ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهبود روابط عاطفی | افزایش کیفیت روابط عاطفی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بهبود روابط عاطفی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بهبود روابط عاطفی یکی از مسائلی است که باعث افزایش سطح کیفیت زندگی افراد می‌شود. بخش بزرگی از زندگی مطلوب و همچنین رضایت ما از زندگی در گرو داشتن روابط عاطفی خوب می‌باشد. شاید اخیرا با تنش‌هایی در رابطه‌تان مواجه شده باشید که شما را به فکر بهبود روابط عاطفی‌تان انداخته است. در این مقاله راهکارهایی جهت بهبود روابط عاطفی ارائه خواهیم کرد. با این حال گاهی افراد تنها با گرفتن یک مشاوره خانواده و زوج درمانی می‌توانند بسیار آسان‌تر به نتیجه دلخواه خود برسند.

تماس با مشاور

 

بهبود روابط عاطفی

شروع یک رابطه عاشقانه و عاطفی ممکن است برای خیلی‌ها آسان باشد اما ماندن در یک رابطه و تقویت نقاط مثبت امری دشوار است. روابط عاطفی به طور مرتب نیاز به بهبودی دارند. این روابط ممکن است بین یک زوج، دو دوست و یا اعضای یک خانواده باشد. در اغلب روابطی که سردی عاطفی به وجود می‌آید طرفین فراموش کرده‌اند که برای حفظ صمیمیت نیاز به انجام کارهایی دارند. در اینجا برای بهبود روابط عاطفی زوجین چهار مرحله زیر را در نظر گرفته‌ایم که به بررسی آن خواهیم پرداخت. برای آگاهی بیشتر در زمینه راه های پایان دادن به دعواهای خانوادگی کلیک کنید.

اینفوگرافیک بهبود روابط عاطفی

 اینفوگرافیک بهبود روابط عاطفی

1. مدیریت اولیه روابط

اولین قدم این است که هوشیار باشید و چشم‌هایتان را باز کنید. با منطق رابطه‌تان را نظاره کنید. خوبی‌ها و بدی‌های رابطه خود را بدانید. یک لیست از مزایا و یک لیست از معایب رابطه تان تهیه کنید. سپس نیازهای خود را مشخص کرده و با همسرتان صحبت کنید. نیازهای او را هم به لیست اضافه کنید. حال باید لیست را با هم بررسی کنید. با این کار می‌توانید اهداف خود را مشخص کنید. از بین تمامی موارد داخل لیست، چند مورد را در اولویت قرار دهید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید روی آن کار کنید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه هدف از زندگی کلیک کنید.

در این مرحله نیاز دارید قوانین رابطه‌تان را مشخص کنید. ازدواج یک قرارداد اجتماعی است. برای اینکه یک قرارداد به نفع هر دو طرف باشد، هر دو طرف باید روی قوانین آن توافق کنند، هر دو احساس برنده بودن بکنند و هر دو در ضررها شریک شوند. به عبارتی یک رابطه برد برد را شکل دهند.

2. خلق فرصت برای بهبود روابط

برای بهبود رابطه زناشویی‌تان، نیاز دارید که آن را در اولویت قرار دهید. بعد از این کار، می‌توانید سرگرمی‌های مشترک به وجود آورید و برای خلوت دوتایی خود وقت بگذارید. سعی کنید خاطرات روزهای اول ازدواج یا آشنایی‌تان را مرور کنید و به این سوال پاسخ دهید که چه چیزی در او شما را برانگیخته می‌کند؟ چه چیزی در شما یا همسرتان شور می‌آفریند؟

عشق بورزید و سعی کنید به همسرتان یادآوری کنید که هنوز دوستش دارید. از محبت فیزیکی و نوازش‌های جسمانی غافل نشوید. با استفاده از شناسایی زبان عشق همسرتان، در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید دلش را به دست آورید.

درباره مسائلی که باعث رخوت و سردی شده است با هم صحبت کنید. مخصوصا چیزهایی که ممکن است بیزاری جنسی ایجاد کرده باشد. هرچقدر رابطه جنسی را بهبود ببخشید، روابط عاطفی گرم‌تری خواهید داشت. 

3. شروع بهبود روابط عاطفی

با کارهایی که در دو مرحله قبل کرده‌اید، احتمالا حس مثبت و اندوخته عاطفی‌تان افزایش یافته و حال آمادگی حل اختلافات را دارید. روش‌های بهینه حل اختلاف بین خود و همسرتان را پیدا کنید. موثرترین نحوه گفتگو را بیاموزید. با این کار می‌توانید به شیوه صحیح خواسته‌هایتان را بیان کنید و راهی برای گذر از اختلافات و تفاوت‌ها پیدا کنید. برای این کار نیاز به آموزش مهارت جراتمندی و مهارت گفتگوی موثر دارید.

یکی دیگر از مهارت‌هایی که نیاز دارید، مهارت مدیریت کردن بگومگوها است. جر و بحث‌های خود را تحلیل کنید. ببینید چه محرک‌هایی آغازگر آن هستند و چه چیزی باعث اوج گرفتن آن می‌شود. اگر به خوبی آن را دنبال کنید، متوجه الگویی مشابه در تمام مشاجرات می‌شوید. این چرخه را بشکنید و کار متفاوتی بکنید.

وقتی بتوانید بر این مشاجرات غلبه کنید، حس مثبت تان رفته رفته افزایش پیدا می‌کند. همزمان با این مرحله می‌توانید قوانینی که در مرحله اول وضع کرده بودید را بسط دهید. با یاد گرفتن و تمرین مهارت گفتگو، کم کم می‌توانید تعامل خود را بهبود ببخشید و نیازهای خود را صریح‌تر بیان کنید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه جلوگیری از سرد شدن رابطه کلیک کنید.

اگر مشکلات ریشه‌ای یا دلخوری‌های قدیمی دارید، آن‌ها را مدیریت کنید و گذشت کنید و یا در مورد آن‌ها صحبت کنید. احساستان را نسبت به یک مسئله یا مورد مشخص بیان کنید. کلی گویی نکنید و به همسرتان برچسب نزنید و متهمش نکنید. انتقاد سازنده بکنید و انتظار دریافت انتقاد را داشته باشید. در واقع در این مرحله شما در حال مداوای دردهای خود و رابطه‌تان هستید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه ارتباط صحیح با همسر کلیک کنید.

4. حفظ پیشرفت در بهبود روابط عاطفی

در مرحله قبل یاد گرفته‌اید که مشاجراتتان را مدیریت کنید. سعی کنید این روند را ادامه دهید. دلخوری‌های کوچک را شناسایی کنید و در زمان خودش حلشان کنید. همین دلخوری‌های کوچک هستند که با جمع شدن روی هم، مشاجرات بزرگ را می‌آفرینند. با این کار پیشگیری کرده‌اید که همیشه بهتر از درمان است. مرحله قبل مرحله درمان بود ولی با مراقبت‌های این مرحله شما از دردهای آینده پیشگیری می‌کنید. مشاوره کنترل استرس و پرخاشگری بسیار اهمیت دارد. تغییرات جدید و مثبت را ادامه دهید. تنوع به رابطه را فراموش نکنید. همچنان نیاز دارید که در مورد مسائل با هم همکاری و هم فکری کنید.

باید توجه کنید که این 4 مرحله ذکر شده همگی در هم تنیده هستند. اگر در این لحظه تصمیم به شروع گرفته‌اید از مرحله اول شروع کنید ولی وقتی به مرحله دو رسیدید، کارهایی که در مرحله یک می‌کردید را فراموش نکنید یعنی همه آن‌ها را باید با هم همزمان پیش ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داشتن یک رابطه سالم کلیک کنید.

سوالات متداول

میزان تاثیر رابطه جنسی بر بهبود رابطه عاطفی افراد چقدر است؟

رضایت جنسی خود به تنهایی شاخص مناسبی برای تاثیرگذاری بر روی روابط عاطفی افراد است. در صورتی که بتوانید رابطه جنسی خود را بهبود ببخشید می‌توانید انتظار داشته باشید تا رابطه عاطفی موثرتری داشته باشید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*