ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افزایش مسئولیت پذیری در کودکان با 4ترفند علمی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افزایش مسئولیت پذیری در کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان چه باید کرد؟ بسیاری از مفاهیم اخلاقی، ارزش‌های اجتماعی و ویژگی‌های رفتاری نیاز به آموزش از سنین کودکی دارند. مسئولیت پذیری یکی از این مفاهیم است که در دوران بزرگ‌سالی اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. در واقع مسئولیت پذیری به رشد شخصیت کودک و بهداشت جسمی و روانی او کمک خواهد کرد. بسیاری از والدین در جلسات مشاوره خانواده یا مشاوره کودک به دنبال روش‌ها و راهکارهایی هستند تا بتوانند مسئولیت پذیری را در کودک خود پرورش دهند و یا آن را تقویت کنند. اگر شما نیز به دنبال این راهکارها هستید ما در ادامه توضیحات بیشتری در مورد افزایش مسئولیت پذیری ارائه داده‌ایم. بهره بردن از مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید این مهارت را زیر نظر متخصصان در کودک خود افزایش دهید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی


راهکارهایی برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان 

بسیاری از والدین به دنبال راهکارهایی عملی هستند تا بتوانند کودکانی مسئولیت پذیر تربیت کنند. در ادامه به چند مورد از این راهکارها که توسط متخصصان روانشناسـی کودک توصیه می‌شود اشاره کرده‌ایم. اگر این راهکارهای عمومی تاثیری بر رفتارهای کودکتان ندارد ترجیحا به یک روان شناس متخصص در حوزه کودک مراجعه کنید تا با بررسی شرایط فرزندتان راه حل‌های اختصاصی تری دریافت کنید. همچنین بیاموزید که لازم است چه چیزهایی را به کودک خود آموزش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آموزش به کودکان کلیک کنید.

اینفوگرافیک افزایش مسئولیت پذیری در کودکان

اینفوگرافیک افزایش مسئولیت پذیری در کودکان

1- مسئولیت پذیری با شرکت دادن کودک در کارهای خانه

کوچک بودن فرزندتان به این معنی نیست که او نمی‌تواند در هیچکدام از کارهای خانه به شما کمک کند. یکی از ساده ترین راهکارها برای افزایش مسئولیت پذیری کودکان این است که آن‌ها را در فعالیت‌های ساده‌ای نظیر خرید کردن، تمیز کردن خانه، غذا پختن و... مشارکت دهید. همکاری فرزندتان با شما احساس عزت نفس و استـقلال کودکان را تقویت می‌کند. هم‌چنین این رفتار شما به او می‌فهماند که برای پذیرفتن مسئولیت‌ها او را باور دارید. برای آگاهی بیشتر درباره مسئولیت پذیری کودکان کلیک کنید.

2- افزایش مسئولیت پذیری در کودکان با وضع قوانین

شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید بدون اینکه به فرزندتان بگویید، او تمام کارها و وظایفش را انجام دهد. پس لازم است کمک کنید تا کودک وظایف خود را بشناسد و با قوانین محیط‌های مختلف نظیر خانه یا مدرسه آشنایی پیدا کند. هرچقدر قــوانین در خانه به طور واضح‌تری تعریف شده باشند کودکان به شیوه بهتری به آن‌ها پاسخ خواهند داد. مثلاً برای اینکه فرزندتان تکالیف مدرسه‌اش را انجام دهد می‌توانید زمان خاصی را در روز مشخص کنید و پس از آن به او اجازه دهید تا کارهای مورد علاقه‌اش را انجام دهد.

همچنین برای صرف ناهار کودک خود یک برنامه مشخص داشته باشید و به کودک خود بیاموزید که خودش باید غذای خود را میل کند. انجام این برنامه‌ها به صورت یک قانون منظم در خانه به افزایش مسئولیت پذیری و آمـوزش نظم به کودکان کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید که قوانین نباید خشک و تغییرناپذیر باشند. بلکه باید از انعطاف کافی برخوردار باشند تا هر زمان که لازم شد بر اساس نیازهای کودک تغییر کنند.

3- مسئولیت پذیری در کودکان را تشویق کنید

افزایش مسئولیت پذیری در کودکان

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*