ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

القای زایمان چیست | دارو و راهی برای تحریک زایمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با القای زایمان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


القای زایمان فرایندی پزشکی است که در آن متخصص به شروع شدن دردهای زایمان در مادر کمک می‌کند. این روش اغلب زمانی به کار می‌رود که شما دچار بارداری دیرتر از موعد شده باشید و یا ادامه بارداری برای خودتان یا جنین با خطراتی همراه باشد. از جمله روش‌های القای زایمان می‌توان به تزریق اکسی توسین، پروستاگلاندین و پاره کردن کیسه آب اشاره کرد. با این حال باید توجه داشته باشید که از این روش نمی‌توان همیشه بهره برد و با محدودیت‌هایی همراه است. همچنین می‌تواند خطراتی را نیز برای مادر و جنین ایجاد کند. ما در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد روش‌های القای درد زایمان طبیعی و علل استفاده از آن‌ها پرداخته‌ایم پس همراه ما باشید.

 تماس با مشاور

القای زایمان چیست؟

در شرایط نرمال بانوان معمولاً در بازه زمانی بین هفته 37 ام تا 42 بارداری علائم اولیه مرتبط با زایمان طبیعی را تجربه می‌کنند که باز شدن دهانه رحم، پاره شدن کیسه آب و شروع انقباضات رحمی را شامل می‌شود. در القای زایمان فرایند زایمان به صورت مصنوعی و به کمک مداخلات پزشکی آغاز می‌شود. برای مثال ممکن است پزشک به کمک برخی ابزارها تلاش کند کیسه آب دور جنین را پاره کرده یا داروهایی به شما تزریق نماید که منجر به انقباضات رحمی ‌شوند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه زایمان طبیعی کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک القای زایمان چیست

اینفوگرافیک القای زایمان چیست

القای زایمان در چه شرایطی انجام می‌شود؟

القای زایمان تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که ادامه روند بارداری خطری برای مادر، جنین یا هردوی آن‌ها به همراه داشته باشد. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- دچار شدن مادر به برخی شرایط پزشکی خاص نظیر افزایش ناگهانی فشار خون یا همان پره اکلامپسی و بروز مشکلات کلیوی.

- تجربه زایمان دیرتر از موعد (طولانی شدن زایمان بیش از 41 هفته و شروع نشدن درد زایمان)

- افت عملکرد جفت که می‌تواند خون رسانی به جنین را با مشکل مواجه کرده و به نقایص مادرزادی جدی بیانجامد.

- در مواردی که مادر دوقلو یا چندقلو باردار است و می‌خواهد زایمان طبیعی انجام دهد.

- کاهش حرکات جنین در رحم یا بروز تغییراتی در ضربان قلب او.

- پاره شدن کیسه آب و شروع نشدن درد زایمان.

برای شناخت بیشتر در زمینه زایمان دیرتر از موعد کلیک کنید.

 

انواع روش‌های القای زایمان طبیعی

برای القای زایمان روش‌های مختلفی وجود دارد که ما در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها پرداخته‌ایم.

ایجاد شکاف و پارگی در کیسه آب دور جنین

یکی از علائم شروع زایمان طبیعی پاره شدن کیسه آب است. وقتی این اتفاق خود به خود پیش نیاید پزشک ممکن است از روش پاره کردن کیسه آب از طریق ابزارهای پزشکی استفاده کند. در این روش ابزاری قلاب مانند از طریق واژن وارد رحم می‌شود تا در ساک حاوی مایع آمنیوتیک که جنین را احاطه کرده شکافی ایجاد نماید. این کار باعث تخلیه شدن آب داخل این کیسه می‌شود و در نتیجه فشار سر جنین به دهانه رحم را افزایش می‌دهد. در بسیاری از موارد همین کار زایمان را تسهیل کرده و برای ادامه فرایند تولد نوزاد کافی است.

تزریق آکسی توسین

آکسی توسین هورمونی است که به طور طبیعی هنگام زایمان در بدن ترشح می‌شود و به شروع شدن و تداوم یافتن انقباضات رحمی کمک می‌کند. در بسیاری از موارد عدم احساس درد زایمان می‌تواند از کمبود سطح هورمون آکسی توسین در بدن زن ناشی شود.

در این شرایط اغلب پزشکان این هورمون را به بازوی مادر تزریق می‌کنند. در پی تزریق این دارو، معمولاً انقباض‌های رحمی آهسته آهسته آغاز می‌شوند و شدت می‌یابند که این فرایند می‌تواند چند ساعت نیز طول بکشد.از آنجایی که تزریق آکسی توسین منجر به شدت یافتن انقباضات می‌شود این مسئله ممکن است باعث دردناک‌تر شدن فرایند زایمان شده و نیاز به دریافت مسکن‌ها را افزایش دهد.

برای اطلاع بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

تجویز پروستاگلاندین

هورمون پروستوگلاندین یکی دیگر از مواد شیمیایی است که به طور طبیعی هنگام زایمان در بدن زن ترشح می‌شود. این هورمون بر نرم شدن دهانه رحم تأثیر می‌گذارد و به باز شدن بهتر و سریع‌تر آن کمک می‌کند. تجویز شکل مصنوعی پروستاگلاندین به مادر یکی از ارجح‌ترین روش‌های القای زایمان است چراکه بیش از هر روشی به فرایند طبیعی زایمان نزدیک است.

در این روش ممکن است ژل یا نواری شبیه تامپون که حاوی پروستاگلاندین است به شما داده شود تا آن را درون واژن قرار دهید. پس از این کار لازم است که دراز بکشید و تحت مراقبت‌های ویژه قرار داشته باشید تا با باز شدن دهانه رحم دردهای زایمان نیز شروع شوند. در برخی موارد ممکن است پزشک در کنار این روش از سایر روش‌ها نظیر تزریق آکسی توسین یا پاره کردن کیسه آب نیز بهره بگیرد.

تحریک دهانه رحم به کمک سوند بالنی

سوند بالن دار یکی از روش‌های فیزیکی است که در القای زایمان به کار گرفته می‌شود. در این روش به کمک یک لوله، بالنی خالی به دهانه رحم شما فرستاده شده و سپس با آب پر می‌شود. این کار با تحریک دهانه رحم می‌تواند به ترشح پروستاگلاندین کمک کند و پس از آن به طور طبیعی چرخه زایمان به راه بیافتد.

 

القای زایمان و خطرات احتمالی آن

مانند هر روش پزشکی دیگر القای زایمان نیز با خطرات بالقوه‌ای همراه است که در برخی موارد مشاهده می‌شود. از جمله این خطرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- در همه موارد القای زایمان جواب نمی‌دهد و در نتیجه این احتمال وجود دارد که مجبور به انجام زایمان سزارین شوید. بررسی‌ها نشان می‌دهند 25 درصد بانوان با وجود انجام القای بارداری بازهم موفق به زایمان طبیعی نمی‌شوند.

- در برخی از روش‌های القای زایمان نظیر تزریق آکسی توسین ممکن است ضربان قلب جنین تحت تأثیر قرار بگیرد و یا اکسیژن کافی به او نرسد.

- احتمال بروز عفونت‌های پس از زایمان هنگام استفاده از این روش‌ها بیشتر است.

- دچار شدن به پارگی رحم

- دچار شدن به خونریزی‌های طولانی مدت بعد از زایمان

برای اطلاع بیشتر در زمینه زایمان کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- آیا القای زایمان دارای محدودیتی هم هست؟ چه کسانی نباید از این روش استفاده کنند؟

پزشکان معمولاً در شرایط اضطراری که جنین سریعاً باید به دنیا بیاید از این روش استفاده نمی‌کنند چراکه القای بارداری می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد و در نتیجه سلامت جنین به خطر بیافتد. همچنین این روش برای مادرانی که در زایمان قبلی خود تجربه جراحی سزارین را داشته‌اند و یا تحمل انقباضات رحمی را ندارند به کار نمی‌رود.

برای دریافت مشاوره در زمینه القای زایمان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*