ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

توسعه فردی | مهارت های فردی کدامند؟ چطور آن ها را تقویت کنیم؟

توسعه مهارت های فردی چیست؟ در دنیای امروز هر کسی به دنبال رشد ویژگی های منحصر به فرد خودش است تا بتواند به موفقیت برسد. رسیدن به موفقیت مستلزم داشتن هدف و شناخت توانایی ها و نقاط قوت خویش است. برای رسیدن به این مهم، دانستن مفهوم توسعه فردی و یادگیری آن در اولویت است. ارتقای مهارت های ارتباطی و فردی به عنوان نقشه راه موفقیت در این مسیر کمک کننده خواهد بود.  

تماس با مشاور

توسعه فردی

توسعه به معنای تبدیل شدن غنچه به گل است. اما وقتی کلمه توسعه را در مورد انسان به کار می بریم به این معنی است که می تواند خودش را به اوج برساند از طریق مهارت ها و توانایی هایی که دارد. هر کسی باید برنامه ویژه خودش را داشته باشد و نمی تواند آن را کپی کند. کسی که برنامه توسعه شخصی دارد برنامه مسافرت دقیق طراحی کرده و می داند دقیقا کجاست.
توسعه فردی واژه های گوناگونی را در بر می گیرد، مانند مدیریت زمان، افزایش بهره وری شناخت استعدادها و مهارت ها ،شناخت سبک زندگی که به ارتباطات موثر و زبان بدن بر می گردد. مهم این است که انسان ها بدانند زندگی چه قوانینی دارد، ذهن و بدن انسان چه ساختاری دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زبان بدن زنان و مردان کلیک کنید.
مرحله اول توسعه فردی شناسایی باورهای آدم ها در مورد ارتباطات و در مورد ارتباط سبک زندگی و کارشان است. قدم دوم شناسایی نقاط قوت آن افراد است در چه حوزه ای کار می کنند و چه نقاط قوتی دارند و می خواهند آنها را چکار کنند. اگر این ها در مسیر درستی هدایت نشود و نگهداری نشود آنچه یاد گرفته اید بر باد می رود.
این امرکاملاً طبیعی است ذهن انسان بسیار فرار است. مرحله چهارم تدوین برنامه توسعه فردی یعنی برنامه ریزی که در طول هفته ها و ماه ها باید روی آن موضوع کار کنید اینکه چه کاری را کی و چه زمانی و چطور انجام دهید. مرحله پنجم پیگیری و کنترل. می توانید مربی بگیرید که در این مرحله به شما کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد ارتباط موفق کلیک کنید.

اینفوگرافیک توسعه فردی

اینفوگرافیک توسعه فردی

توسعه فردی و کنترل زندگی

برنامه توسعه شخصی یعنی مجموعه ای از اقدامات تلاش ها فعالیت ها از جایی که هستید به جایی که خودمان انتخاب کردیم به عنوان چشم انداز، آرمان مطلوب یا هدف. پیتر دراکر می گوید بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آن است. باید ابتدا آینده را ترسیم کرده باشیم و همچنین برای ساختن آینده هدف داشته باشیم و همه تلاشمان را برای آن به کار ببریم. به جای اینکه منتظر باشد آینده اتفاق بیفتد خودمان آینده مورد نظرمان را بسازیم.
ویکتورهوگو می‌گوید بعضی از آدم ها زندگیشان هیچ وقت شروع نمی شود با اینکه عمرشان تمام می شود. زندگی انسان ها  وقتی رسماً شروع میشود که کنترل سرنوشت خود را در دست بگیرند. خطاهای شناختی را بهبود دهند و به سوی جلو حرکت کنند.
روانشناسان معتقدند که افراد را به دو گروه می توان تقسیم کرد. برخی‌ها هر اتفاقی که برایشان می‌افتد  آن را به عوامل بیرونی نسبت می دهند.  آنها برای هر اتفاقی دیگران را مقصر می داند و مسئولیت‌ها را به گردن نمی گیرند. برعکس کسانی هستند  که هر موردی را به عوامل درونی نسبت می‌دهند یعنی خودشان مسئولیت سرنوشتشان را به عهده می‌گیرند.
جیمز کالینز از بزرگترین مشاهیر مدیریت دنیا می‌گوید خوب دشمن عالی است، یعنی وقتی افراد برنامه‌ای برای پیشرفت ندارند هیچ وقت عالی نمی‌شوند. رضایت از وضع موجود مانع موفقیت آتی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.  

ویژگی های توسعه فردی

سوال این است که آیا توسعه فردی مختص افراد خاصی است. توسعه فردی هیچ ربطی به سن، جنسیت، فرهنگ و مجرد یا متاهل بودن و یا شاغل و خانه دار بودن فرقی ندارد و به نوعی همه ما در هر زمان تا زمانی که زنده هستیم احتیاج به رشد فردی داریم. پیشرفت محدود به مقطعی خاصی نیست. توسعه فردی یک فرآیندی است که پایانی ندارد. به نوعی توسعه فردی سفری است که لحظه به لحظه آن افراد باید برای ارتقاء مهارت های یادگیری و مهارت های زندگی خود تلاش کنند. این توسعه به ما فرصتی را می‌دهد که خودمان را بسنجیم و امروزمان بهتر از دیروزمان باشد.  

اهمیت رشد فردی

 • توسعه فردی باعث می شود که ما ازنقطه امن خود رها شویم. طبیعی است که فردی که در منطقه عمل خود قرار گرفته راهی برای رشد و پیشرفت ندارد. برنامه توسعه فردی به ما کمک می‌کند که اگر در کاری قوی نیستیم یا مهارت لازم را نداریم و یا آن را دوست نداریم از آن دست برداریم و دنبال رسیدن به اهداف خودمان باشیم.
 • توسعه فردی باعث می‌شود ما نگاه دقیقی به خودمان و زندگیمان بیندازیم. بفهمیم که چه کسی هستیم، ارزش‌های ما چه چیزهایی است و می‌خواهیم به کجا برویم. به نوعی توسعه فردی ارتباط مستقیمی با خودشناسی دارد.
 • توسعه فردی زمینه افزایش اعتماد به نفس شما را فراهم می کند. طبیعی است کسی که به دنبال رشد و ارتقای خودش است احساس توانایی را به دست می‌آورد. وقتی مهارت جدیدی کسب می‌کنیم احساس بهتری به خودمان پیدا می کنیم و هر چه در زندگی کار و تلاش ما بیشتر باشد عزت نفس ما هم بیشتر خواهد شد.
 • توسعه فردی باعث می شود توانایی های بالقوه خود را بالفعل کنیم. هر یک از ما ممکن است نقاط قوتی داشته باشیم که تاکنون آنها را کشف نکرده باشیم و یا توجهی نکرده باشیم. برنامه توسعه فردی این رشد چشمگیری را در زندگیمان فراهم می کند.
 توسعه-فردی

 مهارت های توسعه فردی

فهرستی از اهداف خود داشته باشید. این کار را به عادت تبدیل کنید و بدانید که در هر زمانی چه کارهایی را قرار است انجام دهید. داشتن این لیست به برنامه های شما نظم می دهد و کیفیت زندگی شما را بالا میبرد.
 1. تلاشتان را بیشتر کنید. برای رسیدن به موفقیت در زندگی سعی کنید از راحتی دست بردارید. این کار شما را به تدریج قوی میکند و توان شما را در مقابله با مشکلات بالا می برد.
 2. از اشتباه کردن نترسید. این را بدانید که همه موفق ها روزی زمین خوردند. ترس ها فقط راه پیشرفت شما را کندتر می‌کند. بنابراین تا جایی که می‌توانید نگاه مثبتی داشته باشید و به پیروزی فکر کنید.
 3. تمرین کنید این را بدانید که یک فوتبالیست یک روزه به این درجه نرسیده است .تمرین مداوم باعث افزایش مهارت های شما میشود و به تدریج شما را تبدیل به استاد می کند.
 4. فضایی مشخص و آرام برای خود تعبیه کنید. فضایی که به شما انگیزه دهد و تمرکز شما را بالا ببرد. یک فضای آشفته و نامناسب که هر کسی رفت و آمد می کند انگیزه و حرکتی در شما ایجاد نمی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه های افزایش انگیزه کلیک کنید.
 5. هرروز دنبال یادگرفتن باشید. حتی ممکن است شما برای مهارت‌های جدید خود مجبور باشید روش های جدید دیگری را امتحان کنید. برای هر فنی تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. دانستن این ها شما را سریعتر به اهدافتان می رساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد فرایند و مراحل یادگیری کلیک کنید.
 6. سعی کنید با افراد سطح بالا و پرتلاش رفت و آمد کنید. کسانی که در شما انگیزه حرکت ایجاد می کند. این را بدانید اگر با ۵ موفق رفت و آمد کنید ششمین موفق شما خواهید بود.
 7. سبک زندگی خود را تغییر دهید. برای خود برنامه بریزید. زمان خواب و بیداری مطالعه و تمام این ها را تنظیم کنید. این عادت های جذاب را در خود به وجود آورید تا سریع تر رشد کنید.

برخی دیگر از مهارت های توسعه فردی

 1. نیاز است عادت های مخرب خود را شناسایی کنید. این عادت ها مانند خوابیدن زیاد پرخوری یا گرایش به سیگار مانع رشد شما می شوند.
 2. زمان هایی را به خودتان اختصاص بدهید و به بازی و تفریح بپردازید. گاهی نیاز است برای کار با کیفیت روزهایی را به استراحت و تفریح بپردازید تا خستگی ذهن شما در برود و با انرژی بیشتر دوباره شروع به کار کنید.
 3. از گذشته درس عبرت بگیرید ولی در آن نمانید. بدانید که چیزی که اتفاق افتاده دیگر بر نمی گردد. بنابراین تمام تمرکز خود را بر زمان حال بگذارید. یادتان باشد اشتباه و افسوس گذشته ها چیزی را درست نمی کند.
 4. مراقبه و مدیتیشن را در برنامه زندگی خود قرار دهید. این کار برای از بین بردن تنش های روزمره و آرام کردن بدن خود است تا مغز شما به آرامش درونی برسد و بتواند بهتر از قبل بر روی اهداف متمرکز شود.
 5. به خودتان هر روز بازخورد بدهید که چه کارهایی را توانستید انجام بدهید و به چه کارهایی نرسیدید. سپس دلایل آنها را بررسی کنید تا این بار بتوانید بهتر از قبل اهداف خود را به پیش ببرید. این کار باعث افزایش انگیزه در شما خواهد شد.
 6. مهارت گوش دادن را تقویت کنید هر کسی می تواند منبعی برای افزایش آگاهی شما شود.
 7. اهداف کوتاه برای خود داشته باشید. برای رسیدن به رشد فردی علاوه بر نگاه به آینده و داشتن اهداف بلندمدت، داشتن هدف های جزئی به شما اعتماد به نفس میدهد تا روحیه و توان رسیدن به اهداف بلندمدت را هم پیدا کنید.
 8. برای چیزهایی که دارید قدردان باشید. این را بدانید شما دارایی های ارزشمندی دارید که به آنها افتخار می‌کنید. بنابراین قدر آنها را بدانید. شما هر چه مثبت تر به زندگی نگاه کنید و بیشتر شکر گذار باشید فرصت های بیشتری هم پیدا خواهد کرد.
 

موانع رشد توسعه فردی

شناسایی این موانع به شما کمک می کند تا با برطرف کردن آن ها، زودتر مسیر پیشرفت را طی کنید.
 • ندانستن علایق یکی از موانع رشد فردی محسوب می شود. کسی که نمی داند چه چیزی را دوست دارد یا چه کاری را بهترمی تواند انجام دهد طبیعتاً به جای هم نمی رسد. بنابراین اگر تا کنون علایق خود را شناسایی نکرده اید بهتر است به فکر راهی برای آن باشید.
 • افراد که مدام برچسب منفی به خود میزند و خود را پایین تر از دیگران می دانند نمی توانند به اهداف خود برسند. حفظ عزت نفس کل زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. برای رسیدن به رشد و توسعه فردی بهتر از این گفتگو های منفی با خود را کنار بگذارید و احساس شایستگی را از درون در خودمان ایجاد کنیم.
 • کسانی که معتقدند زمان خودش همه چیز را درست می کند روزهایشان تکراری سپری خواهد شد. آنها به جای استفاده از تک تک فرصت ها وقت خود را به بطالت هدر می‌دهند. این افراد ارزش زمان را درک نمی کنند. لذا وقتی به خودشان می‌آیند که می بینند دیگر فرصتی باقی نمانده است.
 • نداشتن برنامه و هدف از مهمترین موانع موفقیت و پیشرفت محسوب می شود. کسی که نمیداند چه چیزی میخواهد و نقشه راهی ندارد به موفقیتی هم دست پیدا نخواهد کرد.
 • ترس از شکست هم یکی از موانع توسعه فردی است. این را باید بدانید که شما برای هر مسیری که طی می‌کنید موانع و چالش های زیادی وجود دارد. اگر هدف و انگیزه داشته باشید به خواسته خود می رسید. اجازه ندهید افکار منفی شما را کنترل کنند.
 توسعه فردی

معرفی چند کتاب برای رشد

مطالعه کتاب های توسعه فردی کمک زیادی در مسیر رشد و توسعه ما دارند چند مورد از این کتاب ها شامل موارد زیر می شود: برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد کتاب روانشناسی موفقیت کلیک کنید.
 • قدرت عادت اثر چارلز داهیگ
 • اثر مرکب نوشته دارن هاردی
 • با اردک میخوای چیکار کنی از ست گاردین
 • قانون قدرت از رابرت گرین
 • هفت عادت مردمان موثر از استفان کاوی
 • راهنمای روانشناس کاوشگر از جیمز فادیمن
 • قورباغه را قورت بده از برایان تریسی
 • بیندیشید و ثروتمند شوید از ناپلئون هیل
 • آیین دوست یابی از دیل کارنگی
 • شکست سرآغاز پیروزی از جان سی مکسول
 • نیروی حال از اکهارت تله
 • زندگی شجاعانه از برنه براون
 • داستان موفقیت نخبگان از مالکوم گلدول
 • راه دشوار آزادی نلسون ماندلا
 • استیو جابز از والتر ایزاکسون
 • جادوی بزرگ از الیزابت گیلبرت
 • جرات بسیار از برنه براون
 • در سوم از الکس بنایان
 • کار نشد ندارد از ماری فورلئو
 • تو همانی که می اندیشی از جیمز آلن
 • نمی توانی به من آسیب بزنی از دیوید گاگینز
 

سخن آخر

رشد و ارتقای مهارت های فردی در دنیای رقابت امروز امری ضروری است. برای ارتقای مهارت ها و توانمندی های خود نیاز به خودآگاهی و برداشتن موانع داریم. برخی استرس‌ها و فشارهای روحی و روانی حل نشده در انسان ها می تواند سد راه پیشرفته شان شود. بنابراین قبل از هر چیز نیاز است با شناسایی این موانع و برطرف کردن آنها به سمت توسعه فردی حرکت کنیم.
این کار به راحتی امکان پذیر نیست و شما نیاز به مشاوره دارید تا با شناسایی نقاط ضعف و قوت شما در این مسیر سریع تر به اهدافتان برسید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*