کاهش جریان خون در شریان های آلت تناسلی می تواند قبل از کاهش جریان خون به سایر اندام ها از جمله قلب رخ دهد.
 • شرایط عصبی: مسائل بهداشتی مانند آسیب نخاعی، سکته مغزی، ضربه به آلت تناسلی، دیابت یا جراحی پروستات می تواند باعث آسیب عصب آلت تناسلی شود.
 • داروها: داروهایی مانند اپیوئیدها، بتا بلوکرها یا داروهای ضد افسردگی می توانند با سیستم عصبی تداخل کنند یا سطح تستوسترون را کاهش دهند.
 • اضطراب عملکرد و افسردگی: مردان ممکن است به دلیل کاهش عملکرد جنسی در اثر افزایش سن احساس افسردگی کنند. آنها ممکن است خیلی خجالت بکشند که در مورد آن با پزشک صحبت کنند و علاقه خود را به فعالیت های جنسی از دست بدهند و میل جنسی کاهش یابد.
 • ضربه به آلت تناسلی در حین رابطه جنسی:این می تواند منجر به ایجاد بافت اسکار فیبری شود که باعث نعوظ منحنی و احتمالاً دردناک می شود. حدود 7 درصد از مردان این انحنای غیرطبیعی آلت تناسلی را تجربه می کنند که می تواند باعث درد و ناتوانی در برقراری رابطه جنسی شود، به خصوص زمانی که انحنای بیش از 60 درجه باشد.

3-سایر علت های ناتوانی جنسی در مردان

 • اختلالات روانی
 • اختلالات عروقی
 • اختلالات گنادی
 • اختلالات آدرنال
 • اختلالات هورمونی
 • اختلالات مادرزادی
 • اختلالات تیروئیدی
 • عوارض جانبی دارو ها
 • اختلالات عصبی _ زیستی
 • اختلالات غده هیپوفیز مغزی

 

درمان ناتوانی جنسی مردان

 • دارو درمانی: در این روش از دارو هایی که عملکرد جنسی را با افزایش جریان خون در آلت بهبود می ‌دهند، استفاده می شود. دارو های سیلدنافیل، واردنافیل و تادالافیل بدین منظور ورد استفاده قرار می گیرند.
 • روان درمانی: در این روش موثر، تمرکز متخصصین مشاوره کنترل استرس و یا روانشناس بر آموزش روش های مدیریت و مقابله با اضطراب، افسردگی، ترس یا گناهی است که بیماران با آن ها دست و پنجه نرم می کنند.
 • هورمون درمانی: میزان پایین هورمون اصلی تستوسترون را می‌توان با روش هورمون درمانی جایگزین کرد. آلپروستادیل، نوعی هورمون است که به تحریک گردش‌ خون در آلت تناسلی مردانه کمک می‌کند.

سایر روش های درمان ناتوانی جنسی در مردان‎

 • جراحی و عمل های پزشکی: جراحی برای رفع این مشکل، از قراردادن ایمپلنتی قابل‌تورم در داخل آلت فرد استفاده می کند. يکي از روشهاي درمان نعوظ، مسدود سازی وريدي آلت با استفاده از جراحي است. برای کسانی که دچار اختلال عصبی یا آسیب نخاعی هستند و امکان نعوظ برای آنها وجود ندارد، دو نوع ایمپلنت طراحی شده است که یکی از آن ها به صورت پمپی قابل تعویض است و دیگری پروتز های پروتئینی هستند که آلت تناسلی را به سمت آمیزش سوق می دهند.
 • استفاده از ابزار های کمکی: استفاده از پمپ خلا یا وکیوم یکی دیگر از گزینه ‌های درمانی است. برای استفاده از این پمپ ها، افراد لوله‌ را روی آلت خود قرار می دهند و سپس تمام هوای داخل لوله به ‌سمت خارج تخلیه می شود. این کار، جریان خون را در آلت تناسلی تشدید کرده و فرد را به حالت نعوظ سوق می دهد. درصورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید از مشاوره روانشناسی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*