ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رشد خلاقیت فردی کار خود شماست (۸ تمرین کاربردی)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رشد خلاقیت فردی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


رشد خلاقیت فردی از آن چیزهاست که اگر اتفاق بیفتد به همه زندگیمان رنگ و بوی تازه‌ای می‌دهد. خلاقیت یکی از راه های مهم رسیدن به اهداف است و در دنیای امروز شرط لازم برای هر موفقیت چشمگیری به شمار می‌رود. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که خلاقیت یک ویژگی ذاتی است و اگر از آن بهره‌ای نبرده باشند، دیگر نمی‌توانند ایده‌های جدید خلق کنند اما تحقیقات ثابت کرده است که خلاقیت در همه انسان‌ها وجود دارد و با تمرین و کوشش شکوفا می‌شود. مهم‌ترین اصل شکوفا کردن خلاقیت فردی، تغییر عادت‌های محدود روزانه و گسترش نگرش است. در واقع در صورتی که بتوانیم نوع نگاه خود را نسبت به مسائل پیرامون خود تغییر بدهیم خلاقیت فردی ما افزایش می‌یابد. در ادامه مقاله به بررسی چند راه کاربردی برای شکوفا شدن خلاقیت فردی می‌پردازیم. شما می‌توانید از مشاوره روانشناسی هم برای شناخت بهتر خود و رشد خلاقیت فردی کمک بگیرید. 
تماس با مشاور

خلاقیت فردی اکتسابی است یا ارثی؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند خلاقیت هم مثل استعدادی خاص و یا نوعی نبوغ باید از والدین به آن‌ها ارث برسد. اما تحقیقات نشان داده است که خلاقیت مهارتی اکتسابی است که با تلاش و تمرین شکوفا می‌شود. مغز انسان مانند دیگر ماهیچه‌های بدن، به وسیله تمرین تقویت می‌شود. در واقع خلاقیت در وجود همه انسان‌ها وجود دارد ولی شکوفا شدن آن به سبک زندگی و تمرین و کوشش هر فرد بستگی دارد. اما در قدم اول شما باید هدف از زندگی را بدانید و مراحل خودشناسی را طی کرده باشید. 

برای آگاهی بیشتر درباره هدف از زندگی و خودشناسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک رشد خلاقیت فردی کار خود شماست

اینفوگرافیک رشد خلاقیت فردی کار خود شماست

راه های شکوفا کردن خلاقیت فردی

در صورتی که احساس می‌کنید از قدرت خلاقیت برخوردار نیستید، بهتر است اول راه های زیر را برای شکوفا شدن آن امتحان کنید. چند راهکار پیشنهادی ما برای رشد خلاقیت فردی شما به این ترتیب هستند. تفکر خلاق چیزی است که با تمرین و تمرکز می‌توانید به آن دست پیدا کنید و برای همیشه در وجود شما نهادینه شود. برای شناخت بیشتر درباره تفکر خلاق کلیک کنید.

1- خلاقیت فردی با نوشتن و بیان درونیات

ممکن است شما از آن افرادی باشید که برای خود برنامه ریزی می‌کنند و برنامه روزانه خود را بر روی کاغذ می‌آورند. منظور از نوشتن برای شکوفا شدن خلاقیت، برنامه‌ریزی نیست. برنامه ریزی کردن درعین این که کاری بسیار مثبت است ولی با مقداری فشار روانی و استرس نیز همراه است. تمرین کنید نگرانی‌ها و خوشحالی های خود را به صورت دلنوشته و خاطره بنویسید تا هم استرس خود را کاهش دهید و هم خلاقیت خود را شکوفا کنید.

علاوه بر این نوشتن می‌تواند با دست غیر مسلط نیز انجام گیرد. اگر شما راست دست هستید تلاش کنید با دست چپ بنویسید و برعکس. این کار به شما کمک خواهد کرد تا از هر دو نیمکره مغز خود بهره ببرید و به مرور خلاقیت در شما افزایش یابد. شروع نوشتن با دست غیر مسلط ابتدا کمی سخت و آزاردهنده است اما بعد از مدتی شما از تاثیرات آن شگفت زده خواهید شد.

2- شرکت در کلاس های آموزشی

شرکت در کلاس‌های آموزشی و یادگیری مطالب جدید به شکوفایی خلاقیت شما کمک می‌کند. این که در چه کلاسی شرکت می‌کنید مهم نیست، در هر صورت شما پس از یادگیری و حضور در کلاس‌های آموزشی با ایده‌های جدید آشنا می‌شوید و قدرت تجزیه و تحلیل بیش تری پیدا می‌کنید. در کنار آن می‌توانید با مبانی و اصول موفقیت نیز آشنا شوید و راه و رسم رسیدن به آنچه که می‌خواهید را به دست آورید.

برای شناخت بیشتر درباره مبانی موفقیت کلیک کنید.

3- ورزش را دست کم نگیرید

ممکن است شما ذاتا انسان خلاقی باشید و به راحتی ایده‌های جدید خلق کنید ولی بعضی مواقع ذهنتان قفل می‌کند و هرچه تلاش می‌کنید، حتی یک فکر خلاقانه نیز به ذهنتان نمی‌رسد. در این شرایط بهتر است به سراغ ورزش و ریلکس کردن بروید و با ورزش‌هایی مثل یوگا، پیاده روی و مدیتیشن ذهن خود را آزاد کنید. ورزش کردن نوعی استراحت ذهن است و به شکوفا شدن و بهبود خلاقیت فردی کمک می‌کند.

4- سفر کردن

سفر کردن باعث می‌شود تجربه بیشتری به دست بیاورید و نگرش تان گسترش پیدا کند. هرچه بیشتر سفر کنید، با فرهنگ‌ها و مناطق مختلف آشنا می‌شوید و گنجینه‌ای سرشار از تجربه‌های جدید کسب می‌کنید و ذهنتان تجربه بیشتری برای خلق ایده‌های نو پیدا می‌کند. با این کار سیستم شناختی انعطاف‌پذیر می‌شود و به شکوفا شدن خلاقیت فردی کمک می‌کند.

5- الگو برداری از کودکان

کودکان هیچ محدودیتی برای خود ندارند و به راحتی ایده های جدید خلق می‌کنند. شما نیز می‌توانید کودک درون خود را بیدار کنید و به افکار آن پر و بال بدهید. ذهنتان را محدود نکنید و اجازه دهید تا به هر کجا که می‌خواهد به پرواز در بیاید. کودکان همه چیز را مانند بازی می‌بینند و شما نیز بهتر است از آن‌ها الگو برداری کنید. به جای این که با جدیت به شرایط نگاه کنید، جنبه مفرح هر چیز را در نظر بگیرید تا خلاقیت تان شکوفا شود.

6- توجه به ضمیر ناخودآگاه

ممکن است شما نیز این تجربه را داشته باشید که ایده های نو و خلاقانه در زمان‌هایی به فکرتان برسد که به آن فکر نمی‌کنید، مثلا وقتی که رانندگی می‌کنید یا در حمام هستید. ضمیر ناخواگاه این توانایی را دارد که ایده‌های جدید و خلاقانه را بدون فشار مستقیم بر ذهن، در اختیار شما بگذارد پس از آن غافل نشوید.

7- معاشرت با افراد خلاق

معاشرت با افراد خلاق باعث می‌شود تا عادت‌های جدیدی در شما ایجاد شود. مثلا عادت می‌کنید تا همانند آن‌ها به جنبه‌های متفاوت و مفرح موضوعات نگاه کنید. همچنین در برخورد با افراد خلاق، حس رقابت نیز در شما به وجود می‌آید که بسیار مفید و موثر است.

8- کنار گذاشتن کمال گرایی

برخی از افراد فکر می‌کنند که کاری که قرار است انجام دهند به انداره کافی خوب نیست یا ایده‌ای نیست که بشود با آن کاری بزرگ کرد. کمال گرایی بیش از حد، دست و پای انسان را برای انجام کارهای جدید می‌بندد. پس سعی کنید از ایده‌های کوچک شروع کنید تا جسارت افزایش آن‌ها را به دست آورید. کمال گرایی مانع از موفقیت شما در جنبه‌های مختلفی از زندگی می‌شود.

برای اطلاع بیشتر درباره موفقیت در زندگی کلیک کنید.

9. خلاقیت فردی با بهره بردن از طوفان فکری

طوفان فکری به تکنیکی گفته می‌شود که در مدت زمان چند دقیقه در مورد موضوعی که مدنظرتان است بدون وقفه ایده پردازی می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ذهنتان به سمت ایده‌های جدید بروند و خلاقیت در شما افزایش یابد. در این راه می‌توانید از طوفان فکری منفی نیز استفاده کنید. در این تکنیک شما هرگونه ایده‌ای را که به شما در نرسیدن هدف یاری می‌رساند در ذهن خود تقویت می‌کنید و سپس این راه حل‌های منفی را به سمت راهبردهای مثبت و کاربردی سوق می‌دهید. 

10. خلاقیت فردی با بهره بردن از تکنیک شش کلاه تفکر

این تکنیک به افراد کمک می‌کند تا نگاه عمیق تر به مسائل گوناگون داشته باشند. در این تکنیک مسائل را به صورت مرحله به مرحله و به شیوه خاص می‌نگریم. هر مرحله با رنگ خاصی مشخص شده است و در آن مرحله به شیوه خاص به مسئله می‌اندیشیم و تفکر می‌کنیم. به طور مثال اولین کلاه تفکر سفید است که به ما کمک می‌کند بدون قضاوت و داوری فکر کنیم. این تکنیک در افزایش خلاقیت فردی و رسیدن به ایده‌های جدید و خلاقانه کمک کننده است.

کلام آخر

رشد خلاقیت فردی می‌تواند تاثیرات خود را بر جنبه‌های مختلف زندگی‌تان بگذارد و به پیشرفت شما کمک کند. در این راه تمام تلاش خود را انجام دهید که با اعتماد به نفس و صبر و حوصله، انجام تکنیک‌های کاربردی را به طور روزانه در برنامه خود داشته باشید تا بتوانید به آنچه که می‌خواهید دست یابید. در صورتی که در این راه با مشکلاتی مواجه شدید یا نتوانستید آنطور که باید و شاید به نتیجه دلخواه دست یابید بهره بردن از مشاوره روانشناسی می‌تواند کمک کننده باشد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته و آگاه در این راه می‌تواند به صورت تلفنی و حضوری به شما کمک کند و به رشد خلاقیت فردی و رسیدن به ایده‌های خلاقانه و جدید یاری رساند.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا بهره بردن از تکنولوژی می‌تواند به افزایش خلاقیت فردی کمک کننده باشد؟ 

در صورتی که در راستای رسیدن به ایده‌های خلاقانه باشد می‌تواند به شما کمک کند اما باید بدانید که استفاده بیش از حد از دنیای دیجیتال نتیجه عکس می‌دهد. اگر از تکنولوژی زیاد استفاده می‌کنید سعی کنید یک روز خود را بدون آن سپری کنید و با راه رفتن و قدم زدن و یا مطالعه مطمئن باشید به ایده‌های جذابی می‌رسید که خلاقیت فردی شما را گسترش خواهد داد.

برای دریافت مشاوره در زمینه شکوفایی خلاقیت فردی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*