ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ماری جوانا صنعتی | آیا چشم سوم با مصرف ماریجوانا حقیقت دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ماری جوانا صنعتی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

ماری جوانا صنعتی چیست و چه اثراتی روی فرد دارد؟ ماری جوانا نوعی ماده مخدر است که از سرشاخه‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید. این ماده در ایران بیش از هرچیز با نام گل شناخته می‌شود. ماری جوانا به دلیل برخورداری از ماده THC که نوعی روانگردان است، می‌تواند به بروز تغییرات ادراکی بیانجامد و انسان را در معرض اختلالات روان پریشی قرار دهد. متاسفانه امروزه بسیاری از فروشندگان مواد، در ماده مخدر گل توهم زاهای صنعتی را نیز مخلوط می‌کنند. مصرف این ماده به مراتب خطرناک‌تر است و می‌تواند عوارض روان شناختی برگشت ناپذیری را برای فرد ایجاد نماید. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد ماریجوانا صنعتی ارائه کرده‌ایم، پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. برای کسب اطلاعات در مورد درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا در طبقه بندی مواد مخدر در دسته کانابیس‌ها قرار می‌گیرد. کانابیس‌ها همگی موادی هستند که از گیاه شاهدانه به دست می‌آیند. از جمله شناخته شده‌ترین آن‌ها می‌توان به حشیش و ماری جوانا اشاره کرد. تفاوت کانابیس‌های مختلف در میزان ماده موثره موجود در آن‌هاست. برای مثال حشیش که از صمغ این گیاه به دست می‌آید به مراتب THC بیشتری نسبت به ماری جوانا دارد که از برگ‌ها و سرشاخه‌های این گیاه تهیه می‌شود. پیشنهاد می کنیم مقاله ترک حشیش کلیک کنید.

با این حال به طور کلی THC نوعی روانگردان محسوب می‌شود و مصرف هر میزان از آن غیر مجاز است. چرا که مواد روانگردان بر ادراک انسان از واقعیت‌های پیرامونی تاثیر گذاشته و در نهایت می‌توانند به بروز علائم روان پریشی نظیر توهم و هذیان بیانجامند. برای آشنایی بیشتر با نشانه های اعتیاد به ماده مخدر گل کلیک کنید.

اینفوگرافیک ماری جوانا صنعتی

 

اینفوگرافیک ماری جوانا صنعتی

ماری جوانای صنعتی

ماری جوانای صنعتی یا کنف(همپ) صنعتی، یک دسته گیاه‌شناسی از ارقام حشیش است که به‌طور خاص برای مصارف صنعتی یا دارویی رشد داده می شود. می توان از آن برای ساخت طیف وسیعی از محصولات استفاده کرد. همراه با بامبو، کنف یکی از سریع‌ترین گیاهان در حال رشد روی زمین است. همچنین یکی از اولین گیاهانی بود که پنجاه هزار سال پیش به فیبر قابل استفاده تبدیل شد. می‌توان آن را به انواع تجاری، از جمله کاغذ، طناب، منسوجات، پوشاک، پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر، رنگ، عایق، سوخت زیستی، غذا و خوراک حیوانات پالایش کرد. اگرچه شیمی‌تایپ یک این گیاه، حشیش و کنف نوع دو تا پنج هر دو حشیش ساتیوا هستند و حاوی جزء روان‌گردان تتراهیدروکانابینول (THC) می باشند، اما آن ها گروه‌ها و ارقام متفاوتی را نشان می‌دهند که معمولاً دارای ترکیبات و کاربردهای گیاهی منحصربه‌فرد هستند.

غلظت همپ

کنف معمولاً دارای غلظت‌های کمتری از THC کل است و ممکن است غلظت‌های بالاتری از کانابیدیول (CBD) داشته باشد که به طور بالقوه اثرات روان‌گردان THC را کاهش می‌دهد. قانونی بودن مصرف کنف در بین کشورها بسیار متفاوت است. برخی از دولت‌ها غلظت THC را تنظیم می‌کنند و فقط به کنفی که با محتوای THC بسیار پایین پرورش داده می‌شود اجازه تولید تجاری می‌دهند.
ماری جوانا متداول ترین ماده مخدر کشت، قاچاق و استفاده شده در جهان است. با افزایش فشار برای قانونی سازی در داخل و خارج بعضی از کشورها، توجه قابل توجهی را از سوی سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و محققان به خود جلب کرده است. با وجود غیرقانونی بودن این گیاه بر اساس قانون فدرال به عنوان یک داروی برنامه اول، بازدهی مالی صنعت قانونی ماری جوانا در ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ با ۳۴۰ هزار شغل اختصاص داده شده به نگهداری از این گیاهان، ۱۳.۶ میلیارد دلار برآورد شد. ۱۶ مورد از ایالات امریکا از آوریل ۲۰۲۱ به بزرگسالان اجازه می دهد تا به طور قانونی از این ماده برای استفاده تفریحی استفاده کنند.

علل گرایش به ماری جوانا

یکی از دلایل گرایش افراد به مصرف ماری جوانا خانواده و تاثیرات دوستان است. اعتیاد یکی از والدین سایر افراد خانواده را در سراشیبی قرار می دهد. از رایج ترین علل گرایش به ماری جوانا موارد زیر می باشد:

_ کمبود اعتماد به نفس

_ مشکلات روحی روانی چون افسردگی و اضطراب

_ عدم آگاهی از عوارض این ماده

_ فشار دوستان

_ ناتوانی در حل مسئله

_ محیط اجتماعی نامناسب

برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد علل گرایش به ماریجوانا یا گل کلیک کنید.

 

تفاوت ماری جوانا صنعتی و غیر صنعتی

ماری جوانا در حالت طبیعی نوعی ماده مخدر غیر صنعتی محسوب می‌شود که از گیاه شاهدانه به دست می‌آید. با این حال برخی از فروشندگان مواد مخدر در ایران به دلیل نبود شرایط کشت ماری جوانا، کانابیس‌های صنعتی نظیر ماده اسپایس را با عنوان گل به مصرف کنندگان مواد می‌فروشند. هم چنین در برخی موارد افراد با اسپری کردن کانابیس‌های آزمایشگاهی یا همان اسپایس روی ماری جوانا، آن‌ها را به فروش می‌رسانند. این نوع ماری جوانا در نزد عموم به عنوان علف تقلبی شناخته می‌شود. این در حالیست که کانابیس‌های صنعتی به مراتب خطرناک‌تر هستند و اثرات روان گردانی خود را با شدت و سرعت بیشتری اعمال می‌کنند. در این شرایط خطر بروز اوردوز نیز تا حد زیادی وجود دارد. برای آشنایی مشخصات کانابیس ها کلیک کنید.

ماری جوانا صنعتی و مخدری به نام چشم سوم

متاسفانه امروزه بسیاری از فروشندگان مواد با فریب دادن و سوءاستفاده از ناآگاهی مردم، مواد خود را به فروش می‌رسانند. برای مثال امروزه نوعی ماده مخدر در بین جوانان رواج پیدا کرده که به چشم سوم نیز مشهور است. چشم سوم نوعی مفهوم عرفانی است که به قدرت درک و شهود بالا اشاره دارد. فروشندگان مواد، ماری جوانا صنعتی یا توهم‌زاهایی نظیر ال اس دی را با عنوان چشم سوم به فروش می‌رسانند. این در حالیست که این مواد تنها با ایجاد تغییراتی در سطوح دوپامین مغز باعث ایجاد توهمات بینایی می‌شوند به طوری که فرد دیگر نمی‌تواند تفاوت بین واقعیت و خیال را تشخیص دهد. از همین رو فکر می‌کند به قدرتی ماورایی یا همان چشم سوم دست پیدا کرده است. برای کسب اطلاعات در مورد تست ماریجوانا یا گل کلیک کنید.

 

عوارض روانشناختی مصرف ماری جوانا صنعتی

مصرف ماری جوانای صنعتی علائم اعتیاد و عوارض مختلفی را برای فرد به همراه می‌آورد. از جمله این عوارض می‌توان به بروز توهم‌های بینایی و شنوایی، ایجاد تغییراتی در درک زمان و مکان، بدبینی مفرط یا پارانویا، احساس سرخوشی مفرط، گیجی، بی قراری، افسردگی، خودکشی، اضطراب و گسست از واقعیت اشاره کرد. همچنین اگر فرد به طور ژنتیکی زمینه بروز اختلالات روانی را داشته باشد، مصرف روان گردان‌های صنعتی می‌تواند به سادگی او را در معرض اختلالات روانشناختی مزمن نظیر اسکیزوفرنیا قرار دهد. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که در مورد این مواد هشیار باشید و بر اساس توصیه‌های ناموثق دیگران هیچ گونه ماده‌ای را امتحان نکنید. برای کسب اطلاعات در مورد عوارض گل یا ماری جوانا کلیک کنید.

1-عوارض جسمانی مصرف ماریجوانا صنعتی

ماری جوانای صنعتی علاوه بر ایجاد عوارض روان شناختی گوناگون، جسم فرد را نیز درگیر خود کرده و منجر به بروز علائم ناخوشایند گوناگونی می‌شود. از جمله رایج‌ترین علائم در این زمینه می‌توان به افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، تندتر شدن سرعت تنفس، حالت تهوع، استفراغ و سایر مشکلات گوارشی اشاره کرد. در صورت بروز علائمی نظیر کاهش هشیاری یا بروز تشنج، برای پیشگیری از خطر اوردوز لازم است که فرد سریعا به اورژانس منتقل شود. این عوارض ضرورت اقدام برای ترک اعتیاد به مواد مخدر را بیشتر می کند.

2-عوارض شناختی مصرف ماری جوانا صنعتی

مصرف طولانی مدت ماری جوانا سبب تخریب سیستم عصبی و شناختی انسان می شود. هم چنین این ماده روی سیستم ایمنی بدن هم اثرش را می گذارد. ماری جوانا به خصوص در جوانان زیر 25 سال منجر به ضعف حافظه و قوه تفکر و تصمیم گیری می گردد. نتایج تحقیقات نیز بیانگر تاثیر ماری جوانا بر تمرکز و حافظه فعال است. مصرف حتی یک بار این ماده، سبب کاهش روانی کلام و مختل شدن حل مسئله می گردد. اما پس از قطع مصرف اثر آن از بین خواهد رفت.

 

پیشگیری از گرایش به ماری جوانا و سایر مواد مخدر

از آنجایی که بخش گسترده ای از مخاطبان مصرف مواد توهم زا مانند ماری جوانا و مشتقات آن را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند مهم است که شیوه های درستی برای آگاهی بخشی و همچنین پیشگیری در پیش بگیرید. برای رسیدن به این منظور:

 • فعالیت های نوجوان خود را زیر نظر داشته باشید. به محل رفت و آمد نوجوان خود توجه کنید. دریابید که نوجوان شما به چه فعالیت هایی با نظارت بزرگسالان علاقه مند است و نوجوان خود را تشویق به مشارکت کنید.
 • قوانین و پیامد برای انتخاب رفتار ها وضع کنید. قوانین خانواده خود را توضیح دهید، مانند ترک مهمانی که در آن مصرف مواد مخدر روی می دهد. سوار ماشین با راننده ای که مواد مخدر مصرف می کند، نشوید. با نوجوان خود تمرین کنید تا در صورتی که راننده تحت تاثیر مواد رانندگی می‌کند، برنامه‌ای برای رسیدن ایمن به خانه بیابید.
 • اگر نوجوان شما قوانین را زیر پا می گذارد، پیامدهای آن را به طور مداوم اجرا کنید.
 • دوستان نوجوان خود را بشناسید. اگر دوستان نوجوان شما از مواد مخدر استفاده می کنند، ممکن است نوجوان شما نیز برای آزمایش تحت فشار قرار بگیرد. فشار همسالان در دوران نوجوانی یکی از دلایل اصلی گرایش نوجوان به مصرف مواد است.
 • داروهای تجویزی را تحت نظارت بگیرید. فهرستی از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه در خانه خود تهیه کنید که اگر متوجه مصرف بی رویه و غیر ضروری آن ها شدید بتوانید در زمان مناسب اقدامات لازم را به اجرا دربیاورید. خود شما نیز باید طبق دستور از داروهای تجویزی استفاده کنید. از داروهای غیرمجاز استفاده نکنید.
 • یک پیوند قوی بین شما و نوجوان ممکن است به جلوگیری از مصرف مواد مخدر توسط نوجوان کمک کند.
 • الگوی خوبی باشید. اگر مشروب می خورید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید. اگر خود شما مصرف ماری جوانا دارید آن را محدود به زمان ها و موقعیت های خاصی بکنید که روال زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار ندهد.

شناخت علائم هشدار دهنده سوء مصرف مواد در نوجوانان

 • تغییر ناگهانی دوستان، عادات غذایی، الگوهای خواب، ظاهر فیزیکی، درخواست پول، عدم هماهنگی در عملکرد مدرسه.
 • رفتار غیر مسئولانه، قضاوت و تصمیم گیری های ضعیف و عدم علاقه به فعالیت های رایج.
 • زیر پا گذاشتن قوانین یا کناره گیری از خانواده.
 • وجود ظروف دارو با وجود نداشتن بیماری، پیدا کردن لوازم مصرف دارو و مواد در اتاق نوجوان.

ترک اعتیاد به ماریجوانا صنعتی

ماری جوانا صنعتی یکی از مواد مخدر جدیدی است که این روزها در بین برخی از جوانان دست به دست می‌شود. این ماده با ایجاد اعتیاد و عوارض روان شناختی می‌تواند زندگی فرد را به هم ریخته و عملکرد او را در جنبه‌های مختلف تخریب نماید. امروزه روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد به انواع مخدرهای صنعتی ابداع شده که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور سرپایی وابستگی خود به این مواد را کنار گذاشته و از بروز مشکلات سلامتی جدی خودداری نمایید. برای آگاهی بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

روانشناسان متخصص در حوزه ترک اعتیاد با برگزاری برنامه‌هایی نظیر جلسات روان درمانی فردی، گروه درمانی، خانواده درمانی و مصاحبه انگیزشی می‌توانند در این زمینه به شما یاری برسانند. همچنین اگر در مسیر ترک نیازی به دارو درمانی وجود داشته باشد، روانشناس شما را به یک پزشک ارجاع خواهد داد. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک ماریجوانا کلیک کنید.

 

سخن آخر

با توجه به عوارض جسمی و روانشناختی ماری جوانا درمان آن حائز اهمیت است. ماری جوانا تاثیرات زیادی بر تمام وجوه زندگی فرد می گذارد. بنابراین مراجعه به روانشناس در اولویت است. برای ترک اعتیاد ماری جوانا می توانید به روانشناسان و مشاوران ما در حامی مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*